search result placeholder

Direksiyon Seti

Geçmişten Günümüze Direksiyon Seti ve Oyunlar

Geçmişten Günümüze Direksiyon Seti ve Oyunlar

Günümüzde pek çok insanın gün içinde saatlerini harcadığı oyunların tarihi en az insanlık tarihi kadar geçmişe dayanmakta. İlkel dönemlerde çocuklar ve gençler eğlenmek için ağaçlardan veya taşlardan kendilerine oyun aletleri yapmaktaydılar. Devam eden dönemde ise masa oyunlarının ilk örnekleri tarih sahnesine çıktı. Özellikle Çin ve Mısır uygarlıklarında yoğun olarak kullanılan masa oyunları uzun süre insanları eğlendiren birer araç oldular. Eğlencenin yanı sıra genel olarak strateji kurmak gereken bu oyunlar insanların zekâlarını geliştirmek ve savaş stratejileri kurmaya yardımcı olarak da kullanıldı. Sanayi devriminin yaşanması ile masa oyunları da daha fazla üretilmeye ve daha uygun fiyatlara halka sunulmaya başlandı. Önceki dönemde özellikle zengin insanların evinde bir lüks olarak bulunan bu eşyalar zamanla halkın tamamına yayıldı ve çok popüler eğlence araçları haline geldiler. Aynı esnada futbol ve basketbol gibi günümüzde milyonların peşinden koştuğu oyunlar da insanların hayatına girmeye başladı. İngiltere’de başlayan futbol ateşi tüm dünyayı saracak ve milyonları peşinden koşturacaktı. Ancak oyunlar asıl atılımlarını bilgisayar teknolojisinin ortaya çıkması ile yaşadı. Özellikle 1960’lı yılların sonrasında yaşanan gelişmeler oyunları ve konsolları insanların hayatlarının bir parçası haline getirmeye başladı. Bu dönemde yapılan oyunlar her ne kadar heyecan verici olsalar bilgisayar oyunlarının çok ilkel örnekleri olarak görülmekteler. Oyun kültürü ve özellikle bilgisayar direksiyon seti gibi oyunlara yarımcı olan eşyalar için dönüm noktası 1985 yılında yaşandı. Nes oyun konsolunun piyasaya sürülmesi ile dünya çapında çok büyük bir etki yarattı. Bu konsol ile birlikte hayatımıza Süper Mario ve Legend Of Zelda gibi pek çok ünlü oyunda girdi. Ev konsollarının bu başarısının ardından sıra el konsollarına geldi. Dünyanın en çok satılan konsollarından biri olan ve hala üretilmeye devam eden Game Boy görücüye çıktı. 2000’li yıllarda ise oyun konsolları ile bilgisayarlar arasında kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabet kimin oyunculara daha kaliteli görseller sunduğu ve daha kaliteli oyun deneyimi yaşattığı konusunda hiç bitmeden devam eden bir yarışmaya dönüştü. Özellikle son yıllarda internetinde gelişmesi ile oyun dünyası sınır tanımaz bir şekilde büyümeye devam etmekte.

