search result placeholder

Koltuk Örtüsü

koltuk örtüsü

Ev dekorasyonlarında ufak ve ince detaylar tamamlayıcı nitelik taşısa da özellikle büyük parçalı mobilya seçimleri dekorasyonları tam olarak ön plana çıkıyor. Koltuk takımı seçimlerinde rahatlığın yanı sıra evin genel dekorasyonuna uyum sağlayacak olan renk ve desen seçenekleri ise en çok düşündüren konular arasında yer alıyor. Koltuk örtüleri sayesinde dilediğiniz renk ve desende mobilya takımlarına pratik bir şekilde ulaşma imkanı sunuyor. Ayrıca örtüler ve şallar mobilyaları kir, toz ve lekelenmelere karşı da maksimum düzeyde koruyor.

Tam Koruma, Anında Değişiklik

Koltuk örtüleri ya da şalları, ev içi dekorasyonlarını hızlı bir şekilde değiştirmek isteyen, mobilyalarını zararlı dış etkenlerden korumak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği en ekonomik çözüm yolu olarak kullanıcısının karşısına çıkıyor. Aslında örtü ve şallar zamansız olmasına karşın, mevsimlere göre seçim yapılırsa daha fazla konforlu kullanım olanağı sunuyor.

Yazın pelüş, yün ve tüylü örtüler terlemeye neden olurken; buldan, müslin gibi kumaş tercihleri hava alan yapıları sayesinde kullanıcısını daha çok mutlu ediyor. Koltuk örtüleri mevcut görünümden sıkılmış kişilerin de odalarının enerjisini değiştirmek amacıyla sıklıkla kullanımına başvurduğu ürünler arasında yer alıyor. Koltuk örtü ve şalları dekoratif fakat koruma özelliği ön planda olan ürün olma özelliği taşıyor. 

Tercihe göre uyum ya da zıtlık yaratabilmek oldukça kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Yeni alınan mobilyaların korunmasında, yazlık evler gibi mevsimsel kullanılan ve uzun süre kullanılmayacak olan evlerdeki mobilyaların gerek tozlanmasını gerek mobilyanın kumaş renginin solmasına neden olan zararlı güneş ışınlarından korunmasında kullanılırken, büyüme çağında çocuğu olan ailelerin de yemek, boya, kir gibi lekelerden mobilyalarını koruması amacıyla kullanılıyor. 

Geniş Ürün Yelpazesinin Sağladığı Doğru Seçim Olanağı

Koltuk örtüsü kumaşları, kadife, pamuklu, bürümcük, keten, şönil, müslin, yün, polar, buldan, pelüş gibi farklı kumaş türlerinden üretilerek tercihe yönelik beğeniye sunuluyor. Koltuk örtüsü modelleri farklı desen yelpazesiyle de her tarza ve zevke hitap ediyor. Yüksek bütçe gerektiren değişimler yerine düşük bütçe ve pratik kullanım imkanı vadeden örtüler, ev dekorasyonlarında değişiklik yapmak isteyen kişilerin beğenilerini topluyor. Bir diğer yönüyle koltuk örtüleri özellikle çocuklu ve evcil hayvan bulunan evlerde mobilyaları kir, leke, tozdan koruması sayesinde tercih nedeni oluyor. 

Koltuk seçimi yaparken ilk tercihi rahatlık olanlara hitap eden köşe koltuk takımları için özel olarak tasarlanan köşe koltuk örtüsü tasarımlarında tıpkı koltukların kendisi gibi konforlu kullanım niteliğine özellikle yer veriliyor. L koltuk örtüsü kullanımı çıkarılması, yıkanması ve yeniden takılması oldukça kolay bir şekilde kullanıcı ile buluşuyor. Evlerinde tekli koltuğa yer veren kişiler için tasarlanan tekli koltuk örtüsü modelleri ise her tarzdaki koltuğa kolaylıkla uyum sağlıyor. Ayrıca iki kişilik ya da üç kişilik koltuklar için tasarlanan örtüler sayesinde takım oluşturarak sanki koltuk takımlarının kendi kaplamasıymış gibi bir izlenim sağlıyor. Ebat olarak farklılık gösteren örtülerde L koltuklar için üretilen şallar genellikle uzun, geniş ve koltuğun köşe bölümüne uygun olacak şekilde tasarlanıp üretiliyor.

