search result placeholder

Kinoa

Kinoa ile Daha Sağlıklı Bir Yaşam

Kinoa ile Daha Sağlıklı Bir Yaşam

Doğanın biz insanlara ve tüm canlılara sayısız faydada sunduğu tohumlar var. Daha çok zayıflama döneminde bu tip faydalı tohumlarla beslenme yoluna başvuruluyor olsa da aslında hayatın birçok döneminde her insanın bu besinlere ihtiyacı olmaktadır. Zayıflama döneminde diyetisyenlerin genellikte tercih etmekte olduğu bu besinler sahip oldukları zengin değerler ile gelişim çağındaki çocukların gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Son yıllarda oldukça popüler olan bazı tohumlar sık sık her platformda kişilerin karşısına çıkmaktadır. Tüketimi, içeriği, faydaları ve zararları ile tüketicilerin aklında birçok soru işaretini de beraberinde getirmektedir. Bunlardan birisi olan çörek otu uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmekle birlikte kalp sağlığını koruduğu bilinmektedir. Özellikle havanda dövmek sureti ile yağı çıkarılan bu tohumun salatalarda kullanılması en sık önerilen tüketim yöntemidir. Genelde mutfaklarda poğaçalar ve börekler ile özdeşleşmiş olsa da kalp ve damar sağlığına faydasından çok zararı bulunan hamur işleri ile birlikte tüketmenin faydasından çok zararının olacağı belirtilmektedir. Son yıllarda popülerleşen ve market raflarında yerini almaya başlayan tohumlardan birisi ise kinoadır. Kinoa tohumu sahip olduğu besin içeriği sayesinde faydaları bakımından dikkat çekmektedir. Değerli tohumlar arasındaki bu besin lifli ve proteinli yapısı sayesinde kişileri tok tuttuğundan söz edilmektedir. Bunun yanında bir diğer adından söz ettiren besin ise chia tohumudur. Omega-3 bakımından zengin olan chia, tıpkı kinoanın da olduğu gibi kişilerin aklına nasıl tüketeceği ve hangi miktarda alınması gerektiği konusunda sorular oluşturmaktadır. En doğru kullanımı için diyetisyene başvurulması en doğru tercih olacaktır. Bilinmesi gerekir ki bu tohumlar doğru kullanımı ile günlük kalori tüketimini azaltmakta ve sindirim sistemine lifli yapısı sayesinde kolaylık sağlamaktadır. Kişiler değerli tohumlar deyince sadece kuruyemişleri gözlerinde canlandırmaktalar. Badem, fındık ve fıstık bu tohumlar da faydaları sebebiyle kişilerin hayatının her evresinde tüketmesi gereken besinler grubundalar. Özellikle fıstık protein deposu ve içeriğindeki faydalı yağlar sebebiyle sporcuların en çok tercih ettiği besinler arasında bulunuyor. Bu yiyeceklerinin faydalarını öğrendikten sonra kişilerin çoğu mutfağında daha çok yer vermekte ve sağlığına olağanüstü bir katkıda bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından bu tohumların kilo verme döneminin yanı sıra; kolesterol, diyabet gibi rahatsızlıklardan mustarip hastaların tedavi sürecinde beslenme düzeninde yer alması gerektiği sıklıkla vurgulanmaktadır.

