Duvar Kağıdı

100.000+ Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Duvar Kağıdı

Duvar kağıtları duvarlara ve tavanlara uygulanan bir yapı malzemesi olarak öne çıkıyor. Uygulandığı zemini koruma, kusurları kapatma gibi amaçları da taşıyan ancak en çok da dekoratif özellikleri ile tercih edilen duvar kağıtları taşıdıkları özelliklerle uygulandıkları mekânın atmosferinde büyüleyici bir etki yaratıyor. Duvar kağıtlarının yükselen bir trend ile talep edilmesinin altında öne çıkan nedenler olarak, uzun ömürlü olması, ekonomik olması, en hızlı uygulanabilen dekorasyon malzemesi olması, kullanım kolaylığı gösterilebilir. Gözenekler, küçük çatlaklar, doku bozuklukları, renk artıkları gibi kirli diye tabir edilebilecek yüzeyleri kapatmanın en kolay, pratik ve uygun çözümü duvar kağıdı ile kaplamak oluyor. İçerdikleri çeşitli desen, motif ve renklerle her zevke uygun alternatifler barındıran duvar kağıdı koleksiyonları tatbik edildikleri alanı bir anda başka bir mekâna dönüştürebiliyor.

Duvar Kağıdı Özellikleri

Duvar kağıdı sektörü günden güne gelişiyor ve sürekli yeni ürünler üretiliyor. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak duvar kağıtlarında da yeni teknikler kullanılıyor. Duvar kağıtları gerek üretim gerekse uygulama alanında sağlanan farklılıklarla değişen ihtiyaçlara çözüm üretecek şekilde farklılaşarak zenginleşen bir gelişim gösteriyor. Günümüzde gelinen son noktada kağıt, vinil ve tekstil olmak üzere 3 çeşit duvar kağıdının yaygın olarak kullanıldığı görülüyor. Duvar kağıdı genelde rulo halinde satılıyor ve büyük oranda 53 cm x 10 m ebatlarında paketleniyor. Ancak şu ölçülerde de ürünler bulunabiliyor: 70 cm x 10 m, 75 cm x 10 m, 106 cm x 10 m, 106 cm x 15 m, 106 cm x 25 m. Duvar kağıtlarının bazıları kendinden yapışkanlı olarak satılıyor. Bu ürünler prepasted ifadesi ile diğer klasik modellerden ayrılıyor. Yapışkanlı ürünler özel aparatlarla kolayca kendiliğinden yapışma imkânı sunarak asma işleminde avantaj sağlıyor. Bu özelliğe sahip olmayan ürünler ise ürün ve zemin türüne göre uygun yapıştırıcılarla birlikte uygulanıyor. Kağıtlar türlerine ve tarzlarına göre değişmekle birlikte genelde çok uzun bir kullanım ömrü sunuyor. Duvar kağıdı üreticileri 5 ila 15 yıl arasında değişen kullanım ömürleri içerisinde deforme olmama ve solmama garantisi veriyor. Elbette doğru montaj, kağıt türüne göre temizlik yapılması ve bakım koşullarına uymak bu ömre uygun kullanımı destekliyor. Mekânlarda ses yalıtımı sağlamak amacıyla kullanılan Akustik duvar kaplamaları, genç odaları, toplantı ve konferans salonları, okullar gibi alanlarda işlev görüyor. Non-woven tabanlı ürünler ise hava geçirgenliği ile fark yaratan bir ürün olarak sağlıklı ortam hedefleyenlerin dikkatine sunuluyor. Yüzeyde vinil, tekstil ve non-woven alternatiflerini sunan ürün, bebek odaları için de seçenekler arasında yer alıyor.

