Klavye

717 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Klavye

Üzerinde harf ve rakamların yanı sıra özel sembollerin yer aldığı, kullanıcıların bilgisayarı yönetmelerine yardımcı olan çevre birimi, klavye olarak isimlendiriliyor. Ofis uygulamaları aracılığıyla metin hazırlamaya da yarayan ürünler, teknik özellikleri açısından büyük farklılık gösteriyor.

Konforlu Kullanım Süreci İçin Yenilikçi Modeller

Yeni nesil bilgisayar kullanım süreçlerinde, bilgisayar klavyesi olmayan bir senaryo düşünülemiyor. Zira kişisel bilgisayarların veya kurumsal sunucuların yönetimi için yerelde veya uzak bilgisayarlarda klavye olması gerekiyor. Kullanıcıların gereksinimleri göz önünde bulundurularak geliştirilen klavyeler, teknik özellikleri ve tasarımlarına göre farklılık gösteriyor. El ve bilek desteğine sahip ürünler, uzun süre bilgisayar karşısında çalışan ve klavyeyi sık kullanan profesyoneller için ideal çözümler olurken oyuncuların kullanımına uygun özellikler sergileyen modeller, oyun tutkunlarının, rakiplerini daha kolay alt etmelerine yardım edebiliyor.

Üreticiler tarafından geliştirilen klavyeler, yalnızca klavye olarak veya klavye mouse şeklinde sunulabiliyor. Klavye mouse set çözümleri, sahip olduğu bilgisayar çevre biriminin görsel ve işlevsel açıdan uyumlu olmasını tercih edenlerin ilgisini çekiyor.

Klavyeler Teknik Özellikleriyle Çeşitlilik Gösteriyor

Birkaç yıl öncesine kadar anakartlardaki PS2 portlarına takılarak değerlendirilen klavyelerin yerini artık USB çıkışlı ve kablosuz modeller almaya başlıyor. Markalar, ürettikleri ürünlerin bazılarını USB 2.0 bazılarını ise USB 3.0 şeklinde yapılandırıyor. Ancak bu fark, klavyelerin genel performansını herhangi bir şekilde değiştirmiyor. Kablosuz klavye modelleri ise RF kablosuz ve Bluetooth klavye olarak ikiye ayrılıyor. RF destekli klavyeler, beraberlerinde getirdikleri ve bilgisayarlardaki USB portuna takılan alıcılar aracılığıyla bilgisayarla iletişim kuruyor. Bluetooth destekli ürünler ise laptop, masaüstü bilgisayar ve akıllı cihazlarla eşleştirilerek herhangi bir alıcı olmaksızın kullanılabiliyor.

Tuş dizilimi ve ekstra tuş konusunda da çeşitlilik sergileyen keyboard klavye modelleri, Türkçe Q, Türkçe F ve İngilizce Q gibi tuş dizilimlerine sahip olabiliyor. Bu noktada, alınması planlanan klavyenin hangi tuş dizilimiyle üretildiğinin öğrenilmesi gerekiyor.

Gamer Klavye Modelleri Oyunculara Özel Unsurlarla Geliyor

Genel amaçlı kullanıma yönelik üretilen klavyelerden farklı olarak membran, mekanik hisli veya doğrudan doğruya mekanik anahtarlı olan gamer klavye modelleri, oyun tutkunlarının, en az eforla, en seri hamleleri gerçekleştirebilmelerini sağlıyor. Tuşların etkin olması için gerekli ağırlık ve mesafe gibi normalde çok fazla dikkat edilmeyen ögeler, oyunculara yönelik üretilen klavyelerde tercihleri etkileyebiliyor. Bunun yanında programlanabilen tuşlar, makro desteği, suya dayanıklılık ve daha pek çok unsur, oyuncu klavyelerinde yer alabiliyor. Yine oyuncular için özel geliştirilen RGB veya tek renk ışıklı klavye çeşitleri, günün ilerleyen saatlerinde ve az ışıklı ortamlarda da oyun oturumlarının sürdürülebilmesine olanak veriyor. Gamer klavye söz konusu olduğunda akla ilk gelen Logitech klavye, Casper klavye ve MSI klavye çözümleri, kullanıcıların gereksinimlerine yanıt verebiliyor. İlgili markaların hazırladıkları yazılımlar, klavyelerin programlama, ışık düzeni ve diğer kişiselleştirme imkanlarının eksiksiz kullanılabilmesini sağlıyor.

Her İhtiyaca Uygun Klavye Bulunuyor

Bilgisayar çevre birimi üreticilerinin imzasını taşıyan ve teknoloji tutkunlarının gereksinimlerine yanıt verecek sayısız model bulunuyor. Bu noktada kullanıcıların, ihtiyaçlarını değerlendirip bütçeleri doğrultusunda klavye seçimi yapmaları öneriliyor. Zira klavye fiyatları, ürünlerin teknik özelliklerine ve kullanım alanlarına bağlı olarak farklılık arz ediyor. Genel kullanıma yönelik temel düzeyde kalan klavyeler, erişilebilir fiyat aralıklarında seyrederken oyuncular için özelleştirilen mekanik anahtarlı klavyeler, daha farklı fiyatlardan alıcı buluyor.

Bilgisayar çevre birimlerinizi yenilemek ve modern teknolojilerle donatılan ürünlere yönelmek istiyorsanız, bilgisayar ve tablet kategorisi aracılığıyla klavye modellerini inceleyebilir, ihtiyacınıza uygun ürünü, Trendyol’un avantajlı fiyatları ile satın alabilirsiniz.