Grafik Tablet

628 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Grafik Tablet

Bilgisayar destekli grafik üretimi çeşitli sektörlerde sıkça kullanılır. Üretim sürecinde tercih edilen araçların başında grafik tabletler gelir. Söz konusu cihazlar özellikle detaylı işlerde uzun süreli kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca profesyonel işlerin yanında hobi amaçlı bazı sanat projelerinin de vazgeçilmezidir. İnsan bedenine uygundurlar ve el hareketlerini bilgisayar üzerine taşırlar. Önceleri görsel tasarım ve düzenleme için kullanılan klasik kağıt üzerine çizim yapma sürecini taklit ederler.

Çizim tableti ile birlikte yüzey üzerinde el hareketlerinin algılanmasını sağlayan bir stylus kalem kullanılır. Normal hayatta alışagelinen ve kalem ilişkisini bir ileri seviyeye taşımak için tasarlanmışlardır. El göz koordinasyonu ilk etapta zor gelse de aslında alışkanlık kazanılmadığından böyle bir his oluşur. Kalemi kullanmak için gerekli yetenek bir süre pratik yapıldıktan sonra kolaylıkla kazanılır. El ile uyumlu olması nedeni ile hızlı bir şekilde çalışma imkânı ve verimlilik artışı sağlar. Kâğıt üzerinde çalışmaya benzer ve doğaldır. El hareketleri anında ekrana aktarılır ve dijital hale gelir.

Dokunmatik çizim kalemleri, normal bir kalem kullanıyor duygusu verirler. Bu nedenle ergonomi ve hassasiyet ön plandadır. Bunun yanında bir fare ile çizim yapmak görece daha zordur. Özellikle detay isteyen çalışmalarda bir süre sonra el parmaklarında ve bilek üzerinde ağrılar hissedilebilir. Bu gibi durumlar verimli bir çalışmanın önüne geçer. Süreçten keyif alınmasını engelleyerek bilgisayar üzerinde çizim yapmayı zor ve istenmez bir hale getirir. Alternatif olarak hem insan vücuduna uygunluğu hem de keyifli bir zaman sunması nedeni ile çizim tabletleri daha çok tercih edilir. Hatta alışkanlık halini kazandıktan sonra tablet yerine tekrar fare kullanmak artık tercih edilmeyen bir durum haline gelebilir.

Grafik Tablet Nedir ve Kimler Tarafından Kullanılır?

Özet olarak sanatsal veya teknik çizimlerin dijital olarak bilgisayar ekranına yansıtılmasına olanak sağlayan teknolojik ürünlerdir. Bu cihazlar klavye veya fare gibi bir çevre birimi olarak düşünülebilir. Laptop veya masaüstü sisteminize bağlayarak fare imlecini kontrol etmenizi mümkün kılar. Tablet fiziksel olarak bilgisayara bağlandıktan sonra yine bilgisayar üzerinde daha önceden kurulu olan yazılımlar ile iletişime geçer. Böylelikle çizim tableti yüzeyi üzerinde özel bir kalem yardımı ile yapılan darbeler, sayısal ortamda sisteme aktarılır.

Çizim tabletleri çeşitli tasarımlarda kullanıma sunulur. Bağlantı çeşidine göre kablolu veya kablosuz şeklinde ayrılabilirler. Kullanım tekniğine göre ise LCD ekranlı, sadece kalem yüzeyli veya dokunmatik yüzeye sahip modeller de bulunur. Farklı kullanıcıların talepleri dikkate alındığı için Trendyol üzerinde sunulan grafik tablet markaları birçok kullanıcı kesime hitap eder. Bu ürünlerin farklı kullanım alanları olmakla birlikte bunlardan bir kısmı şöyledir:

