Hava Kompresörü

1571 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Hava kompresörü

Hava Kompresörü

Kompresörler, hayatın birçok alanında kendilerine yer bulmuşlardır. Hava kompresörlerinin ne iş yaptığını anlayabilmek için önce "Hava kompresörü nedir?" sorusunun yanıtına bakmak gerekir. Kompresör kelimesi Türkçeye Fransızca “compresseur” ifadesinin değişmesiyle girmiş olup “sıkıştırıcı” manasına gelmektedir.

Adından da anlaşılabileceği üzere bir kompresörün temel prensibi, içine aldığı maddeyi yüksek bir güç ile sıkıştırmasından ibarettir. Hava kompresörleri ise aynı prensiple tankına havayı alarak yüksek bir güçle sıkıştırır. Bu yolla hava, tanka girdiğindekinden çok daha yüksek bir basınç düzeyine ulaşır. Ardından atmosfer basıncından daha yüksek bir basınç değerine ulaşmış hava, tanktan şiddetli bir biçimde dışarı püskürtülebilecek hale gelir ve gerekli işlemlerde kullanılabilir.

Günlük hayatta bazen bahçe, yaprak, toz temizliği, araç lastiği şişirimi gibi alanlarda kompresörlerin yüksek basınçlı hava yaratabilme gücüne başvurulur. Ağır sanayilerde, fabrikalarda ve çeşitli iş alanlarında da hava kompresörleri yine temizlik ve diğer çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir.

Araç ve Ev Tipi Hava Kompresörü Çeşitleri

Hava kompresörleri sanayide olduğu gibi günlük hayatta da kullanım alanı bulmuştur. Son kullanıcıya yönelik araç hava kompresörleri ve ev tipi hava kompresörleri küçük boyutları ve kompakt tasarımları ile ihtiyaç anında kullanıcı yanında olabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Uzun şehirler arası yolculuklarda, ıssız bir bölgede doğan lastik şişirme ihtiyacı sürücüye soğuk terler döktürebilir. Araçta bulundurulacak bir araç lastik hava kompresörü sayesinde inmiş ya da yeterince hava bulunmayan bir lastik kolayca şişirilebilir. Araba hava kompresörü çeşitleri olduğu gibi traktör hava kompresörü modelleri de mevcuttur. Bu alanlar dışında kompresörler günlük hayatta, evdeki ya da ofisteki elektronik aletlerde biriken tozların temizliği için de kullanılabilir.

Araç hava kompresörü modelleri basitçe bir pompa gibi çalışır. Öncelikle lastiği şişirilebilecek bir konuma getirmek gerekir. Daha sonra kompresörü yeterli uzaklığa getirip kompresör tankından uzanan hava borusunun ucu, lastik supabına düzgünce oturtulmalıdır. Düzgünce oturtulmamış boru, yeterli hava verilse bile lastiğin şişirilememesine sebep olabilir. Borunun ucu lastik supabına düzgünce oturtulduktan sonra kompresör üzerinden gerekli değer ayarlanıp şişirme başlatılabilir. Kompresör, eğer tüm adımlar doğru uygulandıysa yarattığı yüksek basınçlı hava sayesinde lastiği hızlıca şişirecektir. Adımları uygulanmasına rağmen dolum gerçekleşmiyorsa lastik ve hava borusunda bir sorun olup olmadığını kontrol etmek faydalı olabilir. Lastik basıncı yeterli seviyeye ulaştığında boru supaptan ayrılarak işlem tamamlanmış olur.

