Kedi Kumu

6810 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Sonraki sayfa

Kedi Kumu

Temizlik, kediler için içgüdüsel ve günlük rutinleri için çok önemli bir davranıştır. Tüm kediler, taze ve hijyenik bir tuvalet hissini sever. Özellikle evcil kediler için tuvalet temizliği ve kedi kumu en az beslenme kadar önemlidir. Farklı malzemelerden üretilmiş, farklı kedi kumu seçenekleri arasından en iyisine karar vermek zor olabilir. Topaklanan, topaklanmayan, kil, silika, kağıt ve çam kedi kumu gibi geniş bir ürün yelpazesi arasından hem bütçeniz hem de kediniz için en iyi kedi kumu seçimini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kedi Kumu Çeşitleri

Kedi kumu çeşitleri; genel olarak topaklanan, topaklanmayan ve organik kedi kumları olarak sınıflandırılır. Her kedi kumu fiyat, emicilik, topaklanma ve kullanım süresi gibi bazı avantajlara sahiptir.

Topaklanan Kedi Kumu

Topaklanan kedi kumu en yaygın çeşitlerden biridir. Kedi kumu ıslandığında bir araya toplanan ve tuvalet kutusundan ayrı bir öbek oluşturan granül bentonit kilden üretilir. Oluşan öbekler kutudaki kumun tamamı değiştirilmeden kolayca çıkarılabilir. Pisi Pisi kedi kumu ve Mırmır kedi kumu gibi topaklanan kedi kumu kullanmanın ön önemli avantajı; geleneksel, topaklanmayan kedi kumu çeşitleri kadar sık değişim gerektirmemesidir. Bazı bentonit kedi kumları çevre sağlığını destekler ve gübre olarak kullanılabilir. Dezavantajları ise bu tip kumların tozlu ve biyolojik olarak çözünemeyen maddelerden üretilmesidir. Yavru kedilerde topaklanan kedi kumu kullanımı durumunda, kedilerin gözetilmesi gerekebilir.

Topaklanmayan Kedi Kumu

Topaklanmayan kedi kumu çeşitleri, silika ve kil minerallerinden yapılan kedi kumlarını içerir. Kil minerallerinin emiciliği çok yüksektir ve idrar kokularını önlemeye yardımcı olur. Topaklanmayan kedi kumu genellikle bentonit dışındaki killerden yapılır. İdrarı emer ancak kum üzerinde öbekler oluşturmaz. Topaklanma olmadığı için idrar daha erken kokmaya başlar. Bu nedenle topaklanan kumdan daha sık kum değişimi gerektirir. Bununla birlikte topaklanmayan kedi kumları – silika hariç- genellikle topaklanan kedi kumu çeşitlerinden daha ucuzdur ve bazı kediler bu kumları özellikle tercih eder.

Silika Kedi Kumu

Kristal kedi kumu olarak da bilinen silika kedi kumu, silika jel kristallerinden üretilir. Yiyecekler, ilaçlar ve aşırı nemden zarar görebilecek diğer ürünlerde koruyucu olarak kullanılan ve küçük torbalarda bulunan kurutuculara benzer. Silika kedi kumu çeşitleri, yüksek sıvı tutma kapasitesi ile diğer kumlardan ayrılır. Kokuyu iyi kontrol eder ve neredeyse tozsuzdur. Silika kedi kumu fiyatları, diğer kedi kumu çeşitlerine kıyasla genellikle daha pahalıdır, ancak daha uzun süre dayanır. Dezavantajları, bazı kedilerin kristallerin pençelerine değmesinden hoşlanmaması ve büyük miktarlarda veya uzun süre boyunca yutulması durumunda tehlikeli olmasıdır.

Uzun Tüylü Kediler İçin Kedi Kumu

Uzun tüylü kediler, patilerindeki yoğun tüy nedeniyle özel kedi kumu formüllerine ihtiyaç duyabilir. Ever Clean kedi kumu gibi ürünler, hem uzun tüylü kediler hem de yavru kediler için özel olarak formüle edilmiştir. Topaklanan ve kedinizin patilerine yapışmayan uzun tüylü kediler için Ever Clean kedi kumu, daha büyük granüllere sahiptir. Tüylere yapışma sorunu olmadığı için kumların etrafa yayılması önlenir. Topaklanan kum yapısı ile kedinizin tuvalet kutusunda biriken sıvı ve katı atıkların toplanmasını kolaylaştırır. Kumunun yüksek emiciliği sayesinde idrar tuvalet zeminine inmez ve kötü koku oluşumu büyük ölçüde önlenir. Böylece temiz bir görünümün yanı sıra istenmeyen kokular da azaltılır.

Kağıt Kedi Kumu

Kağıttan üretilen kedi kumu çeşitleri, topaklara veya granüllere dönüşen geri dönüştürülmüş kağıttan üretilir. Kağıt tozsuz, çok emici ve biyolojik olarak parçalanabilir bir kedi kumu malzemesidir. Kağıt idrar topakları oluşturmaz, ancak granül forma dönüşebilir.

Çam Kedi Kumu

Çam kedi kumu, geri dönüştürülen ve genellikle toksinleri, yağları ve alerjenleri odundan uzaklaştırmak için ısıl işlem görmüş kereste artıklarından yapılır. Kedi kumu kokuyu kontrol etmeye yardımcı olan yoğun bir çam kokusuna sahiptir. Granüller biraz dağınıktır, ancak ıslandıklarında topak formundaki çam granülleri, düzenli olarak değiştirilmesi gereken talaşa döner.

Hindistan Cevizi Kabuğu Kedi Kumu

Hindistan cevizi kabuklarının ezilmesiyle elde edilen ceviz kabuğu kedi kumu, koyu kahverengi renge sahiptir. Organik kedi kumu çeşitleri arasında en yüksek topaklanma kabiliyetine sahip kedi kumlarından biridir. Mükemmel koku kontrolü sunar, çok emicidir ve biyolojik olarak parçalanabilir.

Kokulu Kedi Mumu

Kedi kumu kokusu, düzenli tuvalet bakımı yapılmadığında kaçınılmazdır. Kokulu kedi kumu çeşitlerinde bu sorunun üstesinden gelmek ve kokuyu hapsetmek için özel koku katkı maddeleri kullanılır. Birçok kedi, tipik olarak karbonat veya aktif kömür gibi koku kontrol katkı maddelerine karşı hassastır.

Kediniz için en iyi kedi kumu çeşitleri en uygun fiyatlarla Trendyol'un kedi ürünleri kategorisinde sizleri bekliyor.