  • Çizim ağırlıklı bölümlerde okuyan üniversite öğrencileri gerek ödevlerini tamamlamak için gerekse de yeteneklerini bir üst seviyeye çıkarmak için tercih edebilirler.
  • Araç tasarımı veya mimari gibi teknik çizim gerektiren mesleki pozisyonlarda bulunan mühendis veya teknikerler, hızlı bir iş akışı oluşturmak için kullanabilirler. Çalışma dijital olduğundan dolayı da proje ekibi ile kolaylıkla paylaşım sağlayabilirler.
  • Endüstriyel tasarım gibi fiziki görünüş ve işlevsellik üzerine yoğunlaşan çalışmalarda ürünün son halini görsel olarak hızlı ve detaylı bir şekilde ortaya çıkarmak için kullanılabilir.
  • Çizim, illüstrasyon, fotoğrafçılık gibi görsel sanatlar ile uğraşanlar, gerçek hayatta kullanılan fırça ve kalemlere benzer dijital araçlar ile çalışma imkanına sahip olurlar. Tek bir kalem ile değişik fırça ve boya uygulamaları kolaylıkla yapılabilir.
  • Bir diğer sık kullanım alanı da uzaktan eğitim oturumlarıdır. Kalem ile sadece çizim değil aynı zamanda ekranda el yazısı ile anlatımlar yapılabilir. Herhangi bir yerdeki kullanıcı ile ekran paylaşılarak doğal bir şekilde konu anlatımı veya sunum gerçekleştirilebilir.
  • Kabartma, şablon çıkarma, kaligrafi, 2 boyutlu animasyon, dövme vb. çalışmalar yapan artist ve uzmanlar, arkadan LED aydınlatmalı çizim tabletlerini kullanabilirler. Bu sayede çeşitli kağıt katmanlarının altından verilen ışık, katmanlar üzerindeki çizimlerin üst katmanda görülmesini sağlayarak el ile kopya çıkarmaya olanak sağlar.

Bilgisayar üzerinde tablet ile üretilen projeler dijital olarak saklandıkları için uzun süreli çalışmaların fiziksel olarak korunmasına yardımcı olurlar. Buna ilave olarak bilgisayar üzerinde kaydedilmiş medyanın hızlı bir şekilde kopyalanabilmesinden dolayı bitmiş bir projenin yeni bir versiyonu kolaylıkla oluşturulabilir.

Grafik Tablet Kalemi ile Yaratıcı ve Karakteristik Dokunuşlar Oluşturun

Her kullanıcı kitlesine özel çeşitli grafik tablet önerileri vardır. Buna ek olarak beraber kullanılan çizim kalemi yine farklı alanlarda birbirinden çeşitli kullanım avantajları sunar. Bir stylus kalem, doğal bir tasarıma sahip olduğu için özellikle sanatsal çalışmalarda aranılan özgün ve karakteristik fırça darbelerini dijital ortam üzerinde oluşturmaya yardımcı olur. Dijital tablet kalemleri pratik olarak çeşitli kullanım imkanları da sunar. Mesela bir kâğıt üzerine yapılan eskizler çok kolay bir şekilde bilgisayar ekranı üzerine kopyalanabilir. Tek yapmanız gereken kâğıdınızı, uygun bir model tablet yüzeyinin üzerine koymak ve eskiz üzerinden stylus kalem ile geçmektir.

Bazı dijital kalem tasarımlarında gövde üzerinde bir veya daha fazla buton bulunur. Bu tuşlar üzerine şahsi kullanım tercihine göre farklı fonksiyonlar atanabilir. Örnek bir kullanım şekli, her butona basıldığında çalışmanın kaydedilmesini sağlamak olabilir. Bir başka örnek olarak fare ile sağ tıklama hareketinin kopyalanması verilebilir. Bunlardan farklı olarak kendi alışkanlıklarınıza uygun bir opsiyonu da seçebilirsiniz. Tüm kişiselleştirmeler tablet ile birlikte gelen bilgisayar programı vasıtası ile yapılır. Bunun yanında çizimlerinizi yapacağınız grafik yazılımı da çeşitli ayarlar sunar. Kaleminizi kullanmadığınız zamanlarda zarif bir şekilde masanızın üzerine yerleştirmek isterseniz de özel olarak tasarlanmış kalem tutacaklardan bir tane edinebilirsiniz. Hem kalemin kaybolmasını önlemiş olursunuz hem de cihaz hızlı bir şekilde kullanıma geçirmek için hazır bekler.

