Koltuk Takımı

5713 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Koltuk Takımı

Koltuk Takımı

Evin tüm üyelerinin bir araya geldiği, konukların ağırlandığı oturma odası ve misafir odası koltuk takımları, ev dekorasyonunun en önemli unsurlarından biridir. Modeli, rengi ve materyali, mekanın genel iç dekorasyonunun nasıl olacağını da belirler. Sizin tarzınızı yansıtır, yaşamınızı nasıl geçirdiğiniz konusunda da çeşitli ipuçları verir. Oturma grubu seçimlerinde, dekorasyon, fonksiyonellik ve kullanışlı oluşunun yanı sıra koltuk takımı kampanya ve ödeme avantajlarının da etkisi bulunur. Trendyol’da koltuk takımı fiyatları, markaları ve yeni modelleri üzerinden karşılaştırma yaparak satın alabilirsiniz.

Doğru Ölçülerde Koltuk Takımı Seçmek Önemlidir

Uygun seçim için öncelikle evinizin kullanılabilir alanının ne kadar olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bu noktada koltuk takımı ölçüleri de önem kazanır. Dekore edeceğiniz alan geniş ve büyükse chester koltuk takımı gibi geniş modellerden de seçim yapabilirsiniz. Ancak küçük bir alan için uygun takım alacaksanız küçük odalar için fiyatlar ve modelleri üzerinden bir araştırma yapmanız daha faydalı olacaktır. Küçük odalar için mini ya da midi koltuk takımı modelleri arasından seçim yaparak, kullanım alanını genişletebilirsiniz. Bunun yanı sıra minimal koltuk takımları ile daha az parçalı ve daha sade bir görünüm elde edebilirsiniz. Geniş odalarda ve salonlarda kullanılan takımlar genellikle fazla parça içerir. Büyük salonlarda 4’lü ve 3+2+1 ya da 2'li ve 3'lü koltuk takımı kullanılabilir. Salon haricindeki yaşam alanlarında, yine odaların boyutlarına göre karar verilebilir. Çocuk odası, oturma odası koltuk takımı seçiminde odanın tarzına uygun modeller de oldukça kullanışlıdır. Özellikle genç odalarında, oldukça az parçalı takımlar ya da tekli olanlar tercih edilir. Kendi odasını hem çalışma odası hem misafir odası olarak kullanmaktan hoşlanan gençler için ideal tekli ve trend misafir koltuk takımı modelleri arasından seçim yapılabilir.

Evinizin Ana Rengine Göre Koltuk Takımı Seçin

Evinizin dekorasyonuna uygun takımı seçerken, evdeki eşyalarınızın renkleri ve yapıldığı materyaller önem kazanır. Koltuklar;ayakları, kumaşları ve diğer aksesuarları ile evin dekoratif uyumuna katılmalıdır. Evinizin iç dekorasyonunda kullandığınız ana öğelere göre model seçmeniz mümkündür, iç dekorasyonunuzda yeşil renk ağırlıklı ve daha doğal bir tarz belirlediyseniz, oturma grubunuz da buna uygun, otantik tasarım ya da retro koltuk takımı modellerinden olabilir. Daha gösterişli bir salonunuz varsa, lüks, belki de Osmanlı koltuk takımı modelleri size göre olacaktır. Evinizin genel renk uyumu içinde düz renkler varsa, birbirine kontrast renk ve desenlerde seçeceğiniz chester koltuk takımı ile rengarenk ve neşeli bir görünüm elde edebilirsiniz. Minimalist tarzda dekore edilmiş bir evde, genellikle pudra pembe, açık mavi ve buz mavisi, bej ya da beyaz koltuklar tercih edilebilir. Bu renkler, evin genel iç huzurunu sürdürecek, düz ve sade renkleridir. Salonda açık renkler hakimken, açık renk bir takım yerleştirmek kimi zaman salondaki renk uyumunu netleştirir. Renkli aksesuarlar ya da minderler ile de mekana canlılık katabilirsiniz. Renklerin tonları da dekorasyona katacağı imaj açısından önemlidir. Her ne kadar soğuk bir renk gibi düşünülse de mavi ya da lacivert koltuk takımı huzurlu bir hava verecek, daha ciddi bir duruş sergileyecektir.