Direksiyon Seti Oyun Makineleri ve Konsollar

Direksiyon Seti Oyun Makineleri ve Konsollar

Oyun makineleri denildiğinde çok geniş kapsamlı bir tanımda bulunmuş oluyoruz. Bildiğimiz anlamda ilk oyun makinesi ise 1968 yılında piyasaya çıktı. Bu makinede ile birlikte ilk kez rekabetçi oyunlarda insanların hayatına girmiş bulundu. Oyun makinelerinin asıl patlaması ise 1971 yılında jetonlu ile çalışan aletlerin insanların hayatına girmesi ile yaşandı. Bu makineler önce Amerika ve Avrupa’da insanların beğenisine sunulsa da en çok Doğu Asya’da sevildi. Çin ve Japonya’da büyük oyun makinesi salonları kuruldu. Günümüze kadar bu makinelerin çok farklı varyasyonları üretilmiş olsa da ülkemizde ve dünyada kullanıcılar tarafından en çok sevilenleri ise araba yarışı temalı olanlarıdır. Bu makinelerde manuel direksiyon seti bulunmakta ve çocuklara hayallerindeki sürüş deneyimini yaşatmaya çalışmaktadır. Bu makinelerdeki direksiyon seti koltuklu veya araba şeklinde tasarlanmış kabinler içinde bulunmaktadır. Oyun makinelerinin ardından ise oyun konsolları evlerimize girdi. İlk olarak Atari firması kuruldu ve ilk ürünleri gerçek anlamda dünya çapında büyük bir tepki yarattı. Oyun konsollarına olan bu büyük talebin ardından firmalar birbiri ardına yeni teknolojilerinde yardımı ile yeni konsolları piyasaya sürdüler. Bir süre sonra Nes oyun konsolu alıcıları ile buluştu. Nes’in önemi günümüz konsollarında hala sevilerek oynanan pek çok oyunun temellerinin burada atılmasıdır. Grafik ve oynanış hissi olarak döneminin çok ilerisinde bir oyun konsolu olarak büyük başarılar elde etti. Bu dönemde ülkemizde ve dünyanın pek çok bölgesinde atari salonları kuruldu. Özellikle evine bu ürünü satın alamayanlar veya arkadaşları ile birlikte rekabetçi oyunlar oynamak isteyenler atari salonlarını doldurmaya başladı. Konsollarda yeni nesli ise Playstation’ın piyasaya sürülmesi ile başladı. Özellikle daha önce konsollarda görülmemiş bir şey olan 3 boyutlu oyun oynayabilme şansı sunması ile rakiplerinin bir adım önüne geçmeyi başardı. İlk Playstation’ın alıcı ile buluşmasından 5 yıl sonra yeni nesil geldi ve oyun dünyası bir devrim daha geçirdi. Bu dönemde konsol dünyasında neredeyse tekel olan Sony’nin karşısına çok dişli bir rakip olan Microsoft Xbox oyun konsolu ile çıktı. Günümüzde bildiğimiz anlamda oyun konsolları ve oyunlar ise bir sonraki nesil olan Playstation 3 ile gerçekleşti. Bu dönemde bilgisayarlar ve konsollar için oyun direksiyon seti ve bu gibi kontrolcüler de piyasada yerini almaya başladılar. Özellikle yüksek gerçekçilik seviyesine sahip yarış oyunları için kullanılan debriyajlı direksiyon seti son yılların en çok tercih edilen kontrolcüleri arasında yer alıyor.

