Eksantrik

6342 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Eksantrik

Eksantrik Mili Ne İşe Yarar?

Eksantrik, Türkçedeki karşılığı dış merkezlik ve ayrıksı olan Fransızca kökenli bir kelimedir. Kelime anlamının yanı sıra bir motor aksamı olarak da bilinir. Mil, kayış, dişli, sensör gibi parçaların ön adı olarak kullanılır. Eksantrik denildiğinde akıllara ilk gelen şey, kam mili olarak da adlandırılan eksantrik mili olur. Bu parça, supapların açılıp kapanmasını sağlar ve çoğunlukla motorun içinde, üst tarafında yer alır. Bu parça bir şaft olarak da nitelendirilebilir. Üzerinde farklı profiller bulunur ve asimetrik bir şekle sahiptir. Asimetrik şekli supapların açılıp kapanmasını sağlar. Üzerinde farklı profiller bulunmasının sebebi, motorun yaklaşık 600 rmp’den 7000 rmp devir civarına kadar genişleyebilen bir bantta çalışıyor olmasıdır. Burada tek bir değer söz konusu olamayacağı için tek bir profil kullanılması da mümkün değildir. Eksantrik mili aracın kullanacağı yakıta ve sergileyeceği performansa doğrudan etki eder. Yüksek performans istenen durumlarda yüksek devir gerekir. Yakıttan tasarruf etmek istenen durumlarda ise düşük devir gerekir. Bunlar da supapların açılma boyu ve açık kalma süresi ile sağlanır. Yüksek performans elde etmek için supap hem uzun süre açık kalmalı hem de fazla açılmalıdır, böylece içeriye daha fazla hava girmesi sağlanır. Yakıt tasarrufunda ise supap açılma boyu düşürülür, böylece hava akışının hızlanması sağlanır. Yani kam mili supapların açılma ve kapanma boylarını ve sürelerini ayarlayan parçalar bütünüdür. Motorun üzerine ince bir ayar ile yerleştirilir. Hareketleri motor devrine göre şekillenir. Bu parçalar güçlerini triger kayışından alır. Yapımında tercih edilen ilk maddeler çelik alaşımları ve karbon çelikleri olsa da farklı malzemelerden de elde edilebilir. Tek parça olarak üretilir. Yapımında döküm ve dövme teknikleri kullanılır. Yer aldığı aracın teknolojisine bağlı olarak sayısı değişiklik gösterebilir. Eski tip olanlarda tek parça halinde, yeni tip motorlarda ise iki adet bulunur. Trendyol size eksantrik çeşitleri arasından yüzlerce seçenek sunar. Ürün seçimi yaparken Trendyol’a göz atabilir, eksantrik modellerini inceleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuz ürünü güvenli bir alışveriş ile elde edebilirsiniz.

Eksantrik Mili Ne İşe Yarar?

