search result placeholder

Kolonya

Kolonya

Türk kültüründe çok özel bir yeri bulunan kolonya; hoş kokusu dışında hijyen ve kişisel bakım açısından sağladığı yararlarıyla da ön plana çıkar. Aynı zamanda bütün zamanların en yaygın hijyen malzemesi olarak da kabul gören kolonyanın geçmişi, 1700’lü yılların başına kadar uzanır. Bu tarihten günümüze dünyanın pek çok noktasında farklı kolonya markaları birbiriyle rekabet içine girer. Genellikle kolonya 1000 ml, 3000 ml ya da 5000 ml gibi seçeneklerle satışa sunulur. Özellikle daha sık kullanım durumlarında görece daha hacimli şişeler tercih edilir. Bunun haricinde daha küçük kolonya şişeleme seçenekleri de mevcuttur.

Dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminden sonra özellikle kolonya kullanımında bariz bir artış söz konusudur. Bu da kolonya online satış rakamlarına net şekilde yansır. Limon çiçeği kolonyası başta olmak üzere tüm kolonya çeşitlerine karşı büyük bir ilgiden söz edilebilir. Yaydığı koku ve dezenfektan etkisi ile salgınla başa çıkma noktasında yoğun şekilde başvurulan kolonyanın pek çok türüne Trendyol farkıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Trendyol'da gündelik ya da profesyonel kullanıma yönelik kolonya ürünlerini bulabilir ve dilediğiniz ürünü online sipariş verebilirsiniz.

Kolonyanın Genel Özellikleri

Kolonya temel olarak etil alkol ve su dışında çiçek ya da koku veren herhangi bir türün esansının karışımı ile ortaya çıkarılan bir parfüm türü olarak kabul edilir. Hatta günümüzde parfümlü kolonya gibi ilginç türlerin de üretimi yapılır. Tütün esansı veya çiçek, kolonyaya hoş koku veren maddedir. Kolonya limon, tütün, hanımeli, mandalina gibi popüler türlere sahiptir. Kolonya satın alan insanların çok önemli bir bölümü öncelikli olarak bu tip kolonyalara yönelir. Satışa dair dünya genelindeki istatistikler de bu ifadeyi kanıtlar. Kolonyanın özellikle yaz aylarında çok sık tüketilmesinde serinletici niteliğinin önemli bir payı bulunur. Kolonya cilde sürüldükten hemen sonra içinde yer alan alkol kısa süre içinde buharlaşır. Alkol moleküllerinin etrafından ısıyı çekmeleri neticesinde de bir serinlik meydana gelir.

Diğer yandan keskin kokusundan ötürü kolonyanın ayıltıcı bir yönü de bulunur. Etil alkol kolonya bu anlamda pek çok ihtiyaca yanıt vermeyi başarır. Kolonya son dönemde daha çok tüketilmeye başlamıştır. Bu konuda Covid-19’un yarattığı etki yadsınamaz. Kolonya 5 litrelik ya da 3 litrelik ölçeklerle de satışa sunulur. Tüketimin hızlanması ile beraber artık pek çok insan; yolda, okulda ya da iş yerindeyken, çantalarında mutlak suretle küçük bir kolonya şişesi bulundurmaya başlamıştır. Özellikle son yıllarda alternatif ürünlerin ağır ve bunaltıcı kokusundan dolayı geniş kitleler tercihlerini ağırlıklı olarak kolonyadan yana kullanmaya başlamıştır. Koku olarak kolonya lavanta, hanımeli, leylak ve portakal kolonyası gibi türleriyle öne çıkar.

Köln'den Tüm Dünyaya

Kişisel bakım ya da hijyenik ürünler gibi kategorilerin vazgeçilmezi haline gelen kolonya, hemen her yaştaki birey tarafından güvenle kullanılır. Ferahlatıcı işlevini büyük ölçüde etil alkolden sağlayan bu özel sıvı, uçucu olarak bilinir. İçeriğinde etil alkol haricinde su ve esans bazlı sıvılara sahiptir. Hacim özelinde kullanılan alkol miktarı ise derece cinsinden ifade edilir. Pek çok şişesinin üzerinde yer alan 70 ya da 80 gibi sayısal değerler kolonyanın alkol derecesini gösterir.

