search result placeholder

Defne Sabunu

Defne Sabunu ile Güzel Kokulu Temizlik

Defne sabunu yapımı defne ağacının yapraklarından elde edilen yağlar ve defne meyveleri ile yapılmaktadır. Defne yağı genel olarak sabun yapımının son kısımlarına doğru eklenmektedir. Defne sabunu içeriğinde defne yaprağı ya da özü ne kadar çok olursa o kadar kahverengi bir görünüm oluşmaktadır. Sabunun içerisinde ne kadar çok defne malzemesi bulunursa sabun o kadar kahverengi bir renk alacaktır. Daha koyu bir kahverengiliğe sahip olan sabunlar daha çok kürlenmiş demektir. Ph seviyesindeki düşüş, defne sabununun uzun süre küflenmiş olması ile gerçekleşir. Bu durumda sabunun daha dayanıklı bir hal almasını sağlamaktadır. Bekleme sürecinde sabunun dış kısmı daha altınımsı bir renkte olabilir ancak iç kısmı yeşil kalmaktadır. Orijinal defne sabunu içeriğinde zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, palmiye yağı, hurma yağı, keçi sütü, defne yağı, hint yağı, bergamot yağı, kakao yağı, gliserin, hindistan cevizi sütü, kaolin kili, yulaf ezmesi ve bal gibi maddelerin birleşimi ile yapılmaktadır. Saymış olduğumuz ve daha sayamadığımız birçok yağdan oluşan bu sabun E vitamini içerir ve doğal gliserin açısından da oldukça zengindir. Bu doğal defne sabunu içerisinde hayvansal yağlar yoktur. Tamamen vegan bir yapısı vardır. İçeriğindeki yağlar da tamamen doğal elde edilmiş yağlardır. Defne sabununun içeriğindeki klorofil sayesinde kurudukça rengi her seferinde biraz daha açılmaktadır. Bu sabun genelde Suriye’nin Halep kentinde üretildiği için Halep sabunu ismini de almıştır. Ülkemizde de Hatay şehrinde Antakya da defne yaprağı yetişmektedir ve sabun üretimi de bu şehrimizde yapılmaktadır. Defne sabunu kullanımı öncesinde kullanılacak olan bölgenin temizlenmesi gerekmektedir. Saça uygulanacak ise öncelikle saçların arındırılması, yüz bölgesine uygulanacak ise de bölgenin makyajdan arındırılması ve durulanması gerekmektedir. Masaj yapılarak uygulanması sonrasında da bölge bol su ile sabundan arındırılmalı ve sabun kalıntıları giderilmelidir. Defne özlü sabun cilt için kullanılacak ise hafta içerisinde iki kez kullanılması önerilebilir. Kullanım bittikten sonra kuru bir yerde saklanmalıdır. Özellikle saçlarda istenilen sonucun elde edilmesi için düzenli ve sık kullanım şarttır. Saça uygulandığında ise ilk kullanımda saçlar sertleşebilir ve matlaşabilir ancak bu durum saçların uzun süreden beri kullandığı üründen farklı bir ürün ile karşılaşması sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Defne Sabunu Faydaları Saymakla Bitmiyor