Eksantrik mili, supapların açılış ve kapanışını kontrol eden bir motor aksamıdır. Kam mili olarak da bilinir. Presle dövülerek ya da dökülerek elde edilir. Tek parça halinde üretilir. Üzerinde kamlar yer alır. Araçlarda, motorun üst kısmında konumlanır. Güç aldığı triger kayışı ve siboplar ile temas eder. En önemli parçalardan biridir. İşlevleri supapları zamanında açmak, zamanında kapatmak, açık kalacağı süreyi ayarlamaktır. Bu işlevler sayesinde motordaki hava akışını ve yakıt tüketimini kontrol eder. Motor performansını, yakıt tüketimini ve emisyonları da bu şekilde belirler. Bunların haricinde, bulunduğu motorda yakıt sistemi karbüratörlü ve ateşleme sistemi klasik karbüratörlü ise, distribütör ile yağ pompasını ve yakıt otomatiğini çalıştırır. Kam milinde emme, sıkışma, yanma ve egzoz olmak üzere dört farklı vuruş bulunur. Sıkışma ya da yanma esnasında supapların açık olması, emme ve egzoz zamanlarında ise supapların kapalı olması gerekir. Eksantrik mili bu zamanlamayı ayarlamakla sorumlu olan parçadır. Bir zamanlama zinciri ya da zamanlama dişlileri aracılığıyla veya triger kayış ile kendisinin yarısı kadar dişe sahip olan krank miline bağlanır. Yani krank mili, kamın iki katı hızda döner. Bu durum eksantrik milinin çalışma prensibini açıklar. Eksantrik çalışırken motorun krank milinden hareket alır. Bir çevrimin tamamlanması için krank iki tur yani 720 derece döner, kam mili ise bir tur yani 360 derece döner. Bu dört zamanlı bir motor için geçerlidir. Dört zamanlı bir motor minimum bir adet kam mili bulundurur. Bu sayı motorun yapısına göre değişiklik gösterir. Farklılık gösterse de kam milleri çoğunlukla motor bloğuna veya silindir kapağına sabitlenir. Millerin üzerinde farklı düzenekler yer alır. Emme ve egzoz supapları için çoğu zaman farklı alternatifler kullanılır. Egzoz için kullanılan, krank mili tarafından triger kayış yardımıyla hareket ettirilir. Emme için kullanılan ise, egzoz kam mili tarafından bir dişli aracılığıyla hareket ettirilir. Mil hareket ederken supapları açan parçalar kamlardır. Kamlar sivri birer uç ve dairesel kısımlardan oluşur. Bu kamlar, supapların yavaş açılıp kapanmasını sağlayarak aşınmasını ve ses çıkarmasını önleyen sessizleştirme alanlarında kam ile birleşir. Motorların pek çoğunda ince kamlı miller tercih edilir. Geniş kamlı millerin tercih edildiği motorlar yüksek güç elde etmek isteyenler tarafından kullanılır. Geniş kamlı eksantrik, supapların daha uzun süre açık kalması sağlanır. Böylece motora daha çok hava girmesi sağlanarak yüksek güç elde edilir. Araç motorlarının vazgeçilmez bir parçası olan eksantrik mili satın almak için Trendyol’a göz atabilirsiniz. Trendyol sizlere geniş bir ürün yelpazesi sunan online bir alışveriş platformudur. Aradığınız ürünü, diğer müşterilerin yorum ve değerlendirmelerini inceleyerek aklınızda soru işareti kalmadan kolayca bulabilir, uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

