Filtre Çekirdek Kahve

18339 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Filtre Çekirdek Kahve

Filtre Çekirdek Kahve Demleme ve Filtre Seçimi

Kendine has bir demleme ile hazırlanan bir çeşit kahve olan filtre kahve orta boyutta çekilmiş çekirdeklerinden geçen damla halinde su ile kahvenin aromasını ve tadını alması ile elde edilir. Demlendikten yarım saat içerisinde tüketilmesi tadı ve aromasını en iyi içim zevkini vereceğinden bu şekilde tüketilmesi önerilir. Kahve adını kâğıt veya metal bir filtre yardımıyla süzülerek posasının filtre üzerinde kalıp tat ve aromasının ise suya geçmesinden ötürü almıştır. Süzülerek elde edilen bir kahve olduğundan diğer kahve çeşitlerine nazaran kıvamı daha akışkan ve berraktır. Kahveyi yapım aşamasında hazırlamak için birçok metot bulunur. Bu metotlar kişinin damak zevkine, ayırabileceği zamana göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak french press, chemex, aeropress, syphon gibi yöntemler kullanılır. Bunlardan french press filtre kahve yapımında en çok kullanılan metotlardandır. French press ile demleme yapılırken daha kalın öğütülmüş çekirdek kullanılması aromanın daha iyi hissedilmesini sağlar. Belirlediğiniz miktardaki kahveye oranlı şekilde su ilave ederek dört beş dakika demlemeye bırakacağınız french press ile demleme metodu hem zaman açısından hem de kolay olduğundan ötürü tercih sebebidir. Bu şekilde ister işte ister evde filtre kahve keyfi sürebilirsiniz. Kahve için kullanılan filtre çekirdek kahve için demleme metodu kadar aromada farklılık yaratır. Genel olarak üç çeşit olan filtreler; metal filtre kâğıt filtre ve bez filtredir. Bunlar tamamen kişiden kişiye değişen damak zevkinin bir sonucu olarak ortaya çıkmasından ötürü herhangi bir filtre ile en lezzetli kahve olur demek mümkün değildir. Filtreler arasındaki fark yoğunluk ve lezzet farkıdır. Kâğıt filtre tek kullanımlık filtre kahve gibi bir kez kullanılıp atılan filtrelerdir. Metal ve bez filtreler ise temizlenerek uzun süreli kullanılabilir fakat bez filtreler için ayrı bir temizlik solüsyonu kullanılması filtresinin ömrünü uzatmaktadır. Kâğıt filtreler yoğun bir hayata sahipseniz ve koşuşturmacada hem kahve içmek hem temizlik gerektirmediğinden zaman harcamamak adına pratik filtre kahve yapımı açısından uygun bir seçimdir. Bunun yanı sıra son dönemlerde oldukça popülerleşen bir diğer demleme yöntemi olan dripper kahve demleme yöntemi evinizde profesyonel bir demleme deneyimi sağlıyor. Dripper isimli aparatı demleyeceğiniz fincan üzerine yerleştirdikten sonra içerisine bir filtre yerleştirerek kahvenizi ekleyin ve kaynar suyu yavaşça filtrenin üzerinde gezdirerek süzülene dek işleme devam ettirdiğiniz bu yöntemde ne kadar uzun süre harcarsanız o kadar lezzetli bir sonuç alabilirsiniz.

