Kedi Ve Köpek Yatağı

9807 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Kedi Yatağı

Kedi Yatağı

Kedilerin uyku ve dinlence saatlerini rahat geçirebilmesi için tasarlanan oyun aralarında nefeslenme alanları olan kedi yatakları, onlarca modelle alternatif sunuyor. Kedilerin boyutlarına, ihtiyaçlarına göre hazırlanan kedi yatağı çeşitleri her biri birbirinden farklı karakterlere sahip olan kedileri memnun etmek için tasarlanıyor. Kediler için genel yargılar olsa da her kedinin hangi yatağı sevdiğini bulmak için deneme yanılma yöntemine başvurmak gerekiyor. Kedinizin davranışlarını, boyutlarını, ihtiyaçlarını gözeterek ona en uygun olan yatağı seçebilirsiniz. Kediler için tasarlanan farklı yataklar, onları insanların yataklarında uyumaktan, koltuklarında dolaşmaktan zaman zaman vazgeçirebiliyor. Ancak kedinin uyumu, davranışları, insanlarla ilişkileri de yatağı benimsemesinde belirleyici olabiliyor. Siz de önerileri dikkate alarak kediniz için en uygun yatak seçimini yapabilir, onu yatağa alıştırmak için ufak ipuçlarını uygulayabilirsiniz. Öncelikle kedi yataklarını daha yakından tanıyabilir ve ürünlerin kedinize uygun olup olmadığına bakabilirsiniz.

Mükemmel Kedi Yatağını Bulmak

Kedi yatağı, kedilerin kokusunu en iyi taşıyan ve onların aidiyet geliştirdiği mobilyalardan biri oluyor. Kedinin kumu, mama kabı, tırmalama tahtası kadar önemli bir araç olan yatak, kedinin bulunduğu yere kendisini daha ait hissetmesini sağlıyor. Dünyada kedilere uygun yaşam alanları hazırlama trendi "catification" olarak anılıyor. Uzmanlar, kedi için ev dekorasyonlarını değiştirirken, verdikleri önerilerde oyun alanlarının arasında, kediye ait köşelerde kedi yatağı kullanımını öneriyor. Böylece kediler oyun arasında varış ve dinlenme noktalarına sahip oluyor. Kedi yatağı öneri ve yorumları seçime yardımcı olurken, yatağın teknik özellikleri kadar yerleştirildiği yer, kedinin uyuma, yatma alışkanlıkları, insanla ilişkileri de yatakla olan ilişkisinde belirleyici rol oynuyor. Bu nedenle her kedinin sevdiği ev değişiyor ve mükemmel kedi yatağını bulmak için her kedinin ihtiyaçlarını, alışkanlıklarını değerlendirmek gerekiyor.

Kedi Yatağı Modelleri

Kedi yatağı modeller arasında açık ve kapalı kedi yatağı alternatifleri bulunuyor. Dolgu kalınlığından malzemesine, ürün boyutlarına, renklerine kadar birçok farklı özellikte yatak görebilirsiniz. Bazılarının uzun uykular için ideal olduğu söylenirken bazılarının kısa dinlenceler için tasarlandığını anlayabilirsiniz. Bazı kedi yatakları oldukça yüksek fiyatlarda olabilirken bazılarının çok uygun fiyatlı olduğunu görebilirsiniz. Eğer kediniz için yatak almayı düşünüyorsanız, modellerin özelliklerini incelerken kedinizin tavırlarını, hareketlerini sürekli aklınızda tutmanız tavsiye ediliyor. En pahalı yatak sizin için en iyi seçim olmayabiliyor, benzer bir şekilde kediniz için uygun olmayan bir modeli yalnızca kaliteli olduğu için almak, kedinin ürünü reddetmesi ile sonuçlanabiliyor. Kedinizin alışkanlıklarını daha yakından inceleyerek tanıyabilir, kedi yatağı seçimi için önerileri dikkate alarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Donut Yataklar

