Emzik Askısı

2483 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Emzik Askısı

Bebekler söz konusu olunca, onlar için yapılan alışverişler ayrı bir özen gerektirir. Giyim, sağlık, oyuncak ve gıda ürünlerini seçerken içeriklerini incelemek ve bebeğe zarar vermeyecek yapıda olmalarına dikkat edilmelidir. Bebek alışveriş listesinin başında olan ürünlerden biri de emziktir. Dünyaya gelen pek çok bebek emzikle tanışır. Emzik, bebeklerin doğuştan gelen emme içgüdüsünü tatmin ettiği için pek çok bebek emzik emmeyi sever. Onları rahatlatan, güven veren ve uykuya dalmalarını kolaylaştıran emzikler, ebeveynler için de bu anlamda rahatlık sağlar.

Bebekler yaklaşık 2 yaşına gelene kadar emzik emebilirler. Bu sürenin daha uzun olduğu da görülebilir. Fakat uzmanlar tarafından tavsiye edilen süre 2-3 aralığına kadar olan dönemdir. Bu uzun süreçte emzik askısı da en az emzik kadar önemli bir ihtiyaç olarak ebeveynlerin karşısına çıkar. Bebeği emzik emmeye başlayan her aile, bir süre sonra emzik askısı almak durumunda kalır. Emzik askısı, her ihtiyaç duyduğunuz anda emziğin hemen bebeğinizin yanında olmasını sağlar.

Emzik Askısının Önemi

Bebekler yetişkinlere oranla mikroplara karşı savunmasız olarak dünyaya gelirler. Bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmediği için bebekler için kullanılan tüm malzemeler steril olmalıdır. Bu durum özellikle bebeğin ağzıyla temas eden emzik gibi ürünler için de geçerlidir. Bir emziğin steril kalmasında bebek emzik askısı büyük rol oynar. Bebekler emzikleri bir anda ağızlarından atabilirler ya da istemsiz şekilde ellerini değdirerek yine emziğin ağızlarından düşmesine neden olabilirler. Bu tip durumlarda emziği tekrar steril hale getirmek, özellikle ev koşullarında değilseniz zor bir işlemdir. Çünkü emzikler kaynar su ile ya da strelizatör yardımıyla dezenfekte edilirler. İşte bu noktada emzik askısı devreye girer. Bebeğinizin body ya da mont benzeri giysisine, yastığının kenarına veya bebek arabasına tutturabileceğiniz bebek emzik askısı ile bu düşme ve kaybolma problemlerinin önüne geçmiş olursunuz.

Emzik Askısı Modelleri

Emzik askısı bir diğer adıyla emzik tutacı, karşınıza pek çok farklı tasarımla çıkabilir. İsimli, peluş, oyuncaklı emzik askıları akla gelen ilk örnekler arasında sayılabilir. Emzik askısı almadan önce zevkinizi ve ihtiyacınızı göz önünde tutabilir, emzik askısı modelleri arasından bu doğrultuda bir seçim yapabilirsiniz. Farklı ihtiyaçlarınız için farklı modellerde emzik askıları arasından da tercih yapabilirsiniz.

Emzik askısı yeni doğum yapmış bir aileye götürebilecek en güzel hediyelerden de biridir. Bebekler için alınan hediyelerin bir ihtiyacı karşılıyor oluşu ebeveynleri de mutlu eder. Bu nedenle hediye seçeneklerini düşünürken de emzik askısı aklınızda bulunabilir.

İsimli Emzik Askısı

Emzik askısını hediye seçeneği olarak düşünenler için ideal seçimlerden biri isimli emzik askısı olacaktır. Üzerinde küçük boncuklarla bebeğin isminin yazılı olduğu isimli emzik askısı, farklı tasarımlarla karşınıza çıkabilir. Ahşap ve pamuk iplikten yapılan isimli emzik askıları hem doğal görünümleri hem de sağlıklı içerikleri ile dikkat çeker. İsme göre uzunluğu değişebilen isimli emzik askısı 6 aydan büyük bebeklere uygundur. Ahşap içerikli isimli emzik askısının temizliği de kolaydır. Sadece elma sirkesi damlatılmış suda 2-3 dakika bekletmeniz ve ardından durulamanız yeterlidir.

İsimli emzik askısı kişiye özel bir ürün olduğu için anne ve babalar tarafından hatıra olarak da saklanabilir. Bebeğiniz büyüdüğünde ona bebekliğinden bir hatıra olarak isimli emzik askısı vermeniz güzel bir jest olacaktır.