Tekli koltuklar için tasarlanan örtüler ise genellikle dar ve küçük ebatlarda tasarlanarak, üretimi sağlanıyor. Bu sebeple örtü seçimi yapılırken koltuk ebatları ve türü de göz önünde bulundurulması gereken noktalar arasında yer alıyor. Tercihe göre farklı renk ve desenlerde bir takım oluşturulabilirken, hazır koltuk örtüsü takımı satışları da bulunuyor. Soğuk günlerde daha çok polar, peluş, kadife, deri, tüylü, avangard koltuk örtüsü tercih edilirken, sıcak günlerde ise daha çok keten, pamuklu koltuk örtüsü terletmemesi nedeniyle daha çok tercih nedeni oluyor.

Koltuk örtüsü çeşitleri arasından mobilyaya tamamen yapışmasını tercih eden kişiler streç koltuk örtüleri seçiyor. Streç örtüler mobilyayı tamamen kaplayacak şekilde olup, kaymayı büyük oranda engelliyor. Aynı zamanda divan örtüsü olarak da oldukça fazla tercih ediliyor. Böylece hareket esnasında konforlu kullanım olanağı sunuyor. Streç koltuk örtüsü modelleri farklı ebatlarda ve desenlere sahip tasarımlarıyla göz alıcı nitelik taşıyor. Geniş ebatlara sahip mobilyalarda likralı koltuk örtüsü tercihi ön planda oluyor. Kumaşın sahip olduğu likra esneyerek koltuklara kolay serilme imkanı sunuyor. Ayrıca likra kumaş kullanılarak üretilen örtüler uzun süre kullanılmış bile olsa yıkandıktan sonra yeniden eski halini hızlı bir şekilde alabilme özelliği taşıyor. Giydirme koltuk örtüsü ise pratik bir şekilde kullanım imkanı sunuyor. Örtüler kirlendiği zaman kolay bir şekilde çıkarılarak yıkama kurallarına uygun bir şekilde temizleme olanağı sağlıyor. 

Mevsimlere Göre İdeal Tercihler

Kadife koltuk örtüsü ve polar koltuk örtüsü, mobilyalarda dokuların yumuşak olmasını tercih eden, kayan kumaş seven kişilerin tercihi oluyor. Örtüler sıcak tutma özelliği sayesinde özellikle kış aylarında çok fazla tercih edilen örtüler arasında yer alıyor. Deri koltuk örtüsü, özellikle kış ayları için tercih edilen, şık görünüm sağlayan yapısı sayesinde iş yeri, ofis gibi alanlarda da sıklıkla tercih ediliyor. Şönil koltuk örtüsü, hafif tüylü, kadifeyi andıran özellik taşıyor. Genellikle şönil kumaş mobilyaların kendi kaplamalarında kullanılıyor. Şönil kumaştan üretilen örtüler genellikle mobilya kaplamalarında kullanılmasından dolayı koltuklarda örtü kullanıldığını belli etmiyor. Özellikle şönil ve streç koltuk örtüleri mobilyaya tam oturması nedeniyle örtü olduğunu hiç belli etmiyor. Tüylü koltuk örtüsü yaz sıcaklarında terlemeye yol açtığından dolayı özellikle kış aylarında daha çok tercih ediliyor.  Kapitone koltuk örtüsü, kumaşın alt bölümünde elyaf, tela gibi dolgu malzemeleri kullanılarak üretildiğinden yumuşak dokulu bir örtü arayışında olanlar için tercih nedeni oluyor. Farklı dikişler ile farklı desenler ortaya çıkıyor ve sıradanlıktan uzak olmak isteyen kişilerin dikkatlerini üzerine topluyor. 