Yumuşak kedi yatağı isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan simit şeklindeki modeller, genelde oval ve yuvarlak şekillerde tasarlanıyor. Kenarları hafif yüksek yüksek kedi yatağı, düz orta kısımla tamamlanıyor. Kedilerin dinlenebilmesi için onlara çevrelenmiş, yumuşak ve rahat bir alan sunan yataklar, açıkta uyumayı seven kediler için ideal görülüyor. Kediler bu yataklara yan yatarak, omurgalarını yüksek simitle destekliyor. Başlarını donutun alçak kısmına dayayan küçük dostlarımız, böylece boyunlarına da gereken desteği sağlıyor. Yan kısımları daha dolgun olan ürünlerin, ortasına çok daha az sünger, elyaf veya boncuk dolgu yer alıyor. Yalnız bu dolgu orta kısımda hiç yoksa, o zaman kediler kış aylarında üşüyebiliyor. Dolgu çok olduğunda ise özellikle yaz aylarında, birçok kedi donut yatağı kullanmayabiliyor. Benzer durumlarda insanlar dolguları biraz hafifletmeyi veya kedini alışkanlıklarına göre dolguları artırmayı seçebiliyor.

Puf Şeklinde Yataklar

Puf şeklindeki kedi yatağı mor, gri, pembe, sarı gibi farklı birçok renkte tasarlanabiliyor. Uzaktan sıradan bir puf gibi görünen minderler, estetik görünüm ihtiyacına fazlasıyla yanıt veriyor. Evlerde dekoratif bir aksesuar gibi görünen puf yatakların ortası derin, kenarları çok daha yüksek oluyor. Kediler pufların içinde uyusa da, yüksek kenarların asıl amacı, kedilerin dinlenebilmesi olarak görülüyor. Kediler ön patileri ile yüksek kısımlara tutunarak pufun içine oturuyor ve dışarıyı rahatlıkla izleyebiliyor. Eğer kediniz tutunarak oturmayı seviyorsa, siz de puf şeklindeki kedi yataklarından alarak ona özel alanlar oluşturabilirsiniz. Puf yatak içi daire şeklinde olduğu için kedinin kıvrılarak uyuması gerekiyor. Eğer düz yatan, kıvrılmadan uyuyan kedileriniz varsa, bu yatağın içinde uyuması mümkün olmayabiliyor. Yavru, hasta ve yaşlı kediler, derin puflara girmekte ve çıkmakta zorlanabileceği kullanıcılara hatırlatılıyor.

Başlıklı Yataklar

Kedilerin içine gömülebileceği, uzun bir kenarı tam kapalı diğer kısımları açık olan yataklara bu isim veriliyor. Kediler yarı kapalı bu yatakların içine gömülerek rahatlıkla uyuyabiliyor. Yuva benzeri, onlara güvenli bir alan oluşturan kedi yatağı yuvarlak sepet gibi tasarlanıyor. Sepetin bir tarafı yüksek tasarlanırken, diğer tarafları açık bırakılıyor. İnsanlarla güven ilişkisi kurmuş ancak biraz ürkek kedileriniz varsa, tamamen açık donut yataklardansa başlıklı modelleri tercih edebilir, onun kendini daha güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. En çok kullanılan yataklar arasında yer alan başlıklı modeller, kedilerin kendilerine özel, izole alanlar yaratabilmelerine de yardım ediyor. Zaman zaman insanların bakışlarından bile rahatsız olabilen kediler, doğaları gereği kapalı bölmelerde daha konforlu hissediyor. Minderlerdeki başlıkların dik durması için lüks kedi yatağı hasır gibi kalın malzemelerden kapılıyor, iç kısım ise elyaf veya süngerli yumuşak minderle tamamlanıyor.