Filtre Kahve Faydaları Saymakla Bitmiyor

Kahve dünyada oldukça popüler bir içecek olarak yerini korumaktadır. Oldukça yüksek kademelerde antioksidanlar ve birçok yararlı besin maddeleri barındırdığından sağlıklı bir içecektir. Birçok çalışma doğru dozda kahve tüketiminin ciddi hastalıkların risklerinden koruduğunu göstermektedir. Kahve filtre kahve çeşitleri ayrı ayrı faydalar içerir. Örneğin Arabica çekirdeği kahvesi antioksidan bakımından zengin, uyanık kalmaya ve konsantrasyonu korumaya yardımcı olan düzeyde kafein barındırır. Diğer kahvelerde olduğu gibi kalorisi düşük ve barındırdığı kafeinden ötürü enerji verir. İçimin yanı sıra cilt bakım ürünlerinde kullanıldığında da yararlı sonuçlar elde edilmiştir. Bir diğer çekirdek olan Robusta ise yüksek kafein miktarından ötürü bazı durumlarda yararlı olabilmektedir. Zihninizi aktif tutmaya ve içerdiği kafein sayesinde beynin uyarılmasına yardımcı olur. Ayrıca kalorilerin daha hızlı yakılmasına ve kilo vermeye yardımcı olur. Filtre kahve yararları günlük dozu fazla abartılmadığı sürece oldukça fazladır. Özellikle motivasyonunuzun düştüğü, sinirlendiğiniz ve moralinizin bozulduğu anlarda tüketeceğiniz 1 bardak kahve sizi oldukça rahatlatacak sinirinizi yatıştıracaktır. Her şeyde olduğu gibi kahvede de içilmesi ve içilmemesi gereken zamanlar vardır. İçilmemesi gereken zamanlarda içilen bir kahve yarardan çok zarar getirecektir. Fayda sağlayan zamanlardan birisi sabah kahvaltı sonrası içilen kahvedir. Sabah kahvaltıdan sonra içtiğiniz kahve sizin güne dinç ve enerjik başlamanızı sağlar. Kahvaltı öncesi kahve pek önerilmemektedir. Önerilen saatler sabah kahvaltısı ve öğle yemeği sonrasında kahve içilmesidir. Özellikle akşam ve geceye doğru kahve içmek kafeinden ötürü uyuduğunuz halde verimli bir uyku süreci geçirmemenize yol açacağından önerilmemektedir. Bunun yanı sıra kahve içerisinde bulunan kafeinden ötürü fiziksel olarak performansı arttırmaktadır. Spordan yarım saat kadar önce içeceğiniz bir bardak kahve hem yağ yakımını hızlandırıp kilo vermenize yardımcı olur hem de daha yüksek performanslı bir spor süreci geçirmenizi sağlar. Aynı zamanda kahve iyi bir idrar söktürücü olduğundan vücuttaki atıkları daha sık atılmasını ve vücudunuzun temizlenmesini sağlar. Eğer demir eksikliğiniz var ise fazla kahve tüketimi vücutta besinlerden demir emilimini azalttığından ötürü kansızlığı ileri düzeye taşıyabileceğinden yoğun tüketmemeli ve hekiminize danışarak hekimin belirlediği dozda tüketmelisiniz. Sonuç olarak filtre kahve faydaları oldukça fazla olan besin değeri yüksek bir içecek olmasıyla beraber kendi vücut değerlerinizi bilerek, belirlenen dozlarda ve saatlerde tükettiğiniz kahve vücudunuz için oldukça faydalıdır. Aromasız ve sütsüz olarak sade şekilde tüketeceğiniz kahve kalori açısından size bir sorun oluşturmayacaktır.