Kağıt, Vinil ve Tekstil Duvar Kağıdı Türleri

Kağıt olarak anılanlar geleneksel duvar kağıdı modelleridir. Uygulaması kolaydır ve hijyen açısından güvenlidir. Doğrudan güneş ışığı görmemesi kullanım ömrünü uzatır, temizliği konusunda hassasiyet ister ve nemli bez aracılığıyla temizlenebilir. Vinil duvar kağıtları, kağıt üzerine desenler basılması yoluyla üretiliyor ve en son PVC ile kaplanıyor. Desen baskıları birçok yöntemle yapılabiliyor ve rağbet görmesinin de etkisiyle en geniş seçim skalasına sahip olan duvar kağıdı türü olarak biliniyor. Vinil, içerdiği PVC malzemeden ötürü kir, leke tutmuyor aynı zamanda dayanıklı, su geçirmez bir kullanım sunuyor ve de ıslak olarak hatta fırça ile temizlenebiliyor. Güneş ışığına dayanıklı olup, kullanımı kadar uygulaması ve sökülmesi de pratiktir. Her alanda kullanabilmek mümkün olmakla beraber mutfak, banyo gibi ıslak mekânlar için ekstra tercih sebebidir. Tekstil duvar kağıdı modelleri ise dokunmamış taban duvar kağıdı olarak da adlandırılıyor. Yüzey malzemesi tekstil ürünlerinden oluşuyor ve pamuk, keten, ipek benzeri doğal lifler ya da akrilik polyester gibi suni liflerden de üretilebiliyor. Direnci yüksek olup ışığa, güneşe dayanıklı özelliği ile ön plana çıkıyor. Yırtılmaya olan direnci ve silinebilir yapısı ile çocuk odaları için ideal bir kullanım sunuyor. Ayrıca ses izolasyonuna olan katkısı da seçim unsurlarından biri olarak değerlendirilebiliyor. Anti bakteriyel opsiyonelliği ile hassas bireylerin ortamlarında ve hastane, restoran, otel, kafeterya gibi mekânlarda da tercih edilen ürün kullanım, temizlik ve uzun ömrü hesaba katıldığında oldukça uygun bir maliyet analizine sahip oluyor.

Duvar Kağıdı Desenleri

Duvarlarınıza derinlik ve hareket katarak size daha iyi hissettiren mekânlar yaratan duvar kağıtları dekorasyonun ilk adımlarından biri oluyor. Mobilyalarınız ve eşyalarınızdan kapı ve pencerelerinize kadar tüm ayrıntılara uyumu ile dekorasyonu tamamlayan duvar kağıtları ortamın duruşunu bir anda değiştirmeye yetiyor. Her tarzda yerleşim alanına uygun seçenekler barındıran duvar kağıdı modelleri geniş yelpazede bir kullanıcı profiline hitap ediyor. Mükemmel motiflere ve renklere sahip duvar kağıdı desenleri yaşam alanlarınızı kişiselleştirmekle birlikte hem her baktığınızda sizi mutlu edecek şık tasarımlara sahip. Koyu renklerin hakim olduğu mobilyalarla döşenmiş bir odayı seçeceğiniz hareketli bir duvar kağıdı ile renklendirebilir veya odayı aydınlık gösterecek renklere yönelerek hızlı değişiklikler yapabilirsiniz. Benzer farklılıkları daha özel alanlarda da yaratabilmeniz birbirinden farklı duvar kağıdı seçenekleri ile oldukça kolaylaşıyor. Bunlarla birlikte en çok vakit harcanan yaşam alanlarından biri olan mutfaklarda harcanan zamanın zorunluluk olmaktan çıkıp beklenen ve keyifli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Islak olarak silinebilen özellikteki duvar kağıdı mutfak ve banyo gibi ortamlar için akılcı bir seçim oluyor. Temizliğinin pratik olması kaybedilen zamanın geri kazanılmasını sağlıyor. Modern tarzda mobilyalar kullanan veya sade bir görünüm arayanlar için tercih edilen duvar kağıdı gri tonlarda olabiliyor. Büyük salonlar veya ortak alanlarda sıklıkla kullanılan klasik görünümlü mobilyalar için ideal duvar kağıdı çiçekli desenlere sahip olanlar arasından seçilebiliyor. Küçük mekânlarda ise daha sade ve düz renklere sahip modeller alanı geniş gösterebilmesi avantajı ile kullanılıyor. Otel, kafeterya, restoran gibi mekânlarda ise çoğunlukla iri desenlere sahip modeller ile fark yaratmak mümkün oluyor. Bu tür mekânlarda farklı konseptler yaratmak için ise sıra dışı modeller kullanabilirsiniz. Ahşap yoğunluklu dekorasyona sahip ve naturel bir atmosfer yaratmak istenen ortamlarda doğa manzaraları veya ağaç temalı görüntüler duvarlarla buluşturulabiliyor. Tüm bunlarla beraber geleneksel motifleri içeren, ebru desenlerini barındıran modeller de Trendyol’un koleksiyonları arasında yerini alıyor.