Koza Yataklar

Neredeyse tamamen kapalı olan, yalnızca kedilerin içine girip çıkabileceği küçük bir boşluk bulunduran koza modeli kedi yatakları, çekingen kediler için ideal görülüyor. Saklanmak gibi özel bir amaç olmadığında da kediler kozalarda yatmayı seviyor. Koza yataklar, sosyal alanlara yerleştiriliyor ancak izole özel kısımlar oluşturuyor. Koza yatak kullanıyorsanız, onları odanın en ücra köşesine değil, hemen koltuğun yanına koymak daha uygun görülüyor. Kedinin eve alışma sürecinde, sosyalleşme için adımlanan gelişiminde önemli rol üstlenen koza modeli yataklar sayesinde onların insanlara alışmasını sağlayabilir ve sonrasında yarı açık, açık yataklara geçebilirsiniz. 3 fonksiyonlu kedi yatağı olarak bilinen ürünlerden alarak önceleri koza, sonraları sonrasında açık yatak olarak kullanılabiliyor. Son yılların modası muz şeklinde kedi yatağı pembe, mavi, mor gibi renk seçenekleriyle koza yatak çeşitlerine seçenek katıyor.

Pencere Tünekleri

Kedi uyku yatağı cama asılan çeşitleriyle pencere tüneği adını alıyor. Özel, cama yapışan vantuzlu kedi yatağı seçenekleri, kedilerin dışarıyı seyretmesine yardımcı olurken güneşlenmelerine de imkan veriyor. Pencere tüneği alacak kullanıcıların, vantuzların ağırlık kapasitesine, iplerin materyaline, dayanıklılığına dikkat etmesi öneriliyor. Çok ağır kediler için vakumlu kedi yatağı büyük boy seçeneklerle kullanıcıları karşılıyor. Yatakların askıları ise demir desteklerle tamamlanarak dayanıklılığını ispat ediyor. Kedi televizyonu olarak anılan tünekler sayesinde evcil dostlarımız dışarıdaki dünyayı, kedileri, kuşları, ağaçları izleyerek vakit geçirebiliyor. Güneş altında uyuyarak enerji depoluyor. Birçok kedi tünekler üstünde dinlenmeyi seçiyor ancak bazı kediler bu alanları uyumak için de kullanabiliyor. Cam önü kedi yatağı, ayrıca kedi evleri, yatakları bulunan birçok kullanıcının evinde yer alıyor. Böylece kediler, dışarıyı izleyebilecekleri rahat ve özel alanlara kavuşabiliyor.

Kedi Yatağı Ne İşe Yarar?

Kedi yatakları sadece kedilerin uyuması için tasarlanmıyor. Nasıl insanlar yaşadıkları evlerde, kendi eşyalarının olması durumunda kendilerini daha iyi ve oraya ait hissediyorsa, kediler de kendilerine ait alanlara ihtiyaç duyuyor. Özellikle çok sayıda kedinin olduğu evlerde, kediler alan istediklerini, ortalığa çiş yaparak belirtebiliyor. Kedi yatakları ve evleri, kedilere ihtiyaç duydukları özel alanları kazandırıyor. Kendilerine ait eşyalara kokuları sinen kediler, kendilerini burada daha güvende ve rahat hissediyor. Yalnız rahatlık için değil, sağlık için de onların omurgasına göre tasarlanan ortopedik kedi yatağı tavsiye edilebiliyor. Özellikle eklem sorunları ve ağrıları yaşayan kediler için herhangi bir yerde yatmaktansa özel yataklarda uyumak hayat kalitesini büyük oranda artırıyor. Kedi yatakları, kedilerin mobilyalarda bıraktığı tüy sorununa da biraz çare oluyor. Yatmak için minderini tercih eden kediler, bu sayede koltuk ve yatakların tüy olmamasını sağlıyor. Tırmalamalı kedi yatağı seçenekleri ise birden çok işlevi bir araya getirerek, kedilerin ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Kedi Yatağı Nasıl Kullanılır?

Kedi yatakları, kediler tarafından canları istediğinde kullanılıyor. İnsanların, kedileri zorla yatağa yatırma, orada tutma çabaları ise tam tersi, kedileri yataktan uzaklaştırıcı etki gösteriyor. Eve yatak geldiğinde kediler genellikle zaten meraklı olduğu için yatağa ilgi gösteriyor ve onu kokluyor, izliyor. Bu esnada ekstra tepkiler vermemek ve kedinin onu keşfetmesine izin vermek gerekiyor. Yatağı kedi adına cazip hale getirmek için yatak üzerine kedinin bir oyuncağını, kokusunun sindiği bir kıyafeti, yastığını koyabilirsiniz. Kedi yatağa yattıkça ona ödül mamaları vererek alışmasını hızlandırabilirsiniz. Kedi eğer yine de ilgi göstermediyse biraz kedi otu kullanarak yatağı keşfetmesi için kedinize yol gösterebilirsiniz. Kediler eğer konforlu bulursa zaten yatağı kullanmaya başlıyor. Eğer kediniz kullanmamak konusunda ısrarlıysa, yatağın dolgusunu azaltarak veya artırarak onun sevip sevmeyeceğini yeniden kontrol edebilirsiniz.

