Havlu

39244 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Havlu

Havlu

Günlük hijyenin en önemli parçalarından birini oluşturan havlu, ev tekstili denildiğinde akla gelen nesnelerin de başında yer alıyor. Yumuşacık dokusuyla ön plana çıkan havlular, banyo ve mutfaklarınızda olmazsa olmaz ürünlerden biri olarak karşınıza çıkıyor. Havlu, vücudu veya bir yüzeyi kurutmak veya silmek için kullanılan, emici bir kumaş parçası olarak tanımlanıyor. Yüzeyinde bulunan lifler sayesinde, nemli yüzeylerdeki nemi doğrudan temas ile çekmeye yarıyor. Evlerde, elleri kurutmak için lavabonun yanına yerleştirilen rengarenk el havluları, banyo veya duştan sonra saçları ve vücudu kurutmak için kullanılan şık banyo havlu seti ve mutfağınıza ahenk katan renkli mutfak havluları da dahil olmak üzere farklı farklı havlular kullanılıyor. Yaygın olarak kullanılan ev tekstili havluları; pamuk, suni ipek, bambu gibi malzememeler kullanılarak üretiliyor.

Havlular, pamuk gibi suyu çeken malzemelerden yapılmış çok sayıda küçük tüylü liften oluşuyor. Bu minik lifler, oldukça geniş yüzey alanları sayesinde, havluların çok miktardaki sıvıyı tutabilmesine imkan sağlıyor. Havlunun çalışma prensibi, su moleküllerinin itme ve çekme kuvvetine dayanıyor. Sıvılar, yapıları itibariyle yüksek yoğunluklu alanlardan daha düşük yoğunluklu alanlara geçme eğiliminde oluyor. Islak bir yüzey, yüksek bir sıvı konsantrasyonuna sahip sayılıyor. Bu yüzeyde bulunan sıvı, kurulama işlemi sırasında bir havluya aktarıldığında; havlu kumaşının geniş yüzey alanı, sıvı moleküllerinin çok daha büyük bir yüzey alanına dağılmasına olanak sağlıyor. Bu nedenle yüzeydeki sıvı molekülü konsantrasyonu da düşmüş oluyor. Böylece, suyun cildinizdeki daha yüksek konsantrasyondan havludaki daha düşük konsantrasyona geçmesi sağlanarak kuruma gerçekleştiriliyor.

Mutfak ve banyolarınızın önemli bir parçası olan havlu, 1600 yıllık bir geçmişe dayanıyor. Havlu, Türk kültürünün önemli parçalarından biri olan hamam geleneği ile ortaya çıkmış bir ürün olarak biliniyor. Dünyadaki ilk havlunun 15. yüzyılda Bursa’da üretildiği kabul ediliyor. Anadolu'da geniş bir coğrafyada sürdürülen hamam geleneği beraberinde havlu kullanımının da yaygınlaştığı düşünülüyor. Günümüzde havlu üretimi denildiğinde Bursa ve Denizli illeri akıllara geliyor. Başta bu iki il olmak üzere Türkiye'de üretilen ve dışarıya ihraç edilen ürünler dikkat çekiyor. Bu da Türk havlusunun dünyaya tanıtılmasının yanı sıra, ülke ekonomisine de önemli oranda katkıda bulunuyor. Türk havlusu ve Türk hamamı ele alındığında peştamalı da hatırlamak gerekiyor. Hamamlarda kullanılmanın yanı sıra giyimde de kullanılabiliyor. Hamam geleneği ile gelişen havluculuğun, dokuma ve işleme sanatı ile birleşince havlulara çeşitli desenlerin işlenmeye başlanmasına neden olduğu ve bugün yaygın olarak kullanılan desen ve işlemelerin de bu sayede ortaya çıktığı düşünülüyor. Hemen her evde bulunan işleme havlu modelleri ve havlu takımları dışında da işlemeli ve oyalı havlu üreten endüstriyel havlu markaları da bulunuyor.

Çeşit Çeşit Havluların Üretim Süreçleri

Banyolarımızın vazgeçilmezi olan havlular, her gün onlarca kez kullanılıyor. Ancak severek kullanılan ürünlerden olan havlunun nasıl üretildiği, çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Havlu takımınızı oluşturmadan önce havlunun tarlalardan banyolara olan yolculuğunu bilmek isteyebilirsiniz.

