Kedi Maması

16186 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Kedi Maması

Kedi Maması

Evcil kedilerin tükettiği besin maddelerinin genel adı olan kedi maması, kedilerin beslenmek için ihtiyaç duydukları özel gıda maddeleri içerir. Gerçek birer etoburdur olan kedilerin doğal beslenme şekli hayvansal gıdalara bağımlıdır. Diğer vahşi akrabaları gibi avcı özellikleri taşıyan kedilerin dişleri, çeneleri ve sindirim sistemleri taze et ve çeşitlilik bakımından zengin et yoğunluklu beslenmeye uygundur. Besinlerini bitki bazlı malzemelerden çıkarmak için gereken fizyolojiden yoksun olan kediler yüksek protein diyetine ihtiyaç duyarlar, bu nedenle yüksek enerjili taze etler, kediler için en uygun doğal gıdaları oluşturur.

Kedilerin doğal beslenme biçimi herhangi bir bitki içermez, ancak kediler genellikle kusturucu etkileri nedeniyle zaman zaman belirli bitki ve otları yiyebilirler. Kemirgenler, tavşanlar, amfibiler, kuşlar, sürüngenler ve balıklardan aldıkları doğal besinleri, evde beslediğiniz kediniz için farklı aromalarla lezzetlendirilmiş kuru ya da yaş kedi maması çeşitleri ile sağlayabilirsiniz. Birçok vitamin ve amino asitler dahil olmak üzere kedi gelişimini destekleyen özel besinler kedi mamalarına ilave edilir. 

Kedilere tam ve dengeli besin sağlayan kedi maması markaları, üretimleri ile belirli besin profili standartlarını karşılar. Mama üreticileri ürettikleri mamaları premium, ultra premium, doğal veya tam gıda olarak tanımlayabilir. Kedinizin damak tadına uygun olan tavuklu, balıklı, kırmızı et ağırlıklı veya ciğer, av hayvanları ürünlerinden oluşan mama kategorisinin yanı sıra, kedi mamaları yavru kedi, yetişkin, yaşlı, kısırlaştırılmış kedi maması gibi kedilerin yapısal ve gelişimsel özelliklerine göre de sınıflanır. Kedinizin beslenme alışkanlıklarına ve gelişimsel özelliklerine uygun beslenme desteğini Trendyol kedi maması fiyatları seçenekleriyle edinebilirsiniz.

Tahılsız Kedi Maması 

Serbest dolaşan tavuk ve hindi, serbest yakalanan balık ve kuluçka yumurtalarından hazırlanan tahılsız yavru kedi maması ürünleri yüksek oranda taze tavuk eti, taze hindi eti, tavuk ciğeri, bütün pisi ve ringa balığı gibi beyaz et kaynaklarının yine çeşitli et suları ile birlikte hazırlanarak üretilir. Tavuk boynu, sardalya, uskumru ve tavuk yağı gibi yavru kedilerin gelişme ve enerji için gereken yağ oranının yüksek olduğu beyaz etlerden üretilen kuru kedi maması çeşitleri arasındadır. 

Et kaynaklı birincil proteine destek ve tamamlayıcı unsur olarak eklenen mamanın ikincil protein kaynakları bütün nohut, kırmızı mercimek, bezelye, yeşil kabak, lahana, su yosunu, ıspanak, şalgam, yabani havuç ve elma gibi bitkisel içeriğidir. Kullanılan çeşitli bitkisel malzeme, yavru kedi mamalarını zengin vitamin ve amino asit kaynağı haline getirir. Tahılsız mamalar yüksek ve taze et içerikleri nedeniyle uzmanların kedi maması tavsiyesi olarak ilk sıralarda yer alır. 

