Ejder Meyvesi

1395 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesinin Öne Çıkan Faydaları

Ejder meyvesi kökeni Güney ve Orta Amerika’ya dayanan tropik bir meyve çeşididir. Rengiyle ve şekliyle dikkat çeker. Bunun için birçok kişinin aklında ejder meyvesi nedir sorusu belirebilir. Bu meyve bilimsel olarak sınıflandırıldığında Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin meyvesi olduğu ortaya çıkar. Asıl adı pitaya olmasına rağmen görünüşü sebebiyle bu isimle popülerleşir. Ayrıca farklı bölgelerde dragon fruit ve pitahaya olarak da adlandırılır. Kaktüs ailesine bağlı olan bu tat, içerdiği vitaminler sayesinde günlük B vitamini ihtiyacınızın %90’ını, C vitamini ihtiyacınızın ise %85’ini karşılamaya yeter. Kızılderililer, bu özelliğini asırlar önce fark eder ve bitkiyi enerji kaynağı olarak görürler. Her ne kadar günümüz teknolojisi sayesinde besin değerleri ortaya çıkmış olsa da Amerikan toplumu tarafından yararı görülür ve alternatif tıbbın birçok alanında kullanılır. Tadı, kivi ve armudun karışımına benzetilir. Ekşi ve tatlı tadı bir arada sunan aroması pek çok kişi tarafından sevilir. Soğuk tüketilmesi gereken pitaya, özellikle sıcak ülkelerin vazgeçilmez meyvesidir. Bu nedenle çeşitli toplumlarda çilek armudu gibi farklı isimler de kullanılır. İçerdiği antioksidanlar ve besinler sayesinde oldukça faydalı bir besindir. Birçok uzman ejder meyvesi bitkisi sayesinde pek çok hastalığı iyileşebileceğini söyler. Tüketimi ise oldukça basittir. Yenilebilir kısmına ulaşmak için pitayayı kesmek gerekir. Kesilen bölümün içinde etli bir kısım bulunur. Bu kısmın rengi meyvenin yaşına, yetiştirildiği yere ve cinsinde göre değişiklik gösterir. Pitaya, dış kabuğunun ayrılması yönüyle ananasa benzer. İç kısmında siyah, çıtır çıtır tohumlar bulunur. Bu yönüyle kiviye benzetilen ürün, tohumlarla birlikte kolaylıkla yenebilir. Çiğ olarak yükleyebileceğiniz etli kısım hafif tatlı bir aromaya sahiptir. Oldukça hafif ve yararlı olan tohumları tadı itibarıyla fındık, çerez tadı verir. Pitaya, pek çok içeceğin ve yiyeceğin yapımında kullanılır. Özellikle meyve suyu ve şarap yapımında tatlandırıcı amaçlı katılır. Bu meyvenin çiçekleri direkt olarak tüketilebileceği gibi çayı da yapılabilir. Ancak kabuğu kesinlikle yenilmez. Rengiyle, şekliyle, tadıyla ilgi gören bu ürüne Trendyol üzerinden ulaşmanız mümkün. Ürünlerin içeriklerine bakarak boyut ve miktarı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ejder Meyvesinin Öne Çıkan Faydaları