Genel Tasarıma Göre Belirleyin

Evinizin iç tasarımına göre belirleyeceğiniz oturma grupları, dekorasyonu oluşturan diğer unsurlar ile bir akış halinde olmalıdır. Kimi zaman tezat renkler ve materyaller de bu akışa katkı sağlar. Tekdüze görünüm yerine canlı ve neşeli dokunuşlar, evinizin havasını da değiştirir. Gün içinde oturduğunuz ve konuklarınızı da ağırladığınız çay seti ya da pofuduk minderli koltuk takımı, güzel sohbetlerin mekanı olarak akıllarda kalır. Bu tarz takımların, rahat  olması önemlidir. Trend dekorasyon tarzı benimseyen evlerde renk ve kombinlerin çok uyumlu olmaması da göze çarpar. Bu tarz iç dekorasyonlarda, renkler koltuğun kumaşı ve materyali ile uyum taşır. Trend dekorasyona kontrast oluşturan berjerli modelleri de içine alan oymalı takım ve kadife kumaş kullanılması gibi dekorasyon detaylarına, niş kafelerde ve yeni nesil kafe – sahne türü mekanlarda sıkça rastlamanız mümkündür. Evinizde de böyle bir tarz olsun isterseniz duvarlarda koyu renk kullanabilir ve retro koltuk takımı modellerinden seçebilirsiniz. Mekan dekorasyonuna uygun oturma ürünleri alırken, ahşap ve kahverengi ağırlıklı tasarımlarda metal ayaklı yerine ahşap koltuk takımı daha uyumlu olacaktır. Ahşap ağırlıklı dekorasyonlarda en çok tercih edilen genellikle içinde yeşil renk tonlarının yer aldığı çiçek desenli koltuk takımı modelleri, mekanı rahatlatan kaçışlardandır. Country tarzı bir iç dekorasyonunuz varsa, rahatlık ön planda olacağından, rahat  ve U koltuk modelleri tam size göre olacaktır.

Tasarım Kadar Fonksiyonellik de Önemli

Fonksiyonelliğin önem taşıdığı mekanlarda birbirine monte edilebilen ve gerektiğinde sökülerek tekil olarak da fonksiyonel olan takımlar kullanılır. Mekanın iç şekli uygun ise köşe L koltuk takımı, oldukça büyük bir hareket alanı bırakır. Birbirine monte edilebilen özellikleri dolayısı ile yerleştirildikleri gibi kalırlar. Bu modellerin baza, çekyat gibi fonksiyonları da bulunur. Böylelikle evin çeşitli eşyalarını da saklama imkânı bulabilirsiniz. Eğer yeni taşındığınız mekan, önceki evinizde kullandığınız köşeli ya da L modeline uyumlu değilse parçalar demonte edilerek ikili, tekli olarak kullanılabilir. Eğer yaşadığınız mekan küçükse fonksiyonel midi koltuk modellerinden seçebilirsiniz. Daha küçük mekanlarda kullanılan oturma gruplarında fonksiyonellik ön plana çıkar. Açılır koltuk takımları özellikle fazla sayıda yatağa ihtiyaç duyulan evlerde oldukça kullanışlıdır. Küçük evlerde yaşamak zorunda olan kalabalık ailelerde ya da öğrenci evlerinde, oturma odası olarak kullanılan mekan, yatak odası haline dönüştürülerek kullanılabilir. Modeller arasında seçim yapılırken, tasarımın yanı sıra pratik şekilde kullanılabilen fonksiyonel seçenekler üzerinde daha çok durulur. Klasik açılır koltuk takımı çeşitleri, yaşam alanlarının fonksiyonelliğini de artırır.