Çinko ve bakır şelat, kolin klorid gibi besin takviyeleri, enterococcus faecium gibi zooteknik takviyeler içeren tahılsız kedi kuru mama ürünleri, kızılcık ,yaban mersini, bütün saskatoon meyveleri, hindiba kökü, boğa dikeni, dulavratotu kökü, lavanta, kuşburnu hatmi otu ve zerdeçal kökü gibi doğal meyve ve otlarla daha da lezzetli hale getirilir. Aromaları sayesinde gourmet kedi maması kategorisine yerleşen kedi maması 15 kg paket seçeneği ile kedinizin uzun bir süre iyi ve dengeli beslenmesini sağlar. Kedinizin sağlığı ve hareketliliği için gerekli protein, yağ asitleri, lifler, vitaminler ve mineraller yönünden zengin, fit özellikteki kedi mamaları dengeli içerikleri sayesinde kedinizin ideal kilosunun korunmasına da yardım eder.

Kısır Kedi Maması

Yetişkin kısır kediler için özel üretilen 1-7 yaş arası kedi mamaları kilo alma eğilimi olan kediler için ideal bir beslenme seçeneği oluşturur. Kısırlaştırma işlemi sonrası hareket isteği azalan ve iştahı artan yetişkin kedilerin özel maması olarak üretilen kısırlaştırılmış kedi maması 15 kg paket seçeneği ile kedinizin beslenmesini uzun süreli kullanımı sayesinde dengeler. Yüksek lif içeriği ve düşük yağ oranı ile obezite tehlikesinin önüne geçebilen kaliteli kedi maması ayrıca asit oranını kontrol almaya katkıda bulunarak kedinizin idrar yolları sağlığını korumaya yardım eder.

Lif, diğer faydaların yanı sıra ağırlığı kontrol etmeye yardımcı, önemli bir bileşendir. Kedilerde tokluğu artırmaya, potansiyel olarak beslenme oranlarını ve enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olan lifler kilo alımını yavaşlatıp durdurabilir. Prebiyotik lifler kedilerdeki patojenik bakteri sayısını azaltır ve bağırsaklarındaki yararlı bakteri sayısını artırır. Ayrıca mikrobiyal dengeyi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olan yararlı lifler, enerji kaynağı olarak kullanılabilen kısa zincirli yağ asitleri üretmek için kolonda fermente edilir. Genel sağlığı arttırdığı ve enfeksiyonu azalttığını gösteren bilimsel çalışmalar bulunan fermente edilebilir lif, kedilerde sağlıklı mukoza ve ortakçı bakteri büyümesini ve besin emilimini artışını geliştirir. Kilo kontrol diyetleri için mama içeriğinde bulunan önemli bir başka besin de protein ve amino asitlerdir.

Sağlıklı kilolarını korumak için sık ve küçük öğünler yemeye teşvik edilen yetişkin kedilerin aynı zamanda kendilerine özgü damak tatlarını da tatmin eden bir beslenme rejimi uygulamak iyi sonuç verir. Genellikle, iç mekan kedileri, dış mekan kedilerine göre daha az egzersiz imkanına ve ihtiyacına sahiptir. Kilo almaya daha yatkın olan iç mekan kedilerini egzersize teşvik etmek üzere kovalamaca ve oyun oynaması için tasarlanmış çeşitli kedi oyuncaklarından faydalanılsa da beslenmelerinin düzenlenmesi daha önceliklidir. Kedilerin aşırı kilolu olmasını önlemek için enerji yoğun, yüksek karbonhidratlı diyetler yerine besin yoğun, düşük enerjili bileşikler sağlayan kilo kontrol diyetlerini uygulamak yararlıdır. Trendyol kedi maması indirimli fiyatları ile 1, 5, ya da 10 kg kedi maması gibi birbirinden farklı paketleme seçeneği sunar.

Yavru Kedilerin Beslenme Biçimi

Beslenmeyle desteklendiğinde bir kedi yavrusunun büyümesi yaşamın başlangıcında oldukça hızlıdır. Yavruların hızlı büyümelerini ve yüksek aktivite seviyelerini desteklemek üzere enerji ihtiyaçlarını karşılamak için çoğu yavru kedi günde en az üç veya dört öğün beslenmelidir. Yavru kediler yetişkin kedilerden farklı olarak aldıkları vitaminlerin yanı sıra proteine, amino asitlere ve minerallere daha yüksek seviyede gereksinim duyarlar. Örneğin, yavru kedilerin enerjilerinin yaklaşık %30'unu proteinden alması beklenir. Bu nedenlerden dolayı, çoğu uzman, yavru kedilerin 1 yaşına kadar özel olarak formüle edilmiş yavru kedi mamaları ile beslenmesini önerir. 

