Drone

586 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Drone

Son yılların popüler ürünlerinden olan drone, her yaştan insanın ilgisini çekmeyi başarıyor. Önceleri çevrede nadir olarak rastlanan dronelar ile artık günlük hayatta pek çok karşılaşılabiliyor. Eğer siz de işinizde kullanmak ya da hobi amaçlı denemek maksadıysa bir drone satın almak istiyorsanız bazı kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Her şeyden önce neden drone satın almak istediğinize karar vermelisiniz. Henüz bütçe yapmadan önce ihtiyacınızı net bir şekilde ortaya koymanız gerekiyor. Çünkü piyasada farklı teknik özelliklere sahip ve çok geniş fiyat aralıklarında çeşitli drone çeşitleri satılıyor. Dolayısıyla ilk adım olan ihtiyacı belirleme adımını tamamladıktan sonra size uygun bir drone bulma konusunda önemli bir aşama kaydedebilir ve çok sayıda drone modelini bir çırpıda eleyebilirsiniz. Günümüzde pek çok insan hobi amacıyla drone satın alıp çevrede uçuyor ya da yarışlara katılıyorken pek çok insan da sahip olduğu drone ile ticari işler yapıyor ve para kazanıyor. Her iki durumda da satın almanız gereken dronelar ve odaklanmanız gereken teknik özellikler değişkenlik gösteriyor.

Drone'lar Kullanım Amaçlarına Göre Çeşitlilik Gösteriyor

Satın aldığınız droneu sevdiklerinizle tamamen eğlence amacıyla kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra entegre ya da sonradan eklenen bir kamera ile beraber kullanarak videolar veya fotoğraflar çekebilirsiniz. Her bir kullanım amacına göre tercih edilmesi gereken dronelar da farklılaşıyor. Çünkü droneların teknik özellikleri, dayanıklılıkları, havada kalma süresi ve entegre kamerası olan modellerin kamera yapıları farklı özelliklerde olabiliyor. Eğer tamamen eğlence amacıyla ve bir uçurtma gibi uçurmak için drone satın almayı düşünüyorsanız satın alacağınız drone'da entegre kamera bulunmasına gerek olmuyor. Bu noktada yedek drone parçaları ucuz olan ve yedek parçaya ulaşımı kolay olan bir model edinebilirsiniz. Profesyonel anlamda video ve fotoğraf çekimi yapmak için bir drone satın almayı düşünüyorsanız karşınıza çok sayıda marka, model ve özellik çıkacağından; oldukça geniş bir kategoride bulunduğunuzu bilmelisiniz.

Profesyonel kullanım için bir drone satın alacaksanız mümkünse GPS sistemi bulunan ve geri dönebilen bir modele yönelmenizde yarar oluyor. Çünkü sahip olduğu teknik özellikler nedeniyle oldukça pahalı olan bu drone modelleri, normal şartlarda kaybolduğu zaman kolay kolay bulunamıyor. Dolayısıyla yüklü bir miktar para direkt çöpe atılmış sayılıyor. Bu durum geniş açık arazilerde kullanma konusunda geçerli. Eğer yüksek ama kapalı bir alanda ya da çevresine hakim olduğunuz bir arazide drone kullanacaksanız bu ekstra özelliğe ihtiyaç duymayabilirsiniz. Bazı kullanıcılar neredeyse bir spor dalı haline gelecek olan drone yarışları için de drone satın alma yoluna gidebiliyor. Bu maksatla drone satın almayı düşünüyorsanız daha önce yeteri kadar deneyim elde etmiş olmalısınız. Yüksek manevra kabiliyetine sahip ve yüksek hızlara ulaşabilen modeller arasından seçim yapabilirsiniz.

Kullanım Alanlarına Göre Farklı Dronelar Tercih Ediliyor

Dronelar genel olarak; drone mini, profesyonel drone ve endüstriyel drone olacak şekilde üçe ayrılabiliyor. Bu kategorilerden yalnızca bir tanesine sokulamayacak farklı ve kullanışlı drone özellikleri bulunan dronelar da olabiliyor. Mini dronelar, drone oyuncakları olarak da geçebiliyor ve genellikle başlangıç seviyesindeki kullanıcılar ile çocukların kullanması için ideal oluyor. Üstelik bu kategorideki pek çok ürün, droneun küçük ve kompakt olmaları nedeniyle günlük olarak evde kullanmaya da uygun olabiliyor. Yalnızca eğlence amaçlı kullanmak istiyorsanız ya da drone pilotaj reflekslerinizi geliştirmeyi amaçlıyorsanız bu tarz drone'ları tercih edebilirsiniz. Bu kategorideki drone fiyatları, profesyonel dronelardan çok daha uygun oluyor. Dolayısıyla henüz yolun başındaysanız ve pratik yapmaya ihtiyaç duyuyorsanız bütçenizi sarsmayacak şekilde bu tarz modeller ile drone dünyasına giriş yapabilirsiniz. 