Faydaları ile Kinoa

Faydaları ile Kinoa

Kinoa faydaları bakımından son yıllarda en çok tercih edilen besinler arasındadır. 2013 yılında insan hayatına olan katkısı ile Birleşmiş Milletler tarafından onurlandırılmıştır. Öyle ki o yıl Uluslararası Kinoa Yılı unvanıyla tarihe geçmiş bulunmaktadır. Yıllardır tükettiğimiz sebze ve meyvelerin üretiminde GDO kullanımı sebebiyle insan vücudunda çeşitli zararlara sebep olduğu çok sık gündeme gelmektedir. Özellikle mısırın üretiminde yaygın kullanılan bu yöntem hücreleri mutasyona uğratarak doğru şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesine engel olmaktadır. Ayrıca gelecek nesillerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelişini engellemektedir. Bu konuda güvenilir şekilde üretilen bu tohum her ne kadar diğer ürünler gibi marketlerde paketlemiş şekilde bulunması organik olmasına engel olmamaktadır. Genelde almış olduğunuz kinoanın organik olduğu ve beraberinde herhangi bir zararlı unsuru getirmediği tüketiciler tarafından bilinmesi gereken hususlar arasında bulunur. Bu sebeple gelişim çağındaki çocuklar için temiz bir besin kaynağıdır. Zengin aminoasit içeriği sayesinde vücudun sağlıklı olmasında ihtiyacı olan unsurları içerir. Bazı aminoasitler vücut tarafında üretilemediği için dışarıdan alınması gereklidir. Yani bunun için doğru bir seçim olacaktır. Lifler bağırsağı harekete geçirici fonksiyonları ile bilinir. Eriyen ve erimeyen iki çeşidi olan bu lifler çeşitli konuda faydaya sahiptir. Özellikle erimeyenler vücudun sindirimi konusunda çok büyük yardımda bulunur. Bağırsağın hızla sindirimi için harekete geçtiği bu posalar metabolizmanın hızlanmasına faydada bulunur. Bunun yanı sıra kronik kabızlık çekenler için bundan kurtulma imkânı sunar. Tahıllardan yaklaşık iki kat daha fazla lif içererek bu konuda vücudunuzun dostu konumundadır. Ayrıca kalp sağlığına iyi geldiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Kan basıncını ciddi miktarda düşürerek kolesterole iyi gelmektedir. Bunun yanında diyabet hastaları için diyetlerinde yer alması gereken besinlerden biri de lifli besinler ve dolayısı ile kinoadır. Kan şekerini hızla yükseltmez ve dengede tutmaya yardımcı olur. Ayrıca kalın bağırsaktan geçen lifli yiyecekler bazı değerli vitamin ve minerallerin emilimine yardımcı olur. Bunlardan biri olan kalsiyum özellikle eksikliği durumunda kadınlarda sık görülmekte olan kemik erimesi gibi rahatsızlara sebep olmaktadır. Uygun miktarda tüketeceğiniz bu tohum kalsiyum emilimini etkin hale getirerek eklem ve kemik rahatsızlıklarını en aza indirgemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca uzmanlar yeterli miktarda lif alabilmek için özellikle sebze ve meyvelerin kabuğu ile birlikte tüketilmesini tavsiye etmekteler. Bu sayede lif bakımından daha zengin hale gelen bu besinlerin, suyundan ziyade tüm halinde tüketilmesi daha faydalı bir seçenek olarak kabul edilmektedir.

