Kulaklık

100.000+ Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Kulaklık

Müzik Keyfi ve Stil Bir Arada

Gündelik yaşamın koşuşturmacasında keyfimizi yerine getiren, dinlendiren ve eğlendiren aktivitelere ihtiyaç duyarız. Müzik dinlemek, video izlemek, sevdiklerimizin sesini duymak gibi… Günün büyük bir bölümünü işte, okulda, yolda veya benzeri kalabalık ortamlarda geçirdiğimizi düşünürsek, sevdiğimiz bu aktiviteleri gerçekleştirirken etrafımızdaki insanları rahatsız etmemek ve sesleri üst düzeyde kaliteli duyabilmek için kulaklık önem arz etmekte. Kullanım alanı ile birlikte oldukça geniş kitlelere hitap ediyor. Gerek iş gerek hobi gereği satın alınan kulaklıklar, birbirinden özel fonksiyon ve özellikleri bünyesinde bulunduruyor. Burada öncelikle ihtiyaç ve beklentinizi belirlemeli ve ona göre bir kulaklık seçimi yapmalısınız. Kullanım açısından kablolu veya kablosuz modelleri tercih edebilir, kulaküstü ya da kulakiçi modeller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Kulaklıkların rahatlığını ve iç yastık kısımlarını da ön planda tutarak, ortalama kullanma sürenize göre konforlu bir model tercihi yapabilirsiniz. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan kulaklık modelleri arasında seçim yapmak zor. Karar verme aşamasında göz önünde bulundurulması gereken birçok kriter var. Kullanım alanı, kullanım amacı, teknik özellikler iyice irdelenerek uygun kulaklık belirlenmeli. İşlevselliğinin yanında kıyafetlerinize uygun bir aksesuar olarak da kullanabileceğiniz kulaklık modelleri oldukça renkli seçeneklerle size sunulur. Geniş renk ve model yelpazesi ile bu kulaklıklar ihtiyacınızı gidermenin yanı sıra stilinizi de yansıtır. Dolayısıyla seçim yaparken teknik özellikler ve kullanım amacının yanında renk seçiminiz de önem taşır. Tüm kriterleri belirledikten sonra geriye sadece güvenle satın almak kalır. Sayfamızı ziyaret ederek geniş ürün yelpazesine göz atarken aynı zamanda her bir ürün için kullanıcıların yorumlarını okuyabilir, kulaklık önerisi alabilir, kulaklık fiyatları konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. İncelemelerle edinemeyeceğiniz birtakım bilgileri kullanıcıların yorumları sayesinde edinip, en doğru kararı verebilirsiniz. Yahut kullandığınız ürünlere dair yorumlarınızı paylaşarak, alışveriş yapan herkesin en doğru kararı vermesine yardımcı olabilirsiniz.

Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulaklık seçerken öncelikle hangi alanlarda, ne tür aktiviteler sırasında kullanılacağı belirlenmeli. Oyuncu kulaklıkları, DJ kulaklığı, stüdyo kulaklığı gibi profesyonel amaçlara uygun kulaklıklar ya da sadece müzik dinlemek, telefonla konuşmak gibi amaçlara hizmet eden taşıması kolay kulaklıklar mevcut. Müzik dinlemenin yanı sıra telefonla konuşmak için kullanacağınız bir kulaklık almayı planlıyorsanız, mikrofonlu kulaklık tercih etmek doğru olacaktır. Bu tür kulaklıklar, kendi içerisinde sınıflara ayrılır. Bu sınıflandırma, mikrofon düzeneğinin hangi özellikleri kontrol edebildiği ile ilgilidir. Kulaklık üzerindeki mikrofon aksamı ile aramayı cevaplayabileceğiniz, sonlandırabileceğiniz, arama yapabileceğiniz türlerin yanı sıra, aynı düzenek ile müziği kontrol edebileceğiniz, ses açıp kapatabileceğiniz, hatta çalma listesi içerisinde geçiş yapabileceğiniz kulaklık türleri arasından size en uygununu belirlemelisiniz. Eğer spor, yürüyüş gibi aktiviteler esnasında kullanacaksanız, en uygun seçenek bluetooth kulaklık olabilir. Hatta kullanım açısından ergonomik olması da düşünülürse kulak üstü kulaklık tercih etmek çok doğru olacaktır. Hareketin fazla olduğu aktiviteler esnasında kablolu kulaklık veya kulak içi kulaklık modellerinin kulaktan düşmesi, kabloların dolaşarak rahatsızlık vermesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Genel anlamda bulunulan ortamlar gürültülü ise gürültü önleyici kulaklık modelleri arasında tercih yapmak uygun olacaktır. Bu sayede müzik dinlerken dışarıdan gelen sesler konusunda izole olarak müziğin keyfine varabilirsiniz. Evde kullanılacak kulaklıklarınız için kolay taşıma, hareketi kısıtlamama gibi şartları bir kenara bırakıp konforlu bir kulaklık seçebilirsiniz. Kulaklığınıza ek olarak alacağınız bir kulaklık standı sayesinde kabloların dolaşması, kırılması gibi sorunların da önüne geçmiş olursunuz. Kulaklık seçiminde göz önünde bulundurulması gereken kriterler bununla da bitmiyor. Kullanım açısından sağlayacağı ergonomiye ek olarak, teknik özellikleri ve dinlediğiniz müziğe uyan ses özellikleri de size uygun kulaklık modelleri arasında seçim yapmanızı sağlayacak kriterler arasında.