Müslin koltuk örtüsü ince ve hafif dokulu olmasından dolayı özellikle hassas tenli kişilerin ve ufak çocukları olan kişiler için en iyi tercih olma niteliği taşıyor. Müslin kumaşın hava geçirgenliği ve hızlı kuruma özelliği bulunuyor. Hem yaz hem de kış aylarında rahatlıkla kullanılabilen kumaş türü olmasıyla da 4 mevsim kullanım rahatlığı sağlıyor. Buldan koltuk örtüsü, sahip olduğu yumuşak dokusu ve farklı desen seçenekleri ile ev dekorasyonlarında değişiklik yapmak isteyen kişiler için hızlı ve pratik bir çözüm sunuyor. Buldan kumaşı, yüzde yüz pamuk olduğundan dolayı terletmeyen özellikle sahip olmasıyla yaz aylarında tercih nedeni oluyor. Buldan örtü, herkesin zevkine hitap ederek, kullanıcısının tercihine göre koltuğun üzerinde anında değişiklik yapılmasına yardımcı oluyor. Koltuk üstü örtü, koltuk battaniyesi olarak çok fazla tercih ediliyor ve özellikle desenli buldan örtüler tercih ediliyor. Keten koltuk örtüsü, hava alan kumaş özelliği ve hızlı kuruma özelliği sayesinde kalabalık, çocuklu ailelerin ve sıcağı sevmeyen kişilerin tercihi oluyor. 

Koltukların Şıklık Yarışı 

Bürümcük koltuk örtüsü, kumaşın yapısından dolayı kırışıklığı belli etmeyerek çocuklu ailelerin daha çok tercih ettiği örtüler arasında yer alıyor. Bürümcük kumaş, ham ipek işlenerek yapılan ince kumaş türü olduğundan erletmeme özelliği sayesinde yaz aylarında daha fazla kullanılıyor. Büzgülü koltuk örtüsü de bürümcük kumaş kullanılarak üretilen örtüler gibi kırışıklığı belli etmeyen, uzun kullanım sırasında göz zevkini rahatsız etmeyen örtüler arasında yer alıyor. Lastikli kanepe örtüsü ve lastikli koltuk örtüsü sahip olduğu lastik detayı ile mobilyadan sıyrılarak çıkmayı yüksek oranda engelleyerek uzun süreli kullanımlarda kullanıcılarını mutlu olmasına neden oluyor. Lastik detayları örtünün koltuktan çıkmasını engelliyor. Kaymaz koltuk örtüsü evinde evcil hayvan besleyen, ve küçük çocuklu ailelerin özellikle tercih ettiği modeller arasında kullanım kolaylığı göz önünde bulundurularak daha fazla tercih ediliyor. Kumaşın kaymaz özelliği sayesinde sürekli olarak düzenleme yapılmasına gerek duyulmuyor. 

Ev dekorasyonlarında sıklıkla değişiklik yapmaktan hoşlanan kişiler tarafından çift taraflı koltuk örtüleri beğenileri topluyor. Örtülerin çift taraflı olması, her iki tarafında da farklı desen ve renklerin bulunmasından dolayı çok fonksiyonlu kullanım imkanı sunuyor. Koltuk örtülerini ya da şallarını satın alırken kişilerin öncelikli olarak neden satın aldığına karar vermesi önem taşıyor. Çünkü leke kapatmak, koruma sağlamak, var olan renklerden sıkılarak değişiklik gerçekleştirmek isteyen kişilerin en uygun ürüne ulaşması için öncelikli olarak net bir karara varması gerekiyor. Aşınmış, çıkmayan lekesi olan koltuklar için streç kaplama modellerin tercih edilmesi daha doğru olurken, değişiklik yaratmak, modern görünüm elde etmek amacıyla ürün satın alınması arasında farklılıklar bulunuyor. Tercihe göre tamamen koltukları kaplayan örtülerin üzerine de koltuk şalları kullanılabiliyor. 

Doğru Seçimlere İçin Ufak Dokunuşlar

Örtülerin olası bir lekeye karşı sıklıkla yıkanamaması söz konusu ise, daha çok leke tutmayan, dertsiz kumaşlardan üretilen örtü ve şallara yönelmek gerekiyor. Ayrıca seçim yaparken bir tek mobilya renkleri değil aynı zamanda evinizin genel dekorasyonu, duvar boyası rengi, evin zemin rengi de göz önünde bulundurulması gereken detaylar arasında yer alıyor. Az ışık alan evlerde açık tonlamalara ve canlı renklerdeki örtülere yer verilmesi mevcut alanın renklenmesi, aydınlanması için önem taşıyor. Aksi halde ürünün kullanıldığı ortamın olduğundan daha karanlık ve karmaşık görünmesi söz konusu olabiliyor. 