Motorun Olmazsa Olmazı Eksantrik Mili Fiyatı

Motorun Olmazsa Olmazı Eksantrik Mili Fiyatı

Eksantrik, araçlarda hem performansı hem de yakıt ekonomisini doğrudan etkilemesi yönüyle motorların en önemli parçalarından biridir. Kam mili olarak bilinen bu parçayı satın almak isteyen kişilerin akıllarında oluşabilecek soru işaretlerinin başında eksantrik mili fiyatı gelir. Bu ürünün fiyatı aracın modeline ve motor gücüne göre farklılık gösterir. Satın alacağınız ürün aracınızla uyumlu olmalıdır. Bu nedenle bir bütçe belirlerken, aracınızın teknik özelliklerini iyi değerlendirmeniz, eksantrik milin araç ile uyumluluğunu göz ardı etmemeniz gerekir. Egzoz kam mili ve emme kam mili ayrı ayrı satın alınabilen parçalardır. Bunun yanı sıra motorun yapısına göre tek parça bir mil de satın alabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz ürünü bulmakta zorlanıyor, farklı görüşlere ya da yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Trendyol’da yer alan müşteri yorumlarına ve değerlendirmelere göz atabilirsiniz. Trendyol, müşterilerine satın aldıkları ürün hakkında yorum yapma ve alışveriş yaptıkları satıcıları değerlendirme fırsatı sunan online bir alışveriş platformudur. Trendyol’da eksantrik modelleri arasından bir ürün satın alırken, araç marka ve modellerini ya da ürün markalarını filtreleyebilir, bütçenize uygun fiyat aralığını belirleyebilir, bu sayede aradığınız ürünü daha kolay bulabilirsiniz. Trendyol her bütçeye uygun fiyat seçenekleri sunmasının yanı sıra tek tek ya da set halinde satış seçenekleri ile de ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olur. Kamın yanı sıra, Trendyol ile eksantrik devir sensörü, konum sensörü, eksantrik kayışı, zincir seti, mil keçesi, eksantrik dişlisi, triger eksantrik gergi seti, zincir gergi ayarlayıcısı gibi birçok ürün çeşidine ulaşabilirsiniz. Trendyol bünyesinde yüzlerce eksantrik modelini barındırır. Bu ürünleri kullanan müşterilerin yorumlarını inceleyerek hem ihtiyaçlarınıza hem de bütçenize uygun modeli seçebilirsiniz. Trendyol müşterilerine kaliteli hizmet sunmayı ilke edinen bir platformdur. Trendyol ile indirimli eksantrik seçeneklerini farklı indirim zamanlarında inceleyebilirsiniz. Trendyol müşterilerine çeşitli kuponlar ve kampanyalar ile daha uygun fiyatlar ile alışveriş yapma olanağı tanır. Kampanya ve fırsatlardan yararlanmak için sadece onları takip etmeniz yeterlidir. Trendyol müşterilerine güvenli bir alışveriş deneyimi yaşatmayı ilke edinmiştir, bu nedenle Trendyol ile alışverişinizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Eksantrik Sensörü Nedir?

Eksantrik Sensörü Nedir?

Eksantrik, araçlarda farklı destekleri bulunan motorlar için olmazsa olmaz parçalardan biridir. Eksantrik sensörü de bu desteklerden biridir. Bu sensör kam mili konum sensörü olarak da adlandırılır. Günümüzde tüm modern araçlarda yer alan bu aparat, araç için oldukça önemlidir. Bu kadar önemli olmasının sebebi ise motorun düzgün çalışmasını sağlamasıdır. Bu aparat, eksantrik milinin dönme hızını ve dönüş sırasında yer aldığı konumu hesaplar. Bu parçanın motorda, kam gibi spesifik bir yeri yoktur. Konumlandırıldığı yer aracı üreten firmaya göre farklılık gösterir, çünkü her üretici bu sensör için farklı bir konum belirler. Kimi zaman silindir kapağının arkasında, kimi zaman motor bloğunun yanında, kimi zaman ise liflerin yakınında bir alana konumlandırılır. Bu sensör, krank miline göre kendi duruşunu belirlemeyi amaçlar. Bu sensörün arızalanması durumunda değiştirilmesi gerekir. Arıza durumunda araç farklı tepkiler gösterir. Bunlar motor arıza lambası uyarısı, ateşleme sorunları, araçta sarsıntı, motorun stop etmesi, ani hızlanma sorunları, şanzıman kilitleme ya da fazla yakıt tüketimi olabilir. Arıza lambasının yanması, farklı arızaların da işaretçisi olabilir yine de kam mili konum sensörünün arızalandığında ilk olarak motor arıza lambasını yaktığı unutulmamalıdır. Motorun ciddi hasar görmemesi için arıza lambası yandığında araç kısa süre içerisinde kontrol edilmelidir. Kam mili konum sensörü motor bilgisayarına sinyal iletilmesinde görev alır. Bu nedenle arızalanması motor bilgisayarına iletilen sinyallerin zayıflamasına ve bu nedenle aracınızın çalışmamasına neden olabilir. Bu parçadaki arızalar motorun güç kaybetmesine sebep olduğu için sizi sarsıntı ya da ani hızlanma sorunları ile karşı karşıya bırakabilir. Daha kötüsü aracınız seyir halinde iken stop etmesine sebep olabilir. Aracınıza uygun eksantrik sensörünü Trendyol ile kolayca satın alabilirsiniz.