Ejder meyvesi tohumu toprağa atıldığı andan itibaren gelişmeye başlar. Geçen belirli bir sürenin ardından dallarından çıkan meyve yenilecek hale gelir. Bu meyve tadından ziyade insan vücudunda yarattığı olumlu etkilerle ön plana çıkar. Bu meyve, yani bir diğer adıyla pitaya, içerisinde bol miktarda protein, lif ve karbonhidrat içerir. Ayrıca vitamin deposudur. İçerisinde günlük ihtiyacınızı karşılayacak kadar C vitamini bulunur. Bu sayede bağışıklık sisteminizi korur. Hastalıklara karşı oldukça güçlü bir yapı oluşturur. C vitamininin yanı sıra içerisinde bol miktarda B vitamini de bulunur. Kan hücrelerinin oluşumundan psikolojik sorunlara kadar pek çok şeye fayda sağlayan B vitamini oldukça önemlidir. B vitamini genellikle et ve süt ürünlerinde bulunur. Bu meyve kendine has olarak İçerdiği bol B vitamini sayesinde, et ve süt türü besinleri tüketmeyenler için oldukça ideal bir alternatiftir. İçerisinde Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini de bulunur. Doymamış yağ asitleri vücudunuzdaki pek çok fonksiyonun düzenli bir şekilde işlemesinde yardımcı olur. Birçok diyetisyen ve beslenme uzmanı da pitayanın tüketimini destekler. Çünkü bu meyvenin kalorisi yok denecek kadar azdır. Az lifli yapısı sayesinde hafif bir besin olarak diyet listelerinde yerini alır. Üstelik verdiği tokluk hissi sayesinde de kişilerin kilo vermesi konusunda etkin rol oynar. İçerisinde yüksek miktarda kalsiyum bulunan ürün, özellikle kemik erimesi gibi sorunları olan hastalara tavsiye edilir. Büyüme çağında olan çocukların da tüketmesi oldukça yararlı olur. Kemik gelişimine destek olan yapısı sayesinde sadece çocuklar değil pek çok kişi tarafından tüketilir. Ejder meyvesi faydaları uzmanlar tarafından hala araştırılıyor. Son zamanlardaki araştırmalar sonucunda ortaya çıkan kan basıncı düşürme özelliği de dikkat çekiyor. Bu özelliği sayesinde yüksek tansiyon riskini en aza indirir. Orta yaşlılar ve tansiyon problemi olanlar için ideal bir aperitiftir. Ayrıca içerdiği likopen maddesinin kalp ve damar hastalıkları için de oldukça yararlı olduğu söylenir. Cilt dostu besin değerleri sahesinde dermatoloji uzmanları tarafından da tavsiye edilir. Cilt kuruluğunu tedavi etme özelliği sayesinde özellikle kuru cilt yapısına sahip insanların tüketmesi önerilir. Vücuttaki sıvı düzeyini artıran ve düzenleyen bir yapıya sahiptir. Sahip olduğu besin değerleri maddeden maddeye değişiklik gösterir. 100 gr pitaya içerisinde; iki gr diyet lifi, üç gr kalori bulunur. Diğer bitkilere nazaran düşük kalorili olduğundan kilo vermek isteyenler tarafından sıkça tercih edilir. İçerisinde bulunan diğer besin değerleri; 40 mg sodyum, 120 mg karbonhidrat, 120 mg kalsiyum ve 4 g proteindir. Ayrıca 100 gram pitaya içerisinde 10 mg C vitamini bulunur. Üstelik içerdiği az şeker oranı sayesinde diyabet hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Oldukça zengin besin değerine sahip bu ürüne Trendyol aracılığıyla ulaşabilir, güvenle tüketebilirsiniz.