Odalara Göre Modeller

Sadece salon ve oturma odaları için değil, evin diğer mekanları için de oturma grubu çeşitlerine göz atılabilir. Geniş bir mutfağınız varsa ve bu mutfağa küçük bir tekli, bir de ikili sandıklı koltuk takımı yerleştirebilirsiniz. Büyük mutfağı olan evlerde bile daha pratik olduğu için sandıklı ya da bazalı modeller sıkça tercih edilir. Koltuğun altındaki baza şeklindeki sandık içine sıkça kullanılmayan bezlerden, misafir yemek takımlarına kadar birçok eşya konulabilir. Mutfakta kibar detayları olan takımlar ile samimi ve sıcak bir ortam yaratılabildiği gibi fonksiyonellik de büyük kolaylık sağlar. Akıllı koltuk takımı modelleri, tasarlandığı kumaş ve materyal özelliklerine göre evlerde de ofiste de kullanılabilir. Çocuk odası, yatak odası, banyo gibi mekanlarda da kullanılabilecek şekilde tasarlanan modeller bulunur. Banyo ve çocuk odasının genişliğine göre kullanılacak oturma gruplarının boyu mini ya da midi olabilir. Renklerinde ise duvar renklerine uygun modeller seçilirken, çocuk odasında turuncu, siyah beyaz koltuk takımları kullanılabilir. Banyo gibi daha özel mekanlarda hareket alanınız geniş ise ve iç dekorasyon tarzınız uyumlu ise burada daha çok turkuaz, mint yeşili koltuk takımı gibi suyu ve su yeşilini çağrıştıran koltuk takımları hoş duracaktır. Çocuk odasındaki sandıklı sarı yeşil ya da pudra pembe koltuk takımı, odanın dağınıklığını da sandığın içine toplayacaktır. Çocuğunuzun, gerektiği zaman oyuncaklarını nereden alacağını ve nereye kaldıracağını bilmesi de sorumluluk bilincini artıracaktır. Böylelikle çocuğunuz, küçük yaştan itibaren odasını toplamayı öğrenecektir.

Ofis ve Ev Dekorasyonuna Uygun Takımlar

Modern tarzda dekore edilmiş evlerde ya da iş yerlerinde görülebilecek akıllı koltuk takımları, genellikle masaj, ısıtma gibi özel fonksiyonlar da içerir. Uzaktan kumandalı koltuk takımları ile stresli anlarda rahatlama olanağı bulabilirsiniz. Özellikle ofislerde sıkça kullanılan renklerden olan siyah, antrasit koltuk takımları, ofis modern iç dekorasyonu ile şık ve zevkli bir tarz yaratır. Her ne kadar ofislere daha uyumlu olduğu düşünülse de özellikle yeni nesil tasarımlarda evlerin içi de modern dekorasyon detayları ile şekillendirilebilir. Özellikle çalışan ve evlerinde çok küçük, oylumlu detaylar istemeyen kişilerin tercin ettiği bu dekorasyon stilinde köşe ya da L takımlar tercih edilir. Bu tip dekorasyon tarzında sert hatlar ön plana çıkar. Bu modellerin çok fonksiyonlu olması da başka bir tercih nedenidir. Akıllı koltukları evde de kullanmak mümkündür. Bunun için evin iç dekorasyonuna uyumlu renkler tercih edilebilir. Değişik renklerdeki mekanizmalı ürünleri, çiçekli ve desenli koltuk takımları arasında rahatlıkla kullanabilir ve renk uyumunu sağlayarak dekoratif bütünlük elde edebilirsiniz. Trend oturma grubu modellerinde genellikle daha koyu renkler dikkat çeker. Metal ayaklar, gri koltuk takımı modelleri ile tam bir uyum oluşturur. Eğer duvarlarınız ve diğer aksesuarlar gri ağırlıktaysa, gül kurusu koltuk takımı da öneri olarak düşünülebilir. Modern tarzda dekore edilmiş evlere genellikle keskin hatlara sahip tasarımlı oturma grubu takımları daha çok uyacaktır. Az eşyalı ya da çok fazla renk geçişi olmayan iç dekorasyon tarzında, mobilya ve aksesuarlarda da minimalist yaklaşım çok daha uygundur.