Tablet ile çizim yaparken kullanılacak bir başka önemli özellik daha vardır ve grafik tablet fiyatları üzerinde etkilidir. Kalem ile çizim yüzeyi üzerinde yapacağınız basınca göre ekran üzerinde değişen kalınlıklar uygulayabilirsiniz. Genelde 512, 1024, 2048 ve 4096 şeklinde katlanarak değişen ve farklı hassasiyet seviyelerini ifade eden kademeler sunulur. Böylelikle farklı çizgi kalınlıkları arasındaki geçişler kesintisiz bir şekilde uygulanır. Bir takım grafik programlarında çizgi kalınlıklarının yanında basınç seviyesine göre opaklık değişimi de sunulur.

Bazı tablet modellerinde kalemin kullanım açısına göre belirlenen darbeler de ortaya çıkarabilirsiniz. Bu tip tabletlerde kalem dik bir şekilde kullanıldığında keskin ve belirli bir alanda etkili darbeler, açılı bir şekilde uygulandığında ise geniş alanı kaplayan dolgular oluşturulur. Açı kullanımı fiziki teması güçlü ve verimli bir şekilde bilgisayar üzerine aktarmak için tercih edilir. Sizin de aradığınız özellikler arasında açı duyarlılığı varsa Trendyol'da  aradığınız ürüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Pratik Kullanım İçin Püf Noktaları

Grafiğin oluşturulduğu tablet yüzeyleri tamamen sürtünmesiz değildir. Normal kalemin kâğıt üzerinde gezinmesine benzer şekilde sürtünme hissedilir. Tablet yüzeyi beraber kullanılan kalemi ile birlikte tam bir uyum içerisinde çalışır. Sonuç olarak akıcı ve hissedilebilir bir çizim deneyimi oluşur. Bunun yanında kalemi farklı basınç seviyeleri ile yüzey üzerinde sürterek kullanacağınız için doğal olarak bir süre sonra kalemin ucu yıpranır. Ürün ile birlikte gelen yedek uçları kullanabilir ilave ihtiyacınızı yine Trendyol üzerinden giderebilirsiniz. Kalem ucunu değiştirmek istediğinizde paket içeriğinde sağlanan yardımcı bir aparat sayesinde yıpranmış olan ucu rahatlıkla çıkabilirsiniz. Yenisini boş kalmış olan yuvaya aynı aparat yardımı ile kolaylıkla takabilirsiniz.

Grafik tablet kullanımı, kuruluma göre kablolu ve kablosuz olacak şekilde ayrılır. Her bir kurulum çeşidi farklı deneyimler sunar. İlk defa dijital çizim ile uğraşacak kullanıcılar çoğu zaman uygun fiyatlı kablolu modelleri tercih eder. Bu sayede birçok yaratıcılık vadeden yepyeni bir çizim deneyimine düşük maliyetler ile başlarlar. Ancak bu modellerden bazıları yeni başlayan kişiler için tasarlanmış olsalar da ileri seviye kullanıcılar için düşünülmüş kablolu çeşitler de bulunur. İlerleyen zamanlarda edinilen tecrübe ile yeteneklerini daha da geliştirmek isteyen kullanıcılar bir üst modele geçerler.

İş akışı sırasında sabit bir kullanım alanına ihtiyaç duyanlar için kablolu modeller tercih sebebidir. Kablosuz modeller ise daha çok taşınabilirlik ihtiyacı ve kullanım özgürlüğü için tercih edilir. Bunun yanında tablet seçiminde kullanabileceğiniz güçlü bir özellik daha vardır. İlk etapta kablolu tercih edilen bazı grafik tabletler ilerleyen zamanlarda uyumlu kablosuz modülü eklenerek taşınabilir hale getirilebilir. Dijital çizim tabletlerinin kullanımı için belirleyeceğiniz kriterler ve ortam, seçeceğiniz üründen daha çok faydalanmanızı sağlar.