Faydaları Saymakla Bitmeyen Ejder Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Faydaları Saymakla Bitmeyen Ejder Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Bu meyvenin faydalarını öğrenen herkesin aklına ejder meyvesi nasıl yetiştirilir sorusu gelebilir. Her ürünün olduğu gibi bu türün de yetişme koşulları farklıdır ve bazı püf noktalara bağlıdır. Pitaya her bölgede yetişmesi mümkün olmayan bir türdür. Özellikle tropikal ortamın hakim olduğu bölgelerde yetişir. Bunun için çok veya az sıcaklıklarda varlığını sürdüremez. 0 derecenin altında ve 40 derecenin üstü gelişmesini durdurur. Bunun için sıcaklık oldukça önemlidir. Bu meyveyi yetiştirmenin bazı zorlukları ve kolaylıkları mevcuttur. Olumlu tarafı ürünün büyümesinde suya olan ihtiyacın az olmasıdır. Domatese veya birçok bitkiye nazaran daha az su harcayarak tarım yapmak mümkündür. Ayrıca birçok üretici, gübre ve ilaç maliyetinin de yok denecek kadar az olduğunu söyler. Bir ağacın 20 yıl kadar meyve verebildiğini söyleyen çiftçiler bu ürünü yetiştirmekten memnun kalırlar. Bu meyvenin tadını bilen ve faydalarını duyan birçok kişi bu türü evde de yetiştirmek ister. Pitayanın evde yetişmesi oldukça zordur ama imkansız değildir. Ancak bazı noktalara dikkat ederek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Toprak ve saksı seçimi oldukça önemlidir. Çok fazla su aldığında ürünün kökleri çürüyebilir bunun için saksının altında mutlaka delik olmalıdır. Toprak ise kumlu tercih edilmelidir. Tohum ise dikkat edilmesi gereken bir diğer maddedir. Tohumları güvenilir bir yerden alabilir veya meyvenin içinde bulunan siyah çekirdekleri kullanabilirsiniz. Eğer siyah çekirdekleri kendiniz toplayacaksanız tohumlara zarar vermeden ayırmalı ve bir gün boyunca nemli bir kağıt havluya sararak bekletmelisiniz. Tohumunu zengin içerikli ve kaliteli seçtikten sonra bir diğer aşama çimlendirmedir. Bu aşamada çimlendirme kabına uygun toprağı koymalı ve üzerine tohumlarınızı yerleştirmelisiniz. Ardından üzerine az bir miktar daha toprak koymanız yeterli. Bu işlemi plastik bardakla da yapmanız mümkün. 2 gün boyunca toprağın nemli kalmasına dikkat etmeli ve azar azar sulamalısınız. Bu işlemden 30-40 gün sonra küçük bir saksıya aktarabilirsiniz. Saksıya aktarırken tohumlara ve çimlere zarar vermemek alacağınız verimi üst düzeye çıkarır. Düzenli ve yeterli sulamalı sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Bu kadar zahmetle uğraşmak istemiyorsanız Trendyol aracılığıyla kolaylıkla meyveye ulaşabilirsiniz.

Ejder Meyvesinin Besin Değeri Yüksek Çeşitleri

Ejder Meyvesinin Besin Değeri Yüksek Çeşitleri

Kaktüsgiller arasında en tatlı cins sayabilecek pitayanın 8 ana farklı cinsi bulunur. Cinslerde aralarında yüz farklı türe ayrılır. Dış kısmı pembe olup iç bölümü kırmızı pembe mor olan pitayalara rastlayabilirsiniz. Hemen hemen aynı tatlara sahip olan kırmızı pitayaların yanı sıra beyaz olanlarda mevcuttur. Beyaz bitkilerin dış kısmının pembe ve sarı olduğu görülür. Ejder meyvesi çeşitleri bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Aslında anavatanı ve türün en çok bulunduğu yer Vietnam’dır. Güney ve Orta Amerika, Malezya, Meksika ve Endonezya gibi farklı ülkelerde oldukça yaygın olarak üretilir. Yakın tarihte Türkiye’de de üretilmeye başlanmıştır. Ejder meyvesi Türkiye içerisinde Akdeniz bölgesinde üretilir. Çünkü ürünün ihtiyaç duyduğu sıcaklıklar o bölgede sağlanır. Bunun için Akdeniz Bölgesi’nde kurulan seralarda üretimi devam eder. Sadece Akdeniz bölgesinde değil, Ege Bölgesinde de üretimi denenmiş. İzmir’in Torbalı ilçesine dikilen ejder meyvesi ağacı 1 yılın ardından ilk meyvesini vermiştir. Türkiye’nin iklim koşullarına bağlı olarak sadece 96 türü yetiştirilebilir. Antalya ve Mersin’deki örtü altı yetiştiriciliği sayesinde ürünler kendi anatomisine uyum sağlayan ortamlarda doğal koşullarla üretilir. Türkiye’de yaygın olarak kırmızı ve beyaz olmak üzere iki farklı çeşit bulunur. İki çeşidinin de oldukça lezzetli olduğu söyleniyor. Yetiştirme tarzı oldukça zor olan bu tür yoğun bir aromaya sahiptir. Tadı armut, kivi, muz, çilek, kavun gibi sevilen aromaları anımsatır. İçi beyaz olan pitayalar ise dağ armudu ve kivi tadına sahiptir. Kırmızıya göre daha ekşi bir tadı vardır. Besin değerleri arasında ufak farklılıklar görülür. Kurması pitayaların besin değeri daha yüksek orandadır. Trendyol üzerinden pitayanın kırmızı ve beyaz çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