Filtre Kahve için Çekirdek Seçimi

Kahve alırken çekirdek filtre kahve seçiminde aroma açısından oldukça önemli bir unsurdur. Filtre kahve için hangi çekirdek kullanılmalı sorusu için genel olarak kahve paketinde nereden geldiği, ne zaman kavrulduğu gibi bilgilerin yer alması bu önemli unsurlardan birisidir. Kavrulma tarihinin önemli olmasının sebebi kahve kavrulduktan on gün sonra en iyi lezzetini yakalamasından ötürüdür. Bu sürenin sonunda alınan kahvenin 1.5 – 2 ay içerisinde tüketilmesi önerilir. Kahvelerin yetiştirildiği bölge tadı açısından önemli bir yere sahiptir. Afrika ve Arabistan bölgelerinde yetiştirilen kahveler meyvemsi ve diğer kahvelere nazaran daha hafif bir aromaya sahipken, Asya bölgelerinde yetiştirilen kahvelerde topraksı ve bitter aromaları hâkimdir. Bunun yanı sıra en bilindik aromaya sahip olan Orta Amerika ve Güney Amerika kahveleri ise fındıksı ve bitter aromalarına sahiptir. Kavrulma süresi ve şekli de çekirdek üzerinde farklı aromalar elde edilmesini sağlayan bir diğer faktördür. Eğer asidik düzeyi yüksek yani hafif ekşimsi bir tada sahip olan kahveler damak zevkinize daha uygunsa az kavrulmuş kahveleri tercih etmelisiniz. Filtre kahve çekirdekleri kavruldukça koyulaşan bir yapıya sahip olduğundan açık kahverengi renge sahip bir filtre kahve çekirdeği için az kavrulmuş sonucuna varıp bu şekilde ayrım yapabilirsiniz. Eğer kahvenizi yoğun aromalı seviyorsanız orta kavrulmuş bir çekirdek sizin için ideal bir seçim olacaktır. Kahve çekirdeklerinin kavrulma oranı kahvenin yapısına göre belirlenen bir durumdur. Kolombiya çekirdeği ve Kenya çekirdeği yapısından ötürü az kavrulduğunda aromasını tam olarak vermemekle beraber fazla kavrulduğunda ise çekirdek aromasını yitirdiğinden ötürü orta kavrulmuş şekilde tüketiciye sunulur. Bu aroma yitirme durumu da yine damak zevkine bağlı olarak değişebilen bir şey olduğundan ötürü koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri de vardır. Koyu kavrulma ile çekirdekteki aromalar öldürülür. Az aromalı ve acılık olarak bitter kıvamında bir kahve elde edilir. Bir diğer çeşit ise harman kahvelerdir. Bu kahveler sütlü filtre kahve olarak tüketebileceğiniz kahvelerdir. Süt veya süt köpüğü ile kahve içmekten hoşlanıyorsanız harman kahveler sizin için uygun bir seçim olacaktır. Bunun yanı sıra aromalı kahveler de sıkça tercih edilmektedir. Aromalar oldukça yüksek bir konsantrasyona sahip olduğundan ötürü oldukça az şekilde kullanılmaktadır. Aksi takdirde kahvenin tadının bozulmasının yanı sıra dilin yanmasına da sebebiyet verebilir. Vanilya, fındık, çilek, tarçın gibi tatları kahvede seviyorsanız aromalı filtre kahve sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Filtre Kahve Kalori Değerinin Önemi