Defne yapraklarından, meyvelerinden elde edilen defne yağı ve zeytinyağı birleşimi ile yapılan defne sabunu yararları oldukça fazladır. Özellikle en çok kullanıldığı alan olan doğal saç bakımı konusunda çok fazla yararı vardır. Defne sabunu saç tellerini güçlendirir ve kepekleri büyük oranda yok eder hatta düzenli kullanımda saçlardaki tüm kepeği yok etmektedir. Defne ve zeytinyağları arıtıcı özellikte olduğundan herhangi bir enfeksiyon kapılması halinde enfeksiyon sonrasında oluşacak uyuz, kellik gibi sorunların üstesinden gelebilmekte ve bölgedeki enfeksiyonu yok etmektedir. Bunların yanı sıra defne ve zeytinyağının birleşmesi ile oluşan bu sabun yeni saç köklerinin çıkmasında da oldukça etkilidir. Bölgesel saç dökülmelerinde dökülen kısımlardan yeni saçların çıkması için etkili olmaktadır. İnce telli saçların güçlenip kalınlaşmasında ve hacim kazanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Saç köklerini onararak köklerin nefes almasını sağlamaktadır. Saçlarda düzenli kullanımda kısa sürede sonuç alınacaktır. Bu sabunun saçlarda olduğu gibi ciltlerde de faydası çok fazladır. Doğal olan bu sabun ciltteki iltihabı azaltmaya, cildi onarmaya, parlaklık kazandırmaya, renk ve yağ dengesini kurmaya ve yatıştırmaya yarayan birçok bileşim içermektedir. Defne sabunu cilt lekeleri konusunda da oldukça etkilidir. Tahriş sonucunda oluşan cilt lekelerini yüksek bir oranda azaltır ve zamanla iz kalmayacak şekilde tamamen geçmesini sağlamaktadır. Bireyler bu sabunu ciltlerinde kullandığında yumuşacık nemli bir hisse kapılmaktadır. Bu yumuşatma özelliği sayesinde nemlendirici kullanımına da ihtiyaç duyulmamaktadır. Zeytinyağı ile defne meyvesi ve yaprağından elde edilen defne yağı birleştiğinde oluşan ve ciltteki iltihapları gidermesi özelliği ile tanınan defne sabunu sivilce tedavisinde de kullanılabilmektedir. Özellikle ergenlik sivilcelerinin kurutulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Defne sabunu egzama bulunan bölgelerdeki egzamaları, mantar oluşumunu, sedef hastalığını, gül hastalığını ve diğer cilt sorunlarını hafifletmektedir. Her cilt tipine uygundur. Yağlı ciltlerde yağ oranını dengelerken kuru ciltlerde de nemlilik ve parlaklık oluşturmaktadır. Üstelik cilt lekelerini temizlerken cilt tonunu da dengelemektedir. Gözenekleri temizler ve cildin çatlamasının önüne geçer. Bebeklerde pişik oluşumunun engellenmesi şeklinde kullanımı da yaygındır. Erkekler tıraş sırasında kullanırlar ise çitlerinde oluşabilecek tahrişlerin önüne geçebilirler. Vücutta varisli bir bölge var ise o bölgede kullanıldığında varisleri rahatlatmaktadır.

