search result placeholder

Fermuarlı Kulaklık

Fermuarlı Kulaklık Modelleri

Fermuarlı Kulaklık Modelleri

Kulak üzerine, içine veya etrafına takılan bir çift minyatür hoparlör olarak bilinen fermuarlı kulaklık modelleri, elektrik sinyalin elektro dönüştürücü görevi görerek sese dönüştürüyor. Yakınında bulunan herkesin duyabilmesi amacıyla açık havaya ses yayan hoparlörlerin yanı sıra tek kullanıcının ses kaynağını özel olarak dinlemesini sağlıyor. Çoğu modelde sabitlemek amacıyla kulak çevresi veya kulak üstüne bir bant yardımıyla tutturulan hoparlörler, bazı modellerde daha pratik hale getirilerek ince kablolar yardımıyla sabitleniyor. Özellikle kulak içine yerleştirilen modellerde, sesi veren kısım ile ses kaynağı arasındaki bağlantı kablolar yardımıyla sağlanıyor. Teknolojinin ilerlemesiyle kemik iletimi ile sesin kulağa oluşmasını sağlayan, kulak kanalını açık bırakarak başın arkasından kulak girişine sabitlenen modellerde, kulak kanalı tıkanmadan ses içeriği algılanmış oluyor. Fermuarlı kulaklık, doğrudan bir kablo kullanılarak yada bluetooth, gelişmiş dijital kablosuz telekomünikasyon (DECT) ve frekans modülasyonu (FM) gibi kablosuz teknolojilerin yardımıyla kullanılabiliyor. Kablolu veya kablosuz olarak ses amplifikatörü, radyo, CD çalar, medya oynatıcılar, cep telefonu, oyun konsolları veya elektronik müzik aletlerinde sinyal kaynağına bağlanıyor. Hem kulaklık hem müzik kalitesine göre bir dizi farklı sesi dinleyiciyle buluşturuyor. Dış kulağı çevreleyen dairesel veya elips yastıklara sahip kulaklık türleri, çevreden gelen sesi azaltmak amacıyla kafaya ve kulağa tam oturacak şekilde tasarlanıyor. Yapısından kaynaklı olarak ağır olabilen bu modellerin çoğunda, ergonomik kafa bandı veya kulaklık yastığı bulunuyor. Kulağı çevrelemeyecek şekilde giriş bölgesini kapatan fermuarlı kulaklık, kulak deliğine ve kulak kemiğinin bir kısmına denk gelen pedlere sahip oluyor. Dış kulağı çevreleyen modellere kıyasla daha küçük ve hafif olacak şekilde üretiliyor. Kulağa oturan modeller ise kulak içi, döner ve telefon kulaklık olmak üzere üç stilde bulunuyor. Kulak kanalına dönük olacak şekilde yerleştirilen veya doğrudan kulak kanalına oturtulan kulak içi kulaklıklar, ortam gürültüsüne karşı yüksek izolasyon sağlayarak akustiğin bozulmadan iletilmesine imkan tanıyor. Farklı model ve kullanım stiline sahip bu ses aletleri arasında bulunan fermuarlı kulak içi kulaklık, özellikle basların iki kulağa eşit şekilde dağılmasını sağlıyor. Telefon kulaklıkları ise sabit hatlı bir telefon sistemine bağlı olarak çalışıyor.

Müzik Dinlemenin Estetik Hali: Fermuarlı Kulaklık

Müzik Dinlemenin Estetik Hali: Fermuarlı Kulaklık

Günümüzde kulaklık modelleri arasında yaygın olarak kullanılan kulak içi stiller, çoğu cihaza kolay uyum sağlamasından dolayı aksesuardan çok, bir ihtiyaç olarak kullanılıyor. İhtiyacı havalı ve pratik hale getiren fermuarlı kulaklık, kompakt yapısı ve canlı renk seçenekleriyle öne çıkıyor. Ufak boyutları sayesinde kulağa rahatça otururken fermuar yapısındaki kablosu, dinleme esnasında kullanıcıya hareket kolaylığı sağlıyor. Boyun ve ses kaynağının bulunduğu bölgeye göre kısaltılıp uzatılabilen veya sabitlenebilen fermuarı, çoğu kulaklık kablosunda meydana gelen iletişimsizlik problemlerine de farklı bir çözüm yolu getiriyor. Fermuar kapalı haldeyken tek kabloya dönüşerek çene altında sabitlenebilen ve kulaklığın kulak içerisinde sabit durmasına yardımcı olan bir fonksiyona kavuşuyor. Fermuar açıldığında kulaklık tek yönlü dinlenebiliyor veya omuzun iki yanına düşürüldüğünde işinize, sporunuza, dinlenmenize kaldığınız yerden devam etmenizi sağlıyor. Genellikle 150 cm uzunluğunda üretilen fermuarlı kulaklık modelleri, farklı renk ve tasarımlardaki mini kulaklık ve şarj taşıma çantaları sayesinde nerede olursanız olun, müzik keyfinden mahrum kalmamanızı sağlıyor. Ayrıca kulaklık çıkışlı body bag, USB ve kulaklık girişli laptop sırt çantaları veya kulaklık girişine sahip geniş hacimli kumaş okul çantalarıyla; okulda, işte, seyahatte, hatta spor esnasında kullanılabiliyor. Küçük boyutlardaki kulaklıklar genellikle kulak içi kulaklık olarak adlandırılıyor olsa da, uluslararası dilde kulak içi monitörleri olarak tanımlanıyor. Kulak içi denmesinin nedeni, bir kısmının kulağın içinde olacak şekilde konumlanmasından geliyor. Kulak kanalına tüp görünümündeki aparatı yerleştirerek müzik kaynağının kulak zarına mümkün olduğunca yaklaştırılmasını sağlıyor. Gürültüye karşı yalıtım sağlarken ses kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Kablolu olabildiği gibi, kablosuz modeller de bulunuyor. Ses teknolojisinin gelişmesiyle birlikte özellikle kablosuz tasarımlar çoğu cihaza uyumlu halde üretiliyor. Kablolu modellerin ise kabloları farklı tasarım ve fonksiyonlarda üretiliyor, verdiği ses kalitesi yükseltiliyor. Fermuarlı kulaklık bu iyileştirmenin minimalist bir örneği olmasının yanı sıra cihaz renklerine uyumlu tasarımlarıyla öne çıkıyor. Kırmızı fermuarlı kulaklık, özellikle mobil cihazlardaki metalik renklerle ahenk içerisinde bir görünüm sunuyor. Klasik görünümlerden vazgeçemeyenler için fermuarlı kulaklık beyaz ve siyah renkleri dikkat çekiyor. Spor ve iş gibi dış mekan kullanımlarında modern bir görünüm oluşturan mavi fermuarlı kulaklıklar da en az klasikler kadar tercih ediliyor. Yüksek ses kalitesine ek olarak fermuarlı mikrofonlu kulaklık, mobil cihazlarla kullanım esnasında aramaları yanıtlamayı sağlıyor.