Kulaklık Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kulaklıkların sınıflandırılmasında kullanılan birçok kriter bulunur. Kulağa takılma şekline göre, açık-kapalı oluşuna göre, kullanım amaçlarına ve özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Kulaklık çeşitleri temelde kemik iletimli ve hava iletimli olarak iki gruba ayrılabilir. Kemik iletimli kulaklıklar, kulak kanalını kullanmaksızın ses titreşimlerini elmacık kemikleri yoluyla iç kulaktaki salyangoza iletme prensibine dayalı olarak üretilmiştir. Kulak kanalı kapanmayacağı için çevredeki sesleri duyma imkanı sağladığından dış mekanlarda güvenle kullanılabilmektedir. Kemik iletimi prensibi sayesinde sesin başkalarına ulaşması da engellenmiş olur. Bu tip kulaklıklar genellikle bazı askeri ve su altı haberleşme sistemlerinde, yüksek sesli ortamlarda haberleşmeyi sağlayan sistemlerde, tek kulakta meydana gelen işitme kaybının teşhisi için yapılan weber ve rinne testlerinde, konuşan pencere teknolojisinde ve işitme engelliler için çözüm yaratmak adına kullanılırlar. Kemik iletimli kulaklık modelleri, hava iletimli kulaklık modelleri ile aynı sesi sunamaz. Sebebi seslerin hava iletimi ve kemik iletimi esnasında birbirinden farklı işitilmesidir. Buna en iyi örnek kişinin konuşurken duyduğu kendi sesi ile, bir çeşit kayıttan duyduğu kendi sesinin birbirinden farklı olmasıdır. Konuşma esnasında duyduğumuz ses hava iletiminin yanı sıra kemiklerin titreşimi sayesinde işitilmektedir. Hava iletimli kulaklıklar, kulak içindeki hava moleküllerini ve kulak zarını titreterek işitmeyi sağlarlar. Kullanılan kulaklıkların büyük bölümü bu sınıfa dahil kulaklıklardır. Kulak sağlığı bakımından kemik iletimli kulaklıklardan bir adım önde oldukları söylenebilir. Hava yolu ile gelen sesin iç kulağa verebileceği zara karşı orta kulağın bir önlem mekanizması bulunur: kulak zarı refleksi kulak içerisindeki iki kası 40 ms içerisinde gerdirip salyangoz içerisindeki kıllara ulaşan titreşimleri zayıflatır. Kemik titreşimleri ile iletilen seslere karşı ise kulağın bu şekilde bir korunma mekanizması bulunmaz. Bu yüzden elektronik yöntemlerle yüksek sesi azaltamayan kemik iletimli bir kulaklık kullanımı esnasında şiddetinden emin olamayacağınız seslere maruz kalmak işitme duyusuna zarar verebilir.