Uzmanlar özellikle pandemi sürecinde alkol oranı en az 70 derece kolonya kullanımının pek çok açıdan önemli olduğunu belirtir. Kolonya önerisi fiyatları gibi parametreler dönemsel olarak değişebilir. İçerisine etil alkol yerine görece daha ucuz olan metil alkolün konulduğu kolonyaların içilmesi çok tehlikelidir. Bu nedenle kurumsal değeri yüksek, nitelikli, daha da önemlisi içeriğinde etil alkol tercih eden markalara yönelmek, çok daha ideal bir seçim olarak değerlendirilir. Şu anda Türkiye’de kişi başına ortalama 140 mililitre civarında kolonya tüketildiği bilinir. Toplam pazar büyüklüğünün ise 70 milyon dolar civarında olduğu açıklanır.

Kolonyanın Tarihi

Kolonya tarihine ilişkin farklı kaynaklarda çeşitli iddialar söz konusudur. Kolonyanın ilk kez bir keşiş tarafından Macar kraliçesine özel olarak üretildiğine dair güçlü bir inanıştan bahsedilebilir. Yine de bunun bir efsane olduğu öne sürülür. Bazı kaynaklarda bu hikayeden dolayı kolonya doğrudan “Macar suyu“ şeklinde de ifade edilir. Tarihsel süreçte daha farklı kolonya isimleri ile karşılaşmak da mümkündür. Yaygın ve kabul gören inanışa göre ise kolonya 16. yüzyılda tarih sahnesine çıkmıştır. Normalde Köln’de yaşamasına rağmen gezi amacıyla İtalya’nın Floransa şehrinde bulunan ünlü parfümcü Paolo Feminis, burada “aqua reginae” ismiyle anılan kokuyu keşfeder. Bu koku oldukça ilgisini çeker ve o dönemin baş rahibesinden formülünü öğrenmeyi bir şekilde başarır.

Feminis Almanya’nın Köln şehrine döndüğünde bu formüle farklı bir boyut kazandırır. Aldığı formüle portakal, bergamot ve limon gibi eklemeler yaparak kolonyanın ortaya çıkmasını sağlar. O dönem “Kölnisch Wasser”, yani “Köln Suyu” adıyla piyasaya sunulur. Kolonya özellikle Almanya özelinde kısa süre içinde büyük bir ilgi görür. O yıllarda farklı parfümcülerden yeni kolonya önerileri ve fikirleri ortaya atılır. Kolonya renkli bir koku olarak geniş kitlelerde karşılık bulmayı başarır. Feminis hem Almanya’da hem de diğer ülkelerde ortaya çıkan talebi karşılamakta zorlanmaya başlar. Maria Farina isimli farklı bir İtalyan parfümcü, üretim aşamasında ona büyük bir destek verir. Bu ikili Köln şehrinde 1709 senesinde büyük bir kolonya fabrikası kurmayı başarır. Köln Tıp Fakültesi kolonyayı bir tür tıbbi ürün olarak onaylar. Bu sayede de tıbbi bir ürün olarak Avrupa pazarında yaygınlaşmaya başlar. O dönemlerde ağırlıklı olarak tıp alanında kullanılır.

Sadeliğin Sembolü

Ferahlatıcı özelliğinden dolayı büyük ilgi gören kolonya; ilk senelerde temel olarak biberiye ve portakala dışında bergamot ve limondan oluşan bir formüle sahiptir. Kolonya çiçekleri daha sonra zaman içinde müthiş bir çeşitlilik kazandırır. Sadeliğin sembolü haline gelen bu özel sıvı, Avrupa’da burjuvanın da gözdesi olmayı başarır. Tedavi edici niteliğinin yanında temizlik amacıyla da değerlendirilmesi, kolonyanın başarısında önemli bir etken olur.

