Hafıza Kartı

1846 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Hafıza Kartı

Hafıza Kartı

Hafıza kartları, cep telefonlarından güvenlik kameralarına kadar, çok sayıda cihaz için çeşitli verileri ve medya dosyalarını saklamanın güvenli ve pratik bir yolunu sunar. Öte yandan piyasada çok sayıda hafıza kartı bulunması cihazlarınız için doğru hafıza kartını seçmeyi zorlaştırabilir. Hafıza kartları ile ilgili temel bilgileri, farklı kart tiplerini ve kartların avantajlarını öğrenerek; kamera, cep telefonu ya da psp hafıza kartı için en iyi ürünü seçebilirsiniz. Yüksek performanslı kartları, özellikler ve hafıza kartı fiyatları açısından karşılaştırabilir, en iyi fiyat ve denge performansına sahip ürünleri anında satın alabilirsiniz. 

Tüm Dosyalar İçin Maksimum Depolama Kapasitesi 

Harici hafıza kartı çeşitleri farklı şekil ve boyutlarda üretilir ve her bir kart farklı performans seviyeleri sunar. Birçok kişi yalnızca depolama kapasitesine göre bir satın alma kararı verir. Depolama kapasitesi genellikle kameralar ya da cep telefonları için belirleyici faktördür. Ne kadar kapasiteye sahip bir kart satın almanız gerektiği büyük ölçüde ihtiyaçlarınıza ve cihazınızın desteklediği özelliklere bağlıdır. Bu nedenle her durumda, satın almayı planladığınız kartın, cihazınızın depolama kapasitesini desteklediğinden emin olmak için teknik özellikleri kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Cihazınız desteklediği sürece ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüzden daha fazla depolama alanı kullanmanız önerilir. Bununla birlikte, farklı cihazlarınız için kart satın alırken dikkate almanızı gereken tek faktörün kapasite olmadığını unutmamalısınız.

Hafıza kartlarının kapasitesi, kaydedilen dosyanın özelliklerine bağlı olarak değişir. Örneğin, 8 gb hafıza kartı, 6MP çözünürlükte yaklaşık 2800 adet resim dosyasını kaydedebilir. JPEG, fotoğraf çekmek için en yaygın kullanılan biçimdir. Çoğu dijital kamera otomatik olarak bu biçimi kullanır. RAW formatları yalnızca bir DSLR'de en yüksek kaliteye ulaşmaya çalışırken kullanılır. Manuel olarak bu biçime geçmeniz gerekir. Yüksek çözünürlüklü formatlar, JPEG gibi standart formatlara kıyasla daha az sayıda resim kaydedebileceğiniz anlamına gelir.

Hafıza kartlarındaki dosyalarınızı başka bir cihaza aktarmak için kart okuyucu kullanabilirsiniz. Okuyucular, hafıza kartınız için bir yuvaya sahiptir ve doğrudan bellek kartınızdan veri aktarmak için USB arabirimini kullanır. Ayrıca, USB arabirimi üzerinden hafıza kartına yazmanıza da izin verir. Bu cihazların en büyük avantajı, cihazlarınızın her biri için ayrı ayrı USB kablosu taşımanıza gerek olmamasıdır. Tüm farklı bellek kartı türleri için kart okuyucu çeşitleri bulabilir ya da birçok bellek kartına uyacak şekilde birden fazla yuvaya sahip bir kart okuyucu satın alabilirsiniz. Bellek kartınızdaki tam okuma hızından yararlanabilmeniz için yeni kart okuyucular USB 3.0 arabirimine sahip olmalıdır. Daha yeni 3.0 USB arabirimlerinin çoğu, USB 1.1 ve 2.0'ı desteklemek için geriye dönük olarak uyumlu olacaktır.