Oto hava kompresörü seçimi yapanların en çok tercih ettiği tiplerden biri araç çakmaklık hava kompresörleridir. Kullanıcı, oto hava kompresörü tavsiye konusunda ilk akla gelen modellerden olan bu tip ürünleri tercih ederek acil durumlarla baş edebilir ya da rutin ihtiyaçlarını kolayca giderebilir. Diğer kompresör tiplerinin aksine, çakmaklık hava kompresörleri bir yakıt koymayı ya da şarj etmeyi gerektirmez. Elektrik hava kompresörlerinin aksine bir priz aramayı da gerektirmeyen bu ürünleri kullanmak için kullanıcının tek yapması gereken kompresörün uygun olarak tasarlanmış elektrik soketini aracın çakmaklık girişine sokmaktır. Çakmaklık vasıtasıyla araç aküsünden gerekli enerjiyi elde edecek kompresör çalışmaya hazır hale gelecektir. Bu yolla aracın lastiklerini şişirmek gibi acil olabilecek ihtiyaçlar bu küçük hava kompresörü modelleriyle giderilebilir. Ayrıca araç çakmaklık hava kompresörleri uygun fiyatlarıyla da kullanıcıların tercih sebebi olmaktadırlar.

Kullanıcılar, bir hava kompresörüne araç dışında ihtiyaç duymaları ya da araçlarındaki çakmaklığın bozuk olması durumlarında elektrikli hava kompresörü modellerine yönelebilmektedirler. Bu modeller de aynı araç çakmaklığı ile çalışan modeller gibi kolayca tak-çalıştır şeklinde kullanılmakta ve genellikle küçük olan boyutları ile kolayca taşınabilmektedir. Ayrıca gerek boyut, gerekse güç açısından büyük olan sanayi tipi kompresör modellerinde de elektrik motoruna rastlanabilir. Eğer kullanıcı aracı için bir hava kompresörü arayışındaysa, çakmaklık hava kompresörü modelleri gibi elektrikli mini hava kompresörü modelleri de oldukça uygun fiyatlarıyla Trendyol’da bulunabilir. Sanayi tipi elektrikli hava kompresörleri de yine Trendyol’da çeşitli modellerle kullanıcı beğenisine sunulmuştur.

Araç ya da evde tercih edilebilecek bir başka hava kompresörü çeşidi ise şarjlı hava kompresörleridir. Kullanıcılar şarjlı hava kompresörü modellerini tercih ederek, ihtiyaç anında bir güç kaynağına yakın olma zorunluluğu ortadan kaldırabilir. Bu avantajlarına rağmen; elektrikli hava kompresörleri ve araç çakmaklık hava kompresörleri karşılaştırıldıklarında, şarj ile çalışmaları olumsuz bir özellik olarak da görülebilmektedir. İhtiyaç anında boş bir batarya ile karşılaşmak, kullanıcı için ideal olmayacaktır. Eğer bu modellerden birini aracınızda taşımak için alacaksanız, yola çıkmadan önce şarj etmeli ya da şarjının dolu olduğundan emin olmalısınız. Aynı biçimde diğer günlük işleriniz için de kompresörün şarjını önceden kontrol etmelisiniz.

Hava Kompresörünü ağırlığı ve taşıma şekli de günlük kullanım için alınacak bir hava kompresör seçimi yaparken etkili olabilir. Bazı kompresörler kolay taşımaya uygun tasarımlara sahip değilken, bazıları ise direkt olarak bu eyleme uygun ergonomide tasarlanmıştır. Sık sık taşıma gerektiren bir hava kompresörü ihtiyacınız varsa Trendyol’daki çanta tipi hava kompresörü, mini hava kompresörü ya da taşınabilir hava kompresörü modellerine göz atabilirsiniz.

Hava kompresörü seçimi yaparken bir diğer çıkış noktası ise ses seviyesi olabilir. Sesli bir model seçmek çevreye büyük rahatsızlık verebilir. Özellikle günümüz yoğun şehir yaşamı içinde, yüksek sesli bir kompresör komşuların şikayet konusu haline gelebilir. Böyle bir sorunla karşılaşabileceğini düşünen kullanıcıların Trendyol’da bulunan sessiz hava kompresörü modellerinden birini seçmesi daha doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca sanayinin halihazırda yüksek sesli olan ortamında ses kirliliğini daha fazla arttırmamak adına sanayi tipi kompresör seçiminde de sessiz modellere göz atılabilir.

