search result placeholder

Fiziki Harita

Fiziki Harita ile Detaylar

Fiziki harita Türkiye’nin dağlarını, ovalarını, ırmaklarını, barajlarını gösteren çeşitli formlarla üretilen yardımcı araçlardan biridir. Birçok farklı modelde üretilen fiziki harita çeşitleri, iki farklı yüzü olup kolay temizlenebilir özelliğe sahiptir. Fiziki harita çeşitlerinde dağlar, vadiler, ovalar ve akarsular daha net bir şekilde ele alınmaktadır. Yeryüzü şekillerini en net gösteren haritalardan biri olan fiziki harita bununla beraber vadilerin ve denizlerin derinlik hissiyatını da yansıtmaktadır. Çeşitli üretilen kabartmalı, düz veya ikiyüzlü fiziki harita çeşitlerinde derinlik bilgileri sıklıkla verilmektedir. Özellikle akarsuları ve barajları iyi bir şekilde öğrenmek isteyen kişiler bu haritalardan temin ederek derinlik bilgilerini geliştirebilir. Üzerinde bulundurduğu yükselti çizgileri sayesinde, yer şekilleri fiziki haritada daha net bir şekilde anlaşılır. Genel olarak fiziki harita modelleri yol yapımı, köprü inşaatı veya benzeri inşaat hizmetleri yapılırken tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle düz ve çift yönlü fiziki harita modelleri askeri hizmet yapılan bölgelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Coğrafya üzerine ilgisi bulunan kişilerde bu fiziki harita çeşitlerini genellikle tercih etmektedir. Işıklı Türkiye fiziki harita modelleri ise küre şeklinde tasarlanmış ortalama 30cm’den oluşan son derece pratik harita modellerinden biridir. Geçmişten günümüze kadar, herkesin merak ettiği ve severek kullandığı haritalar birçok konuda bilgi edinmek için kişilerin sıklıkla başvuruda bulunduğu bir araçtır. Dekoratif amaçlı da sıklıkla tercih edilen haritalar, dünya küresi şeklinde tasarlanmaktadır. Ofis içerisinde, evde veya odada rahat bir şekilde kullanabileceğiniz, oldukça şık ve eğitici bir araçtır. Yazılabilir bir yapıya sahiptirler, Türkiye’de bulunan akarsuları, yerleşim alanlarını, barajlarını ve vadilerini göstermektedir. Yerlerde bulunan kabartı ve çukurları net bir şekilde göstererek kişilerin derinlik algısını da geliştirmektedir. Çeşitli renklerle belirlenerek büyük bir görselle kişilerin bölge algısını da desteklemektedir. Merak edilen ve ilgi duyulan yerlerin öğrenilmesi için bu araçlar oldukça kullanışlıdır. İki taraflı silinebilir fiziki harita modelleri ise Harita Genel Komutanlığı tarafından tasarlanan ve Türkiye’nin siyasi ve fiziki duvarlarını belirten özel bir harita çeşididir. Haritalar ölçekli olarak hazırlanmaktadır bununla beraber iller ve sınırları net bir şekilde belirterek kişilerin yön bilgisini geliştirmek içinde özel olarak yapılmaktadır. Karayolları ağını net bir şekilde ifade eden haritalar nüfus ve yüzölçümü ile ilgili bilgileri de üzerinde barındırmaktadır. Fiziki haritaların üzerinde yükselti bölgeleri, ovalar, platolar net bir şekilde gösterilmektedir. Aynı zamanda da akarsular, göller ve mağaralar derinlikleriyle beraber hissedilebilir bir şekilde gözükmektedir. Milli parkları, kayak merkezlerini gösteren haritalar üzerinde istatistik bilgileri vermektedir.