Yüksek Performansın Anahtarı, Uyumluluk

Depolama kapasitesi kart seçiminde önemli bir faktör olsa da tek başına belirleyici olmamalıdır. Hangi cihaz için kart satın alıyor olursanız olun, uyumluluğun kontrol edilmesi çok önemlidir. Örneğin, yeni CF kartların çoğu, daha yüksek aktarım hızları için daha hızlı UDMA arabirimini kullanır. Kompakt Flaş Tip II, artık modern DSLR'ler tarafından desteklenmemektedir. UDMA-7 kompakt flash kartlar, maksimum hızlarına ulaşamasalar da eski kameralarla geriye dönük uyumludur. CFast 2.0 kartlar CompactFlash ile uyumlu değildir. Olağanüstü kalitede, yüksek çözünürlüklü cihazlar için tasarlanan XQD kartlar, CFast kartlarla veya CompactFlash kartlarla geriye dönük olarak uyumlu değildir. Bazı üst seviye cihazlarda birden fazla kart tipini destekleyen yuvalar vardır. Hangi hafıza kartına ihtiyacınız olduğunu bilmenin en iyi yolu, cihaz üreticisinin önerilerini dikkate almaktır.

Genellikle DSLR fotoğraf makinelerinde kullanılan Kompakt Flaş Tip I kart, 3,5 mm kalınlığındadır. Daha yüksek aktarım hızları için daha hızlı UDMA arayüzünü kullanır. Kompakt Flaş Tip II kart, 5 mm kalınlığındadır ve artık çoğu modern DSLR tarafından desteklenmemektedir. CFast2.0 kart, orijinal CompactFlash kartları gibi Paralel ATA arabirimini değil Serial ATA arabirimini temel alır. Mevcut CompactFlash kartlardan daha yüksek bir maksimum aktarım hızını destekler. CFast kartlar ayrıca farklı bir veri bağlantısı kullandığından standart SATA sürücülerle kullanılması için hafıza kartı adaptörü gerektirir. XQD Kartlar, HD video ve yüksek çözünürlüklü dijital fotoğraf kamera hafıza kartı olarak tasarlanmıştır. 1Gbit / s'ye kadar yazma hızı ve 4 Gbits / s'ye kadar okuma hızı sunar. Ayrıca 2 TB üzerinde depolama kapasitesine sahiptir.

SD (Secure Digital ) kartlar, minimum 128 MB ve maksimum 2 gb hafıza kartı kapasitesine sahip, en eski ve en az kapasiteye sahip SD kart türüdür. 2 gb hafıza kartı fiyatları ekonomik bir depolama çözümü sunar. Modern dijital kameralarda kullanılabilse de düşük kapasiteleri nedeniyle kullanışlılıkları sınırlıdır. Varsayılan dosya formatı FAT15'dır. Sonuç olarak, standart SD kartlar nadiren görülmekle birlikte yeni norm SDHC kartlardır. SDHC kartlar, SD karta kıyasla daha hızlı ve daha yüksek kapasitelidir. 4 gb hafıza kartı kapasitesinden 32 GB'a kadar kapasite sunar.  Avantajlı 16 gb hafıza kartı fiyatları arasından seçim yapmak istiyorsanız, SDHC kartları tercih edebilirsiniz. 8 gb hafıza kartı fiyatları ile daha ekonomik bir depolama çözümüne sahip olabilirsiniz. Standart SD kartlardan daha fazla depolama alanına sahiptir. Varsayılan dosya formatı FAT32'dir. SDHC formatı, standart SD kartlardan farklı çalıştığından, SD kartlarla dönük olarak uyumlu değildir. 2008'den sonra üretilen çoğu okuyucu ve ana cihaz SDHC uyumludur. Örneğin, birçok DSLR fotoğraf makinesi hafıza kartı olarak SDHC'yi destekler. SDXC hafıza kartı 64 gb kapasiteden başlayıp teorik olarak maksimum 2 TB'a kadar çıkabilir. Örneğin, 1 terabaytlık hafıza kartı arıyorsanız SDXC kategorisindeki ürünleri inceleyebilirsiniz. SD ve SDHC kartlardan daha yüksek kapasiteler sunan SDXC 2 terabayt hafıza kartı çeşitleri genellikle UHS-1 hız derecelendirmesine sahiptir. SD ailesinin son üyesi olan Micro SD kartlar; fiziksel olarak SD, SDHC ve SDXC kartların daha küçük versiyonlarıdır. Telefon hafıza kartı ve aksiyon kamerası kartı olarak kullanımı yaygındır.