Zeytinyağlı Defne Sabunu ile Şifa

Zeytinyağı ve defne yapraklarından elde edilen defne yağı çok fazla olumlu etkisi olan iki doğal yağdır. Zeytinyağlı defne sabunu eklem ve kas ağrılarını hafifletmekte oldukça etkilidir. Eklem ve kas ağrılarında ağrı oluşan bölgeler zeytinyağı ile birleştirilmiş defne sabunu ile köpürtülerek yumuşatılır ve yumuşatılan bölgeye masaj yapılarak dağıtılır. Bu şekilde eklemlerde ve kaslarda oluşan ağrılar giderilebilmektedir. Enfeksiyona karşı da oldukça etkili bir savaşçıdır. Mantar oluşan bölgelerin sık sık zeytinyağı ile zenginleştirilmiş defne sabunuyla yıkanması halinde düzenli kullanımda ilerleyen vakitlerde mantarın azaldığını hatta bittiğini görebilmek defne sabunu faydaları arasındadır. Ciltteki hassas olan tüm bölgeleri yumuşatabilmekte ve arındırmaktadır. Zeytinyağının ve defneyapraklarından elde edilen defne yağının birleşimi ciltteki toksinlerin arındırılması ile gözeneklerin temizlenip kapanmasında ve rahatlatılmasında hatta cildin yatıştırılmasında oldukça önemli bir bileşimdir. Yüz yıkamada kullanıldığında yıkama sonrasında yüzü sertleştiren ve kurutan çoğu sabun gibi nemlendirici kullanımı gerektirmez çünkü cilde yapısına göre etki eder. Kuru ciltte kullanılmış ise cildi yumuşatarak nemlendirici etkisi yapar. Yağlı ciltlerin yıkanmasında kullanılmış ise cildi hafif kurutarak yağ dengesinin korunmasını sağlar. Düzenli kullanımında ise yüzdeki yağ oranını ve renk oranını dengeler sonuç olarak bebek gibi bir yüz ortaya çıkarabilmektedir. Zeytinyağı ve defne yağı birlikte çalışarak bireyleri vücuttaki cilt hastalıklarından kurtarabilmektedir. Egzama oluşan bölgelere kullanıldığında egzamayı hafifletir. Varis oluşan bölgelerde kullanıldığında ve hafif masaj yapıldığında ise varisi dağıtmaktadır. Ciltte yanmış bölgelerde de kullanıldığında yanık izlerini yok edebilir ve bölgede hücre yenilemesi yaparak bölgenin eski haline gelmesini sağlayabilir. Saçlarda aşırı kaşınma ve kepeklenmeyi durdurmaktadır. Zeytinyağının onarıcı etkisi ve defne yağının antibakteriyel etkisi bir araya geldiğinde saçlar onarılır, arındırılır ve saç telleri ve saç dipleri nefes aldırılır. Böylece saçlarda daha güçlü, daha parlak ve daha hacimli bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Hücre yenilenmesini sağladığı için ciltte sorunlu herhangi bir yerde kullanıldığında anında antibakteriyel özelliği devreye girmekte ve bölgedeki iltihaplar yok edilmektedir. Defne ve zeytinyağının kokusu bir araya geldiğinde ortaya muhteşem bir koku çıkmaktadır. Kıyafetlerin bulunduğu dolaba konulduğunda dolaptaki kıyafetlerde temiz ve hoş kokular ortaya çıkarmaktadır.

Defne Sabununun En Bilinen Etkileri

En bilinen etkilerinden biri egzama gibi cilt sorunlarını gidermesi hatta düzenli kullanımı ile bu cilt sorunlarını tamamen yok etmesidir. Defne sabunu egzamanın ve benzeri cilt hastalıklarının iyileştirilmesi için bitkisel bir tedavi önerisidir. Egzama bölgesi defne içerikli sabun ile sık sık yıkanması halinde sabun antibakteriyel özelliği ile egzamanın yayılmasını engellemektedir. Diğer bir etkisi ise ayak mantarı da dâhil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde bulunabilecek olan mantarları tamamen yok etmesidir. Ayak mantarının oluştuğu bölge her akşam yatmadan önce defne sabunu ile yıkanır ve düzenli bir şekilde uygulanır ise ayak mantarını tamamen temizleyebilmektedir. Tırnak mantarı bulunan bireyler de defne sabunu ile köpürtülmüş olan su içerisinde tırnaklarını bekletir ve bunu düzenli bir şekilde yaparsa tırnaklardaki mantarı da yok edebilir. En çok bilinen etkilerinden bir diğeri de sivilceleri kurutan bir etkisi olmasıdır. Her sabah ve akşam sivilce bölgesi defne sabunu ile yıkanır ise cilt toksinlerden ve iltihaplardan arındırılır ve bu şekilde sivilce çıkması engellenir daha öncesinden var olan sivilceler ise kurutularak yok olur. Tahrişi önleme etkisi de özellikle erkekler açısından oldukça önemlidir. Erkekler sakal tıraşı olurken tıraş köpüğü görevi görmesi için defne sabunu kullanırlar ise yüz bölgelerinde oluşabilecek tahrişler büyük oranda önlenir. Tıraş sonrasında da yüzü yumuşatmak amacıyla bu sabun kullanılabilir. Kaşıntıyı giderme etkisi ile de özellikle saçlarda kepekler sebebiyle oluşan kaşıntıların giderilmesi konusunda oldukça etkin bir roldedir. Alerji ya da toz gibi başka sebeplerden oluşan kaşıntıların giderilmesi için de sıklıkla kullanılmaktadır. Yağlı saç derisinde yağ oranını dengeler ve kuru cansız saçların ise nemlilik oranını arttırarak daha canlı ve daha parlak bir hale getirmektedir. Bireylerin saç derisi için ihtiyacı olan vitamin ve mineraller defne yağı ile sağlanabilmektedir. Bu vitamin ve minerallerin sağlanması sonucunda saç uzaması da hızlanır ve saç dökülmesi yaşanan bölgelerde yeni yeni saç kökleri de çıkabilir. Bu sabun içeriğindeki yağlar ve birçok antibakteriyel bileşenler sayesinde virüs ve bakterilere karşı oldukça güçlü bir savaşçıdır. Zararlı virüsler ve bakteriler ile savaşarak cildin ve saç derisinin enfeksiyondan korunmasını sağlamaktadır. Yara, yanık, çatlak, çizik, morarma gibi cilt lekelerinin yok edilmesi için de kullanılmaktadır. Günlük ve düzenli kullanımda bunlar gibi cilt lekelerinin bir anda yok olduğu görülebilmektedir.