Kedi Yatağı Nasıl Olmalı?

  • Kedi yatağı kedileri kışın yeterince sıcak tutmalı. Eğer eviniz çok soğuksa, ısıtmalı kedi yatağı ürünlerini tercih edebilirsiniz.
  • Kedi yatakları, kedilerin boyuna, kilosuna uygun olmalı. Kedi yatağı cama yapışan şekildeyse veya askılı kedi yatağı kullanılıyorsa, ürünün kediyi taşıyabileceğinden emin olunmalı.
  • Kedi yatağı ahşap, hasır, plastik gibi iskelet bulundurabiliyor ancak muhakkak yatak üstünde yumuşak bir minderin yer alması gerekiyor. Çok nadiren bazı kediler yumuşak yerlerde yatmayı tercih etmeyerek sadece iskelet üzerinde uyumayı seçebiliyor.
  • Eğer kedi doğum yatağı arıyorsanız, yatağın başlıklı, yumuşak ve geniş olmasına özen gösterebilirsiniz. Kenarları yırtılmaz, transparan file ile kaplanan yataklar da kedilere güven vererek, doğum için daha güvenli hissettirebiliyor. Kediler yeterince korunaklı olduğuna inandığı bu tip yatakların içinde doğum yapmayı tercih ediyor.

Kedi Yatağının Malzemeleri

Kedi yatağı peluş, pamuk ve yün gibi kumaşlardan hazırlanabiliyor. Doğal içerikli kumaşların tercih edilmesi, kedilerin onları sevmesini kolaylaştırıyor. Kedinin rahat etmesinin yanı sıra, yatak kumaşlarının veya yatakların yıkanabilir olmasına dikkat edebilirsiniz. Yatakların iç dolguları elyaftan, boncuk silikondan veya süngerden olabiliyor. Eğer çok kemirgen ve yaramaz bir kediniz varsa, yatağı yırtıp boncuk silikonları yutabileceğinden diğer seçeneklere yönelmeyi seçebilirsiniz. Yırtılmaya, kemirmeye dayanıklı kumaşlar ve yutulamayacak iç dolgular, evcil hayranlarla bir arada yaşayan insanlara güven verebiliyor. Kedinin normalde yattığı yerleri takip ederek, sert mi yumuşak zemin mi seviyor, hangi dokulu yüzeylere daha çok yatıyor öğrenebilir, seçiminizi buna göre yapabilirsiniz. Yatağın malzemelerinin içinde hayvan sağlığına zarar vermeyecek maddeler olduğuna bakabilir, markasının kalite belgelerini inceleyerek gönüş rahatlığı ile sipariş oluşturabilirsiniz.

Kedi Yatağının Boyutu

Kedi yatağı fiyatları ve modelleri onlarca farklı seçenek sunarken, alınan yatağın en doğru alternatif olduğunu anlamak için boyutuna da özen gösterebilirsiniz. Kedinin sığmayacağı bir yatak aldığınızda kedinizin onu reddetme ihtimali çok yüksek oluyor. Kimi kediler ise rahat edemeseler de yatakta yatmayı deniyor ve rahatsızlıklarını belli etmek için insanları sürekli miyavlayarak uyarmayı, oraya çiş yapmayı tercih edebiliyor. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için kedinizin başından kuyruğuna kadar olan alanı ölçebilir ve 5-10 cm daha ekleyerek ideal yatak boyuna ulaşabilirsiniz. Kediniz için uygun olan yatağın bu rakama yakın olmasına özen gösterebilirsiniz. Yatak, kedi için çok büyük olduğunda da, omurgası desteklenmediği için kediler yatakta rahat edemeyebiliyor. Bu nedenle kedilerin boyunu ölçtükten sonra, yatak boyutlarını hesaplayarak seçim yapabilirsiniz.