Mobil Cihazlar İçin MicroSD Kartlar

MikroSD kart; küçük aksiyon kameraları, cep telefonları, küçük GPS cihazları, taşınabilir medya oynatıcılar gibi daha küçük cihazlarda kullanılan en popüler mini hafıza kartı türlerinden biridir. Birçok microSD kartın standart bir SD adaptörü vardır. Böylece kartınızı standart SD okuyucuya sahip cihazlarda kullanabilirsiniz. Çoğu kart, birçok mobil cihazla uyumlu olsa da farklı çeşitlere sahiptir. Kart ve cihaz uyumlu olsa bile, kart kapasitesi desteklenmeyebilir. Örneğin 256 gb hafıza kartı çeşitlerini tüm akıllı telefonlarda kullanamayabilirsiniz. Bu nedenle cihazınızın kullanım kılavuzunu incelemeli ve desteklediği microSD kart türüne dikkat etmelisiniz.

Benzer isimlere rağmen, tüm SD kartların tüm donanımlarla uyumlu olmayabileceğini unutmamalısınız. Örneğin, SDXC destekli cihazlar, 16 gb hafıza kartı çeşitlerinden biri olan SDHC ve microSD kartlarla geriye dönük uyumludur. MicroSD kartlar, microSD olarak etiketlenmiş hemen hemen her yuvada çalışır. Maksimum kapasitesi sadece 2 GB’tır. 1 gb hafıza kartı arıyorsanız bu kategoriden seçim yapabilirsiniz. Maksimum 32 GB hafıza kartı kapasitesine sahip olan MicroSDHC kartları SDHC / SDXC formatlarını destekleyen cihazlarda kullanabilirsiniz.

MicroSDXC hafıza kartı çeşitleri, minimum 32 gb micro sd, maksimum 2 TB kapasite ile satışa sunulur. 64 gb hafıza kartı ve 128 gb hafıza kartı gibi daha yüksek kapasiteli kartlara ihtiyacınız varsa SDXC formatını destekleyen ürünleri tercih edebilirsiniz. Yakın zamanda piyasaya sürülen microSDUC kartlar 128 TB'a kadar kapasiteye sahiptir ve şimdilik çok sınırlı bir donanım uyumluluğuna sahiptir. Bu özellikler, birçok üretici mümkün olan maksimum kapasiteyi desteklemediğinden sadece referans amaçlıdır. 512 gb hafıza kartı gibi yüksek kapasiteli bir hafıza kartı satın almadan önce donanım özelliklerini ve desteğini kontrol etmeniz önerilir. 

Doğru Özelliklere Sahip Olmak

Hafıza kartı seçerken gerçekte ihtiyaç duymadığınız bir performans için para harcamak yerine, ihtiyaçlarınıza göre doğru kartı seçmek önemlidir. Örneğin, UHS-II U3 ​​gibi yüksek hızlı kartlar, hafıza kartı fiyatları açısından en yüksek fiyat etiketine sahiptir. 4k hafıza kartı olarak da bilinen bu kartlar, 4K video çekimleri için en iyi seçenektir. Öte yandan 1080p videolar için Sınıf 10 veya Sınıf 6 kartlar yeterli performansa sahiptir. Benzer şekilde, tek bir büyük hafıza kartı yerine birden fazla bellek kartı satın almayı düşünebilirsiniz, böylece bir karta bir şey olması durumunda tüm verileri kaybetme riskinden kaçınabilirsiniz.

Aradığınız ürün bazı fotoğrafları saklamak için kullanacağınız bir laptop hafıza kartı olduğunda veri okuma ve yazma hızı çok önemli olmayabilir. Ancak 4K videolar kaydetmek ve büyük dosyaları bir bilgisayara aktarmak gibi adımlar için yüksek hızlı hafıza kartı çeşitlerine ihtiyacınız olabilir. Hem SDHC hem de SDXC formatları, UHS-1 (maksimum hız 104MBps), UHS-II (maksimum hız 312 MBps) ve UHS-III (maksimum hız 624 MBps) olmak üzere üç versiyonda gelen UHS (Ultra Yüksek Hızlı) arayüzünü destekler. Ancak, maksimum hızlara ulaşmak için donanımınızın UHS sürümlerini de desteklemesi gerekir.