Defne Sabunu Kullananlar ve İzlenimleri

Son zamanlarda defne sabunu doğal yapısı ve içeriğindeki yağların zenginliği sayesinde çok fazla tercih edilmektedir. Özellikle saçlar üzerindeki mucizevi etkisi ile son zamanlarda çok gözde bir hale gelmiştir ve bu sebeple defne sabunu yorum açısından da oldukça zengindir. Defne sabunu kullananlar saçların bir hafta içerisinde sabuna alışmış olacağını ve ilk başlarda oluşan sertleşmelerin ve mat görünümün sonraki kullanmalarda tekrar etmediğini gözlemlemişlerdir. Kullanıcılar özellikle boya uygulaması, kuaförlük işlemlerinden olan fön vb. çok sık ve çok fazla işlem görmüş olan saçları çabuk toparladığı ve eski haline kavuşturduğu hakkında geri bildirimlerde bulunmuşlardır. Ayrıca aşırı kimyasal içeren jöle, briyantin, saç spreyi gibi saç şekillendiriciler ile yıpranmış saçları da onardığı gözlemlenmiştir. Hamilelik geçirmiş ve hamilelik sürecinde de kullanmış olan kullanıcılar da doğum sonrasında dökülen saçları çıkardığı konusunda izlenimler elde etmiş ve bizlerle paylaşmışlardır. Defne sabunu saç dökülmesi sorunu için çoğu kullanıcıya derman olmuş hatta dökülen saçların yerlerinden saçlar çıkarmıştır. Duşta kullanıldığında duş jeli kullanımına ihtiyaç hissettirmediği hatta ter kokularının oluşumunu yüksek oranda engellediği hakkında izlenimlerden de oldukça sık bir şekilde söz edilmektedir. Çoğu kullanıcı tarafından da çok çabuk ve aşırı yağlanan saçlarda yağlanmayı geciktirdiği sonucuna varılmıştır. Bazı kullanıcılar egzama tedavisinde medikal tedavinin bile önüne geçebildiğini söylemektedir. Saç temizliğindeki etkinin hatta daha fazla olan bir etkinin vücut temizliğinde de görüldüğüne şahit olan kullanıcılar da bulunmaktadır. Yüz bölgesinin temizliğinde gözenekleri arındırıp küçültme etkisi de oldukça öne çıkan bir etkidir. Cilt hastalıkları kategorisinden olan gül hastalığı yaşayan bir kullanıcı bir süre kullanımdan sonra hastalığının hafiflediğini ve bir süre sonra tamamen geçtiğini belirtmektedir. Makyaj temizliğinde ve yüz bölgesinin nemlendirilmesinde kullanılan ürünlerde çok fazla kimyasal madde bulunmaktadır ve bu kimyasal maddeler zamanla gözeneklerin büyümesine ve yüzde bazı çatlaklar oluşmasına sebep olmaktadır. Bu maddelerin kullanımı yerine zeytinyağı içerikli defne sabunu kullanıldığında bu maddelerin görevlerini daha güzel bir şekilde yapmaktadır ve cilde hiçbir zararı da bulunmamaktadır. Zararlı maddelerin kullanımı bununla da kalmamakla beraber parfüm ve deodorant içerisinde de zararlı maddeler bulunmaktadır. Duş sırasında vücut temizliğinde kullanıldığında terlemeyi önlemesi sayesinde deodorant kullanımı ihtiyacını da tamamen ortadan kaldırmaktadır. Kısacası çok sayıda bireylerin zararlı maddeler yerine doğal yağlardan oluşan bu sabunu tercih ettiğini görmekteyiz.