Havlu yapımının ilk adımını, ham maddeden iplik üretimi aşaması oluşturuyor. Pamuk, yüksek sıvı emme ve yumuşaklık özelliklerinin yanı sıra, dayanıklılık gibi niteliklere sahip olması ile de havlu yapımında sıklıkla tercih edilen bir ham madde olarak karşınıza çıkıyor. Bununla birlikte, keten de sağlam yapısı sayesinde havlu üretiminde kullanılıyor. Pamuğun dayanıklılığını ve renk parlaklığını artırmak amacıyla polyester de pamukla harmanlanarak havlu üretiminde kullanılabiliyor. Havlu kelimesi, kadife gibi kumaşların üzerinde bulunan ince tüyleri ifade eden "hav" sözcüğünden geliyor. Havlunun su tutma özelliğini bu hav olarak adlandırılan iplikler sağlıyor. Hav ipliklerinin yapımında kullanılan liflerin, uzun ve yumuşak olması gerekiyor. Çünkü havlunun sağlamlığından genel dokusuna kadar ortaya çıkan nihai sonucu, bu hav iplerinin kalitesi belirliyor.

Havlu üretiminde ilk olarak, dokumaya en uygun pamuklar seçiliyor. Bu pamuklar, fabrikalarda işlenerek havlu yapımında kullanılacak ipliklere dönüştürülüyor. Elde edilen iplikler; sarım, çözgü, boyutlama, çekme ve atkı dokuma gibi bir dizi işlemden geçiriliyor. Sonrasında üretim süreci, atkı dokuması ile elde edilen kumaşların boyanması ile devam ediyor. Boyama işleminden sonra ise elde edilen ürünler imalat sürecinden geçiyor ve böylece kullanıma hazır hale getiriliyor. Havlu yapımında kullanılan iplikler, nadiren dokuma öncesi boyanıyor. Bu yöntemle üretilen havlulara, ipliği dokuma öncesi boyanmış havlular deniyor. Ancak, bu, maliyeti arttıran bir faktör olduğu için genellikle tercih edilmiyor. Tüm bu işlemlerin ardından dokuma işleminin yapılması ile havlu üretim süreci sonlandırılıyor. Normal şekilde boyamanın yanı sıra, baskılı veya dokuma öncesi boyanmış iplik boyalı havlular da üretilebiliyor. Dokuma öncesi boyanmış ipliklerle üretilen havlular, daha uzun süreler dayanabilen yapılarıyla bilinmelerine rağmen, yüksek maliyetleri nedeniyle az tercih ediliyor. Havluların yapı tasarımlarına da yine dokuma esnasında karar veriliyor. Jakarlı havlu, püsküllü havlu, bordürlü havlu, güpürlü havlu gibi farklı tasarım seçenekleri sunan havlu çeşitleri, dokuma işlemi esnasında oluşturuluyor ve kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Tam İhtiyacınıza Göre Farklı Havlu Modelleri

Banyo ve mutfaklarınızda olmazsa olmaz havluların çeşitlerinden söz ederken, birden fazla kriter karşınıza çıkıyor. Bunlardan ilki ve fonksiyonel olarak en önemlisini havluların boyutları oluşturuyor. Boyutlara göre sınıflandırılmış havlular, çok sayıda farklı isimle karşınıza çıkabilse de bunların en yaygın olarak kullanılanlarını; yüz havlusu, ayak havlusu, banyo havlusu, el havlusu ve büyük banyo havlu oluşturuyor.