Kulaklık Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulaklar hassas organlardır. İç ve orta kulağın vücudun dengesini sağlamada büyük rol oynaması sebebiyle kulak sağlığını korumak çok önemlidir. Müzik dinlerken, video izlerken ya da telefonla konuşurken dışarıdan gelen sesleri bertaraf ederek daha net duyabilmek için çoğunlukla yüksek ses kullanılır. Fakat yüksek ses kulaklara ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden kaynak cihazın ya da kulaklığın sesini yükselterek dışardan gelen seslerden izole olmak yerine gürültü önleyici kulaklık kullanmak daha doğru olacaktır. Tabi kulağa zarar veren tek etken yüksek ses değildir. Hijyen sağlamak da önemli konulardandır. Bu anlamda hijyen sağlamak için yıkanabilir kulaklıkları sıklıkla yıkamak, yıkanamayan kulaklıkları hijyenik mendillerle silerek temizlemek gerekir. Ayrıca kulak içi kulaklıkların kulaklık silikonu ve kulak üstü modellerin kulaklık süngeri sıklıkla değiştirilmeli, gerekirse koruyucu pedler veya kılıflar kullanılmalıdır. Aksi taktirde dış kulaktan başlayarak iç kulağa yayılan enfeksiyon tehlikeli olabilir. Oldukça geniş bir yelpazede yer alan kulaklık modellerinin en önemli sınıflandırma unsurlarından biri ise bağlantı şekilleridir. Kablolu kulaklıklar, bir kablo aracılığı ile ses kaynağı cihaza bağlanarak kablo içerisinde bulunan teller aracılığıyla ses sinyallerini kullanıcıya ileten kulaklıklardır. Bu tür kulaklıkların seçiminde en önemli nokta kaynak üzerinde bulunan giriş ile kulaklık jakının birbirine uyumlu olmasıdır. Kendi içinde çok çeşitli kulaklık modelleridir. Jak uyumu sağlandıkça her cihazla uyumlu çalışabilirler ve bu büyük bir avantajdır. Fakat hareket halinde kullanım esnasında ya da taşıma sırasında kabloların dolaşması gibi ufak sorunlar yaratabilirler. Bluetooth kulaklıklar, radyo sinyalleri veya kızıl ötesi sinyaller aracılığıyla ses kaynağı cihaza bağlanarak aynı sinyaller aracılığıyla kaynaktan gelen sesleri dinleyiciye iletir. Kablosuz olmaları hareket ve taşıma kolaylığı sağladığından son derece fonksiyoneldirler. Seçimler esnasında kulak sağlığınızı korurken aynı zamanda size istediğiniz kalitede sesi sunabilecek, kullanım amacınıza uygun bir kulaklık seçmeniz gerekir. Elbette seçtiğiniz ürünün kalitesine ek olarak fiyatı da önem arz eden bir nokta. İhtiyacınızı karşılayacak kriterlere sahip kulaklığı uygun fiyata ve güvenle alabileceğiniz en iyi platform ise Trendyol. Siz de kulaklık tavsiye ve yorumlarına göz atmak, sizin için en uygun seçeneği belirlemek ve beğendiğiniz kulaklığı ve daha fazlasını güvenle satın alıp müziğin tadına varmak için Trendyol’a gelin, ihtiyaçlarınızı uygun fiyatla karşılamanın tadını çıkarın.

Kullanım Alanınıza Göre Kulaklığınızı Seçin!

Kulaklık modelleri ayrıca kullanım şekillerine göre de sınıflandırılır. Bunlardan ilki Kulak içi (in-ear) kulaklıklardır. Kafa bandı olmayan ve direkt kulak kanalının içine yerleştirilerek kullanılan küçük kulaklıklardır. Kanal içine yerleşmesi sebebiyle sesi dağıtmadan iletebilirler. Bu sayede dış ortamdaki gürültüden izole olmayı sağlarlar ve müzik sesini dışarıya vermezler. Kulak kanalını akustik bir oda gibi kullanarak, sesleri üst seviyede kaliteli şekilde iletirler. İletim kalitesi ve gürültü engelleme özellikleri sebebiyle yüksek sesle müzik dinlemek zorunda kalmazsınız ve kulak sağlığınızı korumuş olursunuz. Bu özellikten maksimum oranda faydalanabilmek için kulaklığın kulak kanalına tam olarak yerleşmesi gerekir. Bu sebeple genelde farklı boyutlarda birden fazla kulaklık silikonu ile birlikte satılırlar. Earbud kulaklıklar, kulak kanalının içine yerleşmeyen, kulağın concha olarak adlandırılan bölgesinde kalan kulaklıklardır. Kanal içi kulaklıkları rahat kullanamayanlar için iyi bir alternatiftir. Küçük olmaları sebebiyle taşınmaları kolaydır. Gürültü önleme konusunda kulak içi kulaklık modelleri kadar iyi performans sergileyemezler, ancak özellikle kulak kanalı dar olan kişiler için iyi bir seçenektirler. Kulak üstü (on-ear) kulaklıklar, adından da anlaşılabileceği gibi kulak üzerine yerleşen kulaklıklardır. En çok tercih edilen kulaklık çeşitleri arasında yer alırlar. Kafa bandı bulunan modellerdir, kulak klipsli olan çeşitleri de bulunur. Bandın bitiminde yer alan ve kulağı saran kısımlar genelde köpük ya da sünger ile kaplanır. Kulaklık süngeri olarak adlandırılan bu kısım konforlu kullanım sağlar. Kulak üstü kulaklık modelleri kulağı tam olarak çevrelemedikleri için yalıtım konusunda başarılı olmalarına rağmen kulak çevresi kulaklıklar ile yarışamazlar. Ancak kulak çevresi kulaklıklardan daha küçüklerdir ve taşıma konusunda büyük kolaylık sağlarlar. Kulak çevresi (over-ear) kulaklıklar, tam boy kulaklıklar olarak da bilinirler. Kulağı tam olarak sarmalayıp kapatırlar. Bu sebeple ses konusunda mükemmel izolasyon sağlarlar. Diğer modellere kıyasla daha büyük boyutlu transducer kullanırlar. Transducer, dijital sinyalleri titreşime çeviren mekanizmadır. Bu mekanizmanın gelişmişliği ise ses kalitesinin artışını sağlar. Evlerde ve stüdyolarda kurulan müzik sistemleri ile oldukça uyumlu çalışırlar. Kulağı sarabilmek adına daha büyük olmaları taşıma konusunda bir miktar zorluk yaratsa da kullanım konusunda vereceği keyifle avantajlı sayılabilirler. Açık (Open Back) Kulaklıklar, dışarıdan görünen kısımları süzgeç benzeri bir yapıya sahiptir. Bu yapı iç ve dış ortam seslerinin geçişine izin verir. Bu da mükemmel izolasyon sunmaması anlamına gelir. Bu açıdan bakılınca dezavantaj sahibi görünseler de aslında sağladıkları avantajlar da vardır. Seslerin geçişine izin veren bu yapı hava geçişine de izin vermektedir. Böylece kulaklarda terleme minimum seviyeye iner. Ayrıca aynı yapı sesin oldukça temiz, doğal ve havadar iletimini sağladığından yapaylıktan uzak sesler sunar. Belirtmek gerekir ki, dünyanın ses kalitesi en iyi kulaklıkları bu kategoride yer almaktadır. Kapalı (Closed Back) Kulaklıklar, Bu tip kulaklıkların dışarıdan görünen kısımları tamamen kapalıdır. Bu özellikleri sayesinde ses izolasyonu sağladıkları bir gerçek. Eğer kulaklığınızı ofis, okul ve benzeri kalabalık ortamlarda kullanmak istiyorsanız fakat etrafı rahatsız etme ihtimalinizi düşünüyorsanız, bu tip kulaklıklar sizin için iyi bir seçim olacaktır. Açık kulaklıkların hava akımına izin veren avantajına sahip olmasalar da iletim ve yalıtım konusunda başarılı modellerdir.