Türk kahvesi ve diğer çözünebilen kahvelerden farklı olarak telvesi içilmemesi sebebiyle yumuşak içim filtre kahve deneyimi elde edilir. Çiçek üretimi olan yerlere yakın yerlerde üretilen kahvelerde daha floral aromada tatlar duyumsanırken, meyve üretimi olan yerlerde üretilen kahvelerde ise meyvemsi aromalar duyumsamak mümkündür. Kilonuza dikkat ediyor ve aynı zamanda bir diyet programına sahipseniz içtiğiniz filtre kahve kalori konusunda bir sınırlama getirmenize gerek duymayacaksınız. Çünkü bir bardak kahvede 2 kalori bulunmaktadır. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığından ötürü kilo konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Bu kahvenin kalori açısından düşük olmasının sebebi kahve çekirdeğinin bitkinin filizlenmesini sağlama görevidir. Bu sebepten ötürü enerjiye ihtiyaç duymaz ve dolayısıyla enerji depolamaz. Bir diğer neden ise telvenin filtre yoluyla süzülerek telvenin tüketilmemesidir. Suyun da ekstra bir kalorisi bulunmadığından ötürü kahve yüksek kalori içermemektedir. Diğer kahve çeşitlerinde de yine kalori açısından düşük oranlar görülür. Fakat sütlü filtre kahve kalori açısından yüksektir. İçerisinde süt barındırdığından çok fazla olmasa da filtre kahve sütlü, sade kahveye oranla oldukça fazla kalori içermektedir. Yani kahve tek başına kalorili olmazken içerisine ilave edilen şurup, süt ve krema kahvenin kalorisini yükseltmektedir. Enerji depolamamasına rağmen filtre kahve özellikleri ve yapısı gereği enerji verir ve zinde tutar. Hem kalorisi az olup hem enerji vermesinin sebebi içerisinde kafein bulunmasından ötürüdür. Evinizde dilediğiniz zaman demleyip içebilmek için filtre kahve seti edinebilirsiniz. Bardak, kahve ve french pressin dâhil olduğu bu setlerle kahve keyfiniz için sadece 5 dakika ayırarak kahvenizi içebilmeniz mümkündür. French press bu konuda zaman açısından kolaylık sağladığından sıklıkla tercih edilmektedir. Filtre kahve press ile yapılırken koyduğunuz yeterli miktarda kahveyi 4 dakika kadar aromasının suya geçmesini bekledikten sonra pistonu iterek demleyebilirsiniz. Lezzetli bir içim elde etmek için press ile kahve demlerken kahveyi koyduktan sonra suyla bir miktar karıştırıp tüm tozların suyla temas ettiğinden emin olmaktır. Böylece kahvenin aroması daha iyi geçeceğinden size keyifli bir içim sunacaktır. Eğer içeceğiniz filtre kahve aromalı olsun istiyorsanız vanilyalı filtre kahve hem aromasından ötürü hem de kalorisinin diğer aromalı ve sütlü kahvelere nazaran düşük olmasından ötürü severek tüketebileceğiniz bir tercih olacaktır. Aromalı kahveyi direk aromalı şekilde alabileceğiniz gibi kendi aldığınız çekirdeklere yine ayrı olarak aldığınız vanilyayı ekleyip öğüttükten sonra demleyerek de taze bir şekilde kendinizi keyifli bir içimle ödüllendirebilirsiniz.

Filtre Kahve Çekirdek Çeşitleri

Çekirdek halinde alınan kahveler daha uzun süre dayandığından ve aromasını koruduğundan ötürü günümüzde birçok kişi kahve alırken çekirdek halde alıp kendisi hazırlayarak bu şekilde öğütülmüş filtre kahve tüketmeyi tercih etmektedir. Damak zevkinize en uygun kahveyi bulabilmek için çoğu gittiğiniz yerde filtre kahve çekirdek önerisi duymanız ya da satıcılar ile aranızda filtre kahve çekirdeği tavsiye konuşmaları geçmiş ve bunlara yönelik çekirdek alma eğiliminde bulunduğunuz olmuştur. Filtre kahve çekirdek çeşitleri arasından en çok tavsiye edilen çekirdekler birisi Coffea Arabica kahve çekirdeğidir. Etiyopya’nın güney bölgelerinde yetişen bu kahve çekirdeği çeşiti diğer kahve çeşitlerine göre piyasada en çok tercih edilenlerdendir. Bu kahvenin en önemli üreticileri; Kosta Rika, Etiyopya, Meksika, Guatemala, Kolombiya, Burundi, Brezilya, Ekvatordur. Bir diğer kahve çekirdeği ise Robustadır. Afrika ve Endonezya başta olmak üzere çoğunlukla Doğu Yarım Kürede yetiştirilmektedir. Robusta kahve çekirdeği espresso ve hazır kahve karışımlarında kullanılır. Bu sebepten Arabica’ya göre daha sert bir çekirdek olarak bilinir. Robusta kahve çekirdeğinde bulunan yüksek kafein nedeniyle demlenen kahvede acı bir tada sahip olur. Bir fincan Robusta çekirdeğinden demlenen kahve bir fincan Arabica çekirdeğinden demlenen kahveden iki kat daha fazla kafein içermektedir. Bunların yanı sıra Liberica, Excelsa gibi diğer kahve çekirdekleri de bulunur fakat bu çekirdeklerin elde edildiği bitkilerin nesli tükenmek üzere olduğundan ötürü oldukça nadir bulunur ve fiyat açısından pahalıdır. Filtre kahve çekirdeği fiyat belirlenmesinde bu tür az bulunması ve çok elde edilmesine yönelik etmenlere göre uygunluk ve pahalılık belirlenmektedir. Arabica ve Robusta diğer çekirdeklere nazaran daha uygundur. Dünyada en çok bilinen bu iki çekirdek filtre kahve fiyatları açısından firmadan firmaya bir miktar değişim olsa da genel olarak bütçeniz için en uygun kahve çekirdeği fiyatlarıdır. Yine filtre kahve fiyatları da bu çekirdeklerle orantılı fiyatlardadır fakat öğütülmeden dolayı bir miktar fiyat farkı olabilmektedir.