Oyuncaklı Emzik Askısı

Emzik askısı modelleri içinde en fazla tercih edilenlerden biri de ucunda oyuncak olan emzik askılarıdır. Bebeklerin doğdukları andan itibaren kullanabilecekleri oyuncaklı emzik askısı hem anne-babalara rahatlık sağlar hem de bebekleri eğlendirir. Emzik ağızlarında olmasa bile bebekler uç kısımda yer alan oyuncağa ulaşmaya çalışabilir, bu sayede el ve göz koordinasyonlarını ve motor becerilerini kuvvetlendirir. Sıkıldığı zamanlarda ise yine oyuncaklı emzik askısı ile bebeğinizi oyalamanız da mümkündür. Yıkanmaya uygun kumaş yapısı sayesinde hijyen konusunda sıkıntı olmadan güvenle kullanılabilir.

Hem Emzik Askısı Hem de Uyku Arkadaşı

Bebeklerin emziğe en fazla ihtiyaç duydukları zamanların başında uyku öncesi gelir. Hatta uyuduğu müddetçe emzik emmeye devam da edebilirler. Bebeklerin kaliteli bir uyku uyumaları için özellikle gece uykularının karanlık bir ortamda olması gerekir. Gece boyunca emzik ihtiyacı olan bebekler uyandıkları zaman ağızlarından düşen emzik için ağlamaya başlayabilirler. Bu durumda anne-babalar da bebeği rahatsız etmemek adına karanlıkta emzik aramak zorunda kalırlar. Emzik askı modelleri arasında tercih edilebilecek peluş emzik askısı bu noktada faydalı ürünlerden biridir. Peluş yapısı sayesinde bebeğiniz de biraz büyüdüğü zaman eliyle peluş kısmı ardından emziği kavrayabilir ve size ihtiyaç duymadan emziğini ağzına götürebilir. Siz de karanlıkta ışık açmak zorunda kalmadan askılı emziği kolayca bulabilirsiniz. Peluşlu ya da ayıcıklı emzik askısı bebeğiniz için uyku arkadaşı görevini de görür.

Tarzını Konuşturan Bebekler

Emzik askısı sadece işlevsel ürünler değildir. Aynı zamanda birbirinden renkli tasarımları sayesinde estetik bir görünümleri de vardır. Bebeğinin giyimine özen gösteren aileler için kullandıkları aksesuarlar da bir o kadar önemlidir. Evde ya da dışarda emzik emen bebeklerin her zaman yanında olan emzik askısı ise görüntüsüne önem verilen aksesuarların başında gelir. Kız ve erkek bebekler için farklı renklerde tasarlanan emzik askılarında unisex seçimler de yapılabilir. Birden fazla emzik askısı alarak, bebeğinize giydirdiğiniz kıyafetle uyumlu renklerde farklı emzik askıları kullanabilirsiniz.

Örgü Emzik Askısı

Emzik askısı tasarımları bu derece çeşitlenmeden önce anne ve babalar emziklerin düşmemesi için bebeklerin boyunlarına bir ip yardımıyla bağlarlardı. Bu durum bebeğin güvenliği için uygun değildi. Bu nedenle zaman geçtikçe üreticiler daha güvenli çözümlere yöneldiler. Fakat örgü gibi hem geçmişe hem günümüze ait zamansız akımlardan da vazgeçilmedi. Hijyen ve güvenlik gibi günümüz standartlarını yakalayan aynı zamanda geçmişin nostaljik havasından da esintiler taşıyan ürünlerden biri de örgü emzik askısı. %100 pamuk içerikle üretildiği için tamamen doğal bir yapıya sahip olan örgü emzik askısı, uç kısmında yer alan sevimli hayvan figürleriyle de hoş bir görünüm sergiler. Yumuşak yapısı nedeniyle bebeklerin ellerinde tutmaktan hoşlandıkları emzik askıları arasında sayılabilir.

Silikon Emzik Askısı

Silikon günümüz dünyasının en kullanışlı materyallerinden biridir. Bu nedenle bebek ürünlerinde de silikon içerikli olanlara sıklıkla rastlanır. Bunlardan biri de emzik askısıdır. Silikon emzik askısı en fazla kullanılan emzik askısı modellerinden biridir. Klipsinin kolayca açılıp kapatılabilmesi, yine kolay bir şekilde temizleniyor oluşu, köşeli bir yapıda olmadığı için bebeğin emme sırasında ağzını acıtmaması gibi avantajlarıyla silikon emzik askısı ebeveynlerin ilk tercihleri arasında yer alır. Uçlarında yer alan hayvan figürleri arasında en fazla ayıcıklı emzik askısı modeline rastlayabilirsiniz. Ördek ve tavşan da silikon emzik askısının ucunda kullanılan yaygın figürlerdendir. Silon emzik askılarının bazı modelleri “emzik, emzik askısı ve emzik kabı” olarak set halinde satılır. Bu setler içindeki emzik kabı da, emziğin askıya asılmadan önce steril kalmasını sağlar.