Yüz havlusu, havlu ailesinin en küçüğü olarak kabul ediliyor. Yüz havlusu ortalama 30 x 30 cm ölçülerindeki küçük havlu modellerini ifade ediyor. Yüzünüzü yıkamanıza yardımcı olmak için tasarlanmasının yanı sıra, duşta vücudu yıkamak için de kullanılabiliyor. Banyo paspası, diğer bir adıyla ayak havlusu; kimi kaynaklar tarafından havlu olarak sınıflandırılmamakla birlikte havlu formunda üretiliyor. Banyo paspası yaklaşık 50 x 80 cm ölçülerinde oluyor. Duştan çıkarken ayaklarınızdaki suyu emmeye yardımcı oluyor ve böylece ıslak karoların üzerinde herhangi bir aksilik oluşmasını önlemeye yarıyor. Bir banyo paspası için tercih edilebilecek en iyi malzemenin, emici ve çabuk kuruyan yapısı ile pamuk olduğu kabul ediliyor. Vazgeçilmez havlu modellerinden olan el havlusu, genellikle 50 x 90 cm boyutlarında bulunuyor. Pamuklu el havluları, havlu setlerinin en temel ürünlerinden biri olarak kabul ediliyor. El havluları, ellerinizi yıkadıktan sonra kurutmanız için lavabonun yanında yer alan havlu modeli olarak karşınıza çıkıyor. Banyo havluları, banyo veya duş sonrası vücudunuzu kuruturken kullanabileceğiniz havlular olarak tasarlanıyor. Bu büyük havlu, yaklaşık 90 x 150 cm boyutlarında üretiliyor. 90x150 banyo havlusu, vücut havlusu olarak kullanıldığından, yumuşaklık ve doku özellikleri ile ön plana çıkıyor. Banyo çarşafı olarak da adlandırılabilen büyük boy banyo havlusu 100x150 cm havluları ifade ediyor. Büyük banyo havlusu da duştan veya banyodan sonra kullanılıyor, ancak boyutu sayesinde daha fazla koruyuculuk, sıcaklık ve emicilik sunabiliyor. Tüm ihtiyaçlarınıza yönelik kadın ve erkek banyo havlusu, renkli ve siyah banyo havlusu ve hamam havlu seti gibi farklı boy ve özelliklerde banyo havlu takımı modelleri bulmak mümkün olabiliyor.

Materyal ve Ağırlıklarına Göre Fonksiyonel Havlular

Havlu çeşitlerine baktığınızda karşınıza çıkan bir diğer sınıflandırma kriterini, havlu üretiminde kullanılan materyaller oluşturuyor. Bir havlunun dayanıklılığı, hissiyatı ve renginin kalıcılığı, havlunun üretimi esnasında kullanılan liflerin türü sayesinde belirleniyor. En yaygın olarak kullanılan liflerin; pima pamuk, Mısır pamuğu, Türk pamuğu, mikro pamuk, bambu ve mikrofiber ürünleri olduğu biliniyor. Pima havluları, uzun kabarık lifleri, hafif ve yumuşak yapılarıyla öne çıkan pamuk karışımlarından biri olarak karşınıza çıkıyor. Pima pamuk, yüksek nem emiciliği ve güçlü yapısı sayesinde sevilerek tercih ediliyor. Son derece dayanıklı hafif ve yumuşak olan Mısır pamuğu, en popüler materyallerden biri olarak gösteriliyor. Ayrıca havlulara ekstra yoğunluk ve emicilik katan uzun lifleri de bulunuyor. Mikro pamuk, yüksek kaliteli uzun elyaf lifleriyle biliniyor. Mükemmel emiciliğe ve yumuşak bir hisse sahip yapısıyla ön plana çıkıyor. Tüm dünyada en sevilerek kullanılan ürünlerden birini de Türk pamuğu oluşturuyor. Bu birinci sınıf, ekstra uzun lif pamuğu, havluyu daha ağır ve daha sağlam kılan uzun ilmeklere sahip olmasıyla tanınıyor. Türk pamuklu havlular, oldukça emici ve yumuşak olmalarıyla beğenileri kazanıyor. Çoğunlukla pamukla harmanlanarak üretilen bambu havlu, gür ve yumuşak yapıya sahip olmaları ve rengini uzun süre muhafaza edebilen yapıları ile tercih ediliyor. Bambu bitkisinin doğal anti bakteriyel yapısı ve bambu kumaşının süper emici lifleri sayesinde en popüler ürünlerden biri olarak gösteriliyor. Mikrofiber havlu, polyester ve poliamid liflerin bir karışımı olarak üretiliyor. Çok emici bir malzeme olan mikrofiberin, pamuk havlu modellerine göre daha çabuk kuruduğu biliniyor.