Profesyonel dronelar, drone ile çekim yapmak isteyenlerin tercihleri arasında bulunuyor. Drone kameralı olduğu için 4K veya HD görüntüler yakalamak adına tercih ediliyor. Özellikle drone 4K çekimleri yapmak istiyorsanız mutlaka dayanıklı yapıda ve kaliteli kameraya sahip bir drone edinmelisiniz. 1080p drone çekimi yapan modellerde de dayanıklılığa ve kaliteye ihtiyacınız oluyor. Dronela ticari maksatlı çekimler yapmayı düşünüyorsanız onaylı uçuş okullarından eğitim ve ehliyet almalısınız. Sadece eğlence amacıyla da kullanılabilen bu dronelar, her türlü koşulda çeşitli yasal zorunluluklara ve sorumluluklara tabi oluyor. Profesyonel drone satın almadan önce yerine getirmeniz gereken sorumluluklara göz atmalısınız. Günümüzde çok sayıda endüstriyel drone da kullanılıyor. Genellikle kendine tarım, güvenlik, haritalama, inşaat, ulaşım ve enerji konusunda çalışma alanı bulan bu dronelar da çeşitli yasal zorunluluklar ve sorumluluklar gerektiriyor. 

Profesyonel dronelardan farklı olarak eğlence veya hobi amacıyla kullanılamayan endüstriyel droneları kullanmak için de onaylı uçuş okullarından eğitim almak ve ehliyete sahip olmak gerekiyor. Genel olarak droneları kullanırken hem kalkış hem de iniş için ideal bir alan bulmaya ihtiyaç duyuluyor. Drone helikopter modellerinden olan multikopter ve hibrit modelleri, bu aşamada manevra yapmak için 2x2 metre gibi küçük bir alan ihtiyaç duyuyorlar ve uçuş sırasında oldukça esnek bir yapı sunuyorlar. Sabit kanatlı dronelar ise uygun bir yer bulabilmek konusunda bir miktar zorluk yaşatabiliyor. Arazinin olabildiğince düz, açık ve geniş olması gerekiyor. Üstelik bu şartlar sağlanmış olsa bile göbekli iniş adı verilen yanlış iniş yöntemi uygulandığında drone zarar görebiliyor. Bu noktada drone malzemeleri ve ekipmanlarının sağlamlığı ve dayanıklılığı devreye giriyor. 

Kullanılacak Mekana Göre Farklı Özelliklere Sahip Oluyorlar

Drone kullanacağınız mekanda açık ve büyük bir geniş alan yer almıyorsa satın alacağınız droneun dikey şekilde de esnek iniş ve kalkış yapabilme özelliğine sahip olması gerekiyor. Bu yetkinlik de genellikle multikopter ve hibrit drone'larda yer alıyor. Sabit kanatlı dronelar ise uzun süre hızlı ve üstün menzille uçabildiği için özellikle harita yapım projelerinde sıklıkla tercih ediliyor. Multikopterlerin dönen pervaneleri havada kalabilmek adına fazla enerji harcadığı için bu tarz ürünler genellikle küçük alanlarda işlevsel oluyor. Bu karşılık sabit kanatlı dronelar ise hava kalmak adına aerodinamik şekillerini kullandığı için her türlü alanda üstün, hızlı ve uzun süreli performans ortaya koyabiliyorlar. Örneğin; sabit kanatlı dronelar, standart bir multikopterden on kat daha hızlı şekilde harita üretebiliyorlar.

Drone ile çekim yapılacak alanda bitki örtüsü zenginliği bulunuyorsa ve uçurum ya da kayalık gibi çok sayıda farklı nokta göze çarpıyorsa satın alınacak drone konusuna da bu noktada dikkat etmek gerekiyor. Zorlu mekanlarda, zorlu projeler gerçekleştirileceği zaman, yüksek düzeyde görsellik sunan ve dayanıklılığı üst seviyede olan dronelar tercih etmek gerekiyor. Aynı zamanda bazı proje ve mekanlarda, arazi koşullarının el verdiği ölçüde GPS özelliği kullanmaya da ihtiyaç duyulabiliyor. Özellikle bu tarz profesyonel ya da endüstriyel drone uçuşları, standart ya da az özellikli dronelar ile gerçekleştirilemiyor. Drone seçiminizi yapacağınız proje doğrultusunda ve çekimi gerçekleştireceğiniz mekanını iyice tanıyarak en ideal şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Drone seçimi yaparken rüzgar direnci konusuna da ekstra özen göstermek gerekiyor. Çok yağışlı ve fazla rüzgarlı havalarda drone uçuşları gerçekleşmiyor olsa da ortalama bir rüzgar halinde ya da zaman zaman gerçekleşen esintilerde droneun hasar görmemesi ve etkili şekilde performansını ortaya koyabilmesi için bazı teknik özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz drone ürününün teknik özelliklerini incelerken rüzgar direnci konusunda nasıl bir performans sergilediğini de detaylı şekilde öğrenmelisiniz. Örneğin çok pervaneli olan dronelar, kalkış esnasında iyi bir rüzgar direnci sunuyor. Seyir halinde düşük hız gösteren droneların ise şiddetli rüzgarlar ile karşılaştıkları zaman dayanıklılıkları azalıyor ve performanslarında düşüş oluyor.