Kumaş Emzik Askısı

Yumuşak yapısı ile dikkat çeken kumaş emzik askısı üretiminde genellikle kadife tercih edilir. Kadifenin yumuşak dokusu bebeklerin hassas cildiyle de uyumludur. Kumaş emzik askılarının bir ucunda kolay açıp kapanan klips sistemi diğer ucunda emziğin tutturulması için çıt çıtlar vardır. Kız bebekler için pembe, erkek bebekler için mavi renk seçeneklerine ulaşabileceğiniz kumaş emzik askılarında da hayvan figürüne, örneğin sevimli bir ayıcığa rastlamak mümkündür. Örgü emzik askılarında olduğu gibi kumaş emzik askıları da bebeklerin kavramaktan zevk alacakları dokudadır. Bebek deterjanı ile yıkanabilir oluşu anne-babalara kolaylık sağlar. Böylece bebeklerin kumaş emzik askısını ağızlarına götürmelerinde de hijyen açısından bir problem oluşmaz.

Taşlı Emzik Askısı

Taşlı emzik askısı iddialı bir tasarıma sahiptir. Zikon taşlarla bezenmiş askı klipsi ve altın renkli zinciri ile son derece şık bir görünüm sergiler. Anne-babalar taşlı emzik askısı tercihini genellikle 40 mevludu, diş buğdayı, 1 ya da 2 yaş doğum günü kutlamaları gibi özel günler için yaparlar. Bu kutlamalar sırasında yine özel olarak alınan kıyafetleri giydirdikleri bebeklerinin, her türlü aksesuarının da şık görünmesini isteyen ebeveynler için taşlı emzik askısı ideal bir seçenektir. Erkek bebekler için taç, kız bebekler için Hello Kitty, unisex seçeneği için nazar boncuğu resmi ile süslenen taşlı emzik askıları, yine zirkon taşlarla süslenmiş emziği ile birlikte takım olarak satın alabilirsiniz.

Emzik Zinciri mi, Emzik Askısı mı?

Emzik askısı denildiğinde emzik zinciri tanımlaması da sıklıkla karşınıza çıkar. Daha eski yıllarda emzik askılarının pek çoğu zincir görünümde tasarlanırdı. Bu nedenle emzik askısına hala emzik zinciri de denilir. Günümüzde de zincir görünümlü emzik askıları mevcuttur. Yalnız bu askılar, eskiden olduğu gibi bebeklerin boyunlarına bağlanarak değil klips yöntemiyle giysilerinin yakalarına tutturularak kullanılırlar. Ayrıca silikon gibi bebeğe zarar vermeyecek malzemelerden üretilirler. Zincir şeklindeki emzik askılarının avantajı, bebeklerin genellikle hem uzun zincirle hem de ucundaki emzikle oynamaktan zevk almalarıdır. Zincirin uzun olması bebeğin sadece yakasına değil puset veya yastık kenarı gibi daha uzak mesafedeki yerlere de klipsi takma imkanı tanımasıdır.

Hediye Olarak Emzik Askısı

"Yenidoğan bebeğe ne hediye almalıyım?" diye düşünüyorsanız, emzik askısı seçeneği üzerinde durabilirsiniz. Bebeklere hediye alırken, hem bebeği hem de aileyi mutlu edecek ve onların yaşamını kolaylaştıracak bir ürün seçimi yapmak gerekir. Fakat bebekler belli bir yaşa gelene kadar onlara alınan hediyelerin çok da farkında olmazlar. Yine de bir emzik askısı, bebeğin motor becerilerine katkısı olacak hediyelerden biri olabilir. Ayrıca anne-babaları da emzik arama veya temizleme derdinden kurtacağı için bu hediye onları mutlu edecektir. "Hediye olarak emzik askısı alırken nasıl bir seçim yapmak gerekir?" sorusu ise birkaç seçenekle cevaplanabilir. Özel günlerde tercih edilen taşlı emzik askısı modellerini değerlendirebilirsiniz. Emzik, emzik zinciri ve emzik askısı olarak set halinde satılan bu ürün güzel bir hediye seçeneğidir. Eğer hediye alacağınız arkadaşlarınız sadelikten hoşlanıyorsa o zaman isimli emzik askısı ile hem hatıra görevini yerine getiren hem de işlevi olan özel bir hediye almış olursunuz. Emzik askıları bütçenizi zorlamayacak ürünler arasında sayılabilir. Bu nedenle dilerseniz farklı modellerde birden fazla emzik askısı alarak bir paket halinde de hediye edebilirsiniz.