Dördüncü aydan on ikinci aya kadar olan yavru kedilerim enerji ihtiyacını karşılamak üzere formüle edilen yavru kedi kuru mama çeşitleri dengeli bir sindirim sistemi için gereken besin maddeleri bakımdan zengin bir içeriğe sahiptir. Artırılmış sindirim toleransı sağlayan yavru kedi mamaları yavru kedinin doğal savunma sistemini güçlendirir. Kümes hayvanlarının etleri, pirinç, hayvansal yağlar, mineraller, balık yağları, yumurta tozlarıyla hazırlanan yavru kedi mamaları ilave besin olarak A, D3 ve E grubu vitaminleri de içerir.

Ev yapımı beslenme rejiminin yavru kedilerin ihtiyaç duyduğu kalsiyum açısından eksik olabileceğini belirten uzmanlar, tam ve dengeli bir yavru kedi beslenmesine uygun üretilmiş yavru kedi mamalarını önerir. Küçük dişleri nedeni ile kuru mamaları çiğneyemeyen yavru kediler için konserve kedi maması formunda sunulan ıslak kedi maması ürünleri de tercih edilebilir. Yavru kedileri beslemek için yaş ve kuru yavru kedi maması kombinasyonlarını denemek kedinizin tam ve dengeli beslenebilmesi için faydalı sonuçlar verebilir. 

Yavru kedilerin beslenmeleri bazı konserve gıdalarla desteklenmediğinde, beklendiği gibi büyüyüp gelişmek için yeterli beslenmeyebilir. Yavru kedinizi hem kuru hem de konserve yiyeceklerle besliyorsanız, günde iki kez konserve besleme yeterlidir. Sadece konserve yiyecek yiyorsa, günde dört kez beslenmelidir. Farklı lezzetlerle ilk defa tanışmaktan memnun olan yavru kedileriniz için sunulan kedi maması seçenekleri arasında tavuklu mamanın yanı sıra, kuzu etli yavru kedi maması da yer alır. Her bütçeye uygun aralıktaki yavru kedi maması fiyatları ile Trendyol online alışveriş imkanıyla kedinizi iyi besleyecek zengin içerikli mamaları temin edebilirsiniz.

Kediler için Dengeli Beslenme

Protein, kedilerin kas, kemik, kan, organ, saç ve tırnak oluşturmasına ve korumasına yardımcı olan amino asitleri sağlamanın yanı sıra bağışıklık sistemlerini korur.  Dengeli bir amino asit profili sağlayan birçok protein kaynağı kombinasyonu mevcuttur. Tavuk, birinci sınıf bir kedi mamasında bulmayı umduğunuz bir protein kaynağı olabilir. Kümes hayvanı yan ürünleri, kesilen kümes hayvanlarının öğütülmüş, işlenmiş, kurutulmuş temiz parçaları olarak tanımlanır. Boyun, ayak, gelişmemiş yumurta ve bağırsak gibi kısımları içerir. Sığır dokusundan elde edilen sığır yağı ise doymuş yağ olduğu için kediler için düşük yağ kaynaklarından biridir. 

Bütün veya kısmi balık parçalarının temiz, kurutulmuş ve öğütülmüş halinden yararlanarak üretilen balıklı kedi maması çeşitlerinde balık yağının bir kısmı ayrılabilir veya mamanın içimde bırakılır. Kuzu etli kedi maması ürünlerinde hayvansal yağ kaynakları, ciğer aromaları, kurutulmuş kuzu etleri kullanılarak aroma artırılabilir. Damak tadında seçici davranan kedilerin taze kuzu eti aromalı lezzeti içeren mamaları iştahla yediği mamalar A, D, E, K ve B vitaminleri bakımından da zenginleştirilir. 