Avrupa’da önceleri büyük ölçüde elit kesimin kullandığı kolonya, bir ayrıcalık olarak görülür. Endüstriyel üretimle beraber pek çok türde kolonya üretimi gerçekleşir. Bu noktada ülkelere ait kültürel kodlar da devreye girer. Örneğin Türk kültüründe kolonya son derece özel bir yere sahiptir. Parfümlü kolonya gibi özel türler de dahil olmak üzere pek çok çeşit kolonya Trendyol’da satışa sunulur.

Kolonyanın Faydaları

Kolonyanın kullanım amacı ne kadar değişirse değişsin sağladığı faydalar her dönemde geçerli olmayı sürdürür. Dışarıda olduğunuzda her daim el yıkama ya da dezenfektan kullanma şansı bulamayabilirsiniz; ancak yanınızda yer alan kolonya küçük sprey şişesi ile asgari düzeyde hijyen koşullarını sağlayabilirsiniz. Bu tip kolonya şişeleri de son dönemde daha büyük ilgi görmeye başlamıştır. Küçük kolonyalar sayesinde pratik şekilde daha farklı türleri deneme şansı bulabilirsiniz. Özellikle Kolonya 250 ml önerileri bu anlamda salgın süresince daha çok önem kazanır. Dezenfekte edişi, kolonyanın sağladığı en pratik faydalar arasında yer alır. Alkol bazlı bir temizleyici olması kadar uygun fiyattan satılması, kolonyanın en büyük ayrıcalığıdır. Bilhassa alkol oranı %60’ın üstünde olan kolonyalar uzmanlar tarafından öncelikli olarak önerilir. %80’in üstünde etil alkolün yer aldığı kolonyalar, hijyen açısından daha da etkilidir. Dezenfektan ya da herhangi bir suyun yer almadığı alanlarda kolonya oldukça basit ve pratik bir çözüm olarak dikkat çeker.

Aynı zamanda kolonya, çeşitli yaraları iyileştirme konusunda aktif şekilde başvurulan bir sıvıdır. Kolonyanın ilk dönemlerinde tıbbi amaçlar kullanıldığını bu anlamda unutmamak gerekir.

Doğal yollarla evde kolonya yapmak çeşitli riskler doğurur. Kolonya bidon ya da şişelerle satın alınmalıdır. Ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, bu tip özel bir sıvının üretimini evde yapmaya çalışmak, sağlığınızda ön görülmesi güç sorunların oluşmasına neden olabilir.

En Popüler Kolonyalar

Kolonya türleri konusunda filtrelemeler yaparak ihtiyacınıza en uygun kolonyaya Trendyol farkıyla kısa sürede ulaşabilirsiniz. En popüler kolonya önerisi genel anlamda limon kolonyası olsa da herkesin favori kolonyası birbirinden farklıdır. Diğer yandan kolonya hacmine göre de özel bir filtreleme yapabilir ve 1 lt kolonya, 3 lt kolonya gibi seçenekleri görüntüleyebilirsiniz. Kolonya 5 lt seçenekleri ise fiyat/boyut açısından genel anlamda avantajlı seçenekler sunar. Keşfedildiği ilk zamanlardan bugüne kolonyalarda ciddi değişimler yaşanır. Buna rağmen modası asla geçmeyen bazı kolonyalardan da söz etmek gerekir. Limon kokulu kolonya, tam anlamıyla bir klasik olarak görülebilir. Tıraş sonrası verdiği ferahlatıcı etkinin yüksek olmasından dolayı erkekler çoğunlukla bu kolonya türüne ilgi gösterir. Zaten en çok üretimi yapılan kolonya tipi de limon kolonyası olarak bilinir.