Günlük ihtiyaçlar için temin edilecek bir hava kompresörü seçiminde seçenekler arasında bulundurulabilecek bir başka model ise ışıklı hava kompresörleridir. Üzerinde bulunan ışıklar sayesinde bu kompresörler ile kullanıcı, karanlık bölge ve saatlerde etrafını görebilmek adına ek bir ışık kaynağına ihtiyaç duymaz. Böylece otoyol gibi ışıklandırma bulunmayan bölgelerdeki acil ihtiyaçlarda, lastik şişirme gibi işlemler kolayca halledilebilir. Işıklı hava kompresörü seçeneklerini Trendyol'da bulabilir ve diğer modellerle karşılaştırabilirsiniz.

Bazı hava kompresörü modelleri dijital göstergelere sahipken, bazıları ise analog basınç saati göstergeleri taşırlar. Araç çakmaklık hava kompresörleri gibi günlük modellerde genellikle analog göstergeler bulunurken, daha profesyonel modeller çoğunlukla dijital göstergeler ile kullanıcı karşısına çıkmaktadır. Analog göstergeli modellerin birçoğu dijital göstergeli modellere göre daha uygun fiyatlarla kullanıcı karşısına çıkar. Tercihinizi ihtiyaç ve bütçeniz doğrultusunda bu faktörleri göz önünde bulundurarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Hava Kompresörü Seçimi Yaparken Teknik Özellikler

Kompresör seçimi yaparken ihtiyaca göre göz önünde bulundurulması gereken en önemli özelliklerden ikisi kompresör gücü ve tank giriş kapasitesidir. Kompresör basıncı PSI ve bar birimleri ile ifade edilir. 1 bar yaklaşık olarak 15 birim PSI’a eşittir. Araç lastik dolumu gibi basit işlemler için daha düşük basınç gücüne sahip modeller yeterli olurken, sanayi tipi kompresörler profesyonel ihtiyaçlara yönelik olup daha yüksek bar ya da PSI değerlerine sahiptir. 8 bar, 10 bar, 12 bar ve 20 bar hava kompresörü modelleri Trendyol'da aranabilir.

Bir başka değer ise kompresörün dakikada tankın içine alabildiği maksimum hava kapasitesini gösteren litre değeridir. Aynı basınç değerinin yaptığı gibi bu değer de kompresörün performansını önemli ölçüde etkiler. Kompresör dakikada ne kadar fazla havayı içine alabilirse, dolum işleminin hızı da diğer değerlerin de yeterli olması halinde doğru orantı ile artabilir. Günlük kullanıcılar piyasadaki 6 lt hava kompresörü, 25 lt hava kompresörü gibi daha küçük seçeneklere yönelirken; 50 lt hava kompresörü, 100 lt hava kompresörü, 200 lt hava kompresörü ve 300 lt hava kompresörü gibi kompresör tercihleri de özellikle sanayi tipi kullanımlar için yapılabilmektedir. Özellikle hava kompresörü 100 lt ve hava kompresörü 50 lt modelleri çok satılan modeller arasında yer almaktadırlar.

Özellikle sanayi tipi kompresörler çok büyük güçler ürettiklerinden, bu yüksek güçleri ifade edebilmek adına HP birimi de kullanılmaktadır. HP, uzunca söylemek gerekirse “horse power”, aynı araçlarda olduğu gibi beygir gücünü ifade eder. Beygir gücü ne kadar yüksek ise kompresörün basınç gücü de o kadar fazla olacaktır. Basınçlı hava kompresörü modelleri arasında yer alan 2 HP hava kompresörü modelleri gibi görece daha güçsüz modellerden 10 HP hava kompresörü modelleri gibi daha güçlü modeller Trendyol’da kolayca incelenebilir.

Hava kompresörlerinin sağladıkları basınç değerleri ve sundukları tank kapasitelerinin yanında kullanıcı tercihini etkileyen bir başka teknik özellikleri de elektrik tüketim değerleridir. Elektrikle çalışan modellerde tüketim gücü, kompresör büyüklüğü ve gücüyle doğru orantılı olarak değişmektedir. Piyasada bulunan 12 volt hava kompresörü ve 220 volt hava kompresörü modelleri farklı gerilim değerlerine sahip olduklarından güç tüketimleri de diğer elektrik değerlerine de bağlı olarak farklılaşmaktadır. 12v hava kompresörü ve 220v hava kompresörü gibi modellerde, volt değerine bağlı olarak etkilenen Watt yani tüketim değeri ne kadar yüksek ise kompresörün elektrik faturasına yansıtacağı fiyat da o kadar yüksek olacaktır.