Bilgisayar ve Oyun Konsolları İçin Üretilen Direksiyon Seti Kontrolcüleri

Bilgisayar ve Oyun Konsolları İçin Üretilen Direksiyon Seti Kontrolcüleri

Bilgisayarlar ve konsollar hayatımıza girdikleri günlerden beri çok farklı kontrolcüler kullanmaktalar. Bilgisayar tarafında klavye ve fare kullanılarak oyun oynanırken konsolların kendi kolları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hem konsol tarafında hem de bilgisayarda ortak olarak kullanılan bazı kontrolcüler yer almaktadır. Bunların en önde gelenlerinden biri ise araba direksiyon seti olarak bilinen kontrolcülerdir. Simülasyon şeklinde geliştirilen pek çok araba sürme oyunu piyasaya çıktıktan sonra insanların oyunları daha gerçekçi deneyim etmelerini amaçlayan kontrolcüler piyasaya çıktı. Gelişen teknoloji ile birlikte direksiyon seti vitesli şekilde üretilmeye başlandı. Bu şekilde kullanıcı tam bir araba kullanma hissi yaşayabilmektedir. Daha sonra çıkan özellikle 3 pedallı direksiyon seti vitesli sistemle birleşince gerçek araba sürme hissini oyunlardan alınmasını sağladı. Ayrıca kullanıcıların taleplerine göre gerçek araç direksiyonuna benzeyen 900 derece direksiyon seti son yıllarda piyasaya sürüldü. Ps4 direksiyon seti gibi kontrolcüler yardımı ile kullanılabilse de asıl olarak PS’in kontrolcüsü Dualshock ismi verilen koldur. İlk üretilen konsoldan beri sürekli olarak geliştirilen bu kontrolcü yeni nesil konsollar ile daha etkili hale gelmeye başladı. başlangıçta konsol ile kablolu bağlantı sağlayan bu kontrolcüler zamanla uzaktan kablosuz bağlantı teknolojisi geliştirerek oyuncuya büyük bir özgürlük sağladılar. Ayrıca içinde yer alan titreşim özelliği ile özellikle rekabetçi oyunlarda gerilimi ve heyecanı bir kat daha artırmaktadır. Herhangi bir pil ihtiyacı olmayan bu kontrolcüler bir kablo vasıtasıyla rahatlıkla şarj edilebilmektedir. Ayrıca son yıllarda VR ürünleri oyun oynamak için kullanılan en popüler ürünlerden biri haline geldi. İlk olarak elimizde tuttuğumuz bir kontrolcünün aracılığıyla televizyondaki karakteri hareket ettirdiğimiz konsollar piyasaya çıktı. Büyük devrim yaratan bu kontrolcüler yardımı ile insanlar evlerinde gerçek tenis oynama zevkini yaşayabiliyorlardı. Tenisin yanı sıra pek çok fiziksel aktivite gerektiren spor oyunları bu şekilde oynanmaya başlandı. Devam eden süreçte VR teknolojisinin de gelişmesi ile oyunlar VR’lara dahil edildi. Bu sayede oyunculara karakteri kendilerinin yönettiği ve gerçek zamanlı olarak bir oyunun içinde yaşadıkları bir deneyim sunuldu. Ancak VR teknolojisi henüz yeni olduğu için çok mobil olmayan ve kullanıcısını yoran bir yapıya sahip.

Direksiyon Seti Kullanılabilecek Oyunlar

Direksiyon Seti Kullanılabilecek Oyunlar

Kullanıcılar için setin kalitesinin yanı sıra direksiyon seti oyunları büyük önem taşımakta. Kullanım sırasında gerçekçi bir görüntü ortaya koymayan ve oyuncuyu dünyasına sokamayan oyunlar set ile oynansalar dahi pek bir etki gösteremeyeceklerdir. Bu noktada hem bilgisayar hem de konsol dünyası yarış ve sürüş tutkunları için kendi oyunlarını geliştirdiler. Bazıları sadece belli konsollara özel olan bu oyunlar tam bir simülasyon olmalarından dolayı oyuncuyu gerçek bir yarışın içinde gibi hissettirmeyi başarıyorlar. Bunlardan ilki ve en çok oynayıcısı bulunan oyun uzun yıllardır hayatımızda olan ve Playstation için özel olarak geliştirilen Gran Turismo. Serinin ilk oyunu 1997 yılında piyasaya çıktı ve o günden beri her yeni oyunda daha gerçekçi bir hava yakalandı. Genel olarak konsolun çıkış oyunu olarak piyasaya sürülen bu ürün her yeni sürümüyle birlikte daha gerçekçi hissettirmeye devam ediyor. Özellikle fizik motoru sayesinde eleştirmenler tarafından direksiyon ile oynanacak en iyi oyun olarak görülüyor. Konsollara özel olarak üretilen bir diğer yarış simülasyonu oyunu ise Forza. Xbox oyun konsoluna özel olarak üretilen bu oyun grafik ve gerçekçilik açısından Turismo ile yarışabilecek ender oyunlardan biri. Direksiyon seti PC için çok önemli bir kontrolcü ve bu noktada Assetto Corsa gibi oyunlar büyük rol oynuyor. Corsa özellikle hem tek oyunculu hikaye modu ile hem de çok oyunculu online modu ile oyun severleri kendisine bağlamayı başardı. Bunun yanı sıra son teknoloji ile gerçek pistleri tarayarak bire bir oranda oyuna dahil etti. Bunun yanı sıra dünya üzerinde pek çok hayranı bulunan Formula 1 yarış serisinin oyunu da uzun yıllardır bilgisayar oyuncularını eğlendiriyor. İlk çıktığı dönemden beri gerçek bir simülasyon oyununun nasıl olması gerektiğini gösteren bu güzel yapım serinin son parçası ile gerçekçilik konusunda çıtayı oldukça yükseğe taşıdı. Bunun yanı sıra Formula 1 oynamak isteyenler için direksiyon seti önerisi yapılmaktadır. Oyunun sağladığı heyecanı en güzel bu şekilde alabileceğiniz eleştirmenlerce söylenmekte. Son olarak bir yarış oyunundan daha çok nakliye taşımacılık oyunu olan Euro Truck Simulator direksiyon yardımı ile oynandığında kullanıcısına uzun yol keyfini evinde yaşama şansı sunuyor. Genel olarak içinde araba bulunan pek çok oyunda direksiyon kullanılabilirken en kaliteli deneyimi yaşamak isteyenler için bu oyunlar önerilmekte.