3 Boyutlu Duvar Kağıdı ile Tek Duvar Çok Boyut

Dilediğiniz ortama hareket katmanızın en etkili yollarından biri olarak duvar kağıtları 3 boyutlu seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Gelişen teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde oldukça gerçekçi görüntülere kavuşan modeller pek çok seçeneği de beraberinde getiriyor. Manzara resimlerinden üç boyutlu desenler ve geometrik şekillere, beğenilen tablolardan taş dokusuna has desenlere kadar birçok görüntüyü duvarlarınızda kullanmak mümkün. Her ortamda kendine has bir atmosfer yaratmak isteyenlerin beklentilerini karşılayan 3d duvar kağıdı modelleri yatak odası, oturma odası veya ortak kullanım alanlarına huzur veren görüntüler sunarken iş yerlerinde ve ofis alanlarında hedefe yönelik bir ortam yaratmak için alternatif sunuyor. Modern bir görünüm yakalamak için taş desenler taşıyan duvar kağıtları sıklıkla tercih edilirken, rahatlatıcı ve doğal bir görünüm için doğa manzaralarını içeren görseller beğeni ile kullanılıyor. Basit bir uygulama ile 3 boyutun avantajlarından yararlanabilir, çocuklarınızın odasını eğlenceli karakterlerle süsleyebilir daha keyifli vakit geçireceği bir alan yaratabilirsiniz. Gerçekli görüntüleri ile hem sizleri hem misafirlerinizi şaşırtacak 3d duvar kağıtları sağladığı derinlik hissi ile mekanları olduğundan daha geniş göstermeye yardımcı oluyor. İster tüm odayı veya alanı ister tek duvarı ya da duvarın belli bir kısmını döşemeyi seçebilirsiniz. Bu uygulamayı tek model ile yapabileceğiniz gibi Trendyol’un geniş koleksiyonları arasından diğer duvar kağıdı çeşitleri ile de kombinleyebilirsiniz.

Özgürce Boyanabilen Duvar Kağıtları

Her alanda büyük rahatlıklar sunan duvar kağıtlarının zaman içinde gelişen özellikleri arasında en önemlilerinden biri de boyanabilen ürünler haline gelmeleridir. Bulunduğunuz her yaşam alanını kaplayan, duvarları keyifli hale getiren ve dekorasyonun vazgeçilmez unsurlarından olan duvar kağıtları uzun yıllar kullanılabilecek şekilde üretiliyor. Ancak bazen dekorasyon değişikliği bazen de değişiklik arzusu ile sökülerek yenileniyor. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla üretilen boyanabilir duvar kağıtları ile normal yaşam süresinde olan kağıtlarınızı tekrar değerlendirme imkânı yaratabilirsiniz. Kolay eskimeyen yapılarına rağmen değişiklik ihtiyacına cevap verebilen duvar kağıtları kullanıcıya büyük oranda özgürlük sunuyor. Evinizi yenilemek istediğinde duvar kağıtlarının sökülüp yeniden döşenmesi yoluna eklenen bir alternatif olan boyama yöntemi ile sahip olduğunuz duvar kağıdını değiştirmeden yenilemeniz mümkün oluyor. Özenle seçtiğiniz ve dokusundan hoşlandığınız duvar kağıtlarınızı yıllar içerisinde farklı renklere boyayarak hem zamandan hem iş yükünden hem de ek maliyetlerden tasarruf edebilir böylece kullanım ömrünü uzatarak sağladığınız faydayı da çoğaltabilirsiniz.