Havluları birbirinden ayıran bir diğer özelliğin ise havlu ağırlığı olduğu biliniyor. GSM, metrekare başına gramın kısaltması olarak tanımlanıyor. Tüm kumaşların bir ağırlığı bulunuyor ve kumaşların ağırlığı ve kalitesi için standart ölçü; metrekare başına gram kabul ediliyor. Bu sayı, havlunun yoğunluğunu ifade ediyor. Yüksek kaliteli Türk pamuklu havlu, genellikle daha ağır ve daha emici yapısıyla biliniyor. Havlu ağırlıkları genellikle 300 GSM ile 900 GSM arasında değişebiliyor. Sayı ne kadar düşükse, havlu o kadar hafif ve ince oluyor. 300-400 GSM ağırlığındaki havlular daha hafif ve daha ince oluyor. Spor havlusu veya mutfak havlusu için ideal bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. 400-600 GSM, orta ağırlık havluları ifade ediyor. Bu ağırlık plaj havluları, banyo havluları, misafir havluları gibi havlu modelleri için kullanılıyor. Ağırlık miktarı arttıkça emicilik oranı da artıyor. 600-900 GSM, birinci sınıf, lüks bir ağırlık olarak tanımlanıyor. Havlu daha yoğun ve daha ağır oldukça daha emici oluyor ve kuruması da hafif havlulara göre biraz daha uzun sürüyor.

Doğru Havluyu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rahatlatıcı bir banyo ya da duş denilince akla yumuşacık bir havlu geliyor. Ama hangi havlunun sizin için en doğru havlu olduğunu seçmek için biraz daha bilgiye sahip olmak gerekebiliyor. Mükemmel havlu, temelde size iyi hissettirecek bir dokuya ve hisse sahip olan havlu olsa da malzeme, ağırlık, boyut, dokuma, renk ve tasarım gibi unsurlar da doğru havluyu seçmek söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken nitelikler arasında yer alıyor.

Eviniz için havlu alırken öncelikle evde kaç kişinin yaşadığını ve kaç tane banyo olduğunu düşünmek, doğru havlu modellerini ve sayısını bulabilmek için iyi bir başlangıç olabiliyor. Her evde kişi başına en az iki set havlu bulundurulması öneriliyor. Böylece diğer havlu seti yıkanırken ve kurutulurken her zaman ihtiyacınızı karşılamanıza uygun, temiz havlularınız olabiliyor. Havlu takımlarındaki havlular, çeşitli boyutlarda geliyor. Havlu takımları, genellikle günlük kullanım için standart banyo havluları, büyük banyo havluları, el havluları ve banyo paspası gibi farklı boy havlular içeriyor. Her havludan iki ayrı setinizin olması, size renkleri, desenleri, dokuları ve stilleri eşleştirmek için tam bir özgürlük veriyor. Fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra işleme havlu modelleri de kullanıcılar tarafından dekoratif sebeplerle tercih ediliyor. Kanaviçe havlu ya da etamin havlu olarak da adlandırılan nakışlı havlu modelleri, genellikle yeni evlenen çiftlere çeyizlik havlu olarak hazırlanıyor. Dantel havlu olarak da bilinen havlu çeşidi, sünnet gibi etkinliklerde kullanmak üzere sünnet havlusu olarak ya da sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelik havlu olarak da sevilerek tercih ediliyor. Genellikle ev yapımı olarak bilinen işleme havlu, günümüzde farklı havlu markaları tarafından da üretiliyor. Havlular banyonuza mükemmel bir son dokunuş katabiliyor ve uygun fiyatlı bir şekilde kolayca yenilenebiliyor. Bu da size tüm banyoyu yenilemeye gerek kalmadan banyo görünümünü ve tarzını güncelleme özgürlüğü veriyor. Sadece bir ögeye odaklanarak biraz renk, doku veya desen ekleyerek fark yaratabilirsiniz. Lavabonuzun kenarına asabileceğiniz, açık renk karolarınızla kontrast oluşturacak bir siyah havlu ile banyonuzun görünümüne sade ve şık bir hava katabilirsiniz. Zamansız kabul edilen klasik bir beyaz havlu ile zarif ve hoş bir görünüm yaratabilirsiniz. Dekoratif olarak bir köşeye yerleştirebileceğiniz bir sepetli havlu ile mutfağınıza renk katabilirsiniz.

