İthaki Yayınları Mehmed Uzun 4 Kitap Set Yaşlı Rind'in Ölümü Abdalın Bir Günü Nar Çiçekleri

Son 1 Ürün
Tahmini Teslimat:1 - 4 Mart

Ürünün Kampanyaları

30 TL ve Üzeri Kargo Bedava

Ürün Bilgileri

 • 15 gün içerisinde ücretsiz iade. Detaylı bilgi içinTıklayın.
 • Bu ürün Sakin Kitap tarafından gönderilecektir.
 • 1.Yaşlı rind'in ölümü Yaşlı rindin ölümü, mehmed uzun'un en kişisel romanı olarak değerlendirilebilir. Ülkesinden kaçan, sonrasında isveç'e yerleşen ve yazmaya başlayan serdar ile sınırdaki konaklama köyünde karşılaştığı, birçok dil öğrenip, birçok ülke gezen, sonunda hiç tanımadığı sınır köyüne yerleşen yaşlı rind'in hikayesi anlatılır. Usta bir kavalcı olan yaşlı rind'in hikayesinin etrafında göçmenlik, sürgünlük, kimlikler, aidiyetler ve ülke özlemi yeni ile eski kuşak arasında tartışılır. Müziğin ve şiirin eksik olmadığı romanda serdar, rind'in geçmişini aradıkça kendine de varır ve hayata dair güzergahını belirler. "roman, çok başarılı biçimde, içten bir tutkuyu gözler önüne seriyor. Bunun yanı sıra sürgündeki kürt aydınlarının yaşam ve mücadelelerine bir ışık tutuyor. Yalın ve canlı yazılmış olan roman otantikliği ve atmosferinin yoğunluğuyla kendisine bağlıyor." 2.Abdalın bir günü .abdalın bir günü, geleneksel edebiyat içerikleriyle modern edebiyat biçimlerini buluşturan, çok katmanlı, deneysel bir roman. Sözlü anlatı geleneğinin modern bir ûslpla harmanlandığı, geleneksel içeriklerin modern biçimlerle yeniden üretildiği abdalın bir günü'nde uzun, ünlü dengbej, evdalé zeyniké'nin trajik yaşamını tek bir günde toplayarak, nesnel zamanı öznelleştirip, bir günü tüm yaşamın özeti haline getirerek, ustalıkla betimliyor."mehmed uzun'un romanları günümüzde yazılan en iyi romanlardır. Edebiyata yeni olanaklar getirmiş, birçok ülkede de bu romanlar çok sevilmiştir." yaşar kemal Mehmed uzun, bir kürt, dünyanın en büyükleri arasında yer alan bir yazar... Dili olağanüstü sade ve yoğun, etkisinden kurtulmak olanaksız. Olav egil aune, norveç 3.Nar çiçekleri "nar çiçekleri", mehmed uzun'un türkçe yazdığı, hayatımıza değen dokuz denemeden oluşuyor. Çokkültürlülüğün, azınlık ve öteki olma sorununun, sürgün ve aydın olmanın onulmaz ağırlığının merkezde olduğu bu denemeler, şiddetin ve reddetmenin çözüm olamayacağını, ancak anlayarak, empati kurarak bir arada yaşanabileceğini savunuyor. Kırık bir hüznün egemen olduğu bu denemeler, aynı zamanda arada kalanların dünyasına içerden bir bakış... "mehmed uzun
 • savaş ve barışın ünlü olayı. Çobanlardan, prenslerden ve dengbejlerden kalma bir dilin kurtarıcısı." 4.Zincirlenmiş zamanlar zincirlenmiş sözcükler Yeni yüzyıla hazırlanmak, yeni yüzyılın daha farklı olmasına yardımcı olmak için ben de, çeşitli diller, kültürler, ülkeler ve dünyalar arasında yaşayan bir birey, bir yazar olarak, kendi olanaklarım ölçüsünde bazı şeyler yapmak istedim. Yaptığım "şeyler"den biri, yazdığım zincirlenmiş zamanlar isimli deneme oldu. 1999 yılında weimar şehri, avrupa kültür başkenti olacaktı ve şehrin kültür kuruluşları birçok dilde yayın yapan lettre international dergisiyle birlikte, benim de içinde olduğum birçok yazardan yeni yüzyılın nasıl olması gerektiğiyle ilgili görüşlerini sorarak, bu konuda bir deneme yazmalarını rica etmişti. Zincirlenmiş zamanlar bu münasebetle yazıldı ama deneme aynı zamanda benim yeni yüzyıla ilişkin umut dolu düşünce ve duygularımın da kısa bir özeti oldu. Zincirlenmiş zamanlar-Zincirlenmiş sözcükler'in öteki denemeleri de zorla yok edilmek istenen kültür mirasımızla ilgili."
 • Bu üründen en fazla 10 adet sipariş verilebilir. 10 adetin üzerindeki siparişleri Trendyol iptal etme hakkını saklı tutar.
 • Kampanya fiyatından satılmak üzere 5 adetten az stok bulunmaktadır.
 • İncelemiş olduğunuz ürünün satış fiyatını satıcı belirlemektedir.
  79TL

  Satıcı Hakkında

  Sakin Kitap

  9.5
  boutique detail placeholder