Sofranızda Mutlaka Yer Vermeniz Gereken Kinoa Proteini

Sofranızda Mutlaka Yer Vermeniz Gereken Kinoa Proteini

Protein ağırlıklı beslenmenin önemi diyetisyenler tarafından oldukça sık dile getirilmektedir. Bu noktada mutfağınızda bulunması gereken belli başlı ürünler vardır. Bu ürünler yüksek protein içerikleri ile kilo alımı ve verilmesi konusunda belli bir beslenme programı ile daha sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Protein tüketimi daha çok sporcuların tüketmesi gereken bir besin türü gibi kategorize edilse de aslında gelişim konusunda en büyük katkıda bulunan besin grupları arasındadır. Kas ve kemik gelişimi konusunda kayda değer bir fayda sağlamakla birlikte çeşitli sağlık problemlerinin göz önünde bulundurularak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Hayvansal kaynaklı protein kaynaklarının bazılarının kolesterol bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Bu konuda mutlaka bir uzmana danışarak doğru miktarda protein tüketilmeli ve sağlığı kötü yönde etkileyecek besinlerden kaçılmalıdır. Örneğin laktoz intoleransı bulunan kişiler süt ve yoğurt gibi ürünleri tüketmekte problem yaşamaktadır. Bu ürünler protein bakımından zengindir ve tüketilmemesi kişinin yeterli besin alamamasına sebep olabilir. Kinoa bitkisi bu kişiler için yeterli çözümü sunabilir içeriği sayesinde alternatif olarak tüketilebilir. Çünkü uzmanlar bu bitkinin içeriğindeki proteinin süte eşdeğer ve besleyici bir yapıda olduğunu dile getirmişlerdir. Tüm bunların yanında nitelikli bir protein kaynağı olması sayesinde diyetlerin başarıyla sonuç verdiği görülmektedir. Danışanların beslenme düzenine dâhil ettikleri kinoaların kendilerini tok tutarak daha az yemeye ve en önemlisi atıştırmaya engel olduğuna vurgu yapılmıştır. Kinoa protein bakımından zenginliği ile göze çarparak uzun süredir faydası ve kalıcılığı tartışmalı olan protein tozlarına alternatif olarak tavsiye edilen besinler arasındadır. Bunun yanında bilinmesinde fayda olan bir diğer konu ise fazla protein tüketiminin bir takım sonuçları olduğudur. Böbrek rahatsızlıklarının riskini artıran bu beslenme stili aynı zamanda kalp ve damar rahatsızlıklarının da riskini artırabilir. Uzmanlar tarafından hiçbir besin türünün çok fazla tüketilerek faydasını devam ettirmeyeceği ve aksine zararının olabileceği vurgulanmaktadır. Bununla birlikte sofranızda proteine yeterli miktarda yer vermenin çocuklarının kas ve kemik gelişimi konusunda büyük rol oynadığı ifade edilmektedir. Yağ yakımını hızlandırıcı etkisi bulunurken egzersiz programınızdan en fazla verimi almanızı sağlar. Kas gelişiminde destekçi rol oynuyor olsa da fazlasının karaciğer yağlanmasına sebep olabileceği dile getirilmektedir. Bu sebeple kararında ve vücuda alınması sorun teşkil etmeyecek besinler seçilerek tüketilmesi yerinde olacaktır.

Besleyiciliğinden Faydalanabileceğiniz Kinoa

Besleyiciliğinden Faydalanabileceğiniz Kinoa

Kişiler isteklerine ve ihtiyaçlarına göre farklı özellikler bakımından ağırlıkta bulunan yiyecekleri tercih edebilirler. Örneğin kansızlık problemi yaşayan birinin demir bakımından zengin olan yiyecekleri tercih etmesi faydasına olacaktır. Bu noktada en çok tercih edilenlerden ikisi keçiboynuzu ya da üzüm pekmezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Cilt problemleri yaşayan kimseler için ise farklı besin grupları önerilmekte. Bu besin grubu beta-karotenler olarak adlandırılmakla birlikte çoğu göz sağlığı için de oldukça yararlıdır. Havuç göz sağlığına olan faydası olduğu bilinen bir sebzedir ve aynı şekilde cildin güzelliğine de katkıda bulunur. E vitamini bakımından zengin besinler saç ve deri sağlığına olan faydaları sebebiyle tavsiye edilmekteler. Elma bu besinlerden biri olarak cilt sağlığını destekler ve lifli yapısıyla da kişiyi tok tutar. Kinoa besin değeri ile bu yiyecekler arasında oldukça fazla göze çarpmaktadır. Hemen hemen her konuda faydalı denebilir yapısıyla birçok açıdan sağlığı destekler. Lif bakımından zengin besin değeri sayesinde kişiyi tok tutar. Protein bakımından ise ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Proteinlerin bazılarının vücuda mutlaka dışarıdan alınması gerekir. Proteini oluşturan 20 amino asitin hepsini bünyesinde barındırır. Bu sayede her tipte aminoasitin vücuda alınmasına katkıda bulunur. Kinoa ne işe yarar merak edenler için öncelikle kinoa nedir açıklamak faydalı olacaktır. Çoğunlukla tahıl türü olarak görülse de kinoa içeriği ve geldiği bitki ailesi sebebiyle aslında başka bir türe mensuptur. Pazı ve ıspanakla aynı familyada olduğu bilinen bu bitki magnezyum ve potasyum bakımından çok zengindir. Kinoa kalori bakımından avantajlı bir besindir ve pişireceğiniz 100 gram miktarda sadece 120 kalori bulunur. 100 gramında 4,4 gram protein barındırmaktadır. Böylece veganlar için oldukça kaliteli bir protein kaynağı olduğu söylenebilir. Güney Afrika’da yaygın şekilde yüz yıllardır kullanılmakta ve besinlerin anası şekilde bir tabirle nitelendirilmektedir. Kinoa yararları arasında saydıklarımıza ek gluten hassasiyetinden mustarip kişilerin tüketimine uygun olması büyük önem taşıyor. Bununla birlikte bitkisel bir protein kaynağı olması sebebiyle kolesterol içermiyor. Vücudun kendi kendine üretemediği 9 adet amino asitin alınmasına da yardımcı oluyor. Kan şekerini dengeleyen besin değerleri sayesinde diyabet hastalarının doktor kontrolünde diyetinde yer alan besinlerden birisi.