Tüm kart türlerinin varsayılan veri yolu hızı 12,5 BMps iken, yüksek hızlı kartlar 624 MBps'ye ulaşabilir. Bu bağlantı, tüm kartların desteklenen veri yolu hızları hakkında daha fazla ayrıntı sağlar. Bununla birlikte gerçek hız, kopyalanacak dosyaların türü, donanım ve hatta kullanılan kablolar dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Hafıza kartının gerçek hızını belirlemek, üreticilerin kart hızını tanımlamak için kullandıkları birçok kriter olduğu için çok basit değildir. Bazı bellek kartı üreticileri pazarlama stratejisi olarak bazı hız değerlerini ön plana çıkartabilir.

Okuma ve Yazma Hızlarına Dikkat

Okuma hızı, hafıza kartlarına yazılan bilgileri bilgisayarlar, harici sabit sürücüler, TV ve diğer görüntüleme aygıtları gibi diğer aygıtlara ne kadar hızlı aktarabileceğinizi gösterir. Okuma hızları genellikle yazma hızlarından daha yüksektir ve kartınızdan çok sayıda büyük fotoğraf veya video dosyası indirirken gerçekten önemlidir. Bu, özellikle sahada çekim yaparken önemli hale gelir. Örneğin, aksiyonun çoğunu kaçırmamak için kartları hızlı bir şekilde yedeklemek zorunda kalabilirsiniz.  Yüksek hızlı kartlardan tam olarak yararlanmak için USB veri aktarımının son versiyonunu destekleyen 3.0 özellikli bir kart okuyucu kullanmanız gerekir. Harici bir kart okuyucunuz yoksa bilgisayar hafıza kartı girişinden de dosya transferi yapabilirsiniz.

Yazma hızı, bilgilerin bellek kartına ne kadar hızlı kaydedilebileceğini gösterir. HD video çekimi veya yüksek çözünürlükte çekim yaparken yazma hızı oldukça önemlidir. Temel olarak bu özellik, kartın cihazın bazı özelliklerinden tam olarak yararlanmanıza izin verip vermeyeceğini belirleyen anahtar faktördür ve bir hafıza kartı seçerken dikkatle düşünülmesi gerekir. Hızlı seri çekim için fotoğraf makinenizin ya da cep telefonunuzun görüntüleri hafıza kartına normalden daha hızlı kaydetmesi gerekir. Bu nedenle, arabellek olarak bilinen dahili bellekler, görüntüleri kartınıza yazmayı beklerken geçici olarak saklar. Hafıza kartınızın yazma hızı ne kadar yüksek olursa, ara belleğinizin dolma olasılığı o kadar düşük olur ve bu nedenle çekime devam edebilmek için görüntülerin yazılmasını beklemek zorunda kalmazsınız. Bu nedenle yüksek yazma hızı, hızlı seri çekim modunda çekim yaparken daha kısa sürede daha fazla görüntü çekmenizi sağlar. Aynı zamanda yüksek çözünürlüklü RAW ayarlarını kullanabileceğiniz anlamına gelir. 720p üzeri HD çekimler için kartınızın yeterince hızlı, minimum sürekli yazma hızına sahip olması gerekir. Aksi takdirde sizin için çok önemli olabilecek kareleri kaybedebilir ya da cihazınızın çalışmayı durdurması gibi kritik donanım performans sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