Modern Dekorasyon ve Oturma Grupları

Modern dekorasyon, her zaman antrasit, lacivert, koyu gri koltuk takımı kullanılması anlamına gelmez. Modern tarzda dekore edilmiş mekanlar, genellikle tekli yaşamı çağrıştıran stüdyo tipi daireleri çağrıştırıyor olsa da tüm ailenin yaşadığı, kalabalık evlerde de oldukça tercih edilen bir dekorasyon türüdür. Aile üyelerinin bir arada yaşadığı evlerin dekorasyonu geleneksel ağırlıklı olabilirken, genç ailelerde dekorasyonun daha minimalist eğilimli olması dikkat çeker.

Koltuk takımı renkli ve desenli çeşitleri arasından tercih edeceğiniz modellerde, özellikle farklı renklerin birbiriyle uyumu, rahat dekorasyonlarda göze çarpan detaylardan birisidir. Sarı ağırlıklı bir mekanda genellikle keten ve kapitone koltuk takımlarından tercihler yapılır. Daha ciddi ve zengin görünüşlü oturma gruplarını tercih ediyorsanız, nubuk ya da deri koltuk takımı modellerini tercih edebilirsiniz. Deri modeller, rahat tarzda dekore edilmiş iş yerleri için ise sıcak bir görsellik sağlaması açısından da önemlidir. Ahşap ve bambu koltuk takımı modellerinde tay tüyü koltuk kumaşı da kullanılır. Modern dekorasyonlarda koltuk takımı seçiminde genellikle rahat bir tarz tercih edilerek aile mekanı, huzurlu bir hale getirilir.

Koruyucu Kılıf Çeşitleri

Tüm gün ev dışındaysanız ve ailecek evde olduğunuz saatleri en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız, evin toplanması ve temizlenmesi gibi ekstra işler can sıkıcı olabilir. Bu da evde daha az sayıda aksesuar ve kolay kullanımlı eşyalar anlamına gelir. Gün içinde işte yorulunca, oturma gruplarının yüzeylerini sürekli temizlemek zor gelecektir. Özellikle mekanı evcil hayvan dostlarınız ile paylaşıyorsanız koltuklar beklenenden daha hızlı sürede kirlenir. Tüy döküm zamanları ve kızgınlık zamanlarında istenmeyen görüntülerle karşılaşmanız da an meselesidir. Bu durumların her zaman çözümleri bulunur. Özellikle koltuk kılıfları, oturma grubunuzu bu tip sıkıntılı durumlardan kurtarmak için birebirdir. Kenarından lastikli kılıflar olduğu gibi koltuğun üzerine ikinci bir döşemeymiş gibi oturan kılıflar da bulunur. Kimi zaman su geçirmez büyük örtüler ile de leke, dökülme ya da benzeri tehlikeleri uzaklaştırmaya faydalı olur. Koltuk kılıf ve örtüleri, çamaşır makinesinde yıkanabilir şekilde üretilir. Böylelikle zamanla kirlendiğinde ya da bir kaza yaşandığında, çamaşır makinesinde yıkayabilir ve tekrar kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki koltuk kılıflarının da uyulması gereken yıkama talimatları vardır.