Karbonhidratlar, hücresel düzeydeki enerji üretimi için yapı taşları sağlayarak kediniz için önemli bir enerji kaynağı haline gelir. Ayrıca bağırsak sağlığı için önemli olan evcil hayvan diyetlerine lif sağlarlar. Bazı kedi mamalarını oluşturan besin maddelerinin çoğunun çeşitli işlemlerden geçirildiği dolgu maddeleri içerebilir. Genellikle, içerik listesinde tam tahıldan söz edilen mamalar evcil hayvanınız için daha kaliteli bir seçim olabilir.

Kedi Mamalarındaki Takviye Gıdalar

Vitaminler ve mineraller mamalara çok küçük miktarlarda eklenirken, evcil hayvan gıdalarındaki bileşenlerin yarısına yakınını oluştururlar, tam ve dengeli bir mamayı ortaya çıkaran 25 temel vitamin ve minerali içerir. Çoğu premium kedi mamaları  E vitamini, A vitamini ve koruyucu maddeler içerir. Kazein, peynir altı suyuna benzer bir süt ürünüdür. Sodyum, onu tatlandırma ve koruma için kullanılan tuzlu bir bileşik oluşturur. Potasyum klorür, hidroklorik asitin bir potasyum tuzudur. Potasyum, kalp ve sinir fonksiyonu için tüm kedi türleri için gereklidir. Bununla birlikte, kedi mamasında, lezzet katan ve koruyucu olarak işlev gören tuzlu bir bileşen olarak de kullanılır.

Amino asitler bir evcil hayvanın kaslar, kemikler, kan, organlar, bağışıklık sistemi, saç ve tırnakları oluşturmasına ve korumasına yardımcı olur. İdrar pH’ını korumayı sağlayan fosforik asit, bira mayası gibi ilaveler mineral takviyelerini oluşturur. Bazı probiyotikler kedilerde pire önlemenin yanı sıra, stres ve hastalığı azaltmaya da yardımcı olabilir. B vitaminleri beyin fonksiyonunu, kas gücünü, alyuvar üretimini ve sindirim sistemini destekleyen takviyeler arasında yer alır. Bunlardan başka doğal aromalar eklenerek mamaların lezzeti zenginleştirilebilir.

Mamalarda kullanılan diğer bileşenler vitaminler ve minerallerden meydana gelen uzun bir liste oluşturur. Tüm kedi mamaları için oldukça yaygın kullanılan bileşikler, kalsiyum karbonat, tetrasodyum pirofosfat, L-Lizin monohidroklorür, tuz, kolin klorür, vitamin takviyeleri (E, A, B-12, D-3), taurin, çinko sülfat, demir sülfat, askorbik asit, L-Alanin, riboflavin takviyesi, niasin, kalsiyum pantotenat, manganez sülfat, biotin, tiamin mononitrat, folik asit, bakır sülfat, piridoksin hidroklorür gibi bileşiklerdir.

Kedi Mamasını Değiştirmek

İlk defa mama alıyorsanız, kedi maması önerileri arasından tesadüfi bir seçim yapmak yerine kedinizin yaşına, ırkına, büyüklüğüne, aktivite derecesine ve çevre koşullarındaki farklılıklarını hesaba katarak bir tercih yapmalısınız. Kedinizin severek yiyeceği bir mama ararken ilk aşamada 20 kg kedi maması ürünleri yerine 1 kg kedi maması paketlerini tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte alacağınız 5 kg kedi maması paketleri, hem kedinizin mamasını değiştirme ihtimaline karşı fazla mama depolanmasını önler hem de kısa sürede tükenip bitmez. 