Sadeliği tercih edenler için düz renkler ya da düz renkler üzerinde bulunan iri desenler, çizgili desenler tercih edildiğinde kullanıcılar istediklerine tam anlamıyla kavuşmuş oluyor. Sadelikten uzak, hareketi sevenlere ise püskül detaylı, çok renkli ve karışık desenler daha çok hitap ediyor. Koltuk örtüsünün kullanılacağı zaman aralığı da satın almadan önceki düşünülmesi gereken önemli noktalar arasında yer alıyor. Çünkü kolay aşınıp, yıpranan, hassas kumaş türleri ile dayanıklı, dikiş ve tasarımı açısından farklılık gösteren kılıflar arasında kullanım ömrü açısından farklılıklar meydana geliyor. Giydirme koltuk örtüsü modelleri genellikle koltuk ile bir bütünmüş gibi görünerek ev dekorasyanunun sahip olduğu şıklık oranını artırıyor. Fonksiyonlu ürün olması sebebiyle en çok tercih edilen koltuk örtüsü çeşitleri giydirmeli olarak tercih ediliyor. 

Çocuk odasında ya da oturma odası gruplarında eğlenceli bir seçim arayışında olanlar için püsküllü koltuk örtüsü modelleri kullanıcıların tercih nedeni oluyor. Kumaş türü ve deseni fark etmeden belirtmek gerekir ki streç örtüler mobilyaları tam sarması ve daha fazla oturması sayesinde kullanıcılarını mutlu ediyor. Streç koltuk örtüsü kullananlar memnuniyetlerini belirtirken özellikle kayma ve kırışmanın minimum düzeyde olmasından dolayı uzun süreli konfor yaşadıklarını belirtiyor. Koltuk örtüsü renkleri koltuk şalı, battal boy koltuk örtüsüçekyat örtüsü modelleri hatta 3'lü koltuk örtüsü modellerinde bile çok geniş renk ve desen aralığına sahip bir şekilde beğeniye sunuluyor. 

Yazlık koltuk örtüsü modellerinde genellikle açık tonlardaki örtüler yaz aylarının cıvıl cıvıl oluşuna daha çok uyum sağlıyor. Özellikle yazlık evlerde kullanılması amacıyla tercih edilen sarı koltuk örtüsü, turkuaz koltuk örtüsü ve krem koltuk örtüsü iç açıcı renkleri ile hemen hemen her tüm dekorasyon çeşitlerine uyum sağlıyor. Evlerinde açık renk mobilyalara yer vermek oldukça cesaret gerektiren bir durum olarak kişilerin karşısına çıkıyor. Çıkmayan zorlu lekeler, koltuk temizlenmesi sonrasında kısa süre içerisinde yeniden kirlenmesi gibi durumların önüne geçebilmek amacıyla açık renkli oturma gruplarında daha koyu renklerde, yeşil koltuk örtüsü, pembe koltuk örtüsü ve lacivert koltuk örtüsü tercih edilebiliyor. Kolaylıkla koltukların tümünü kamufle edebilme ya da eğer çıkmayan zorlu lekeleri bulunan koltuk bulunuyorsa görünmeyecek şekilde koltuğun tamamını ya da belli bir bölümünü kapatacak şekilde örtüler tercih ediliyor. Tercihe göre açık renk mobilyalar ile aynı tonda beyaz koltuk örtüsü kullanarak bütünlük sağlanabiliyor. Zıtlık yaratmak isteyenler ise beyaz mobilyalarına uygun olacak şekilde kırmızı koltuk örtüsü ya da siyah koltuk örtüsü tercih ederek bambaşka bir görünüm elde edebiliyor. 