Tariflerinize Lezzet Katan Kinoa

Tariflerinize Lezzet Katan Kinoa

Kinoanın sayesinde daha sağlıklı bir beslenme rutini elde etmek mümkün. Özellikle sağlıklı yaşamı tercih eden kişiler sık sık tariflerinde bu ürüne yer vermekteler. Veganların özellikle tercih ettiği bu besin son yılların en çok popülerleşen besinlerinden. Ayrıca gluten içermemesi sebebiyle de sık sık hassasiyeti bulunan kişilerin menüsünde yer almakta. Birbirinden farklı tarifleri ile kafanızdan haşlanmış tuzsuz ve tatsız bir tabak görüntüsünü silebilirsiniz. Öncelikle haşlayarak salatalara koymayı tercih edebilir ya da yoğurtlu kinoa yaparak tüketebilirsiniz. Bunun için dikkat edilecek bazı püf noktalar bulunmaktadır. Kinoanın kabuğunda haşlandığında ya da piştiğinde acı tat bırakacak bir yapı olabilir. Bunu engellemek için ise pişirmeden önce yıkamak tavsiye edilmektedir. Bu şekilde salatalara gönül rahatlığı ile eklenerek besleyiciliği artırılabilir. Kinoa nasıl tüketilir bilgi vermeye devam ediyoruz. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer püf nokta ise pişirilen kinoanın yaklaşık 3 katına çıkacak olduğudur. Bu sebeple ihtiyacınız olan miktarı bu üçte bir oranını göz önüne alarak pişirmeniz gereklidir. Yaklaşık 15 dakika haşlandığı takdirde artık tüketime uygun hale gelir. Tariflerde genelde pirinç ve bulgurun yerine değişim yapılarak kullanılmaktadır. Bu noktada besin değerince daha faydalı bir alternatif olarak kabul edilir. Örneğin kimileri tarafından çay saatlerinde lezzet bakımından neredeyse hiçbir fark bulunmaması ve daha sağlıklı olması sebebiyle bulgur yerine kinoanın tercih edilmeye başlandığı görülmektedir. Bir diğer değişimli alternatif ise kabak dolmasıdır. Diyetinden dolayı pirinç tüketemeyen kişiler ya da daha sağlıklı beslenmek isteyenler bu tarifi beğenerek tercih etmektedir. Bunun yanında kinoa tozu sayesinde yapılan hamur işi tarifler de daha sağlıklı bir hale bürünmektedir. Protein ve besleyici yapısı ile hem tok tutmakta hem de hamur işi tariflerinizden daha az kalori almanıza yardımcı olmaktadır. Sadece tuzlu değil tuzsuz tariflerde de kullanılabilir haliyle neredeyse sevdiğiniz tüm tatlıları daha faydalı hale getirir. Bunlardan biri olan kinoalı sütlaç kendinizi daha az suçlu hissederek yediğiniz bir tatlı olabilir. Bir diğer tarif ise çikolatalı keklerdir. Tatlı yerken aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu protein, potasyum, magnezyum, B vitamini ve daha nicesinin alınmasına yardımcı olur. Kendinizi daha az suçlu hissettirecek bir diğer tarif ise kinoalı pizza. Toz veya haşlanarak kullanılan kinoanın farklı biçimlerde eklendiği tarifler bulunmaktadır. Birçok yemek ve tatlıda yer alabilen kinoayı kullanarak beslenme düzeninde daha faydalı seçenekler tercih etmek mümkün.

