Hava Kompresörü

835 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Hava kompresörü

Hava kompresörü, elektrikli veya mazot yakıtı kullanılan motor ile dışarıdan aldığı havayı tank bölümünde depolayan veya direkt olarak kullanarak basınçlı hava olarak çıkaran makinelere denir. Kompresör kelimesi dilimize sıkıştırıcı anlamına İngilizce “compressor” kelimesinden gelmektedir. Bazı yerlerde ise air kompresör şeklinde kullanımını da görebilirsiniz. Her iki farklı terimde de kullanımından anlaşılacağı gibi bu tür makineler, hava sıkıştırıcı anlamına gelmektedir.

Hava kompresörü modellerinin birçok farklı çeşidi olsa da çalışma prensiplerine göre üçe ayrılabilir. Bunlar; pistonlu hava kompresörleri, vidalı hava kompresörleri ve santrifüjlü (merkezkaç) hava kompresörleridir. Pistonlu kompresör, dışarıdan alınan havayı bir piston yardımıyla sıkıştıran kompresörlerdir. İkinci tip kompresör olan döner vidalı kompresör, hava sıkıştırma işini hacmi yavaş yavaş azaltan döner spiral şeklinde bir vida yardımıyla yapar. Üçüncü tip merkezkaçlı kompresör ise alınan havanın momentumunu artırmak için dönen bir pervane kullanır. Ayrıca hava kompresörleri depolama hacimlerine göre de ayrılmaktadır. Piyasada genellikle hava kompresörü 50 lt, 100lt, 150 lt, 200 lt gibi pistonlu modeller olarak sınıflandırılabilir.

Kullanım Amacınıza Uygun Hava Kompresörleri

Basınçlı hava kullanımına imkân tanıyan hava kompresörleri, üretimde elektrik enerjisini kullanmanın bir alternatifi olarak görülür. Depolanan havanın basınçlı şekilde kullanılmasıyla önemli bir tasarruf sağlasanız da işletmenize uygun olmayan özellik ve boyutlarda bir hava kompresörü kullanmak maliyetlerinizi artırabilir. Bu yüzden kullanacağınız alana uygun hava kompresörü seçmenizde fayda vardır. Öyle ki faaliyet gösterdiğiniz alana uygun elektrikli hava kompresörü seçimi, tasarruf yapmanız açısından son derece önemlidir.

Farklı büyüklükte motor güçlerine sahip hava kompresörlerinden mini hava kompresörü, vidalı kompresör sınıfına giren bireysel kullanım, küçük işletme ve hafif endüstriyel kullanımlar için uygundur. Bireysel kullanıma örnek vermek gerekirse; 12 volt hava kompresörü, özellikle araçların lastiklerini pratik şekilde şişirmek için kullanılan araç hava kompresörü olarak bilinen modeller arasındadır. Küçük hava kompresörü kategorisinde bulunan bu makineler, araçlarınızın 12 volt çıkışından elektrik alarak sağladığı basınçlı hava ile çok kısa sürede aracınızın lastiklerini şişirebilir.

Basınçlı havaya sürekli ihtiyaç duyan daha büyük işletmeler, 100 beygir gücünü aşan motora ve havayı depolayan tanklara sahip hava kompresörleri kullanır. Aynı zamanda sürekli çalışan makinelerin soğutma sistemlerinin önemli bir parçası olan büyük hava kompresörleri, pistonlu kompresörler sınıfına girmektedir. Ağır endüstri sınıfına giren sanayi, otomotiv, inşaat gibi alanlar için kullanıma uygun farklı özelliklerde hava kompresörü markaları bulmanız mümkündür.

Son Teknoloji ile Üretilen Sessiz Hava Kompresörü Modelleri

Hemen hemen her sektörde karşılaşabileceğiniz basınçlı hava ihtiyacını karşılayan hava kompresörleri, günümüzde teknolojinin gelişmesi ile daha verimli, uzun süreli kullanım sağlayan ergonomik yapılarda tasarlanmaktadır. Özellikle yeni modeller arasında bulunan sessiz hava kompresörü, bu alanda önemli bir sorunu ortadan kaldırmaktadır. Hava kompresörü kullanılan ortamlarda çalışanlar, gürültüsü azaltılmış hava kompresörleri sayesinde daha rahat bir çalışma ortamına kavuşabilmektedir.

Kullanılan alana uygun hava kompresörü kadar bu makinelerin parçaları da yüksek verim almak için son derece önemlidir. Bulunduğu ortamdaki havayı kullanan bu makinelerin sağlıklı çalışması için tozdan arındırılmış temiz havaya ihtiyaçları vardır. Havada bulunan toz, kompresörün içindeki parçaların bozulmasına ya da düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bu yüzden havayı temizlemeye yarayan kompresör hava filtresi, makinenin çok önemli bir parçasıdır. Hava kompresörlerinde kaliteli bir hava filtresi kullanmak ve düzenli bakımını yapmak, azami derecede verim almayı sağlarken makinenin daha uzun süreli çalışmasına imkân tanır.

Kaliteli Hava Kompresörü Çeşitleri Trendyol’da

Sektörün önde gelen hava kompresörü markalarını bir araya getiren Trendyol’da ihtiyaçlarınızı karşılayan son teknolojiyi ile üretilmiş hava kompresörü modellerini ve ekipmanlarını kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca Trendyol  kategorisinde size son derece uygun hava kompresörü fiyatları sunar. Böylece zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlayacak bu makinelere bütçenizi sarsmadan sahip olabilirsiniz.