Modernliğin ve Şıklığın Evlere Yansıması

Tıpkı giyimde sektöründe olduğu gibi ev dekorasyon alanında da trend sürekli olarak değişiyor. Modern koltuk örtüleri için arayış içerisinde olanlar renkli koltuk örtüsü ya da çiçekli koltuk örtüsü modellerine daha çok yönelim gösteriyor. Modernlik aslında modayı takip etmenin yanı sıra genel ev dekorasyonuna ve mobilyalara en çok uyum sağlayan şık görünümü bulmaktan geçiyor. Şık koltuk örtüsü arayışı içerisinde olan kişiler için Trendyol geniş ürün yelpazesi ve güvenilir hizmeti ile kullanıcılarına hızlı ve kaliteli bir şekilde aradıkları örtüleri, farklı desen ve renk seçenekleri ile birlikte sunuyor. 

Renk uyumuna önem verenler için oturma grubu örtüsü olarak her mobilyanın düzenli ve aynı şekilde görünmesi amacıyla geçirmeli koltuk örtüsü modelleri büyük oranda memnuniyet sağlıyor. Tüm oturma grubu yerine tek bir koltuk üzerinde farklılık gerçekleştirmek isteyenler için mobilyanızın kendi desenine uygun olarak seçim yapmak önem taşıyor. Özellikle mobilyaların içerisinde bulunan desenlerin rengine uyumlu seçim yapmak daha şık bir görünümün ortaya çıkmasını sağlıyor. Oturma grubunun tamamı siyah, yeşil ya da daha açık tonlarda sarı, beyaz gibi renklere sahip mobilyalara uygun gri koltuk örtüsü farklı bir görünüm elde ederken mobilyalar arasında uyumlu bir geçiş olmasını sağlıyor. Düz renkli oturma gruplarında ise kumaş özelliği her ne olursa olsun tekli ya da çoklu koltuklardan birine bile desenli koltuk örtüsü kullanılması daha modern bir görünüm elde edilmesine yardımcı oluyor.

Berjer koltuk örtüsü ve kanepe koltuk örtüsü olarak koltuk şalı kullanılması modern görünüm sağlarken kolay yıkanabilmesi ve tercihe göre istenilen şekilde yerleştirilebilmesi nedeniyle hayatlarında pratikliğe önem veren kişilerin beğenisini topluyor. Kumaş ve desen türü her ne olursa olsun örtü ve şalların bakımına özen gösterildiği zaman uzun ömürlü kullanım sağlanabiliyor. Kumaş özelliğine göre belirtilen yıkama, kuru temizleme, ütü kurallarına uyulduğunda ürünlerin ilk günkü gibi kalması ve yıllarca kullanımı söz konusu olabiliyor. Tüm temizlik ve kullanım detaylarına uyulmasına rağmen kullanılan kumaşın kalitesi de uzun ömürlü kullanım için önem taşıyor. Kumaş kalitesi her ne kadar yüksek olursa olsun, kullanım şekli ürüne zarar veren şekilde olduğu takdirde en dayanıklı ürünler bile belirli bir zaman sonrasında aşınıp yıpranabiliyor.  

Koltuk Örtüsü ve Şal Fiyatları 

Koltuk örtüsü fiyatları, örtü ve şal çeşitlerine göre değişkenlik gösteriyor. Örtülerin kumaş özelliği, sayısı, ebatları, üretim zamanları, model ve desenleri, üretimi sırasında kullanılan materyaller, renkleri, dikim tarzı gibi birçok etken fiyatların değişkenlik göstermesine neden oluyor. Genellikle aynı model ve desenden çok fazla bulunan ve düşük bütçeli üretimi sağlanan ürünlerin fiyatları daha düşük olurken, sınırlı sayıda üretilen, diğer modellerden farklı tasarımlarda ise fiyatların artış gösterdiği gözlemleniyor. 

Her ürünün en trend, kaliteli ve her bütçeye uygun olanını bir araya getiren Trendyol en yeni koltuk örtüsü modelleri ile kullanıcısını buluşturuyor. Özellikle köşe koltuk örtüsü modelleri arasında tekli, 2'li ve 3'lü koltuk örtüsü modellerine göre daha az seçenek ile alıcısının karşısına çıkarken, Trendyol geniş desen, farklı ebat ve renk kategorileri ile kullanıcısını mutlu ediyor.

 

 

search result placeholder