Özel Tasarımlarıyla Fiziki Harita Çeşitleri

Fiziki haritalarda yükseltiler ve alçaklık boyları belirli renklerle ifade edilmektedir. Özel olarak tasarlanan fiziki harita modellerinde ise bu renkler son derece canlı ve anlaşılır bir şekilde gösterilir. Fiziki harita renkleri deniz seviyesi yüksekliği üzerinden başlamaktadır, sıfır noktasından başlayan renk sırayla yeşil, sarı, turuncu ve kahverengi tonları olarak belirlenmektedir. Her renk ortalama 500 metrede bir değişmektedir, bu sayede kişiler fiziki haritalar üzerinden rahat bir şekilde yer derinliğini öğrenebilir. Deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte bulunan alanlar kahverengi tonlarıyla belirlenmektedir bu alanlar dağlardır. Fiziki harita üzerinde bulunan turuncu alanlar 1500 metreye kadar gözükmektedir, platolar bu renkle simgelemektedir. Sarı renk ise 500 ve 1000 metre arasında olan yerlerde gösterilir, genel olarak yaylalar bu renktedir. Sıfır ile 200 metre arasında olan yerler ise yeşil renkle gösterilir bu alanlar ova ve kıyılardır. Mavi alanlar ise denizleri göstermektedir, koyu tonlar dış yüksek alanlar, açık alanlar ise açık maviyle gözükmektedir. Çift taraflı dünya fiziki haritası ve siyasi haritası modelleri özel bir yüzey yapısına sahiptir. İki farklı haritayı üzerinde bulundurarak, dünyanın genel fiziki durumunu göstermektedir. Farklı renklerle belirtildikleri için çocukların kolay bir şekilde yeryüzü şekillerini öğrenmesine yardımcı olmaktadır. Çocukların ve coğrafya ilgililerin daha iyi bir şekilde bölgeleri öğrenmesi adına harita üzerinde başkentler, ülkeler bulunmaktadır. Her ülkenin farklı rengi ve tonu bulunmaktadır, Yerleşim yerlerinin harita üzerinden bulunması oldukça kolaydır. Önemli yerleşim yerlerinin belirlendiği haritalar yatay şekilde tasarlanmaktadır. 200 gram kuşe kağıttan üretilmişlerdir, silinebilir iki farklı yüzeye sahiptir. Selefon kaplı olarak üretilen iki yüzlü haritalar, uzun ömürlü olarak kullanılabilir ve son derece ergonomiktir. Harita modelleri alttan, üstten ve yandan kolay bir şekilde asılabilir özel aparatlı üretilmektedir. Sınıflarda, evlerde veya işyerlerinde rahat bir şekilde kullanılabilir. Dünya fiziki harita çeşitleri küre, asmalı veya pano olarak üretilmektedir. En çok tercih edilen modellerden biri, asmalı şekilde üretilen silinebilir harita çeşitleridir. Önemli bölgeleri ve başkentleri belirtilen ürünler çift taraflı olarak üretilmektedir. Arka bölgeleri dilsiz harita olarak tasarlanmaktadır. Çift taraflı dünya fiziki harita çeşitleri içerisinde aynı zamanda da siyasi harita bulunmaktadır. Özel baskısı sayesinde kişilerin sürekli olarak kullanabileceği gibi okul, işyeri, ev veya çocuk odası için rahatlıkla tercih edilebilir. Dünya fiziki harita bölümünde, dünyanın genel bölgesi gözükmektedir. Dağ, ova, yayla ve ırmak gibi bölgeleri farklı renklerle, detaylarla gösteren harita çeşitleri kişilerin derinliği öğrenmesine de yardımcı olmaktadır.