Sabit kanatlı dronelar, seyir esnasında çok yüksek hızlara ulaşabildiği için rüzgarlı havalarda da bir hayli dirençli oluyor ve rahatça rüzgara karşı uçabiliyorlar. Fakat profesyonel değil de geleneksel yapıdaki bir sabit kanatlı drone ile rüzgarlı koşullarda sorun yaşama olasılığı ortaya çıkabiliyor. Hibrit dronelar ise özellikle bu tarz hava koşullarında kullanmak ve profesyonel projelerin sorunsuz şekilde yürütülmesini sağlamak konusunda bir hayli işlevsel oluyor. Sabit kanatlara sahip olan bu dronelar, hem istenilen yüksek hıza ulaşabiliyor hem de ürkütücü olan sert rüzgarlara karşı koyabiliyor. Dolayısıyla rüzgarlı havalarda uçuş yapma zorunluluğunuz bulunuyorsa satın alacağınız drone modelinin en az dört adet pervane ile donatılmış olmasına özen gösterebilirsiniz.

Drone'lar Sağladıkları İlave Özelliklerle Tercih Sebebi Olabiliyor

Droneların sahip olduğu farklı teknik özellikler onları çok daha kullanışlı ve tercih edilebilir kılıyor. Örneğin; drone kontrolünün nasıl olacağı konusu, pek çok kullanıcı için büyük önem taşıyor. Bazı cihazlar özel bir kumanda ile kullanılırken bazı cihazları kullanmak için bir mobil cihaza sahip olmak yeterli oluyor. Bunun yanı sıra bazı dronelar sahip oldukları 12 MP kamera ile 4K video çekme deneyimi dahi sunabiliyor. Ancak bütün bu teknik özelliklere geçmeden önce kullanıcıların bir drone modelini ideal şekilde kullanabilme ve kontrol edebilme becerisi kazanması gerekiyor. Eğer drone konusunda başlangıç seviyesindeyseniz ve kendinizi geliştirmeyi amaçlıyorsanız ilk etapta fazla teknik özellik barındırmayan ve yalnızca size drone kontrolü sağlamayı öğretecek olan bir model tercih edebilirsiniz. 

Drone kontrolü konusunda kendinizi yeterince deneyimli buluyorsanız satın almayı düşündüğünüz drone modelinin uçuş süresine ve batarya ömrüne göz atabilirsiniz. Genellikle dronelar 7 dakika ile 50 dakika arasında uçuş gerçekleştirebiliyor. Droneların fiyatı arttıkça uçuş süreleri de artıyor. Bu yüzden ihtiyacınıza göre bir model seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca bir droneda entegre GPS bulunması fazlasıyla kolaylık sağlıyor. Böylece ek bir müdahale gerektirmeden drone kendine kendine geri dönebiliyor. Özellikle bu detay, başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için bir hayli işlevsel oluyor. Günümüzde çok sayıda droneda entegre kamera bulunabiliyor olsa da bu kameraların çözünürlükleri değişkenlik gösteriyor. Eğer profesyonel anlamda fotoğraf ve video çekimi yapmayı düşünüyorsanız yüksek çözünürlüklü bir kameraya sahip olan dronelara yönelmelisiniz. Aksi takdirde fazladan ücret ödeyerek sahip olduğunuz bu özellik gereksiz olabiliyor. 

Marka, Ekstra Ekipman ve Boyuta Özen Göstermek Gerekiyor

Birden fazla mekanda, arka arkaya çok sayıda çekim ve uçuş yapılacağı zaman, drone konusunda boyuta da dikkat etmek gerekiyor. Fazla büyük ya da ağır olan drone modelleri özellikle taşıma sırasında kullanıcıya ekstra zorluk yaşatıyor. Bu tarz çalışmalar yapacağınız zaman drone x pro gibi taşıma zorluğu yaşatmayacak ve kolayca arabanın arkasına konularak taşınabilecek bir drone seçimi yapmak gerekiyor. Satın almış olduğunuz drone ne kadar küçük ve hafif olursa olsun gerektiğinde ilave ekstra ekipmanlar kullanılacağı için ürün ağırlaşabiliyor. Drone'la beraber bilgisayar, drone pili ya da drone kumandası da kullanılabileceği için ağırlık giderek baş edilemez bir boyuta ulaşılabiliyor. Dolayısıyla standart uçuşlarınızı ve çekimlerinizi göz önünde bulundurarak boyut ve ağırlık itibariyle buna uygun bir drone tercih etmeye özen göstermelisiniz. Bir drone satın alırken o drone için uygun bir sırt çantası da edinmek gerekiyor. Dronelar çok dayanıklı ürünler olsalar da bazı durumlarda zarar görebiliyorlar.

