Diş Fırçası

2023 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Diş Fırçası

Ağız ve diş sağlığı için ihmal edilmemesi gereken diş bakımının en önemli aşaması hiç şüphesiz düzenli olarak diş fırçalamaktır. Fırçalama işlemini doğru yöntemlerle ve doğru diş fırçasını kullanarak yapmak ise temizlik ve hijyenin tam anlamıyla gerçekleşmesi için gereklidir. Diş fırçası seçiminizi yaparken diş hekiminizden yardım almak ve belli başlı kriterleri göz önünde bulundurmak işinizi kolaylaştırabilir.

Ağız, diş ve diş etlerinin yapısı, diş fırçası seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken temel unsurlar arasında yer alır. Örneğin diş eti problemi ya da diş etlerinde hassasiyet olan kişilerin sert kıllı fırça kullanmaması önerilir. İleri derecede aşınmalara sebebiyet vermemesi için bu kişilerin yumuşak kıllı fırçaları tercih etmesi doğru olur. Ayrıca ortodontik tedavi gören kişiler için özel ortodontik fırçalar ve arayüz fırçaları da mevcuttur.

Şarjlı Diş Fırçaları

Kullanılacak diş fırçası otomatik ya da manuel olarak tercih edilebilir. Manuel diş fırçalarının aksine şarjlı diş fırçası daha küçük ve yuvarlak boyutlara sahiptir. Şarj edilebilir elektrikli diş fırçası, ağızda rahat bir biçimde, ekstra enerjiye ihtiyaç duymadan hareket ederek diş temizliğini gerçekleştirir. Plak oluşumunun ve diş eti kanamalarının büyük oranda önüne geçer. Diş fırçası şarjlı olduğunda, özellikle el koordinasyonu çok iyi olmayan kişiler için ciddi bir kullanım rahatlığı ortaya çıkar. Düzenli ve doğru kullanım neticesinde ağız içi, diş ve diş etlerinde derinlemesine temizlik sağlayan şarjlı diş fırçası fiyatları, marka tercihinize göre değişiklik gösterebilir.

Dil Yüzey Temizleyicisine Sahip Fırçalar

Tıpkı diş ve diş etleri gibi dil yüzeyi ve yanak içleri de bakterilerin oluşumunun görülebileceği alanlar arasında yer alır. Dolayısıyla tam ve sağlıklı bir ağız ve diş bakımı için bu bölgelerin de temizlenmesi şarttır. Dil yüzey temizleyicisi olan ürünler, bu anlamda kullanışlı diş fırçası alternatifleri olarak öne çıkar. Özellikle diş eti rahatsızlıkları olan kişiler, bu tür fonksiyonlara sahip olan fırçaları tercih edebilir.

Çocuklar için Diş Fırçası Seçimi

Uzmanlar, çocuklar için ideal diş fırçası kullanımına başlama yaşının 2.5 - 3 civarında olduğu konusunda hemfikir. Diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması açısından kritik olan bu yaşlarda çocuklar için doğru diş fırçası önerisi yapmak da aynı şekilde önemlidir. Bu aşamada en doğrusu elbette uzman bir diş hekiminin tavsiyesini almak olacaktır.

Çocuklar için seçilecek diş fırçalarının genel manada çocuk dişlerinin hassas yapısına uygun olması önemlidir. Sert kıllara sahip diş fırçaları, çocukların hlihazırda hassas olan diş ve diş etlerinde, yetişkinlere göre çok daha fazla aşınmaya sebep olur. Aynı şekilde çocuğun ağız büyüklüğüne uygun olmayan, büyük ebatlara sahip bir diş fırçası diş temizliğini tam anlamıyla gerçekleştiremezken ağız yapısını da bozabilir.

Diş Fırçası Ne Sıklıkta Yenilenmeli?

Eğer belirli bir diş ya da diş eti hastalığınız yoksa günlük kullandığınız diş fırçalarını 3 ayda bir yenilemeniz gerekir. Fırçalama işlemi sırasında dişlere normalin üzerinde bir baskı uygulamanız durumunda diş travması gibi durumlarla karşılaşabileceğiniz gibi diş fırçasının ömrünü de kısaltmış olursunuz. Bu durumda kılları yanlara doğru açılan ve işlevini büyük oranda kaybeden fırçaları daha sık aralıklarla yenilemeniz gerekir. Bahsi geçen diş, diş eti ya da ağız içi hastalıklara sahip kişiler ise enfeksiyonun devam etmemesi için diş fırçalarını beklemeden değiştirmelidir.

Trendyol'un geniş ürün yelpazesi ile beğeninize sunulan diş fırçası modelleri arasından ihtiyacınıza uygun olanı belirleyerek sepetinize hemen ekleyebilir, sağlıklı dişlere sahip olmak için en önemli adımı atabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir