Kedi Oyuncakları

6299 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Kedi Oyuncakları

Kedi oyuncakları; kedilerin evde eğlenceli vakit geçirmesini, eğlenirken zekalarını geliştirmesini ve en önemlisi hareket ederek sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sağlıyor. Kedilerin güdülerini ve duyularını harekete geçirici, fiziksel koordinasyonunu geliştiren, yetişkin ve yavru kedilerin doğalarına yönelik tasarlanmış farklı türdeki kedi oyuncakları, kedilerin ev içinde daha mutlu ve hareketli bir yaşam sürmesine yardımcı oluyor.

Kediler, günün önemli bir kısmını uyuyarak ya da etrafı izleyerek geçirse de onlar da oyun oynamaya, hareket etmeye ihtiyaç duyar. Özellikle küçük alanlarda yaşayan ev kedilerinin; ağaçlara tırmanma, koşma, avlanma gibi aktivitelerden mahrum kalmaları sebebiyle duyularının ve güdülerinin harekete geçirilmesini sağlayacak tırmalama tahtası, tünel, kedi ağacı gibi evcil hayvan aksesuarları ve çeşitli kedi oyuncakları ile evin onlar için de uygun bir yaşam alanı haline getirilmesi gerekir. Kediler için kedi oyuncakları ile oyun oynamanın, keyifli vakit geçirmeye ve depresyonu önlemeye katkı sağlamasının yanı sıra en önemli faydalarından biri de kilo kontrolünün sağlanmasıdır. Özellikle hareketsiz bir yaşam süren ve kısırlaştırılmış olan kedilerde hızlı bir kilo alımı görülebilir. Gün içinde onun harekete geçmesini sağlayacak, dikkatini çekecek kedi oyuncakları ile kilo almasının önüne geçilebilir.

Kedi Oyuncakları Türleri

Kedilerin yaşına, zevklerine ve alışkanlıklarına bağlı olarak farklı türlerde kedi oyuncakları bulunur. Kedi oyuncakları, genellikle kedinizin kendi kendine oynaması için tasarlanmış olan top, fare gibi pelüş ve tüylü oyuncaklar ile birlikte oynayabileceğiniz, aktivite oyuncakları olarak da adlandırılan interaktif oyuncaklardan oluşur. Peluş ve tüylü kedi oyuncakları, kedilerin ağızlarıyla bir yerden bir yere taşıyabilecekleri, patileriyle ittirerek oynayabilecekleri ebatlarda ve yumuşaklıkta üretilen; genellikle fare, balık, ya da top formunda olan küçük kedi oyuncakları çeşitlerinden oluşur. Hemen hemen her kedinin severek oynadığı doldurulmuş küçük kedi oyuncakları, kedinin içindeki avcıyı ortaya çıkararak hareket etmesini ve keyifli vakit geçirmesini sağlar.

Kediler, sahipleri ile birlikte vakit geçirmekten ve onlarla oyun oynamaktan çok hoşlanır. Kedinizle birlikte oynayabileceğiniz etkileşimli kedi oyuncakları arasında kedi oltası ve lazerler yer alır. Çok sevilen kedi oyuncakları içinde yer alan kedi oltaları, genellikle plastik ya da ahşap bir sopa ucuna asılı tüyler, ipler ya da minik hayvanlardan oluşur. Hareket ettirilen olta sayesinde kedinin zıplaması, koşması ve tutması teşvik edilerek; görme, işitme ve dokunma duyularının harekete geçirilmesi sağlanır. Kedi lazer oyuncakları da benzer bir mantıkla, kedinin ışığı takip ederek yakalama ve avlanma içgüdülerini harekete geçirir. Kedinizle birlikte oynayabileceğiniz tipteki kedi oyuncakları, kedi ile aranızdaki ilişkinin gelişmesine ve bağın kuvvetlenmesine de yardımcı olur.

Kedilerin en çok sevdiği oyuncak türlerinden olan aktivite oyuncakları, kedinin eğlenceli vakit geçirmesini ve hareket etmesini sağlarken zeka ve becerilerinin de gelişmesine katkıda bulunur. Ahşap ya da plastik materyalden üretilen kedi oyuncakları; top yakalama, takip etme, ödül maması bulma gibi aktiviteleri yapmaya sağlayan düzeneklerden oluşur. Kediler, ayaklanıp yürümeye başladıkları zamanlardan itibaren ilgilerini çeken her nesneyi kendilerine oyuncak yapabilir. Özellikle oyuncu yavru kediler için sahibinin elleri, ayakları, hareket eden cisimler, koltuklar, halılar, perdeler; hep bir oynama, tırmalama ya da tırmanma güdülerini harekete geçiren yardımcılar olarak görülür. Hem evdeki eşyaların korunması hem de kedinin hareketsiz bir yaşama alışmaması için yavru kedilerin seveceği ve egzersizine katkıda bulunacak kedi oyuncakları temin etmek gerekir. Yavru kedi oyuncakları diye bir ayrım olmamakla birlikte, yavru kedilerin en sevdiği oyuncak türleri içinde; minik top ve fareler, kedi oltası, kedi tüneli ve aktivite oyuncakları yer alır.

Kedi Oyuncağı Nasıl Seçilir?

Kedi oyuncakları; kedilerin görme, işitme, dokunma gibi duyularını harekete geçirecek şekilde; fiziksel ve zeka gelişimlerini destekleyecek özelliklerde üretilir. Farklı türlerde kedi oyuncakları içinden kedinizin en çok seveceği ve uzun saatler sıkılmadan vakit geçirmesini sağlayacak olan kedi oyuncakları modelini, kedinizin nelerden hoşlandığını gözlemleyerek ya da deneme yoluyla bulabilirsiniz. Kediler için oyuncak seçerken kendi başına oynayabileceği kedi oyuncakları ve birlikte oynayabileceğiniz etkileşimli oyuncaklardan karışık bir seçim yapabilir, böylelikle kedinizin günün her saati keyifli vakit geçirmesine yardımcı olabilirsiniz. Kedinizin için eğlenceli ve birbirinden güzel kedi oyuncakları modellerini kedi ürünleri kategorisi altında bulabilirsiniz. Kedi oyuncakları, farklı materyaller kullanılarak çeşitli ebatlarda üretilir. Yavru kediler için çok büyük fare ve toplardan oluşan kedi oyuncakları uygun olmayabilir. Ya da yetişkin ve iri bir kedi için kedi tüneli satın alırken tünelin çapına dikkat etmeniz gerekir. Yumuşak formdaki kedi oyuncakları modellerinin yıkanabilir olması, oyuncak materyalinin güvenilir ve dayanıklı malzemeden üretilmiş olması, kimyasal boya gibi sağlığa zararlı maddeler içermemesi gerekir.