Koltuk Takımı Temizliği

Tüm özeninize ve korumanıza rağmen, oturma grubu üzerinde herhangi bir leke görürseniz, temizliğe girişmeden önce koltuğunuzun özelliklerinin yer aldığı yıkama talimatını gözden geçirmeniz gerekir. Periyodik temizlikte, belirli periyotlar dahilinde, döşemesinin ve malzemesinin nemli bir bezle silinmesi ile sağlanır. Genellikle deterjan tercih edilmese de özellikle leke oluştuğu durumlarda toz sabun gibi aşındırıcı olmayan temizlik ürünleri tercih edilir. Koltukların, materyallerine ve döşendiği kumaşlarının özelliğine göre zaman zaman daha büyük çaplı temizlikten geçirilmesi de gerekebilir. Bu zamanlarda yıkama hizmeti veren firmalar ile görüşülebilir. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli nokta, koltuğun, bu tür temizliklere uyumlu olup olmadığıdır. Uzaktan kumanda ile çalışan akıllı sistemlerde koltuk yıkama hizmeti faydalı olmayabilir. Koltuğunuzu temizletmeden önce, satın aldığınız yer ya da üretici firma ile bağlantıya geçerek konu hakkında detaylı bilgi almanız büyük önem taşır. Koltuk temizlikleri, sadece kumaşının temizliği ile değil, ayak ve alt kısımlarının temizliği ile bir bütün olarak sağlanır. Kimi oturma grubu çeşitlerinde minderlerin üzerindeki kumaş tak-çıkar şeklinde üretilmiştir. Bu tip takımlarda koltuk döşemesinin çıkartılıp yıkanması gibi bir kolaylık olabilir. Ancak döşemelerde de yüksek sıcaklıkta bozulma, çekme gibi istenmeyen durumlar yaşanabileceğinden, koltuğun döşemelerinin yıkanmasından önce tekrar bilgi alınması şarttır.

Koltuk Temizliğinde Deterjan Seçimi

Ayrıca, mobilyanın döşeme renklerine göre de deterjan seçimi çok önemlidir. Koltuğunuza dökülen lekeyi gidermek için kullanacağınız deterjan, koltuğun döşemesinin rengini açabilir ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Oturma grubu nasıl temizlenir diye araştırdığınız zaman karşınıza birçok ürün çıkacaktır. Bu ürünleri kullanırken, ürünü köpürterek, köpüğü sürmek ve aktif deterjanların lekeye nüfuz etmesini beklemek yeterli olabilir. Koltuğunuzun rengi koyu yeşil, mürdüm, mor koltuk takımı gibi renklerdeyse bazı lekeler görünmeyebilir. Doğrudan müdahale etmek yerine kurumasını beklemek daha mantıklı olacaktır. Özellikle kahve gibi telveli lekelerin temizlenmesi için öncelikle telvelerin alınması gerekir. Bu da ancak yüzeydeki ıslaklık kuruduğunda olabilir. Sarı, hardal sarısı, pembe, sütlü kahve koltuk takımı ve diğer açık renklerdeki takımlarda leke, olduğu gibi görünecektir. Bu nedenle lekeye anında sabunlu nemli bezle müdahale çok daha olumlu sonuçlar verecektir. Ancak, koltuğun üzerindeki lekelerin nasıl çıkartılacağına dair detaylı bilgi sahibi olmadan uygulayacağınız her türlü müdahale, lekeyi büyütüp derinleştirebilir ve içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bunun için en doğru hareket, hangi lekede ne tip bir temizlik yöntemi uygulayacağınızı bilmeniz olacaktır. Koltuk takımı satın alırken, materyaline ve kumaşının yapısına göre temizlik yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kullanma talimatı olup olmadığını sormanız ve varsa bu talimatı edinmeniz de büyük avantaj olacaktır.

Koltuk takımı modelleri arasında seçim yaparken, Trendyol fırsatları ile satın almanın kolaylığını yaşarsınız. Kullanım, dekorasyon, fonksiyon gibi tercihlerinizi belirledikten sonra koltuk takımı fiyatları araştırmasını yapabilir, kararınızı verebilir ve Trendyol avantajları ile dilediğiniz koltuk takımına sahip olabilirsiniz.