Fiyat Aralıkları Bütçeye Uygun Ejder Meyvesi

Fiyat Aralıkları Bütçeye Uygun Ejder Meyvesi

Türkiye’nin iç piyasasında yerini alan bu meyve birçok kişi tarafından sevilir. Bu sayede her geçen yıl üretim ve tüketim oranı yükselir. Ejder meyvesi fiyat aralığını ürünün miktarı, rengi ve çeşidi belirler. Fiyatı belirleyen en büyük unsur ise ürünün miktarıdır. Ürün miktarı ne kadar artarsa fiyatı da o oranda değişiklik gösterir. Kırmızı pitayalar ve beyaz pitayalar arasında ufak fiyat ayrılıkları olabilir. Trendyol üzerinden olgunlaşmış ürünlere ulaşabilirsiniz. Üstelik ürün alırken evde yetiştirmek istiyorsanız ejder meyvesi fidesi de tercih edebilirsiniz. Evinde meyve yetiştirmeyi sevenler için ideal bir üründür. 20-30 cm yavru fidanını ev koşullarında büyütmek ve ürün vermesini sağlamak mümkündür. Fidelerin boyu arttıkça fiyatta da değişiklik gözlemlenir. Ürün sadece besin verme amaçlı değil süs bitkisi olarak da tercih edilebilir. Çünkü sadece içerdiği besin değerleri ile değil görünüşüyle de dikkat çeker. Onu diğer bitkilerden ayıran en önemli özellik geceleri açıp sabahları solmasıdır. Geceleri tüm güzelliğini gösteren pitaya aynı zaman da muhteşem kokusuyla da insanları büyüler. Bu nedenle pek çok yerde gecelerin prensesi, karanlıkların çiçeği veya salon çiçeği olarak adlandırılır. Ejder meyvesi fidanı büyüdükten sonra mahsul verir. Olgunlaşan mahsuller tüketilebilir. Bu sayede fidanlar ilk önce süs sonra yiyecek amaçlı kullanılır. Üstelik fiyatları da oldukça caziptir. Fidanın büyümesi için sağlanması gereken bazı kriterler vardır. Fidan boyu yükseldikçe yanına tahta yardımıyla destek verilmelidir. Aksi takdirde kırılmalar meydana gelebilir. Fidan yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter ise su takviyesidir. İlave edeceğiniz suyu gövdeye temas etmeden sadece toprağa dökmelisiniz. Gövdeye suyun değmesi fidanın çürümesine neden olabilir. Trendyol bünyesinde fidan halinde pitayalar bulunur. Trendyol üzerinden ürünlerin fiyatlarını miktarını ve boylarını detaylı bir şekilde inceleyecek saniyeler içerisinde sahip olabilirsiniz.