Havlu seçerken dikkat edilecek teknik hususlar denildiğinde, havlunun gramajı ve hav yüksekliği öne çıkıyor. Havlunuzun su emiciliğinin yüksek olması, dokunulduğunda yumuşaklık hissi vermesi ve kullanım ömrünün uzun olması, havlunuzun kalitesini doğrudan etkileyen faktörleri oluşturuyor. Havlu, sık kullanılan ve sıvı ile temas eden bir ürün olduğundan dikiş kalitesi de dikkat edilecek önemli özellikler arasında yer alıyor. Yeni bir havlu arıyorsanız, piyasadaki en iyi havlular hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Farklı havlu modelleri ve kullanıcı deneyimleri hakkında araştırma yapabilir, sizin için en doğru havluyu seçebilirsiniz. Popüler materyallerden yapılan farklı çeşit havluları inceleyebilir, böylece zevkinize ve bütçenize en uygun olan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Havlu İle İlgili Püf Noktaları

Uzmanlar hemen her gün kullandığınız banyo havlunuzun üzerinde mikropların oluşmasını önlemenin en iyi yolunun, her kullanım sonrası tamamen kurumasını sağlamak ve sık sık yıkamak olduğunu söylüyor. Temizlik enstitüsü, banyo havlularının her üç kullanımdan sonra mutlaka yıkanmasını öneriyor. Düzenli çamaşır yıkamak, havluları temizlemek ve birikmeye başlayan mikropları temizlemek için yeterli sayılıyor. Banyo havluları, iyi bakıldığı takdirde, uzun süre dayanacak yapıda üretiliyor ve yıllar boyu gönül rahatlığıyla herhangi bir bozulmaya uğramadan kullanılabiliyor. Havluların her zaman asılması ve kullanımlar arasında mutlaka tamamen kurumasının beklenmesi tavsiye ediliyor. Havluların ilk kullanım öncesi yıkanması, hem emicilik özelliğini arttırıyor, hem de renklerinin daha uzun süreler muhafaza edilebilmesine yardımcı oluyor. Beyaz, renkli ve baskılı havluların birbirlerinden ayrı bir şekilde, sıcak suda, az miktarda deterjan kullanılarak yıkanması ve çamaşır suyu gibi kimyasallara maruz bırakılmaması tavsiye ediliyor.

İster küçük, ister daha kalabalık bir ev olsun, havlu her evde mutlaka olması gereken eşyaların en başında geliyor. Geleneksel baskılar ve desenlerden, modern koleksiyonlara, yalnızca özel günler için veya bayramlarda çıkarmak isteyeceğiniz özel havlulara kadar çok sayıda banyo havlusu modeli bulunuyor. İhtiyaçlarınıza ve evinizin stiline uygun çeşitli boy, ham madde, renk ve tasarımlardaki havlular, Trendyol'da sizin tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor. Banyo dekorunuzla uyumlu renkli havlu modelleriyle, şık bir alan yaratabilirsiniz. Soğuk renkler yardımıyla sakin bir alan yaratabilir, sıcak renkler tercih ederek zengin bir banyo oluşturabilirsiniz. Birbiriyle uyumlu setler toplayabilir, klasik nötr tonlar ile dingin ve yumuşak bir görünüm tasarlayabileceğiniz gibi, canlı tonlarla ortama hareket getirebilirsiniz. Yeni evliler için mükemmel bir hediye ya da klasik bir yeni eve taşınma hediyesi almak için banyo havlusu modellerini inceleyebilirsiniz. Çocuklar düşünülerek tasarlanmış havlularla banyo zamanını eğlenceli hale getirebilirsiniz. Hem yumuşak hem de lüks hissettiren bir havluyu kolayca bulabilirsiniz. Trendyol, tüm ihtiyaçlarınıza, isteklerinize ve bütçenize uygun en kaliteli havlu seçeneklerini kullanıcıların beğenisine sunuyor. Hemen şimdi havlu fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilir ve ihtiyacınıza uygun havluları anında indirimli fiyatlarıyla sepetinize ekleyebilirsiniz.