Direksiyon Seti Kullanmanın Artıları

Direksiyon Seti Kullanmanın Artıları

Bu setlerin oyuncular için iki ayrı yararı bulunmaktadır. Bunlardan ilki oyun deneyimini üst düzeye çıkarmasıdır. Özellikle oyunlardan gerçek bir sürüş keyfi almak isteyen oyuncular konsol kontrolcüleri veya klavyeden istediklerini bulamamaktadırlar. Bu noktada özellikle direksiyon seti manuel olduğunda kullanıcı kendisini gerçekten o aracın sürücüsü olarak hissetmektedir. Yarış tutkunları için üretilen pek çok oyunda aynı şekilde kontrolcüler ile oynandığında tam bir deneyim yaşatamamaktadır. Özellikle simülasyon olarak kullanıcının beğenisine sunulmuş oyunlar klavye ile oynandığında daha normal bir deneyim sunmaktadır. Oysa set ile oyun oynayan oyuncular hem gaz ve fren kontrolünü gerçek arabalardaki gibi yapmaları bunun yanı sıra vites kontrolünü de tamamen ellerinde bulundurmaktalar. Ayrıca direksiyon üzerindeki pek çok düğme ile oyunlarda silecek çalıştırma veya far yakma gibi özellikleri diledikleri gibi hareketlendirebilmekteler. Oyun ayarlarından tüm yardımları kapatarak gerçek bir sürüş deneyimi yaşayan oyuncular son dönemde en çok uzun yol taşımacılık oyunlarına rağbet ediyorlar. Bu oyunlar set yardımı ile oynandığında kullanıcı kendisini gerçekten uzun yol şoförü olarak hissedebilmekteler. İkinci yararı ise oyuncuların yanı sıra gerçek anlamda şoför olmaya hazırlanan kişiler için olmaktadır. Pek çok sürücü kursunda gerçek araçla sürüş deneyimi yaşatılmadan önce özel hazırlanmış odalarda özellikle belirlenmiş yollar ile adaylara sürüş eğitimi verilmektedir. Bu şekilde trafik en az şekilde tehlikeye atılırken sürücü tüm olasılıklara karşı kendisini hazır hissetmektedir. Çok sıkışık yollarda veya çok hızlı tepkime verilmesi gereken konular kullanıcıya yaşatılarak gerçek hayatta karşısına çıkacak sorunlar birebir olarak öğretilmektedir. Bunun bir benzeri uçak pilotu olmak isteyen kişiler içinde uygulanmaktadır. Pek çok farklı durum simüle edilerek her türlü duruma karşı kullanıcının hazır olması sağlanmaktadır. Ayrıca sürücü kursları haricinde günlük hayatında bu seti kullanan çocuklar ilerleyen hayatlarında gerçek trafik koşullarına çok daha hızlı şekilde adapte olabilmekteler. Araç koltuğuna oturduktan sonra öğrenmeleri gereken pek çok konuyu daha çok küçük yaşlarda bu set yardımı ile kısmen de olsa öğrenen çocuklar ilerleyen dönemde her türlü sürüş koşuluna daha hızlı adapte olabilmekteler. Sonuç olarak kullanılan alet ister 900 derece isterse 360 derece direksiyon seti olsun kullanıcısına gerçek sürüş deneyimine yakın bir hissiyat sağlarken sürüş becerisinin de hatırı sayılır derecede gelişmesine yardımcı olmakta. Bu noktada aileler çocuklarına bu kontrolcüyü alırken faydalarını da göz önünde bulundurduklarında sürüşe meraklı çocuklar için vazgeçilmez bir ürün olarak evlerde bulunması gerekmektedir.