Eksantrik Sensörü Neden Arızalanır?

Eksantrik Sensörü Neden Arızalanır?

Eksantrik mili konum sensörü, modern araçlarda, aracın sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacıyla kullanılan, motorda yer alan birçok parçanın birbirleri ile uyum içinde çalışmasını sağlayan bir aparattır. Bu sensör, yer aldığı aracın markasına ya da modeline göre çeşitli sorunlar ortaya çıkarabilir. Kam mili konum sensörü farklı zaman dilimlerinde arızalanabilir. Aracınızla seyir halinde iken bile arıza yapabilir ve bu tehlikeli bir duruma sebep olabilir. Bu sensörün arızalanmadan önce herhangi bir belirti vermeme ihtimali de olduğundan, aracınızla hareket halinde iken motorda ani bir güç kaybı olduğunu fark etmeniz durumunda kam mili konum sensöründen şüphelenebilirsiniz. Ani arızalarda çoğu zaman stop eder ya da hiç çalışmaz. Bu sık yaşanan bir sorun olduğundan, endişelenmemek gerekir. Günümüz araçlarının pek çoğunda kam mili sensörü kullanılır. Kullanılan sensörler genellikle manyetik efektlidir. Bu tip sensörler, aracın bilgisayarına voltaj sinyali gönderir ve bunu bir kontrol modülü aracılığı ile yapar. Normal şartlarda gönderilen voltaj sinyalinin değeri 5 volt civarında olur. Sensör bir sorun olduğunu algıladığında daha yüksek değerde sinyal göndererek arıza olduğunu belirtir. Bu sensör, kablo demetlerinden ya da motor gücü kontrol modülü arızalarından kaynaklı sorun yaratabilse de arızalar daha çok sensörün kendisinden kaynaklanır. Bu sensörün düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını anlamak için doğru ekipmanlar kullanmak gerekir. Doğru ekipmanlar kullanıldığı takdirde bu oldukça kolay bir işlemdir. Arızalı bir kam mili konum sensörünü değiştirmek fazla vakit almayan kolay bir işlemdir. Bu konuda yeterli bilginiz ve gerekli ekipmanınız var ise sensörü kendiniz de değiştirebilirsiniz. İhtiyacınız olan eksantrik mili konum sensörüne ise, aracınızın modelini, motor gücünü, yaşını göz önünde bulundurarak Trendyol aracılığıyla sahip olabilirsiniz. Trendyol ile eksantrik sensörü fiyatını, değerlendirmelerini ve müşteri yorumlarını değerlendirerek, istediğiniz ürünü güvenli bir şekilde alabilirsiniz.