Bordür, Yapışkanlı Folyolar ve Duvar Stickerları

Bordürler duvar kağıdı kaplama esnasında farklı dekoratif sonuçlar oluşturuyor. Akışkan bir deseni enteresan bir biçimde konturlayarak sıra dışı bir bakış açısı oluşturmanıza yardımcı olabiliyor. Konuluş yerine göre bazen deseni adeta iki ayrı duvar kağıdı kaplanmışçasına ayıran ve dekorasyonunuzu özgünleştiren bir unsur olarak dikkat çekiyor. Duvar kağıdı renkleri açısından da kimi zaman kontrast yaratmak kimi zaman uyumu vurgulamak amacı ile kullanılabilen bordürler değişken genişlikleri ile de amacınıza uygun seçimler yapmanızı kolaylaştırıyor. Yapışkanlı duvar kağıtları diğer söyleniş biçimiyle yapışkanlı folyolar, ayrıca yapıştırıcı ihtiyacı olmadan kolayca tatbik edilen ürünlerdir. Ancak bu kolaylığın asma işleminde hatalara yol açmaması için dikkat istiyor ve kağıt ile yüzey arasında hiç hava kabarcığı kalmaması gerekiyor. Uygulama zemininin pürüzsüz ve temiz olması bu kağıtların uygulamasında çok daha fazla önem taşıyor. Kendiliğinden hızla yapışması geri dönmeyi ya da sıyırıp baştan yapıştırmayı zorlaştırdığı için işi baştan sıkı tutmak gerekiyor. Yapışkanlı duvar kağıtları tercih listesinde üst sıralara doğru çıkmaya başladıkça içerdikleri desenler ve yüzey alternatifleri de sürekli geliştiriliyor. Bu modellerin en önemli avantajlarından biri de sadece duvar üzerine değil, ahşap, beyaz eşya gibi zeminlere de uygulanabilmesi oluyor. Böylece yaşam alanlarınızda farklı boyutlarda tasarım oluşturabilir, mobilyalarınızı ve beyaz eşyalarınızı da oyuna dahil edebilirsiniz. Bunun için Trendyol’un sunduğu bordürler ve folyolar arasından beğendiğiniz desenleri sepetinize hemen ekleyebilirsiniz.

Bebek ve Çocuk Odası İçin Duvar Kağıtları

Bebek odaları ve çocuk odaları için duvar kağıdı seçimi birkaç önemli adım içeriyor. Bunların en başında hijyen koşulları geliyor. İçerdiği hammaddeden yapıştırma malzemesine kadar tüm unsurlar hijyen açısından değerlendiriliyor. Özellikle bebek odalarında kullanacağınız kağıdın hava alıyor olması büyük önem taşıyor. Seçim kriterlerinden bir diğeri ise temizlenme koşulları oluyor. Temizliğinin kolay olması çok çabuk kirletilen, yazılan, çizilen duvarlar düşünüldüğünde en önemli kriterlerden biri olarak öne çıkıyor. Seçimi etkileyebilecek bir diğer unsur ise desen konusu oluyor. Çocuk odaları için hazırlanan koleksiyonlarda çizgi film karakterleri, hayvanlar, geometrik desenler önemli bir yer tutarken pedagojik izler taşıyan desenlere de yer veriliyor. Tüm bu alternatifler dışında unisex kullanımlı modellerin yanı sıra sadece kız ya da sadece erkek çocuklara hitap eden ürünler de bulunuyor. Yazı desenli motto duvar kağıtları kullanılabileceği gibi eğlenceli tasarımlar da tercih edilebiliyor. Çocuk odalarının sık sık dağılabileceği gerçeği göz önüne alındığında duvar motiflerinin biraz daha sade karışıklıktan uzak olması odanın genel görüntüsünü dengeleyebiliyor. Hem odanın olası kaosunu dengeleyecek bir unsur olması hem de çocukların ders çalışırken konsantrasyonlarını sağlamalarına destek olması açısından daha minimalist daha sade desenler de seçilebiliyor. Duvar kağıdı deseninin kararını çocuğunuzla beraber vermeniz onun memnuniyeti açısından önemli olurken, bazı kararları da sizin yönlendirmeniz daha doğru sonuçlar için gerekli oluyor. Bebek ve çocuk odalarının mobilyalarının diğer odalara göre daha sık değiştiriliyor olması da her dekorasyona uyum sağlayacak duvar kağıtlarının seçimini mantıklı hale getiriyor. Odalarındaki duvar kağıdı resimli bir modelse zamanla beğenilerinin değişeceğini hatırlatmak onların da doğru seçimler yapmalarını sağlayabiliyor.