Dünya çapında popüler olan çok sayıda drone markası bulunuyor. Eğer bütçeniz çok düşük değil ise bir drone alacağınız zaman mümkün olduğunca popüler ve saygın markaları tercih etmelisiniz. Çünkü gerçekten kaliteli bir drone satın almak ve bu ürünü uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız ancak güvenilir markalardan alışveriş yaptığınızda bu amacınıza ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra bilinirliği yüksek olan ve sıklıkla kullanılan drone markaları tercih etmek; yedek parça açısından da çeşitli avantajlar sağlıyor. Bu tarz markalardan bir ürün satın aldığınızda cihazınızın yedek parça ihtiyacında zorluk yaşamıyorsunuz. Dronelar kullanım sırasında defalarca kez yere düşebiliyor, kırılabiliyor ya da hasar görebiliyor. Dolayısıyla ihtiyaç duyduğunuz drone parçasını kolayca bulabilir ve gerekli bakımlarını rahatlıkla yapabilirsiniz. 

Drone Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Drone satın almaya karar verdiyseniz ürünleri incelemeye başlamadan önce RTF, BNF ve ARF gibi bazı terimleri de öğrenmelisiniz. RTF adı verilen dronelar, “uçmaya hazır” drone şeklinde geçiyor olsa da pervaneyi monte etmeniz, kontrolörü bağlamanız ve drone bataryasını şarj etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra BNF dronelar ise tamamen monte şekilde geliyor. Dolayısıyla mobil cihazınıza gerekli yazılımı kurup çalıştırmanız yeterli oluyor. ARF drone'lar ise “neredeyse uçmaya hazır” cihazlar olarak biliniyor. Genellikle bu droneların verici ya da alıcıları eksik oluyor. Büyük bir çoğunluğunda da motor, hız kontrolü, kumadan ya da batarya bulunmuyor. Dolayısıyla bir ARF drone satın alacağınız zaman paketin içerisinde hangi malzemelerin bulunduğuna göz atmalı ve eksik olan malzemeleri de temin etmelisiniz.

Aynı zamanda dronelar, bir çeşit insansız hava aracı olarak kabul edildiği için satın aldığınız drone modelini mutlaka kayıt ettirmeniz gerekiyor. Kayıt işleminden sonra kullanıcıya bir kayıt numarası veriliyor. Kayıt işlemini gerçekleştirebilmek için kullanıcıların bazı kriterleri sağlaması da beklenebiliyor. Dolayısıyla drone satın almadan önce bu detaya da dikkat etmek gerekiyor. Türkiye'de drone kayıt işlemleri genellikle online sistem üzerinden gerçekleşiyor. Aynı zamanda yurt dışından satın alınan cihazları birkaç gün içerisinde gerekli bilgileri de sunarak sisteme kayıt ettirmek gerekiyor. Drone satın almaya karar verdiğinizde karşınıza çıkacak olan droneların büyük bir çoğunluğu kumanda yerine mobil cihazlar ile kontrol edilebiliyor. Bu durum kullanıcılara ciddi anlamda kolaylık sağlıyor. Dolayısıyla bir mobil cihazınız varsa satın aldığınız droneu hemen kullanmaya başlayabilir ve dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Hemen hemen her drone modeli, güncel işletim sistemine sahip olan mobil cihazlarla uyumlu şekilde çalışabiliyor. Ancak özel olarak drone kullanırken size kolaylık sağlayacak bir mobil cihaza sahip olmak istiyorsanız; geniş ekrana, hızlı işlemciye ve uzun batarya ömrüne sahip olan modellere yönelebilirsiniz. Özellikle hobi amacıyla bir drone satın almayı düşünüyorsanız drone frame ve drone lego gibi modellere de göz atabilirsiniz. Siz de drone ile kendinize keyifli bir hobi edinmek istiyor ya da profesyonel iş yaşamınızda drone kullanarak çalışmalarınızı bambaşka bir boyuta taşımayı amaçlıyorsanız dünyanın önde gelen markalarına ev sahipliği yapan Trendyol’da aradığınız modeli kolayca bulabilirsiniz. Trendyol’un avantajlı fiyatlarından yararlanmak için hemen “drone satın al” diyerek ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize en uygun olan drone modelini hızla edinebilirsiniz.