Avantajlı Fiyatlar ile Eksantrik Modelleri

Avantajlı Fiyatlar ile Eksantrik Modelleri

Eksantrik, motorda yer alan pek çok parça ile uyum içerisinde çalışan, yer aldığı aracın modeline, motor gücüne, üretim yılına göre farklılık gösterebilen bir motor aksamıdır. Bu parçaların fiyatları da kullanılacağı aracın teknik özelliklerine göre farklılık gösterir. İhtiyaç duyulan ürün satın alınmadan önce araca uygun olup olmadığına dikkat edilmeli, doğru ürün tercihi yapmaya özen gösterilmelidir. Satın alacağınız ürün ile ilgili bilgi edinmek için Trendyol’a başvurabilirsiniz. Trendyol’da yer alan ürünler ile ilgili, satıcıların verdiği bilgileri inceleyebilir ya da ilgilendiğiniz ürünü satın almış, kullanmış müşterilerin yapmış olduğu yorumları okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz. Trendyol bütçenize uygun, avantajlı fiyatlar ile alışverişinizi daha verimli hale getiren online bir alışveriş platformudur. Trendyol ile ihtiyacınız olan eksantrik kayışı çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Diğer yandan eksantrik dişlisi, eksantrik devir sensörü, eksantrik zincir seti, triger eksantrik gergi seti gibi pek çok ürüne ulaşabilirsiniz. Kolay anlaşılabilen, filtreleme özellikleri ile aradığınız ürünü daha kolay bulmanıza yardımcı olan tasarımı ile Trendyol alışverişinizi daha keyifli bir hale getirir. Trendyol bünyesinde yüzlerce çeşit eksantrik modeli barındırır. Bu modeller arasından ihtiyacınıza yanıt veren ürünü size özel fiyatlarla satın almanızı sağlar. Farklı zaman dilimlerinde çeşitli fırsat ve kampanyalar sunan Trendyol, müşterilerine bu fırsat ve kampanyaları takip ederek istedikleri ürünlere uygun fiyatlarla sahip olma olanağı sunar. Trendyol, müşterilerine alışveriş yaptıkları satıcıları değerlendirme fırsatı sunar. Bir ürünü farklı satıcılar aracılığı ile satın alabildiğiniz Trendyol’da müşterilerin satıcılar için yaptığı değerlendirmeleri göz önünde bulundurarak güvenli bir alışveriş yapabilirsiniz. Trendyol ile yalnızca ürün özelliklerini değil, markaları, satıcıların değerlendirmelerini, kampanyalı ürünleri de filtreleyebilir bu sayede de alışverişinizi kişiselleştirebilirsiniz.

İhtiyaç Duyduğunuz Eksantrik Modelleri Trendyol’da

İhtiyaç Duyduğunuz Eksantrik Modelleri Trendyol’da

Online alışveriş pek çok açıdan oldukça avantajlıdır. Bu avantajların başında ise zaman tasarrufu sağlaması, yer ve zaman sınırının olmaması, sınırsız seçenek sunması, fiziken yorgunluğa sebep olmaması gelir. Ürün kalitesi, fiyat uygunluğu, satıcı güvenilirliği gibi konular online alışveriş yapan bireylerin akıllarında oluşan soru işaretlerinden bazılarıdır. Online alışveriş denildiğinde akıllara ilk gelen ve bu soru işaretlerini başarılı bir şekilde gideren sitelerden biri de Trendyol’dur. Trendyol binlerce farklı ürün seçeneği ile müşterilerine hizmet verir. Bünyesinde onlarca farklı kategori, marka ve satıcı barındıran Trendyol, otomobil ve motor ile ilgilenen müşterilerin de mutlaka göz atması gereken bir platformdur. Trendyol ile otomobil aksesuarlarından motor aksamına kadar pek çok konuda tek bir platform üzerinden ürün alışverişi yapmak mümkündür. Trendyol’da eksantrik modelleri arasında araç modeline ve motor gücüne göre farklılık gösteren pek çok model yer alır. Geniş ürün yelpazesi ile Trendyol, müşterilerinin ihtiyaç duydukları ürünlere kolayca erişebilmesini sağlar. Trendyol ile bir ürün ararken incelediğiniz ürünlere benzer ürün önerilerini inceleyebilir, dilediğiniz ürünü Trendyol’a özel indirimli ve uygun fiyatlar ya da çeşitli fırsat ve kampanyalar ile satın alabilirsiniz. Trendyol’da alışveriş yaparken özellikle ilgilendiğiniz markaları filtreleyebilir, bütçenize uygun fiyat aralığını belirleyebilirsiniz. Trendyol’un favorilere ekleme özelliğini kullanarak beğendiğiniz ürüne özel fırsatlardan, indirimlerden ya da kampanyalardan anında haberdar olabilirsiniz. Trendyol ile otomobilinizde veya motosikletinizde bulunmasını istediğiniz aksesuarları ya da ihtiyaç duyduğunuz yedek parçaları kolay ve güvenilir bir şekilde satın alabilir, eksantrik fiyatlarını inceleyebilir ve seyahatinizi daha emniyetli ve keyifli hale getirebilirsiniz.