Emzik Emme Süreci Sona Erdiğinde

Emzik askıları bebeğinize 2 bazen 3 yaşına kadar eşlik eder; evde, pusette, gece uyurken yatakta. Bebeğiniz kendine ait eşyaların farkına vardığı zaman onlar arasında seçim yapmaya da başlayabilir. Evinizde birkaç emzik askısı varsa bebeğiniz bunlardan birini daha çok seviyor olabilir. Bu nedenle emzik askısı, bebeğiniz emzik emmeyi bıraktıktan sonra da bir süre daha oyuncak vazifesi ile evdeki varlığını koruyabilir. Zincirli emzik askılarının klipslerine, minik oyuncaklar da takabilirsiniz. Emzik emmeyi bırakan bebeğiniz, tüm dişleri çıkana kadar diş kaşımaya devam edebilir. Diş kaşıma aparatları da ellerinden sürekli düştüğü için sterilize edilmesi gerekir. Bu nedenle emzik askıları uygun diş kaşıma aparatlarının ucuna takılarak, onların da temiz kalmasını sağlayabilir.

Emzik Askısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Emzik askıları, emziklerin yere düşüp kirlenmesini ya da evde yatak veya koltukların altına düşüp kaybolmasını engelleyen, son derece faydalı ürünlerdir. Bunların yanı sıra estetik görünümleri ile anne-babaların sevdikleri aksesuarlar arasında da sayılır. Emzik askısı satın almadan önce dikkat edilmesi gereken pek çok kriter de vardır.

Ahşap, silikon veya plastik; hangi materyalden üretilmiş olursa olsun, emzik askısı kesinlikle kimyasal içerikli olmamalıdır. Bebekler sadece emzikleri değil emzik askılarını da ağızlarına götürürler. Hatta diş çıkarma dönemlerinde emzik askıları bir anlamda diş kaşıma görevini yerine getirirler. Bu nedenle emzik askılarının içeriklerinin güvenli materyallerden üretilmiş olması çok önemlidir. Ayrıca ağızlarını ve damaklarını acıtmayacak, köşeli yapıda olmayan ürünler tercih edilmelidir.

Bebek büyütmek başlı başına zor bir işken, bu işi daha kolay hale getiren pratik ürünler bu nedenle her zaman tercih sebebidir. Emzik askısı satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, emzik askısının klips yapısıdır. Kolay açılıp kapanabilen klipsler kullanım rahatlığı açısından önemlidir. Çünkü emzik askıları bir yerde sabit kalmak durumunda değildir. Kimi zaman bebeğinizin yakasının kenarına tutturabileceğiniz gibi oradan çıkarıp pusetine, battaniyenin kenarına da takabilirsiniz. Pusetinden çıkardığınız bebeğinizin emzik askını bu defa yine yakasında kullanabilirsiniz.

Ayrıca, klipslerin metal olmaması hem bebekte alerjik reaksiyona yol açmaması hem de ağzını acıtmaması açısından da önemlidir.

Bu Noktalara Dikkat Etmelisiniz

Emzik askısında ip kullanımı varsa bu iplerin kopmaya karşı dayanıklı olmaları gerekir. Pamuk içerikli ürünlerde tercih edilen bu ipler boncuk gibi süsleri dizmek için kullanılır. Üreticiler genel olarak iplerin sağlamlığı konusunda hassasiyet gösterirler.

Emzik askılarının temizliği de önemli bir konudur. Ahşap içerikli emzik askılarının temizliği elma sirkesi gibi doğal ürünlerle yapılabilir. Örgü ve kumaş emzik askıları ise bebek deterjanı ile yıkanabilir. Emzik askılarının paketinden ilk çıktığı zaman yıkanması tavsiye edilir.

Emzik askısı almadan önce bebeğinizin kullandığı emziğin, emzik askısı ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çünkü her emzik, emzik askısı kullanmak için uygun olarak üretilmemiştir.

Dayanıklı yapıda bir emzik askısı satın aldığınız takdirde, diğer bebek ürünlerinde olduğu gibi yenidoğan bebeğiniz için de aynı askıyı kullanabilirsiniz veya bir yakınınızın bebeğine kullanması için hediye edebilirsiniz.

Emzik Askısı Fiyatları

Emzik askısı fiyatları, modellerine göre değişim gösterir. Ahşap emzik askısı, silikon emzik askısı, oyuncaklı emzik askısı gibi farklı tasarım gruplarını, kendi içlerinde de kullandıkları materyaller değişebileceği için farklı fiyatlara satın almak mümkündür. İsimli emzik askıları isme özel üretim olmalarına rağmen son derece ulaşılabilir rakamlarda satışa sunulurken, taşlı emzik askıları özel tasarımları nedeniyle diğer emzik askılarına göre biraz daha maliyetli olabilir. Birden fazla emzik askısı alacaksanız daha ekonomik seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Sadece bir tane almayı tercih ediyorsanız o zaman daha yüksek rakamlı seçenekleri de inceleyebilirsiniz. Bütçenize ve zevkinize uygun emzik askısı modelleri arasından seçim yapmak isterseniz, Trendyol'un geniş ürün yelpazesini inceleyebilirsiniz.