Yardımcı Ürünler Olmadan Olmaz

Pratikliği ile ünlenen duvar kağıtlarının kurulumu sırasında en önemli araçlar yardımcı ürünler oluyor. Bu gibi ürünler kullanım ve kurulumu kolaylaştırırken, iş yükünü önemli ölçüde azaltarak aynı anda zaman kazanmanızı sağlıyor. Yapıştırıcıdan astara, fırçadan makasa aklınıza gelecek tüm kolaylaştırıcı aletleri bulabileceğiniz kategori bu gerekçeler sayesinde duvar kağıdı ile bir arada anılıyor. Özellikle kurulum aşaması sonrasında sizi büyük bir temizlik yükünden kurtaracak plastik brandalar her duvar kağıdı döşemesinde ilk akla gelen ürünlerden biri olmaya devam ediyor. Duvar kağıdının incelik isteyen taraflarından birinde ise hava alma rulosu, hava fırçası ragle kullanımı yer alıyor. Bu aparatların kullanımı ile hava kabarcıklarının önlenmesi sağlanıyor. Yapışkan folyo uygulamasında ise keçe, kollu ragle veya keçeli ragle kullanılarak pratik bir kurulum sağlanmış oluyor. Kesim ve sökme aparatı, kaliteli sökücü ve yapıştırıcılarla birlikte fısfıs su püskürtme aracı, spatula, kesim bıçağı gibi ayrıntılı ürünleri de içeren kategori dahilinde ihtiyacınız olan ürün gruplarını setler halinde de bulabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, duvar kağıdı kaplama bir çok uygulamayı bir arada barındıran önemli bir süreç olarak biliniyor. Döşeme sırasında ihtiyacınız olan tüm aparatlara eksiksiz bir şekilde sahip olmanız hem elde edeceğiniz sonucun görünür kalitesini hem de kullanım ömrü üzerinde direk etkiye sahip oluyor.

Duvar Kağıdı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel olarak kabul edilen 53 cm x 10 m şeklinde bir paketlemeye sahip olmasına rağmen birçok değişik ebatta da sunulduğu için kesinlikle paket içeriğine dikkat etmek önem taşıyor. Bu durum, aldığınız ürünün ölçülerinin ihtiyacınızı karşılayabilmesi açısından önemli olduğu gibi maliyet analizini doğru bir şekilde yapmanız açısından da son derece mühim oluyor. Satın alacağınız 1 rulonun kaç metrekare alanı kaplayacağını hesap etmeli aynı zamanda oluşacak artıkları da hesaba katmalısınız. Desenin devamlılığı açısından kullanım yönü önem taşıyan modellerde rulodan artan kağıtların alan hesabınıza mutlaka katılması gerekiyor. Seçim yapmanızı kolaylaştıracak faktörlerden biri de temizlenme biçimleri olabiliyor. Koşullarınıza ve uygulayacağınız alana göre nasıl temizleneceğini de değerlendirerek akılcı bir seçim yapabilirsiniz. Duvar kağıdı fiyatları, üretiminde kullanılan teknikler bir yana türleri, modelleri, desenleri dahilinde geniş bir aralık barındırıyor. Doğru maliyeti bulmak için hem satın alma bedelini hem de uygulama, asma bedelini hesap etmelisiniz. Eğer DIY (Do It Yourself) modeli uygulama yapacaksanız harcayacağınız zamanı da hesaba dahil etmelisiniz. En son kullanım ömrünü de değerlendirdiğinizde gerekli verileri toparlamış olmanın güveni ile en doğru kararı verebilirsiniz. Seçtiğiniz ürünleri Trendyol’dan online alışveriş kolaylığı ile hemen satın alabilirsiniz.