Kahve

35449 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Kahve

Kahve

Sıcak ve nemli iklimin vazgeçilmez ürünlerinden kahve, dünyanın dört bir yanında keyifle içilen bir içecek olarak büyük ilgi görüyor. Geleneksel pişirme teknikleri ile Türk kültüründe önemli bir yeri olan bu özel içecek, yeni nesil demleme teknikleri ile yeni nesil arasındaki popülerliğini artırıyor. Dikkati toparlamaya yardımcı olan ve antioksidan özelliği ile sağlıklı bir içecek olan kahve çeşitleri itibariyle geniş bir yelpaze sunuyor. Ekvador kuşağında yer alan pek çok ülkede üretilen ve ülkelere göre farklı lezzet ve aromalara sahip olan ürün, dünyanın hemen her bölgesinde yoğun olarak tüketiliyor. Farklı kahve çekirdeği türlerinden yapılan sayısız çeşidiyle farklı damak tatlarına hitap edebiliyor.

Trendyol aracılığıyla taze kavrulmuş ve çekilmiş pek çok ürüne kolayca ulaşılabiliyor. İstenilen pişirme ya da demleme yöntemine uygun ürünler rahatlıkla bulunabiliyor ve kalitesine göre oldukça uygun koşullarla satın alınabiliyor. Geleneksel lezzetler sunan markaların yanı sıra yeni nesil lezzetler de Trendyol’un zengin ürün yelpazesi içinde yerini alıyor. Dünyaca ünlü kahve zincirlerinin getirdiği özel kahveler, yerli üreticilerin alışkanlık yaratan ürünleri ve farklı konseptlerdeki özel ürünleri kolayca bulma fırsatı sağlayan Trendyol, herkes için erişilebilir seviyedeki fiyatlarıyla kullanıcıların yüzünü güldürüyor.

Kahvenin Kısa Tarihi

Bugün dünyanın hemen her bölgesinde sevilerek tüketilen bu çok özel içeceğin tarihi 14. yüzyıl Etiyopyasına kadar uzanıyor. Rivayete göre bir çoban ağacın meyvelerini yiyen hayvanların daha hareketli olduğunu fark ediyor ve kendisi de denemeye başlıyor. Bu bitki ilk olarak o dönem “Köleler Ülkesi” anlamında Habeşistan denilen Etiyopya’nın Kaffa yöresinde bulunuyor, oradan Yemen’e ve tüm Arap Yarımadası’na yayılıyor. Arapça olan Qahwa sözcük keyif veren içecekler için de kullanılmaya başlanıyor. Dünya dillerine bu sözcükten geçen kahve, kiraza benzeyen bir meyvenin içindeki iki çekirdekten üretiliyor. Ekvator çizgisinin 25 derece kuzeyi ile 30 derece güneyi arasında yetişen bu ağaç, ani ısı değişikliklerini ve soğuğu hiç sevmiyor. Etiyopyalı Sufi Şeyhi Şazili’nin uyanık kalmak için kahve içtiği söyleniyor. Arap kültüründe özel bir yeri olan kahve, kısa sürede tüm Orta Doğu’ya yayılıyor.

Osmanlı’ya 16. yüzyılda gelen Yemen Valisi tarafından getirilen bu özel çekirdekler, kısa sürede yaygınlaşıyor ve Saray’da bir “kahvecibaşı” görevlendiriliyor. Osmanlı Sarayı’ndan sonra bütün halk tarafından sevilerek içilen kahve, özel pişirme yöntemiyle kısa sürede yaygınlaşıyor. İstanbul’dan başlayarak tüm kentlere yayılan bu içecek, başlarda zengin içeceği olarak algılanmasına karşın, kısa sürede tüm toplum kesimlerince tüketilmeye başlanıyor. O kadar çok yaygınlaşıyor ki sırf bu ürünün adını taşıyan “kahvehane”ler kuruluyor, kahvaltı sözcüğü kaynağını “kahve içmeden önce yapılan öğün” olarak “kahve ve altı” sözcüklerinin birleşiminden alıyor.