SD / SDHC / SDXC bellek kartları, yüksek çözünürlüklü kayıt yapmak için ''sınıf'' olarak belirtilen çeşitli derecelere sahiptir. 2, 4, 6 ve 10 olarak belirtilen hız sınıfı, özellikle video kaydetmek için hafıza kartını kullanmayı planlıyorsanız, kayıp karelerden kaçınmak için dikkate alınması gereken çok önemli bir faktördür. Hız sınıfı, kartın minimum yazma hızını saniyede megabayt olarak gösterir. 2, genellikle en az 2 MBps anlamına gelir. Öte yandan, maksimum hız bilinmediği sürece Sınıf 4 olarak etiketlenmiş bir kart teknik olarak Sınıf 6 karttan daha hızlı olabilir. Yüksek yazma hızları istiyorsanız 25 MBps civarında hıza sahip Sınıf 10 kartlar, genellikle en iyi seçenektir. Bazı üreticiler, saniyede megabayt cinsinden maksimum hızı gösteren nominal hız bilgisini paylaşabilir. Bu, çok fazla teknik ayrıntıya girmeden en hızlı hafıza kartlarını seçmenize yardımcı olur. Ancak, nominal hız genellikle gerçek dünyadaki kart performansını değil, en iyi senaryo veya ideal laboratuvar koşullarındaki hızı temsil eder.

Güvenlik Özelliklerini Unutmayın

Depolama kapasitesi ve hızının yanı sıra, hafıza kartlarının performanslarını karşılaştırmak için başka faktörler de vardır. Hafıza kartlarıyla ilgili en büyük endişelerden biri kart güvenilirliğidir. Bilgilerinizin her zaman güvende olmasını sağlamak için güvenebileceğiniz bir hafıza kartı markası seçmek önemlidir. Değerli anılarınızı veya işle ilgili verilerinizi kaybetmeniz büyük bir endişe kaynağıysa, kartınızı güvenilir bir markadan satın almanız gerekebilir. Güvenilir bir markayı tercih ettikten sonra kartınızın fiziksel olarak da güvenliğinin sağlandığından emin olmalısınız. Kartınızı çeşitli durumlar için güvenilir kılan başlıca özellikler hata düzeltme, sıcaklık, kart ve içerik koruması olarak sıralanabilir. ECC olarak ifade edilen hata düzeltme kodu, bellek donanımlarında sıkça karşılaşılan sektör hatalarını ciddi bir sorun haline gelmeden önce tespit eder ve onarır. Böylece verileriniz güvenli bir şekilde karttan geri alınabilir.

Sıcaklık dayanımı aralığı, kart güvenilirliğinin iyi bir göstergesidir. Aşırı sıcak ya da soğuk koşullarda hafıza kartının yeterli dayanıklılığa sahip olması gerekir. Örneğin dış mekan güvenlik kameralarında ya da ortam ısısının çok yüksek olduğu fabrikaların sıcak döküm hatları gibi alanlarda kullanılan hafıza kartlarının, endüstri standartlarını karşılayacak değerlere sahip olması gerekir. Genellikle sürveyans kategorisinde satışa sunulan profesyonel hafıza kartları -25C ila 85C aralığında çalışabilir. Bazı kartlar daha zorlu şartların üstesinden gelebilmek için daha geniş bir sıcaklık aralığına sahip olabilir. Aşırı sıcaklık direncinin yanı sıra bazı kartlarda üst seviye koruma ve güvenlik için fiziksel kart koruma özelliği de bulunabilir. Bu kartlar genellikle X ışını, su, manyetik alan ve darbe gibi karta ciddi hasar verebilecek koşullara karşı yüksek koruma sağlar. 

İçerik koruması CPRM olarak belirtilir. CPRM destekli hafıza kartları yasa dışı kopyalamaya karşı önemli bir koruma sağlar. Hassas ortamlarla uğraşıyorsanız bu özelliği göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Hafıza kartlarının sonsuz çalışma ömrü yoktur. Ürün açıklamasında belirtilen yazma ve silme döngüleri, bir kartın yıpranmaya başlamadan ve başarısız olmadan kaç kez yazılabileceğini gösterir. Çoğu markalı kart 10.000 döngüye kadar destekler. Bu nedenle çoğu durumda yazma silme değerleri endişe duymanızı gerektirmez. İndirimli 32 gb hafıza kartı fiyatları ile avantajlı alışveriş fırsatlarına Trendyol'dan kolayca ulaşabilirsiniz.