Kuru Gıda Ürünleri

58072 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Baharat & Çeşni

Baharat & Çeşni

Un & Tuz & Şeker

Un & Tuz & Şeker

Pasta Malzemeleri

Pasta Malzemeleri

Salça & Sos

Salça & Sos

Bakliyat

Bakliyat

Yağ

Yağ

Makarna

Makarna

Sonraki sayfa

Kuru Gıda Ürünleri

Kuru gıda ürünleri; sarımsak tozu, un, makarna, baharat, çeşni, kuru incir ve kuru meyve gibi kuru özellikteki gıda ürünlerden oluşur. Kuru gıda ürünleri, alternatif tıpta sıklıkla kullanılan şifalı ürünlerdir. Bunun dışında bu ürünlerin mutfaklarda baharat olarak kullanıldığı da görülür. Oldukça geniş bir ürün yelpazesinin bulunduğu kuru gıda ürünleri kategorisinde bakım yağları, meyve içerikli şuruplar, çeşitli bitkilerden üretilmiş unlar ve bitkisel ürünler de yer alır.

Aktar Ürünleri

Aktar ürünleri arasında sağlığa faydalı ürünlerden kilo vermeye yardımcı ürünlere kadar pek çok çeşit ürün bulunur. Bunlardan biri olan üzerlik tohumu yoğun C vitamini içerir. Soğuk algınlığı, grip ve nezleye iyi gelen bir kuru gıda ürünüdür. Bağırsaklardaki zararlı bakteri ve parazitleri yok eder. Bu tohum, uyku düzenini sağlayan bir üründür. Saç dökülmesini önler. Nefes darlığını giderir. Romatizmaya karşı etkilidir. Varisleri geçirir. Depresyon sorununa karşı etkili kuru gıda ürünleri arasında bulunur. Kuru gıda ürünleri arasında bulunan bir diğer ürün ise keçiboynuzu unudur. Bu ürün, kolesterolü düşürür; cinsel gücü artırır. Nefes darlığına iyi gelir. Kansere karşı önleyici kuru gıda ürünleri arasındadır. Kabızlığa karşı etkilidir. Balgam söktürücüdür. Akciğer ödemini atmaya yardımcı olur. Öksürük nöbetleri esnasında kullanılırsa öksürüğü anında keser. Tok tutma özelliği sayesinde diyet listelerinin başta gelen kuru gıda ürünleri arasında bulunur. Kilo vermeye yardımcı olan bir diğer kuru gıda ürünü olan yulaf ezmesi ise kötü kolesterolü düşürür. Kan şekerini dengede tutar. Besleyici ve düşük kalorili olduğu için sporcuların yoğunlukla tükettiği bir besindir. Tıpkı. gibi kabızlığı önler. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kansere karşı koruyan kuru gıda ürünleri arasında bulunur. Yulaf ezmesi ve lif, protein, magnezyum ve B vitamini açısından son derece zengin besleyici bir üründür. Bir diğer kuru gıda ürünlerinden olan Himalaya tuzu akciğer fonksiyonlarını ve solunumu destekler. Kemik yapısını güçlendirir. Kas kramplarını engeller. Hücrelerin PH dengesini sabitler. Yaşlanmaya karşı geciktirici etkisi bulunur. Dolaşımı düzenleyen bir üründür. Sağlıklı bir uyku düzeni için faydalıdır. Vücudu ağır metallerden temizleyen en besleyici ve cilt dostu mineraller içeren kuru gıda ürünleri arasında bulunur.

Son yıllarda gerek sağlık gerekse güzellik alanında yaygın olarak kullanılmaya başlanan kuru gıda ürünlerinden toz zerdeçal kolon, meme, cilt ve prostat kanserinin önlenmesine yardımcı olur. Hafızayı güçlendirerek Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Ciltteki yaraların tedavi edilmesinde etkili bir kuru gıda ürünleri arasındadır. Damarda kireçlenme, plak oluşumu ve kan pıhtısı oluşumunu engeller. Kalp rahatsızlıklarına karşı faydalıdır. Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir. Mide problemlerini çözmede bire bir olan kuru gıda ürünlerinden kudret narı ise kabızlık ve bağırsak sorunlarını gidermede şifa kaynağı olan bir üründür. Vücutta oluşan yaraları ve yanıkları iyileştirici özelliğe sahiptir. İltihapları kurutur. Antibiyotik özelliği ile gribe ve nezleye iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Karaciğeri koruyucu etkisi vardır. Bacaklardaki romatizmal ağrıları giderir. Varise karşı etkilidir.

Mutfak Ürünleri

Bu gruptaki kuru gıda ürünleri arasında daha çok yemeklerde kullanılan baharatları görüyoruz. Tavuk baharatı, pul biber, kimyon, kekik, köri, sumak, sarımsak tozu gibi yemeklerde kullanılan belli başlı baharatların yanında tarçın, mahlep, zencefil, damla sakızı, muskat ve hindistan cevizi gibi tatlılarda kullanılan kuru gıda ürünleri de mevcuttur. Bu kuru gıda ürünleri aktar ürünleri gibi çeşitli hastalıklarda şifa aracı olarak kullanılmasa bile yemeklerde ve tatlılarda kullanılan daha çok aroma verici kuru gıda ürünleridir. Yemeklerin vazgeçilmez temel ürünleri arasında bulunan irmik, bulgur ve mercimek gibi kuru bakliyat ürünleri de mutfak ürünlerinden bazılarıdır.

Bakım ve Güzellik Ürünleri

Bakım ve güzellik ürünleri de kuru gıda ürünleri başlığı altında bulunur. Bu ürünlerden çam terebentin eklem ağrıları üzerinde dindirici bir etkiye sahiptir. Saç derisini besler, kepeği engeller. Saç dökülmesine iyi gelir. Bakım ve güzellik ürünlerinden bir diğeri olan aloe vera, ciltteki kolajen oranını artırarak yaşlanmayı geciktirir. Nemlendirici özelliği sayesinde cildin elastikiyet kaybını önler. Güneş lekelerini yok eder. Akne ve sivilce tedavisinde kullanılır. Yağlı ciltlerde yağın dengelenmesini sağlayarak parlak ve canlı bir görünüm ortaya çıkarır. Saçları besler ve kepeği engeller.