Bu çok özel içeceğin Avrupa’ya yayılması ise 17. yüzyıl başlarında Venedikli tacirler eliyle oluyor. Ekvator bölgesindeki sömürgelerinde hızla bu bitkinin yetiştirilmesini sağlayan Avrupalılar, hem ticaretini yapmaya, hem de yaygın olarak tüketmeye başlıyor. Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Avrupa’da da kültürlere ve ülkelere göre farklı demleme teknikleri gelişiyor, bu sıcak içecek günlük yaşamın vazgeçilmez bir öğesi haline geliyor.

Çekirdek Türleri ve Aromaları

Temel olarak dört temel türü olan çekirdekler arasında arabica dünyanın her yerindeki yaygınlığı ile öne çıkıyor. Dünyadaki tüketimin %80’ini arabica kahve çekirdeği çeşitleri oluşturuyor. Aroması, tok içimli olması ve daha düşük asit seviyesi ile keyifli bir içim sunan bu kahve türünün ardından robusta çekirdekleri geliyor. Tüketimin %20’sine yakınını oluşturan bu çekirdek türleri daha düşük rakımlı bölgelerde yetişiyor ve daha yoğun kafein ve asit içeriyor. Daha acı olan robusta kahve türleri daha çok Vietnam bölgesinde üretiliyor. Çok daha düşük bir oranda üretilen liberica ve onun alt türü olan excelsa çekirdekleri ise yoğun aromaları nedeniyle diğer kahvelerle karıştırılarak kullanılıyor. Bu özel kahvelerin ayrıca meraklıları olduğu gibi, bu ürünler özel harmanlar yoluyla farklı aromalar elde etmek için de kullanılabiliyor.

Kahve paketlerinde adları sıklıkla görülen Guatemala, Etiyopya, Kolombiya, Brezilya gibi ifadeler daha çok bu temel çekirdeklerin üretildiği ülkeleri ifade ediyor. Bu ülkelerin adını taşıyan bazı ürünler, farklı kahve çekirdeği çeşitleri karıştırılarak üretiliyor. Kimi ülkelerde sadece arabica çekirdekleri üretilirken, kimi ülkelerde arabica ile robusta aynı anda üretilerek farklı oranlarda harmanlanabiliyor. Özellikle Uzak Asya’daki ülkelerde ise doğa şartları nedeniyle sadece robusta çekirdekleri tercih edilebiliyor. Arabica çekirdeklerinde sıkıntı yaşandığında devreye diğer çekirdek türleri gelebiliyor. Endonezya gibi bazı ülkelerde ise, Sumatra türünde olduğu gibi, daha hafif ve kolay içimli ürünler yaygın olabiliyor. Brezilya, Kolombiya, Guatemela gibi ülkeler dünyadaki en popüler üreticiler olarak sıklıkla tercih ediliyor.

Geleneksel Kahve Pişirme Yöntemleri

16. yüzyıldan itibaren Türkiye’de tüketilmeye başlanan ürün, önce saray çevresinde, sonra da halk arasında yaygınlaşıyor. Türk kahvesi çeşitleri pişirme yöntemi olarak öne çıkarken, Türkiye dışında yakın coğrafyada da kahve al denilince ilk akla gelen ürünler arasında bulunuyor. Taze kavrulmuş çekirdeklerin ince olarak öğütülüp, özel cezvelerde kısık ateşte pişirilmesiyle yapılan Türk kahvesi, tercihe göre sade, orta şekerli ya da şekerli olarak içilebiliyor. Kavrulmuş kahve çekirdeği çok ince biçimde çekildiğinden bu pişirme yöntemiyle herhangi bir süzme işlemine gerek olmuyor. Türkiye’de en yaygın kahve çeşitleri arasında başı çeken sade ve sütlü Türk kahvesi, menengiç, dibek ya da damla sakızlı kahve gibi pek çok çeşit de içeriyor. Sütlü kahve biraz daha büyük cezvelerde su yerine süt kullanılarak yapılıyor ve biraz daha büyük fincanlarda servis ediliyor. Geleneksel bir lezzet olarak Anadolu’da oldukça yaygın olan sütlü içecekler, özel aromalarla geliştiriliyor ve özel lezzetler haline getiriliyor.