Bunun dışında ilk dönemlerde üretimi yapılsa da son zamanlarda piyasada bulunamayan kolonya çeşitleri de söz konusudur. Bugün itibariyle en çok satışı yapılan kolonyalar arasında portakal çiçeği kolonyası ve mandalina kolonyası göze çarpar. Bunun dışında hoş kokusundan dolayı yasemin kolonyası ve leylak kolonyası da gözde kolonyalar arasında kabul görür. Yasemin kolonyası kimi zaman mor kolonya şeklinde de anılır. Zeytin üretiminin yoğun olduğu alanlarda zeytinyağlı kolonya tüketimi fazladır. Bu durum incir kolonyası için de geçerlidir. Tüm bu popüler çeşitlerinin haricinde mimoza kolonyası ve bergamot kolonyası da rağbet gören çeşitler arasındadır.

Farklı kolonyaların üretimi elbette aynı standartta değildir. Dönemsel beklentiler ve talebe göre farklı çeşitlere ağırlık verilir. Örneğin belli bir dönem nane kolonyası ön plandayken başka bir dönemde ise nar çiçeği kolonyası tüketimi artış gösterebilir. Kolonya, farklı aroma denemelerine son derece açık bir sıvıdır. Bu nedenle pek çok bitkiye özel kolonya üretimi yapılır. Bunların ilerleyen dönemlerde daha da çeşitlilik kazanması beklenir.

Kolonyanın Dezenfekte Etkisi

Pandemi dönemiyle beraber kolonya ve dezenfektan kullanımına dair pek çok kıyaslama yapılır. Bu da kaliteli kolonya tartışmalarını beraberinde getirir. Genellikle kolonya 60 derece ya da 80 derece gibi değerlere sahiptir. Tüm bu dereceler alkol oranından dolayı kolonyanın temizleme etkisini ortaya koyar. Bu arada satın alma aşamasında kolonya pH değeri de baz alınmalıdır. Kolonyada pH değeri 2,5 olarak belirlenir. Hem dezenfektanlar hem de kolonyalar el temizliğinde çok kilit bir rol oynar. Normal koşullarda elleri en az 20 saniye boyunca yıkamak çok önemlidir; ancak suyun olmadığı durumlarda kolonya kullanımı, hijyen açısından yeterli kabul görülür.

Bilindiği üzere virüslerin etrafında yer alan zar, virüslerin genetik yapılarını korur. Sabun gibi kolonya ve dezenfektanlar da virüslerin dışında yer alan çeperin çözülmesini ve virüsün enfekte olmasını engeller. Kolonyanın içinde alkolün yer alması, virüslere karşı mücadelede etkili sonuçların oluşmasına neden olur. İçerik açısından güçlü olmayan kolonyalar, bu anlamda yetersiz kalabilir. Kolonya alırken bu açıdan alkol oranına ve ürünün markasına özel olarak dikkat etmeniz gerekir. Kolonya kapağının uzun süre açık kalmaması gerekir çünkü açık kapak, alkolün uçmasına sebebiyet verebilir. Alkolün uçması durumunda kolonya dezenfektan etkisini yitirir.

Türk Kültüründe Kolonyanın Yeri

Kolonyanın tarihine bakıldığında her ne kadar Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkeler ön plana çıksa da kolonyayı kültürel bir figür olarak yaşamına dahil eden Türkiye, onu yaşatan nadir ülkeler arasında kabul görür. Anadolu’da hâlâ bayramlarda, düğünlerde, hasta ziyaretlerinde vs. kolonya, olmazsa olmazlar arasındadır. Bunun dışında kolonya 400 ml ya da 1 litre gibi seçeneklerle satın alınan ürün, hediye olarak da özel zamanlarda sunulabilir. Kolonya hediyelik ürünler arasında her daim ön plana çıkar. Erkek kolonyası olarak satılan kolonyalar, tıraş sonrası tercih edilirken küçük hediyelik kolonyalar da her daim revaçtadır. Günümüzde kolonya satış rakamları da bunu doğrular niteliktedir.