Hangi Kedilere Hangi Yataklar Uygun?

  • Yaşlı ve yavru kediler yüksek yataklara çıkmakta zorlanabiliyor. Onlar için daha alçak modelleri seçebilirsiniz.
  • Eğer kediniz dışarıyı izlemeyi seviyorsa, ona pencere kenarında dışarıyı izlemesi için vantuzlu yatak alabilirsiniz.
  • Mobilyaların altına yatmayı seven kediler için koza yataklardan tercih edebilirsiniz. Sosyal bir kediniz varsa açık yatakları seçebilirsiniz. Daha dekoratif olan renk renk, sarı, mavi veya kırmızı kedi yatağı çadır modelini tercih edebilirsiniz. Çadır şeklindeki yataklar özellikle oyuncu kedilerin gözdesi oluyor.
  • Kedilerin kışın sıcacık yatması peteğe takılan kedi yatağı veya petek üstü kedi yatağı alternatiflerinden birini alabilirsiniz. Sıcak seven kediler için evinizin odalarında kedi yatağı polar mavi, kırmızı, pembe gibi renkleriyle dikkat çekiyor. Polar yataklar sayesinde kedinize sıcacık dinlence alanları oluşturabilirsiniz.

Kediler Neden Yataklarını Kullanmayabilir?

Kediler yatakların dokusunu sevmediği için kullanmayabiliyor. Kendileri zaten tüylü olduğu için bazı kediler daha düz ve sert zeminlerde yatmayı tercih ediyor. Bazı kediler alınan yatağı denemek bile istemiyor. Bu durumda yatağın kokusundan şüphe edebilir, onu kokusuz bir deterjanla yıkayıp kuruttuktan sonra yeniden kedinizle tanıştırabilirsiniz. Daha önce başka kedilerin kullandığı, ikinci el yataklar da birçok kedi için itici olabiliyor. Kediler yataktan başka hayvanların kokusunu aldığında onlardan uzak durabiliyor. Ayrıca kediler yatakları, yanlış yerde oldukları için de tercih etmeyebiliyor. Yatakların yerini, odayı değiştirerek yeniden kullanmasını bekleyebilirsiniz. Uzmanlar, kedi yatağı seçerken kişilerin birden çok alternatif almasını ve kediye sunmasını öneriliyor. Sevdiği bir model bulunduktan sonra kaliteli ve daha lüks bir seçeneğe yönelebilirsiniz. Öncelikle deneme yanılma için kedinize birçok klasik alternatifi gösterebilirsiniz.

Kedi Yataklarının Temizliği ve Bakımı

Kediler doğaları gereği temiz canlılar oldukları için pis olan yataklarda yatmaktan çekiniyor. Onları beğenmedikleri, temiz bulmadıkları yataklarda yatırmak çok zor oluyor. Bu nedenle kedi yatağını sık sık temizlemeniz öneriliyor. Plastik veya ahşap yatakları, mikrofiber bezle silerek tozunu alabilirsiniz. Kimyasal bazlı temizleyiciler parfüm içeriyorsa, sildikten sonra kedinin bölgeyi koklayıp uzaklaştığını, yatmadığını görebilirsiniz. Kediniz parfüm sevmiyorsa, kokusuz temizleyicilere yönelebilirsiniz. Kumaş yatakları ise çamaşır makinesinde veya elde kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Minderleri, açık havada, uzun sürede kurutarak deterjan kokusunun uçmasını sağlayabilirsiniz. Birçok kedinin deterjana alerjisi olduğu için kokusuz ve hipoalerjenik deterjanlardan tercih edebilirsiniz. Eğer kedinizin dış parazit aşısını ihmal etmiyorsanız gerek görülmüyor ancak aşı rutini aksıyorsa, yatağı antibakteriyel fıs fıslarla temizleyerek kedinizin kullanımına sunabilirsiniz. Böylece havayla uçuşabilecek parazitlere karşı kedinizi koruyabilirsiniz.