Silinebilir Özelliği İle Fiziki Harita Modelleri

Dünya’nın durumunu gösteren fiziki haritalar içerisinde önemli şehirler ve ülkelerde belirlenmektedir. Haritalar üzerinde en net gösterilen alanlardan biri ise İstanbul fiziki harita modelleridir. Çocukların şehirleri daha net bir şekilde öğrenmesi için tercih edilir, coğrafya sevenlerinde sıklıkla tercih ettiği ürünler arasındadır. Küre şeklinde ışıklı olarak üretilen ürünler yazılıp, çizilebilir özelliğe sahiptir. Bununla beraber okullar, işyerlerinde veya evlerde de asılabilir haritalar da tercih edilmektedir. Dağları, ovaları, platoları ve ırmakları gösteren bu haritalar ülkelerin önemli alanları da göstermektedir. Çocuklarıyla harita bulmaca oynamak isteyen kişiler 70x100 cm olan haritaları da tercih edebilirler. Arka yüzü dilsiz olan ürünler, özel profil çerçeveye sahiptir. Sudan, nemden etkilenmeyen bu haritalar rulo yapmaya da uygundur.Fiziki harita modelleri içerisinde derinlik hissiyatı oldukça net gösterilmektedir. Dağlar, tepeler, ovalar ve akarsuları net göstermeleri sebebi ile yeryüzü şekillerini oldukça net bir şekilde ifade etmektedir. Akarsuların detaylı bir şekilde gösterildiği ürünler, karayolları da net bir şekilde ifade etmektedir. Bu şekilde tasarlanan haritalar yükseltilerin anlaşılır bir şekilde gösterilmesine yardımcı olmaktadır. Yol yapımı, baraj gibi inşaat bölgelerini net bir şekilde ifade eden bu haritalar özellikle inşaat işleriyle uğraşan kişiler tarafında da sıklıkla tercih edilmektedir. Coğrafya ile ilgili olan kişiler sıklıkla bu tarz harita modellerini kullanmaktadır. Dünya ve Türkiye fiziki harita şekilleri içerisinde her bölge farklı renk tonlarıyla gösterilmektedir. Fiziki harita renklerinin anlamı ise 500 metrede bir değişmektedir. Fiziki haritalarda renkler, deniz seviyesinin üzerinde gözükmektedir. Sıfır noktasından itibaren değişen renkler sayesinde, haritada bölgeler daha net bir şekilde gözükmektedir. Renkler sırayla sarı, turuncu, kahverengi ve mavi olarak belirlenmektedir. Deniz derinliği de farklı bir renk tonuyla belirtilmektedir. Fiziki harita üzerinde sığ olan bölgeler açık mavi olarak gözükmektedir. Koyu kahverengi renkler 2000 metre yükseklikte dağları göstermektedir. Turuncu renkli alanlar ise platoları ve yükseklikleri belirtmektedir ortalama 1000 metre olan bölgelerde bu renkler kullanılmaktadır. Sarı renkli alanları ise deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte olan alanlarda belirlenir ve genel olarak yaylalarda kullanılır. Koyu mavi renkler ise 0 metre ile 200 metre arasında gösterilir.