Geleneksel Türk pişirme yönteminde cezvenin taşmaması, suyun sıcaklığının kaynama derecesi olan 100 dereceye ulaşmaması gerekiyor. Çekirdeklerin içindeki bazı maddeler harekete geçtiği ve ürünün tadını bozduğu için bu durum hiç tavsiye edilmiyor. Dünyanın farklı bölgelerindeki pişirme ve demleme yöntemlerinde de bu duruma mutlaka dikkat ediliyor. Geleneksel Türk yönteminde kahvenin harlı ateşte yapılmaması, mümkünse közlenmiş ateşte ya da kumda ağır ağır pişirilmesi büyük önem taşıyor.

Kahve al diyenlerin tercihleri arasında özel bir yerde bulunan geleneksel kahveler arasında çok özel karışımlar da bulunuyor. 7 karışımlı kahve olarak bilinen ve kökleri Osmanlı Sarayı’na uzanan ürünlerin içinde damla sakızından çikolataya, keçiboynuzundan menengiçe, salepten kremaya pek çok farklı ürün bulunuyor. Osmanlı kahvesi olarak da ifade edilen 7 karışımlı kahve, geleneksel kahveleri pişirir gibi cezvelerde ve hafif ateşle yapılıyor. Damla sakızlı kahve, sütlü kahve, mırra gibi özel içecekler için özel kahve seti ürünleri de bulunabiliyor. Geleneksel kahve seti ürünleri fincan, altlık, küçük bir su bardağı gibi parçalardan oluşabiliyor.

3. Nesil Filtre ve Demleme Çeşitleri

Dünyanın pek çok bölgesinin yanı sıra Türkiye’de de son yıllarda büyük bir yaygınlık kazanan filtre kahve, özel makineleri ve demleme yöntemleriyle farklı lezzetler sunuyor. Kahve makineleri sıcak su ile kısa sürede hazırlama imkânı sunarken, kendinden su alan, çekirdek öğüten, 3. nesil kahve türlerini rahatlıkla hazırlayan daha gelişmiş makineler de bulunuyor. Bazı makineler kahve kapsülü ile çalışırken, kimi makinelerde sıcak süt hazırlayarak sütlü filtre kahve yapmayı mümkün kılıyor. Çekirdek halde kahve konulan ve her seferinde taze çekerek hazırlama imkânı sağlayan gelişmiş makineler olduğu gibi, sifondan mocca pota ya da french presse çok değişik ve geleneksel demleme araç gereçleri tercih edilebiliyor.

Çekirdek kahve çeşitlerinin makineler ve çoğu yöntem için orta kalınlıkta çekilmesi önerilirken, espresso gibi basınçlı yöntemler için biraz daha kalın boyutlarda çekilmesi tavsiye ediliyor. Espresso kahve profesyonel ya da gelişmiş makine modelleriyle yapılabildiği gibi, mocca pot ya da espresso pot denilen özel demliklerle de kolayca hazırlanabiliyor. Sertlik derecesi daha yüksek olan espresso kahve, tercihe göre su ya da sütle yumuşatılarak da içilebiliyor. Tıpkı sütlü filtre kahve gibi, espresso bazlı olarak sütlü Amerikano ya da farklı içecekler hazırlanabiliyor. Espresso yapabilen makinelerde 9 bara kadar yükselen basınç yardımıyla daha aromatik kahveler hazırlanabiliyor. Son dönemlerde yaygınlaşan gelişmiş ve dijital makineler istenen tüm kahve türlerini kolayca ve lezzetli olarak yapma fırsatı veriyor. Hem geleneksel pişirme yöntemlerini, hem de yeni nesil demleme yöntemlerini içeren makineler giderek daha fazla ilgi görüyor.