Kompresör kapasitesi ve büyüklüğü arttıkça kullanıcıların karşısına sıvı yakıt tüketim seçenekleri sunan kompresörler de çıkmaktadır. Sanayi tipi kullanımlar için üretilen benzinli hava kompresörü ve dizel hava kompresörü modelleri, fabrika ya da atölyenin ihtiyaç ve imkanlarına göre tercih sebebi olabilir. Kompresör, benzinli ve dizel modeller tercih edilse dahi ateşlenmek için aynı araçlarda olduğu gibi akü vasıtasıyla elektrik gücüne ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden bu tip kompresörler akü ile çalışan hava kompresörleri olarak da adlandırılabilir.

Bir sanayi tipi hava kompresörü arayışı içinde olan kullanıcıların karşısına pistonlu hava kompresörü, çift pistonlu hava kompresörü ve vidalı hava kompresörü modelleri çıkmaktadır. Farklı şartlar altında farklı verimliliklerde çalışan bu üç farklı tip hava kompresörü arasında doğru seçimi yapmak için kullanıcılar öncelikle kendi çalışma şartlarını ve saatlerini gözden geçirmelidir. Pistonlu modeller iş yükünün ve çalışma saatlerinin daha az olduğu durumlarda verimli olabilirler. Çalışma saatleri üst düzeye çıktıkça pistonlu modeller verimsizleşir. Eğer yıllık 1000 saat üzerinde bir çalıştırma planlıyorsanız tercihiniz pistonlu modellerden yana olmamalıdır. Ayrıca pistonlu modeller genellikle su soğutmayı desteklemezler.

Pistonlu modeller dezavantajları ve uzun saatler içinde verimsizleşmeleriyle kullanıcıya hitap etmiyorsa, seçim vidalı modellerden yana olabilir. Hava kompresörünün çalışma süresinin yıllık 1000 saatin üzerinde planlandığı iş modellerinde, vidalı hava kompresörleri, pistonlu hava kompresörü modellerine göre çok daha verimlidir. Ayrıca vidalı modeller, yüksek sıcaklıklarda su ile soğutmayı desteklemektedirler.

Hava kompresörleri çok yüksek bir basınç ile havayı sıkıştırdığından kolay ısınabilen aletlerdir. Özellikle sanayi tipi kompresörler oldukça büyük fiziksel boyutları ve güç kapasiteleriyle ısınmaya oldukça açıklardır. Bunun yanında araç hava kompresörleri gibi son kullanıcıya yönelik modellerde de kullanıcılar ısınma şikayetlerini dile getirebilmektedirler. Bu yüzden ısınma problemleriyle karşılaşmak istenmiyorsa “ısınmaz” modelleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Sanayi gibi kompresörün uzun süreler aralıksız kullanım alanlarında bu tip modellerin tercihi çok daha doğru olacaktır. Böylece su soğutma gibi ek soğutma ihtiyaçlarına gerek kalmaz.

Ev ve araç hava kompresörleri gibi daha küçük boyutlu modellerde yağ ihtiyacı genellikle görülmez. Kompresör boyutu büyüyüp kapasite arttıkça ise kullanıcılar yağlı modeller ile karşılaşabilmektedir. Bu modeller daha profesyonel amaçlara hizmet etse de araç lastiği şişirmek gibi günlük hayat ihtiyaçlarında da sorunsuzca kullanılabilirler. Eğer bu tip bir modeli günlük ihtiyaçlar için tercih edilecekse, yağ ihtiyacı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Gerekli yağ sağlanmadığında kompresörde ciddi hasarlar meydana gelebilir. İş yerinde kullanılacak büyük kapasiteli, sanayi tipi bir hava kompresörlerine de gerekli yağ bakımları yapılmadığında yine çok ciddi maddi hasarlar ortaya çıkabilir.