Filtre Kahve Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kahvenin tazeliği tat açısından en önemli unsurlardan birisidir. Sürekli tüketilen ve çok alınan bir ürün olmasıyla beraber akıllara kahve hangi koşullarda saklanmalı sorusunu da beraberinde getirmektedir. Kahve için belirlenen şartlarda saklanmayan kahvenin yapısı da kokusu da değişir ve demleme konusunda ne kadar dikkat edilse de istenilen içim zevki elde edilemez. Hava almayacak şekilde nem ve baharat kokusu gibi yoğun kokulardan uzak bir yerde saklanan kahve aroması ve kokusunu koruyacaktır. Kahvenin saklandığı yer ne kadar sıcak olursa aroması da bir o kadar hızlı şekilde kaybolur. Bu sebepten serin bir yerde muhafaza etmek elzemdir. Kahvenin aromasının belli şartlar sağlanmayınca bu kadar hızlı kaybolmasının sebebi kahveye aromayı veren kahve çekirdeklerindeki yağlar olmasından ötürüdür. Bu yağlar oda sıcaklığında dahi okside olabilmekte ve kahvenin tadını kötü etkileyebilmektedir. Baharat gibi yoğun kokulu ürünlerin yanında ayrı bir kapta bile tutulmasının sebebi ise kahvenin kokuları çok çabuk hapsedebilmesinden kaynaklıdır. Bunun yanı sıra çekilmiş filtre kahve oda sıcaklığında tazeliğini bir hafta kadar korumaktadır. Bu sebepten filtre kahve tavsiye edilen sürede tüketilmesi gerekmekle beraber daha uzun süre saklayabilmek adına çekirdek halinde alınması önerilir. Filtre kahve çekilmiş halinde saklanması çekirdek olarak saklanmasına nazaran daha çabuk tazeliğini yitirmesinin sebebi çekirdeği sayesinde içerisindeki hassas kahve aromasının korunmasıdır. En çok tercih edilen yöntem ise kahveyi içmeden hemen önce içilecek miktarda öğüterek tüketmektir. Bir diğer yöntem ise kahve çekirdeklerini dondurucuda dondurarak saklamaktır. Bu şekilde kahve çekirdekleri bir aya kadar saklanabilmektedir. Özellikle Ege bölgesi gibi sıcak iklimin hâkim olduğu bölgelerde bu yöntemle kahve çekirdeklerinizi daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Saklama konusunda bu yöntemlere rağmen sıkıntı yaşıyorsanız kahveyi tüketme sürenize göre tekrar almak sizin için uygun olacaktır. Eğer az kişiyseniz ya da tek başınıza tüketiyorsanız alacağınız filtre kahve paket halinde olması buna yönelik tükettikçe tekrar taze şekilde almanız taze kahve içmeniz için yeterli olacaktır. Eğer birden fazla kişi kahve tüketiyorsa buna yönelik alacağınız filtre kahve 1 kg tercih etmeniz yine tükettikçe almanız uygun olacaktır. Kahve seviyorsanız damak zevkinize göre dilediğiniz çekirdekte ister yumuşak içim filtre kahve ister daha koyu aromalı filtre kahve çekirdek çeşitleri için Trendyol sitesini ziyaret edebilirsiniz.