Filtre kahve çeşitleri menşei ülkesine, harmanına, çekilme kalınlığına ve kavrulma biçimine göre farklılık gösteriyor. Filtre kahve fiyatları da farklı değişkenlere bağlı olarak oldukça farklı düzeylerde olabiliyor. Özel üretim ürünler çok daha yüksek fiyatlara alıcı bulabilirken, dünyanın farklı bölgelerinde özel olarak üretilen yerel ürünler büyük ilgi görüyor. Dünya genelindeki kahve zincirleri de bu tip özel kahvelerin yaygınlaşmasında önemli bir rol oynuyor.

Farklı Paketler, Değişik Lezzetler

Farklı menşeilerden gelen filtre kahve 500 gr, 250 gr ya da tercihe göre 1 kg’lik paketler halinde satın alınabiliyor. Suda çözünerek hazırlanan hazır kahve ürünleri ise daha küçük paketler halinde ya da tek kullanımlık olarak da bulunabiliyor. Hazır kahve ürünleri sade, kremalı ya da sütlü şekerli gibi farklı özelliklerde olabildiği gibi, fındık aromalı gibi değişik tatlar da bulunabiliyor. Sıcak suya katılıp karıştırılarak kolayca hazırlanan çözünür kahveler, büyük bir pratiklik sağladığı için yaygın biçimde tercih ediliyor. Demleme ya da hazırlık imkânı olmayan yerlerde, her koşulda sıcak bir içecek hazırlama olanağı yaratan çözünür ürünler, dünyanın farklı bölgelerindeki kahve çekirdeklerinin çok özel işlemlerden geçmesiyle hazırlanıyor. Bu kahve gold türünde olduğunda çözünür taneleri daha iri ve aroması daha güçlü oluyor. Kahve gold versiyonlarıyla hem pratiklik, hem de lezzet sağlıyor. Geleneksel tarzdaki ürünler de damla sakızlı, vanilya aromalı olabildiği gibi, menengiç çekirdeği ile yapılan özel versiyonları da bulunuyor. Espresso tabanlı yapılan amerikano, doppio, latte, flat white, cappuccino gibi içecek türleri de giderek yaygınlaşan lezzetler arasında yerini alıyor.

Tüm bu içecek çeşitleri için uygun biçimde kavrulmuş ve öğütülmüş filtre kahve 500 gr ya da farklı büyüklüklerdeki paketler halinde alınabiliyor. Kahve paketi üzerinde hangi tür demleme için uygun olduğu, hangi büyüklükte öğütüldüğü genellikle yazılıyor. Öğütücü makinesi olanlar ya da makinelerinin öğütme bölümü bulunanlar doğrudan çekirdeklerin yer aldığı kahve paketi ürünlerini satın alabiliyorlar. Demlemeden hemen önce çekilen ürünler çok daha taze ve hoş bir lezzet sunabiliyor. Kahve şurupları ile farklı aroma ve lezzetler elde edilmesi mümkün olabilirken, kahve likörü ise bambaşka lezzetler sunabiliyor. Sek ya da kahveyle birlikte tüketilebilen, özellikle tatlılar ve çikolata ile birlikte oldukça keyifli bir seçenek oluşturan kahve likörü fiyat açısından kalitesine ve özelliklerine bağlı olarak farklı düzeylerde olabiliyor.

V60 Yöntemiyle Mükemmel Kahveler

3. nesil kahve demleme metotlarından biri olarak son dönemlerde yaygınlaşan V60 kahve, çekirdekler ile camın kusursuz uyumuna dayanıyor. Japonya’dan yayılan yenilikçi bir demleme metodu olan V60, 60 derecelik bir koni tasarımından oluşuyor. Başlangıçta çoğunlukla cam ve seramikten oluşan bu koni, artık çelik, plastik ya da bakırdan da üretilebiliyor. Diğer yöntemlere göre daha farklı aromalar elde etmeye olanak veren V60 özel tasarımı sayesinde su ile kahvenin daha etkili biçimde temas etmesini sağlıyor. V60 kahve çekirdeklerinin sertliği, inceliği ve suyun akış hızı ile ortaya çıkacak ürünün aroma ve lezzetini ayarlayabiliyor. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken önemli özelliklerden birini kullanılan suyun 90-96 derece arasında olması oluşturuyor. Soğuk olarak da tüketilebilen bir içecek olan kahve, demlenmiş bir ürünün soğuk tüketilmesi yanında doğrudan soğuk demleme yöntemleriyle de hazırlanabiliyor. Süt, su ya da buz yoluyla hazırlanan soğuk içecekler, pek çok farklı seçenek sunuyor.