Kedi Yataklarının Temizlik Rutini

Silinebilir kedi evlerinin, haftada en az bir kere tozdan arındırması, içindeki tüyleri temizlemesi öneriliyor. Eğer kediniz çok tüy döküyorsa iki günde bir kedi yatağını silkeleyebilir veya süpürerek tüylerden arındırabilirsiniz. Yatağı ayda bir kez yıkayarak temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Sünger veya boncuk silikon bulunduran ürünlerin, özel yıkama ve temizlik talimatları olabiliyor. Eğer talimatlar, başka bir temizlik önerisi sunuyorsa o yönergeyi dikkate alabilirsiniz. Ürünleri, kurutma makinesine atmak önerilmiyor. Yatakları asarak, temiz havada kurutabilirsiniz. Kedinin minder ��zerine koku bırakma sorunu varsa, ona kendine ait daha çok alan yaratmayı, memnun olmadığı şeyleri düzeltmeyi ve her pisletmenin ardından yatağı sabırla yıkayarak temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ürünleri yıkadıktan sonra iyice kurumadan kullanmaya başlamak önerilmiyor, kediler deterjan kokusuna da hassasiyet gösterebiliyor. Ürünleri iyice havalandırarak yeniden kullanıma hazırlayabilirsiniz.

Kedi Yatağının Konumu Nasıl Seçilir?

Kedi yatağının nereye konulacağı birçok kişi için sorun oluşturuyor. Kedi yatağını nereye koyacağınızı seçerken, kedinizin sevdiği yerleri gözleyebilirsiniz. Kediler genellikle sıcak yerleri sevdiği için kalorifer üstü kedi yatağı satın almak birçok kişiye avantaj sağlıyor. Eğer yere konulacak bir minder tercih ediyorsanız, onu da kaloriferin önüne ve ısıtma sisteminin yakınlarına yerleştirebilirsiniz. Kedi yataklarının rüzgar alan, cereyan yapan yerlerde olmaması, klimanın direkt esinti bölgesinde bulunmaması önem arz ediyor. Kısmen korunaklı bölgeleri tercih edebilirsiniz. Bazı kediler, özellikle güneş alan yerlerde yatmayı çok seviyor. Eğer kediniz güneşlenmeyi sevenlerdense yatağını güneş alan bir yere koyabilirsiniz. Kedilerin dışarıyı izlemesi için yere kadar cam olan yerler de kediler için ideal görülüyor. Cam kenarları için cama yapışan özel tasarımları tercih edebilirsiniz.

Kedi Yatağı Fiyatları Nelerdir?

Kedi yatak fiyatları, yatakların boyutlarına, materyallerine, tasarım özelliklerine ve markalarına göre farklılık gösteriyor. Yatakların dış kaplamasından iç dolgusuna kadar sahip olduğu birçok özellik fiyatlarının belirlenmesine imkan tanıyor. Ürünleri fiyatlarına göre seçmemeyi, tüm özellikleri inceleyerek, kedilerinizin alışkanlıklarıyla karşılaştırarak seçim yapmayı tercih edebilirsiniz. Kedi yatakları ve fiyatları, daha önce kedisine hiç yatak almamış kişiler için zorlu bir seçimi işaret ediyor. Eğer kedinizin neyi seveceğini tahmin edebiliyorsanız, hemen sipariş oluşturabilirsiniz. Emin olamıyorsanız, sevebileceği modellerden alarak seçimi kedinize bırakabilirsiniz. Her zaman kedinizin en rahat yatağa ile hemen alışamayabileceğini, kedi evine rağmen gidip bir kolinin içinde yatabileceğini aklınızda tutabilirsiniz. Ufak değişikliklerle, kedi otu, oyuncak gibi eklentilerle yatakları kedi için cazip hale getirebilir, onun rahatını sağlayabilirsiniz. Onlarca markanın en iyi kedi yatağı ürünlerini Trendyol'da bulabilir, hemen sipariş verebilirsiniz.