Ayrıca kompresör sağlığını koruma konusunda, kompresör hava filtresi satın alımı da önemli yer tutmaktadır. Atmosferde yalnızca nem ve hava bulunmadığından, kompresörün emeceği hava içinde çeşitli partiküller de bulunur. Bu partiküller uzun dönemde kompresöre zarar verebilir. Bu yüzden partiküller ile havayı düzgünce ayrıştıracak bir kompresör hava filtresi satın almak, kompresörün sağlıklı şekilde çalışmaya devam etmesi için önemlidir.

Hava Üfleme Körükleri İle Kolay Temizlik

Hava kompresörlerinin günlük hayatta kullanım şekillerinden biri de hava körükleridir. Yine temel hava kompresörü mantığı ile çalışan bu aletler, günlük ev temizliğine ya da iş yeri temizliğine birçok şekilde yardımcı olabilir. Hava üfleme körükleri kullanıcıya kompresörleri sayesinde hem yüksek emiş hem de yüksek itiş ve üfleme imkanı sunmaktadırlar. Emilen toz gibi maddeler ise üfleme körüğünün torbasında aynen bir elektrik süpürgesinde olduğu gibi toplanır. Tek elle tutulabilen oldukça ergonomik modeller olduğu gibi daha büyük hava üfleme körüğü modelleri de kullanıcıların seçenekleri arasında bulunmaktadırlar.

Hava üfleme körüklerinin birçok kullanım alanı mevcuttur. Evde ya da ofiste, bilgisayar kasası gibi elektronik aletler yüksek toz toplama potansiyeli taşır. Bu eşyaların temizliğini hava üfleme kompresörleri ile kolayca yapabilirsiniz. Hafa üfleme körükleri bahçe temizliğinde de kullanıcıya kolay temizlik imkanını sunar. Yaprak ve toz gibi temizlenecek maddeleri önce yüksek itiş gücü ile bir köşeye toplayabilir, ardındansa bu maddeleri kompresörün yarattığı emiş gücü sayesinde kolayca temizlik torbasına yollayabilirsiniz. Oto yıkama hava kompresörü modelleri de yine bu hava üfleme körükleri gibi çalışmaktadırlar.

Hava üfleme kompresörü çeşitlerini yalnızca günlük işlerinizde tercih etmek zorunda değilsiniz. Sanayi tipi iş yerinizde ya da atölyenizde ortaya çıkan toz, pislik, artık gibi maddeleri de yine bu aletin sunduğu özellikler sayesinde kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Hava üfleme körükleri için de farklı seçenekler mevcut. İhtiyacınıza göre devirli ya da devirsiz modellerden birini tercih etmek isteyebilirsiniz. Devirli bir modele sahip olan kullanıcı, makineyi gerekli güçte çalıştırıp gerekenden fazla güç harcamayarak tasarruf sağlayabilir.

Yine bir seçenek de körükler üzerine bulunan temizlik torbalarının boyutu ile ilgili olabilir. Satın alınacak modelin torba boyutunun büyüklüğü gerekli işlemler için yeterli kapasiteyi sağlamayabilir. Bu da temizlik sırasında hızla dolacak torbayı sürekli çıkartarak boşaltıp tekrar takma zorunluluğu doğmasına sebep olacaktır. Bu yüzden kullanıcılar, seçilecek modelin teknik özellikleri kadar torba boyutu konusunda da dikkatli olmalılardır. Birçok modelin torbasının sonradan farklı boyutlarda torbalar ile değiştirilebileceği de unutulmamalıdır.

Hava kompresör fiyatları, tüm bu güç, boyut, çalışma şekli özelliklerine göre çok geniş bir aralıkta şekillenmektedir. Verilen bilgiler doğrultusunda şartlarınıza uygun kompresörleri inceleyebilirsiniz. Basınçlı ya da basınçsız, akü ile çalışan hava kompresörü modellerinden birini satın alabilirsiniz. Hava kompresörü markaları ve hava kompresörü fiyatları Trendyol üzerinden karşılaştırılabilir. Size en uygun modeli kolayca bularak sepetinize ekleyebilirsiniz.