Dekoratif Görüntüsüyle Fiziki Harita Modelleri

Fiziki haritalar renkleri ve duruşu sayesinde oldukça dekoratif görünmektedir. Renkler deniz seviyesinin yukarısından itibaren değişmektedir. Sıfır noktasından itibaren değişen renkler sayesinde, kişilere oldukça büyük bir görsel sunun bu ürünler aynı zamanda da oldukça eğitici bir yapıya sahiptir. Kahverengi tonları fiziki harita dağlar ve yüksek dağları göstermektedir. Fiziki haritalarda sarı, turuncu, kahverengi ve mavi renkler ise farklı tonlarla oldukça şık bir şekilde durmaktadır. Fiziki harita üzerindeki renkler 500 metreden gözükmektedir ve görsel olarak farklı bir coğrafi görüntüsü katmaktadır. Fiziki haritaların çiziminde özel bir renklendirme uygulanmaktadır. Teknik küre, düz veya farklı şekillerde yapılmaktadır. Renklendirme farklı şekillerle de yapılmaktadır ve bölgelere göre farklı renklendirme teknikleri uygulanmaktadır. Özel olarak üretilen fiziki haritalar içerisinde, siyasi haritalarda bulunmaktadır. Çift taraflı veya ikili olarak üretilen bu haritalarda ülkelerde gözükmektedir. Özellikle ülke, şehir ve benzeri önemli yerlerin sınırları belirli olan bu haritalar kişilerin gelişimi için tercih edebileceği en güzel kültürel araçlardan biridir. Sıklıkla okul, ev ve benzeri yerler için tercih edilecek olan bu ürün farklı bir ölçeklendirme ile hazırlanmaktadır. Tasarımı sayesinde evde dekoratif amaçlı olarak kullanılabilecek olan bu araçlar, renkli ve değişik dizaynı sayesinde çocukların daha iyi bir şekilde haritaları da öğrenmesine yardımcı olmaktadır. Farklı renklendirmesi sayesinde oldukça şık olan bu ürünler, içerisinde farklı bölgelerde gösterilmektedir. Fiziki haritalar içerisinde, değerle birebir gösterilmektedir ve bunlar bakanlık onaylı olarak hazırlanmaktadır. Fiziki haritada yeryüzü şekilleri, izohips yöntemiyle hazırlanmaktadır. Bu yöntem tepe, boyun, vadi ve yamaç gibi alanları net bir şekilde göstermektedir. Harita üzerinde bulunan tepede doruk noktası bulunmaktadır bu alanlar haritada yamaçlardan oluşmaktadır. Sırt bölümü ise harita üzerinde akarsuların etrafında belirlenmektedir. Ters eğimli olarak belirlenen bölgeler ise yeryüzü şekillerini göstermektedir. Özel olarak tasarlanan bu haritalar iki yüzlü, tek yüzlü, pano ve küre şeklinde oluşmaktadır. İzohips yöntemi sayesinde bu haritalar oldukça renkli ve detaylı gözükmektedir. Farklı bölgeleri detaylı bir şekilde işleyen bu haritalar okullarda eğitim amaçlı rahat bir şekilde kullanılabilir. Her boyutta üretilen bu ürünler, çocukların aklında kalacak ve görsel hafızayı destekleyecek şekilde üretilmektedir.

Işıklı Küre Formunda Fiziki Harita Çeşitleri

Küre formunda yapılan fiziki harita çeşitleri özel simgelerle renklendirmelerle süslenmektedir. Fiziki harita lejantı ise üretilen bütün küre formu, pano formu ve çift taraflı formlarda bulunmaktadır. Lejant sembolleri, harita çizim kurallarına birebir uygun şekilde tasarlanmaktadır. Mevcut olan bütün harita çeşitlerinde, bu sembolleme kullanılmaktadır. Sembollerin özel anlamları bulunur genel olarak haritaların çeşidine ve türüne göre semboller değişiklik göstermektedir. Harita görsellerini geliştiren semboller, genel olarak haritanın sağ alt köşesinde yer almaktadır ve harita üzerinde ki sembol, renk ve terimleri açıklamaktadır. Lejant sembolleri haritanın anahtarı, dili ve haritanın işaret yeri anahtarlarını sembol ifadelerini ifade etmektedir. Işıklı küre formunda üretilen fiziki haritalar, ortalama 30 cm boyutunda üretilmektedir. Dünya üzerinde bulunan her alanı özel olarak gösteren, çocukların ve yetişkinlerin severek kullanabileceği ürünler arasındadır. Haritalar konusunda bilgi almak isteyen kişiler, özel olarak temin ederek coğrafi bilgileri geliştirebilirler. Dünya küreleri özellikle fiziki konumları rahat bir şekilde göstermektedir. Şekil açısından kişilere birebir gerçeği göstererek, dünyayı daha iyi tanımasına yardımcı olmaktadır. Dekoratif olarak kullanılan haritalar, çocukların bölge bulmaca oyunu içinde tercih edilebilir. Şık ev tasarımları için aksesuar olarak da tercih edilen ürünler, çocuk odalarında ışıklı gece lambası içinde tercih edilebilir. Ofis içerisinde farklılık tercih eden kişilerde dekoratif amaçlı olarak dünya şekilde olan bu ışıklı fiziki haritaları tercih edebilirler. Siyasi harita içeriği taşıyan materyaller, yeryüzü üzerinde bulunan ülkeleri de net bir şekilde göstermektedir. Fiziki haritalar yeryüzünü oldukça net bir şekilde göstermektedir. Dağların, ırmakların ve ovaların şekillerini oldukça görünür bir ��ekilde ifade eden bu haritalar dünya ile ilgili çeşitli bilgiler vermektedir. Fiziki harita bilgileri kişilerin yeryüzünü oldukça net görmesi için sıklıkla tercih edilen bilgilendirici ürünlerden biridir. Yeryüzünü renklerle net bir şekilde gösteren haritalar kabartmalı, düz, pano ve küre şeklinde farklı versiyonlarla üretilmektedir. Fiziki haritalar üzerinde yükseltiler ve derinlikler net bir şekilde gösterilmektedir. Sarı, kahverengi, turuncu ve mavi renklerle gösterilen bu haritalar ölçekli ve oldukça büyük haritalardır.