Kablolu modeller bir USB kablo aracılığı sayesinde bilgisayar ile iletişim kurar. Kablosuz modeller ise yine kablosuz farelerde kullanılan USB aparatına benzer bir aygıt sayesinde bağlantı yapar. LCD ekrana sahip modeller bilgisayar üzerindeki görüntüyü tablet yüzeyine yansıtmak için ek olarak bir veri bağlantısı içerir. Ayrıca LCD tablet daha çok güç harcayacağı için de harici bir güç kablosuna ihtiyaç duyar. Seçiminiz hangi model olursa olsun kullanım için gerekli malzemeler paket içerisinde ilgili ürün ile birlikte sunulur.

Farklı Tasarımlar ile Yeni Deneyimler Edinin

Aradığınız grafik tablet ekranlı da olabilir. Bu tabletlerin yüzeyi ile bütünleşik bulunan LCD ekran üzerine bilgisayar ekranı yansıtılır. Dolayısı ile gözün takip noktası ile kalem ucunun hareketleri kesişir. Kısa tepki süreleri sayesinde kalem hareketleri anlık olarak ekran üzerinde belirir. Ekransız modellere kıyasla çizim yüzeyi ile kalem yüzeyi üst üste konumlanmıştır. Klasik kalem kâğıt kullanımındaki el göz koordinasyonu birebir kopyalandığı için alışma süresi nazaran daha kısadır.

Diğer yönden, seçilen modele göre cihaz üzerindeki çizim yüzeyinin etrafında konumlandırılmış ve kullanılan yazılım ile değişiklik gösteren kişiselleştirme butonları sunulur. Hemen herkesin aşina olduğu ve kullanılan programa göre çeşitli varyasyonları bulunan klavye kısa yollarına benzer şekilde, önceden tanımlanmış komutları gerçekleştirmeye yardımcı olur. Bazı modellerde yüzey sadece kalem hareketlerine duyarlı iken kimi modellerde hem dijital kalem hem de parmak hareketleri algılanır. Bu özellik ile yüzey üzerinde parmak hareketleri ile çizim programı kontrol edilebilir. Örnek vermek gerekirse işaret ve baş parmaklarının yardımı ile görsel yakınlaştırılır veya uzaklaştırılır. Yine parmak hareketleri ile tuvali aşağı, yukarı, sağa ve sola kaydırma özelliği vardır. Döndürme işlemi ise çok rahat bir şekilde yapılır.

Diğer üst seviye modellerde ise tablet içerisinde bir bilgisayar bulunur. Çizim alanının üzerinde önceki bahsedilen modellerdeki gibi bütünleşik bir LCD ekran sunulur. Hem dokunmatik hem de kalem hareketlerine duyarlı cihaz üzerinde çeşitli çalışmalar harici bir bilgisayardan bağımsız bir şekilde yapılır. Ayrıca kullanımı biraz daha farklı olan LED çizim grafik tabletleri de vardır. Genel olarak kâğıt üzerindeki çizimleri bir başka kâğıda el ile kopyalamak için kullanılır. Yüzey arkasındaki ışık kaynağı olarak kullanılan LED teknolojisi çizim için üst üste konulan kaynak ve kopyalama katmanlarını aydınlatır. Alt katmandaki izler kopyalama katmanı üzerinde bir kalem yardımı ile tekrar edilerek yeni bir çizim elde edilir. LED çizim grafik tablet A4 boyutu standart kullanım ölçüsü nedeni ile yine en çok aranılan ebatlardandır. Yüzey optik bir cam şeklindedir ve çizilmelere karşı dayanıklıdır. Arka plandaki ışık homojen bir şekilde yüzeye yayılır. Dolayısı ile her türlü ortamda düzgün kopyalar oluşturmak için kullanılır.