Müşteriler Tarafından Yapılan Ejder Meyvesi Yorumları

Müşteriler Tarafından Yapılan Ejder Meyvesi Yorumları

Bir ürünü satın alırken bakılması gereken kriterler ürünün miktarı ve çeşididir. Ancak bazı durumlarda bu yeterli olmayabilir. Bu meyve Türkiye’de yeni yeni keşfedilen bir üründür. Bu nedenle bazı alıcılar tadı konusunda fikir sahibi olmayabilir. Trendyol’da yer alan ejder meyvesi yorumları bu konuda size yardımcı olur. Yorumlar bölümünde daha önceden pitaya tüketen kişilerin bu konu hakkındaki yorumlarını görmeniz mümkün. Bu sayede alacağınız ürünün tadı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca yorumlar kısmı sadece tadı hakkında değil, fidanların bakımı ve tüketimi konusunda da bilgi verir. Örneğin bu meyvenin tohumunu almak istiyorsanız bu konuda sizden daha deneyimli bireylerin düşüncelerini öğrenmek daha doğru kararlar vermenizi sağlar. Bu nedenle Trendyol üzerinden ulaşabileceğiniz yorumlar bölümü alışveriş sürenizi en aza indirir. Trendyol’da bulunan tohumlar %99 çimlenme oranına sahiptir. Bodur pitaya tohumu gibi farklı tohum türleri mevcuttur. Üç ya da beş günde bir püskürtme usulü su verildiğinde ve günde bir saat kadar güneşte bekletildiğinde verimli bir şekilde büyür. Tohumlar genellikle on adet şeklinde paketlenir. Bahçede veya saksıda yetiştirmek isteyenler için uygundur. İlk önce küçük bir bardağa 3 cm derinlik olacak şekilde ekebilirsiniz. Daha sonra tohumlarınız çimlendiğinde daha büyük bir saksıya alabilir, bitkinin gelişimini gözlemleyebilirsiniz. Ürünün bir çok çeşidi vardır. Eğer olgunlaşmış yenilmeye hazır olan bir meyve sıcak ortamlarda tutulmamalı, soğuk yerlerde saklanmalıdır. Sıcak yerlerde bekleyen pitayaların bozulmaya uğradığı görülür. Bu nedenle ürünü saklayacağınız yer de oldukça önemli. Bu ürünün tüm çeşitlerine, tohumlarına ve fidanlarına Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca yorumlar bölümüne bakarak diğer müşterilerin değerlendirmeleriyle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Trendyol'da Sizi Bekleyen Ejder Meyvesi

Trendyol'da Sizi Bekleyen Ejder Meyvesi

Faydalı yönleriyle ün kazanan pitaya, pek çok kişi tarafından severek tüketilir. Onu diğer meyvelerden ayıran bir özelliği de uzun süreli saklama imkanının olmasıdır. 4 derecelik bir buzdolabında bozulmadan ve besin değerlerini kaybetmeden durabilir. Bu sayede 3-4 haftaya kadar soğuk bir ortamda muhafaza etmeniz mümkün. Uzun süre deforme olmadan saklanabilen bu ürün vücudun farklı yerlerinde farklı etkilere yol açar. İçerisinde bulunan besin değerleri sayesinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır . En önemli faaliyetlerinden biri, yaşamsal faaliyetler için oldukça önemli olan alyuvar ve akyuvar hücrelerini artırmasıdır. Pitayanın içerisinde bulunan tohumlar da ürünün besin değerini yükseltir. Bu küçük siyah tohumlar çoklu doymamış yağ asidi yönünden oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde cildin yenilenmesine katkıda bulunur. Ayrıca ürün içerisinde fitoalbumin, antioksidan ve kanseri önleyici serbest radikaller de içerir. Bu nedenle tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle tatlı bir tada sahip olan kırmızı pitayalar Türk damak tadına uygundur ve severek tüketilir. Bu durum ejder meyvesi nerede satılır sorusunu beraberinde getirir. Her geçen gün Türkiye’deki pazar payını artıran meyveye Trendyol üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. İndirimli fiyatları avantajlı seçeneklerle sunan Trendyol iyi bir alışveriş yapmanıza olanak sağlar. Size sunulan filtreleme seçenekleriyle pratik bir şekilde istediğiniz boyuta ve şekle kavuşabilirsiniz. Bu meyvenin fidanları maksimum 4 yaşında gönderilir. Fidan boyu 80-120 cm arasında farklılık gösterebilir. Bu durum bölge ve iklim koşullarına bağlıdır. Çoğu fidan türü yılın 12 ayı boyunca dikilmeye müsaittir. Kırmızı ve yeşilin eşsiz uyumuyla bahçelerin en nadide bitkileri arasında yer alır. Bu sayede fidanlarınızı mahsul çıkana kadar süs olarak kullanabilirsiniz. Pitayanın tohumları ve fidanları hakkında detaylı bilgiyi Trendyol üzerinden alabilirsiniz.