Fiziki Harita Modelleri Özellikleri ve Fiyatları

Fiziki harita özellikleri özel dizaynı sayesinde kişilerin rahat bir şekilde kullanabileceği, yeryüzünü oldukça net gösteren haritalardır. Harita çeşitleri eğitici ve öğretici amaçla da tercih edilebilir. Dekoratif olarak evde veya ofislerde de kullanılabilir. Fiziki haritalar, bölgelerin net olarak konumunu ve yeryüzü şekillerini göstermektedir. Sınırları, şehirleri ve ilçeleri gösteren bu ürünler bir bölgeye ait veya tüm dünyaya ait olabilir. Genellikle komşu ülkeleri ve bölgeleri gösteren haritalar dağlar, nehirler ve benzeri alanları da göstermektedir. Renklendirme ile özel olarak hazırlanarak ülke, şehir veya dünyayı yansıtmaktadır. Fiziki haritalarda özel değerler yansıtılmaktadır. Ait olduğu alanın coğrafyasını net bir şekilde ifade ederek, bölgelerin coğrafi koşullarını net bir şekilde yansıtmaktadır. Türkiye fiziki haritası, çocuklar tarafından okulda da rahat bir şekilde yapılabilir. Bunun için kişiler fiziki harita kalıbı temin ederek, rahat bir şekilde çocuklarına görsel olarak harita çeşitlerini öğretebilirler. Ortalama 35x50 cm boyutunda üretilen bu kabartma haritalar etkinlik amaçlı, proje ödevi olarak veya coğrafya dersi için tercih edilebilir. Coğrafya merakı olan çocuklar için de temin edebilirsiniz. Üzerinde kabartma formunda dağlar, iller, yerleşim alanları, ırmaklar, denizler ve benzeri yapılar bulunmaktadır. Üç boyutlu olarak üretilen ürünler vasıtasıyla ters alçıdan imal ederek kendi haritanızı rahat bir şekilde oluşturabilirsiniz. Kabartma harita formları altı renkle boyanmaktadır boya ve fırça seti yardımıyla kolay bir şekilde bu seti yapabilirsiniz. Fiziki harita fiyatları ürünlerin şekli, tasarımı ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Kişiler oldukça uygun fiyatlara bu ürünleri, pratik bir şekilde temin edebilirler. Işıklı küre formunda fiziki harita formları genel olarak özel bir yapıyla hazırlanmaktadır. Fiziki harita kabartmalı formları özellikle görme engeli bulunan bireyler içinde sıklıkla tercih edilmektedir. Kabartmalı bir şekilde tasarlanan formlar, kişilerin yükselti ve alçaklığı daha iyi öğrenmesi için yardımcı olmaktadır. Kabartmalı ışıklı fiziki haritalar tüm dünyayı kolay bir şekilde keşif edebileceğiniz, özel tasarımlı ürünler arasındadır. Dünya üzerinde bulunan alanların birebir gerçeğini gösteren haritalar hem eğitici hemde dekoratif amaçlı kullanılabilir. Aksesuar olarak sıklıkla tercih edildiği gibi çocuk gelişimi içinde erken yaşlarda temin edilmektedir. Ofis veya evlerinde farklılık yaratmak isteyen kişiler gece lambası olarak da oldukça uygun fiyatlara alabilirler. Fiziki harita modellerini daha detaylı inceleyebilmek için ve kolay bir şekilde sipariş oluşturabilmek için Trendyol sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

search result placeholder