Türk toplumunda tam anlamıyla sembolik bir değere sahip olan kolonyanın ülke topraklarına dahil olması II. Abdülhamit dönemine rastlar. O dönemlerde gül suyunun popülerliği son derece yüksektir. Kolonya esansı ile tanışan insanlar, bu ilginç kokuya büyük ilgi gösterir. Özellikle de devlet törenlerinde sıkça kullanılır. İnsanlar için evden çıkarken kolonya sürmek bir ritüel gibidir. Aynı durum eve gelen misafirler için de geçerlidir. Kolonya, bu anlamda pozitif ve sıcak bir karşılama materyalidir. Kolonya ikramları genellikle çoğunlukla geri çevrilmez. Ayrıca kolonya seti ya da özel kolonya kutusu ile sunulduğu için evlerin raflarına da çok özel bir hava katar. Bakkallardan eczanelere kadar cam fanuslardan kolonya satışı yapmak özellikle bir dönem son derece moda olur. Bu fanuslar dükkanların en göz alıcı ve renkli malzemesi olduğu için genelde vitrinlere yerleştirilir.

Kolonya her ne kadar evrensel bir ürün olsa da Anadolu topraklarında çok önemli markalar ortaya çıkar. Hatta bölgelere özel, yöresel kolonya seçenekleri oluşur. Örneğin Düzce tütün, Antalya turun ve Ayvalık zeytin kolonyaları ile meşhur hale gelir. Günümüzde kolonya tam anlamıyla Türk kültürünün bir parçası haline gelmeyi başarmış durumdadır. Türk kolonyaları kısa süre içinde ününü ülke sınırlarının dışına taşırır.

Kolonya Çeşitleri Fiyatları

Popülerliğini son dönemde iyice artırmasına rağmen kolonya fiyatları genel anlamda cazip düzeydedir. Bu fiyatlar; alkol oranına, markasına, hacmine ve şişesine göre değişiklik gösterir. Örneğin ürünün cam kolonya ya da sprey kolonya şişesi şeklinde sunulması önemlidir. Kolonya 1 litre fiyatı, genelde birim değeri olarak baz alınır. Son yıllarda pratik ihtiyaçlara yanıt vermek adına minik kolonyalar daha fazla rağbet görmeye başlar. Pek çok noktada kolonya 200 ml civarında minik şişelerde satılır. Fiyat hususunda elbette en önemli faktör tercih edilen ürünün içeriğidir. Örneğin kolonya 250 ml önerileri son süreçle beraber ön plana çıkmıştır. Aynı şekilde kolonya 1 lt satışlarına da her daim büyük bir ilgi söz konusudur. Tür olarak ise limon çiçeği, hanımeli, nane, zeytin, tütün ya da mandalina kolonyaları arasında ufak da olsa bazı farklılıklar gözlemlenebilir.

Kolonyanın Kullanım Alanları

Kolonyanın kullanım alanları konusunda zaman içinde önemli bir dönüşüm yaşanır. Tıpkı kolonya kokuları gibi kullanım alanları da ihtiyaçlara göre şekillenir. İlk dönemde ağırlıklı olarak tıbbi alanlarda kendine yer bulan kolonya günümüzde; evlerde, lokantalarda, hastanelerde, eczanelerde, kuaförlerde, tuvaletlerde, ofislerde vs. yaygın bir biçimde kullanılır. Genç neslin kullanma eğilimi bir dönem azalmış olsa da son yıllarda her yaştan insanın kolonyaya ilgi duyduğu gözlemlenebilir. Yemek sonralarında, tuvalet ihtiyaçlarından sonra, temizlikte, bayram gibi özel günlerde, yaralanma durumlarında ya da tıraş sonrasında kolonya aktif şekilde kullanılır. Diğer taraftan özellikle yaz aylarında sadece ferahlamak amacıyla da başvurulan bir parfüm türüdür. Farklı boyut ve türlerdeki pek çok kolonya seçeneğine Trendyol farkıyla kolayca ulaşabilir ve online alışverişin tüm ayrıcalıklarını yaşayabilirsiniz!

search result placeholder