Defne Sabunu Modelleri Özellikleri ve Fiyatları

Defne sabunu özellikleri içerisinde en önemli olanı doğal olmasıdır ve saçları güçlendirerek saç dökülmesini önlemesidir. Defne sabunu içindekiler yalnızca doğal yağlardır. İçeriğinde yapay olan hiçbir madde ya da yağ yoktur. Başta doğal zeytinyağı ve defne meyveleri, yaprağı olmak üzere birçok doğal yağdan oluşmaktadır. İçeriğinin doğallığı sebebi ile kimyasal madde içermemekte ve her alanda bireylere doğal bir şifa sağlamaktadır. Vücudun her bölgesinde ayrı ayrı birçok etkisi olumlu etkisi bulunmaktadır. Saçlardan ayaklara kadar her bölgede etkili olmaktadır. Mikrop öldürücü özelliği ile vücudun birçok alanında enfeksiyonu yok etmektedir. En önemli özelliği cilt hastalıklarına olumlu etki etmesidir. Egzama, sedef, varis gibi cilt sorunlarında medikal tedavinin yanında bitkisel tedavi olarak kullanılabilir. Sorunlu bölgede uzun süreli yani düzenli olarak kullanıldığında hastalığın geçmesini ve bölgenin rahatlamasını sağlamaktadır. Antibakteriyel özelliği yanında koruyucu özelliği de vardır. Kullanıldığı bölgeleri zararlı hücrelerden korur ve hücre yenilemesini başlattığı için kullanıldığı bölgelerde herhangi bir iz ya da yara var ise hücreleri yenileyerek izleri geçirmektedir. İçeriğindeki defne özleri ne kadar fazla ise etkileri de o kadar fazla olacaktır. Düzenli bir şekilde kullanıldığında saçlarda daha önceden var olan saçkıran hastalığını tedavi eder ve daha önceden yoksa saçkıran olma ihtimaline karşı koruma gerçekleştirmektedir. Saç dökülmesi yaşayan bireylerin çoğunda dökülme sorunları bu sabunu kullanması ile geçmektedir. Geçmiş yıllarda ülkemizde ismi çok fazla duyulmamış olsa da günümüzde oldukça ün salmıştır ve kullanımı da gün geçtikçe artmaktadır. Yalnızca cilt hastalıklarında değil eklem ağrılarında da etkilidir. Romatizma ağrılarının hafifletilmesi için kullanılabilmektedir. Romatizma ağrıları oluştuğu zaman ağrının olduğu bölge belirlenir ve bölgeye defne sabunu masaj yapılarak uygulanır ve bu şekilde romatizma ağrıları da hafifletilebilir. Romatizma ağrılarının yanı sıra diğer eklem ağrılarını da hafifletme gibi bir etkiye sahiptir. Örneğin boyun ağrılarını da hafifletebilmektedir. Defne yağı cilt tarafından hemen emilen bir yağ olduğu için bu yağdan elde edilen sabunu uygulandığında da içeriğindeki yağ emilir ve etkisi oldukça hızlı bir şekilde görülebilir. Ayrıca kokusu ile insanları rahatlattığı için insanlar kıyafet dolaplarına da bu sabunu koymayı tercih etmektedir. Defne sabunu fiyat olarak kalıplarının ağırlıklarına göre değişebilmektedir. Sizler de birçok özelliği bulunan defne sabununu almak isterseniz Trendyol online mağazasından vakit kaybetmeden satın alabilirsiniz.

search result placeholder