Kulaklık Teknik Özellikleri

Kullanım alanı ve amacına karar verdikten sonra seçim sürecine teknik özellikleri inceleyerek devam etmelisiniz. Bakmanız gereken ilk özellik hassasiyet olarak öne çıkar. Hassasiyet, desibel (dB) şeklinde ifade edilen birimdir. Her 3 dB ses seviyesindeki iki kat artış demektir. Empedans ise terim olarak bir devrenin akıma karşı gösterdiği eşdeğer direnç olarak adlandırılsa da konu kulaklıklar olunca kaynak ve kulaklık arasında uyumlu olması beklenen değerdir ve Ohm birimi ile ifade edilir. En yüksek performansı kulaklığınız ve kaynak cihazınızın Ohm değeri eşit olduğunda sağlarsınız. Eşitsizlik durumunda ise ses seviyesinde ve kalitesinde düşüşler yaşanabilir. Frekans tepkisi ve aralığı, bir cihazın aldığı sinyalleri hatasız olarak yeniden oluşturma kabiliyetini ifade eder. Kulaklık için düşünürsek, kaynak cihazdan aldığı ses sinyallerini aynı kalitede dinleyiciye sunabilmesi anlamına gelir. Bu hatasız iletim performansı ise frekans aralığı ile ölçülür. Yani frekans aralığı geniş bir kulaklık, ses iletiminde daha az hata yaparak daha kaliteli ses sunacaktır. Konektör tipi, kulaklık ile kaynak cihazın kablolu bağlantı durumunda bağlantı noktalarının şeklini ifade eder. Örneklemek gerekirse type-c kulaklık girişi olan bir müzik çalar için type-c kulaklık kullanmak gerekir. Uyumsuzluk durumunda kulaklık dönüştürücü aparatlarla bağlantı kurmak da mümkün olabilir. Kablosuz kulaklık kullanımı hareket anlamında büyük kolaylık sağlar. Müzik dinlerken ya da telefonla konuşurken aynı zamanda hareket etmek durumunda iseniz, dolanarak size engel teşkil eden kabloların olmayışı büyük avantajdır. Bu bağlamda kablosuz bluetooth kulaklık modellerinden birini tercih etmek en doğrusu olacaktır. Kulak içi, ense üstü yahut kafa üstü kulaklıkların da bluetooth seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçimi yaparken önemli nokta, kulaklık ile cihazınızın bluetooth bağlantı bandında birbirlerini tanıyıp bağlantı kurabilmesidir. Zaman zaman cihazların kulaklığı, ya da kulaklığın cihazı görmemesi gibi problemler yaşanabilmektedir. Seçim yaparken cihaz ve kulaklığın bluetooth bandı uyumuna dikkat etmek gerekir.