Duyarlılık ve İç Direnç Özellikleri

Duyarlılık ve İç Direnç Özellikleri

Kulaklıklar birer dinamik hoparlör olarak ele alındığında, empedans seviyesini belirleyen iç direnç ve hassasiyete karşılık gelen duyarlılık özelliği ön plana çıkıyor. Kulaklıklar yüksek veya düşük empedanslı olarak iki türde üretiliyor. 16 ila 32 ohm aralığındakiler düşük, 100 ila 600 ohm aralığındakiler yüksek empedansa karşılık geliyor. Kulaklık empedansı arttıkça mekanizmayı çalıştırmak için gereken voltaj seviyesi artıyor. Üretildiği ilk zamanlardan itibaren çoğu kulaklık modeli yüksek empedans aralıklarıyla biliniyor olsa da, modern transistör amplifikatörleri 500 ohm altındaki empedans seviyeleriyle öne çıkıyor. Bu seviyeler düşük empedansa sahip kulaklıklarda, genellikle düşük kaliteli ses çıkışı oluştuğunu ifade ediyor. Kulaklığın gelen elektrik sinyalini etkili şekilde sese çevirebilme yeteneği olarak bilinen duyarlılık, maksimum ses basınç seviyesine göre belirleniyor. Volt başına hesaplanan hassasiyet, bir çift kulaklık için maksimum ses ve amplifikatörün voltajına göre belirleniyor. 100 dB/V hassasiyete sahip bir kulaklık için 1 RMS voltaj çıkışı olan amplifikatör, maksimum 100 dB ses üretiyor. 110 ila 120 dB olan maksimum seviye daha yüksek hassasiyete sahip kulaklıklarda 80 dB’e kadar düşebiliyor. İdeal seviyeyi koruyabilen fermuarlı kulaklık modelleri bu sayede iyi ses kalitesi sunuyor. Kulaklıklar ses kalitelerine, tasarımlarına ve aksesuar özelliklerine göre farklı fiyatlara sahip olabiliyor. Kulaklık markaları ve kullanılacak cihazın markası da bu farklılığa neden olarak gösterilebilse de söz konusu ses kalitesi olduğunda, ürün birçok farklı yönden değerlendirmeye tabi tutulabiliyor. Ses seviyesi kontrol düğmeleri veya mikrofon, kulaklığın iş veya spor esnasında kullanılmasını kolaylaştırıyor. Kulaklık modelleri için ekstra birer özellik olan mikrofon ve seviye belirleme butonları, ürünün daha yüksek fiyatlara sunulmasında etkili oluyor. Kulak içi kulaklıkların kulak kanalına yerleşen kısmının başarılı bir yalıtıma sahip olması, kulaklık modelinde kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak değişiyor. Sert yerine yumuşak ve kolay şekil alabilen, birden fazla kulağa uyabilecek yedeğe sahip olan kulaklık başı, diğer ürünlere oranla daha yüksek rakamlara sunulabiliyor. Kablo özellikleri de fiyatlar üzerinde etkisini gösterebiliyor. Kıvrılma ve bükülmelere adapte olabilecek yapıdaki kulaklık kabloları fiyat değişkenliği yaratıyor. Bu noktada fermuarlı kulaklık modelleri, hem hesaplı hem fonksiyonel kablo özellikleriyle çoğu kullanıcının eğlence kalitesini yükseltmeyi hedefliyor. Dünyaca ünlü markalara tek bir platform üzerinden ulaşmanızı sağlayan Trendyol ile ihtiyacınız olan modele kısa sürede ulaşabilirsiniz. Fermuarlı tasarımları ve birbirinden canlı renklerle müzik keyfinizi arttırmayı hedefleyen kulaklıklardan dilediğinizi sepetinize ekleyin, avantajlı ve güvenilir alışverişin keyfini çıkarın!

search result placeholder