Direksiyon Seti Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Direksiyon Seti Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Piyasada pek çok direksiyon seti bulunmaktadır. Çok farklı çeşit ve modellere sahip olan bu ürünler her bütçeye sahip oyuncu için farklılaşan özellikler sunmaktalar. Uygun fiyata sahip olan setler genel olarak 360 derecelik dönüş becerisine sahip olmakta ve bunun yanı sıra gaz ve fren pedalları bulunmaktadır. Daha üst düzey setlerde ise gaz ve fren pedallarının yapısından vites kutusuna her şey gerçek sürüş keyfi düşünülerek üretilmektedir. Özellikle gerçek sürüş keyfini yaşatmak için 900 derecelik bir dönme açısının yanı sıra direksiyonun ağır yapısı ve pek çok özellik atayabildiğiniz yan mandalları ile kullanıcısını tam bir yarışçı haline getiren setler üretilmektedir. Ayrıca seti bilgisayarını ve bir sandalyeyi içerisine koyabileceğiniz sürüş kabinleri de satılmaktadır. Direksiyon seti kurulumu markadan markaya değişiklik göstermektedir. Bazı setler tek güç kaynağı olarak bilgisayardan aldıkları enerjiyi kullanırken bazıları ayrı bir fiş ile elektriğe bağlanmaktalar. Bilgisayar ile bağlantı tamamlandıktan sonra konsollar kendi kendilerini sıfırlayarak kalibrasyon işlemi yapmaktalar. Bu işlem tamamlandıktan sonra oyun ile setin bağlantısı sağlanmalıdır. Bağlantı sağlandıktan geriye sadece gaz ve frene basarak oyunların keyfini çıkarmak kalıyor. Alıcılar için her bütçeye uygun bir sürüş seti bulunmaktadır ancak bu noktada kullanıcının ne istediğini belirlemesi gerekmektedir. Ne kadar gerçekçi bir deneyim yakalamak istediğine veya sette bulunması istenilen özellikler arttıkça fiyat da artmaktadır. Özellikle 900 derece dönme yeteneğine sahip direksiyonlar kullanıcısını gerçekçi performansı ile oldukça fazla memnun etmektedir. 360 derece olanlar ile karşılaştırıldığında kimi kullanıcılara göre daha iyi bir sürüş yaşatırken fiyat olarak da daha pahalı olabilir. Ancak ister pahalı olsun ister ucuz sürüş setleri uygun oyun ayarları yapıldığında diğer kontrolcülere göre çok daha akıcı ve gerçek bir deneyim yaşatmayı başarıyor. Ucuz ürün fırsatı olarak görülen ancak para tuzağı olan çakma ürünler piyasada yer bulunmaktadır. Bu noktada orijinal bir seti almak oyun performansını artıracağından çeşitli unsurlara dikkat etmek gereklidir. En kaliteli direksiyon seti fiyatları ve kullanıcı yorumlarını bir arada sunan Trendyol uygulaması veya web sitesi üzerinden ihtiyacınız olan ürünü kolayca satın alabilirsiniz.

search result placeholder