Kinoa Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kinoa Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kinoanın özellikleri ile diyetisyenlerin en gözde tavsiyelerinden biri haline geldiğini söylemek mümkün. Faydaları sebebiyle hemen hemen her diyet programında yer almaktadır. Farklı tariflerde kullanılabilir yapısı sayesinde danışanların zorlanmadan kullanabildiği bir alternatiftir. Kahvaltı, akşam yemeği gibi öğünlerde ekmekle değişim yapılarak kullanılabilir; bulgur ve pirinç pilavı gibi yemeklerinize eşlik eden besinlerin yerine tüketilebilir. Tamamen kişinin tercihine kalmış olmakla birlikte glutensiz kinoa alerjik reaksiyonlara sahip hastaların en çok tükettiği besinlerden birisidir. Kinoa glutensiz olması sebebiyle poğaça ve pastalarda çölyak hastaları tarafında özellikle toz formuyla tercih edilmektedir. Kinoa çeşitleri genelde renk itibari ile birbirinden farklılık göstermektedir. Yerli kinoa çeşitler arasında bulunabilmekte ve yeni yeni market raflarında kendine yer bulmaktadır. Herhangi bir zararlı işlemden geçmemesi sebebiyle organik kinoa bulabilmek oldukça kolaydır. Kinoa fiyat bakımından çeşitli meblağlarda sıralanmaktadır. Kinoa 1 kg alınabileceği gibi çeşitli ağırlıkta paketleri de mevcuttur. Almak isteyen kişilerin tercih yaparken kararsız kalmasının bir diğer sebebi de birbirinden farklı kinoa renkleri bulunmasıdır. Yaklaşık 120 türü bulunan bu tohumlar küçük farklıları ile birbirinden ayrılmaktadır. Siyah kinoa diğer çeşitlerinden daha sert bir yapıya sahiptir. Biraz daha baskın bir aroması bulunmaktadır. Daha sert olması sebebiyle haşlandığında daha taneli bir yapıya sahip olmaktadır. Bu da salata ve kısır gibi tariflerde en çok tercih edilen çeşidi olmasına sebep olmuştur. Beyaz kinoa ise daha sıklıkla bulunabilmekle birlikte fayda açısından diğerlerinden bir farkı yoktur. Diğerleri gibi Latin Amerika kökenli olan kırmızı kinoa ise bahsedilen 120 tohum çeşidinin en popüler üçlüsünden biridir. Süper besinler kategorisinde yer alan bu tohum ıspanakgillerden gelmekte ve sayısız faydaları bünyesinde barındırmaktadır. Kilo vermek için tek başına kullanılan ürünlerin fayda sağlamayacağı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bu sebeple diyet programınızda yer alırken tıpkı diğer besinler gibi tek başına sizi zayıflatıcı bir özellik göstermez. Fakat ihtiyacınız olan besinleri sağlıklı yollarla almanızı sağlayarak diyetinize olumlu yönde katkıda bulunur. Kinoa tohumu fiyat bakımından marka ve çeşide göre değişiklik gösterebilir. Siz de Trendyol uygulaması veya web sitesi üzerinden en uygun fiyatlara en kaliteli ürünleri görebilir; ihtiyacınız olana kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

search result placeholder