Kedinizin mamasını seçmekte zorlanıyorsanız, Trendyol mama kategorisindeki kedi maması yorumları arasında yer alan kalite ve beğeni değerlendirmelerinden faydalanabilirsiniz. Eğer kedinizin mamasını değiştirmeyi planlıyorsanız, başlangıçta bir hafta süreyle mevcut maması ile karıştırarak yeni mamasını verebilirsiniz. Kedinizin beslenme düzenini belirli aralıklarda yaş mama ile desteklemek için bütçe oluştururken kuru mamalar ile yaş kedi maması fiyatları arasında kategorik bir ayrım olduğunu bilmeniz faydalı olabilir. 

Eğer kediniz yaşlı ise 7 yaş üzeri kısırlaştırılmış kediler için üretilen iç ve dış koruyucu sistemlerini mükemmel şekilde destekleyen yaşlı kedi maması çeşitlerini değerlendirebilirsiniz. Eğer 12 yaş ve üzeri kedinizin eklem destekleyici bir ürüne ihtiyacı varsa kondroitin ve glukozamin takviyeleri içeren yaşlı mamalarını tercih edebilirsiniz. Formülündeki E ve C vitaminleri hücresel yaşlanmayı yavaşlatan yaşlı kedi mamaları, aynı zamanda kedinizin olgunluk döneminde kilosunu kontrol altında tutan ideal bir yağ oranı içerir. Morina ya da somon balığı aroması ya da hindi lezzeti içeren yaşlı kedi mamaları, kedinizin zaman içinde iyice oturmuş damak tadına güvenerek seçebilirsiniz. 

Kedi Mamaları Çeşitleri

Bazen kediniz aşırı yediğinde onu yetişkin tavuklu ve hindili kuru mamalar ile besleyerek formunu koruma altına alabilirsiniz. Yüksek proteinli, kemiksiz tavuğun yanı sıra, antioksidanlar ve vitaminler sağlamak üzere bol miktarda kahverengi pirinç, ıspanak, nar ve elma gibi tam tahıl ve sebzeler içeren kedi mamaları her yetişkin ev kedisinin temel enerji ve protein ihtiyacını karşılayabilir. Kıyılmış ton balıklı, sığır, hindi, tavuk içeren yaş mamaları da kediniz severek tüketebilir. Et parçacıkları içeren jel kıvamlı konserve kedi mamaları her kedinin en sevdiği gıdalar arasında yer alır. 

Somon ve kahverengi pirinç veya tavuk ve kahverengi pirinç lezzetinde ilk protein bileşeni olarak gerçek et içeren bununla birlikte, öğütülmüş mısır, buğday, soya, kümes hayvanlarının yan ürünleri veya yapay tatlar ve koruyucular içermeyen premium mamalar kediniz için üstün yararlar sunar. Sağlıklı bir kalbi ve iyi görüşü destekleyen bir amino asit olan pancar küspesi ve taurin de dahil olmak üzere sindirimlerine yardımcı olan bol miktarda lif ve prebiyotik sağlar.

Uygun fiyatlı sunulan tahılsız mamalar okyanus balıkları ve yumurta ile tatlandırılır. Tavuk unu ve bezelye proteini ile desteklenen tahılsız mamalarda okyanus balığı kediniz için amino asitler sağlarken tavuk, bezelye proteini ve yumurtalar yağsız protein sağlar. Kaliteli mama çeşitleri enerji için lif ve karbonhidratların yanı sıra, eksiksiz bir dizi günlük vitamin ve mineral kaynağıdır. Farklı boylarda paketlenen kedi mamaları kedinizin ve sizin farklı tüketim alışkanlıklarını sürdürmenizi destekler. 

Sokağınızdaki kedileri beslemek üzere çevrenizdeki komşu veya arkadaşlarınız için kedi maması hediyelik paketler hazırlayarak çevrenizde hayvan sevgisi üzerine farkındalık geliştirebilir ve sokakta yaşayan kedileri doyurabilirsiniz Trendyol’un yaş, tür, sağlık koşulu, ırk ve büyüklüğünü dikkate alarak sunduğu mama çeşitliliği arasından kedi maması sipariş ederek hem kedinizi hem kendinizi mutlu edebilirsiniz.