Vücuda ve zihne faydalı olduğu ifade edilen kahvenin, ana etken maddelerinden kafein yardımıyla düşünsel faaliyeti güçlendirdiği, performansı artırdığı düşünülüyor. Gece çalışanlar, öğrenciler bu amaçla sıklıkla kafeinli içecekleri tercih ederken, kafeini sevmeyen ya da uyku düzeni bozulanlar için kafeinsiz kahve seçenekleri ön plana çıkıyor. Kafeinsiz kahve ürünleri hafif içimleri ve daha zayıf aromaları ile çok daha kolay tüketilebiliyor. Yıllardır yapılan araştırmalar bu ürünün sağlığa pek çok faydası olduğu gibi, aşırı tüketiminin de zararları olabileceğini ortaya koyuyor. Yoğun tüketimin kalp ve damar rahatsızlıklarını artırabileceği ifade edilirken, zihni uyanık tutan kahvenin dengeli biçimde tüketilmesinin ise sayısız faydası bulunuyor.

Kahve Seçenekleri ve Fiyatları

Kahve satın al, denilince akla farklı kavurma, öğütme ve demleme teknikleri gelebiliyor. Kahve markaları piyasaya sundukları paketleri genellikle farklı beğeni ve tercihleri gözeterek hazırlıyorlar. İster geleneksel kahve pişirme yöntemleri olsun, ister yeni nesil demleme metotları tüm yöntemler için uygun ürünler bulunuyor. Kahve satın al denilince buna uygun ürünler Trendyol aracılığıyla kolayca bulunabiliyor. Trendyol’un avantajlarla dolu alışveriş dünyasında farklı kahve markaları tarafından üretilen farklı özelliklerdeki pek çok ürün bulunabiliyor. Kahve fiyatları ürünün kalitesine, hangi işlemlerden geçirildiğine ve menşei ülkesine göre değişebiliyor. Çekirdeğin türü de kahve fiyatları üzerinde doğrudan etkili oluyor.

Kahve hediye seti olarak düşünüldüğünde öğütülmüş çekirdekler yanında özel araç gereçler de sete dahil edilebiliyor. Bazı kahve hediye seti seçenekleri ise farklı çekirdeklerden oluşan özel setler olarak hazırlanıyor. Kahve hediye kutusu ürünlerinde dünyanın farklı bölgelerinden getirilmiş, farklı lezzet ve aromalara sahip çok sayıda ürün bulunabiliyor. Meraklıların ilgiyle karşıladığı kahve hediye kutusu seçenekleri yeni lezzetler tatmaya, yeni aromalar keşfetmeye imkân veriyor. Bazı hediye paketlerinde kahve likörü gibi özel çeşitler de bulunuyor. Kahve likörü fiyat açısından farklı seçenekler sunarken, özel kahveler de geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Kahve hediye edecek kişiler bu özel setlerden alabildiği gibi, özel harmanlanmış organik ve yöresel ürünleri de tercih edebiliyor. Trendyol, yaygın biçimde tüketilen ürünlerin yanı sıra bu özel ürünlere de satış yelpazesi içinde yer veriyor, herkes için erişilebilir hale gelmesini sağlıyor.

Özel indirim ve kampanya dönemlerinde çok özel fırsatlar sunan Trendyol, çoklu alımlarda avantajlı fiyatlar sağlayabiliyor. Outlet ürünlerde kaçırılmayacak olanaklar doğarken, Trendyol’un sağladığı fırsatlarla özel olarak üretilmiş farklı marka ve ürünlere kolayca ulaşmak mümkün oluyor.