Bahsedilen çeşitli özellikler arasında yine farklı amaçlar için tercih sebebi olan ürün ebatları sıklıkla araştırılır. Söz konusu kullanıcı deneyimleri ve incelemeler arasında A4 grafik tablet boyutu aranan konular arasındadır. Farklı ihtiyaçlar için kullanıma sunulan tabletler içerisinde standart A3 ve A7 boyutları arasında modeller de bulunabilir. A4 boyutu kimi kullanıcılar için uygun olsa da taşınabilirlik yönünden daha ufak ebatlar tercih edilir. Ayrıca daha detaylı çalışmalar için büyük boyutlu olan modeller kullanılır.

Kalıpların Dışına Çıkın ve Yaratıcı Fikirleriniz Hayat Bulsun

Trendyol üzerinde sizlerin kullanımına sunulan farklı markalar arasında akıllı telefonlar ile uyumlu bir şekilde çalışan tipler de bulunur. Bu özelliğe sahip ürünler sayesinde hemen her yere taşınan akıllı telefonlar üzerinde ilgili uygulamaların desteği ile çeşitli çizimler gerçekleştirebilirsiniz. Bu amaçla sunulan cihaz ayrıntılarını inceleyip tercihinizi yönlendirebilirsiniz.

Kullanıcıların internet alışverişi yapmadan önce başvuru kaynağı olarak kullandığı çeşitli incelemeler arasında grafik tablet tavsiye yazıları da kendine yer edinmiştir. Bu araştırmalar incelendiğinde eldiven kullanımı da aranılan başlıklardandır. Hangi tür ürünü kullandığından bağımsız olarak bir kısım sanatçı ve tasarımcılar, dijital ortama geçmeden önce fikirlerini kâğıt üzerinde oluşturur. Bu amaçla klasik manada taslak oluşturmak için kalem, füzen veya çeşitli boyalar kullanırlar. İstenilen kompozisyona ulaşıldıktan sonra çalışmalarını çizim tableti yardımı ile bilgisayar ortamına aktarır. Kâğıt üzerinde ön çalışması yapılan eskizleri dijital ortama geçirirken ellerde çizim materyallerinin çeşitli özelliğinden dolayı lekeler oluşabilir. İşte bu soruna yönelik olarak özel tasarlanmış çizim eldivenleri kullanılır.

Bu eldivenler kullanılan malzemelerin ellerde leke bırakmasını ya da halihazırda ellerdeki ter veya lekelerin çizim tableti yüzeyini etkilemesini önler. Her halükârda çeşitli seviyelerdeki kullanıcıların dijital tablet ile birlikte en çok kullandıkları aksesuarlardan biridir. Ayrıca bu aksesuarlar dokunmatik yüzeyin sadece parmaklarınızı algılamasına yardımcı olarak akıcılık sağlar. Adından da anlaşılacağı üzere normal bir eldiven gibi kullanılır. Farklı olarak sadece serçe ve yüzük parmaklar vardır. El üzerinde bileğe kadar uzayan kumaşı sayesinde pratik ve rahat bir kullanım sağlarlar.

Trendyol'da tamamen kullanım amacı ve istenilen özelliklere göre biçimlenmiş geniş bir tasarım yelpazesi bulunur. İstediğiniz özelliklerdeki tableti, sunulan ürün çeşitleri içerisinden rahat bir şekilde seçebilirsiniz. Arama terimi olarak Trendyol grafik tablet satın al şeklinde gireceğiniz sorgu yardımı ile farklı ürün gamlarına ulaşabilirsiniz.

Profesyonel kariyerinizde, eğitim hayatınızda ya da hobi şeklinde kişisel uğraşlarınızda özgün çalışmalar üretiyor olabilirsiniz. Bu uğraşların içerisinde çizim temelli çalışmalar bulunuyorsa ve henüz bir tablet sahibi değilseniz satın almayı düşünebilirsiniz. Diğer yandan mevcut bir cihazınız olsa da daha gelişmiş özelliklere duyduğunuz ihtiyaç sebebiyle bir üst modele geçmek isteyebilirsiniz. Trendyol'da uygun fiyatlı olarak sunulan geniş ürün yelpazesi içerisinden bir seçim yaparak şimdi sipariş verin ve siz de bu keyfi yaşamaya başlayın.