Davlumbazlar

871 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Davlumbazlar

Davlumbazlar

Son yıllarda evin kalbi, birbirinden lezzetli yemeklerin kaynağı mutfaklar, mekan içinde çalışma kalitesi, konforu ve dekorasyonuyla da öne çıkar. Evde en çok zaman geçirdiğimiz ortak mekanlardan olan mutfak gün içinde yıkama, pişirme, saklama dahil pek çok zahmetli aktiviteye sahne olur. Kızartma, haşlama gibi işlemler esnasında açığa çıkan buharla karışık kokular, hemen tahliye edilmezse tüm evi sarar ve hapsolur. Davlumbazlar pişirme ile ortaya çıkan koku, duman ve ısıyı egzoz ederek, mutfakta, dolayısıyla tüm evde hijyen ve konforu sağlamaya yönelik teknik cihazlardır. Temel işlevi, kokuları, dumanı, insan, mobilya ve duvar için zararlı olan buharı ortamdan uzaklaştırarak mekanın hava kalitesini artırmaktır.

Geçmiş yıllarda sıradan birer ev eşyası olan cihazlar günümüzde adeta tasarımlarıyla birer sanat eserini, akıllı teknik donanımıyla da teknoloji üssünü andırır. İç mimari, dekorasyon, teknolojideki gelişmeler, firmaların birbirinden farklı olma çabası ile birleşerek zengin çeşitliliği oluşturur. Zaten mutfakta vazgeçilmez bir beyaz eşya grubu olan davlumbazlar yeni tasarımlarıyla dekorasyonun da tamamlayıcısı olur. Hatta tasarımlar o denli çeşitlenmiştir ki bazı özel dizaynlı davlumbazların ne olduğu ilk bakışta tahmin bile edilemez durumdadır. Duvardan ya da tavandan çıkan çok şık birer sanat eseri, avize ya da heykel gibi görünürler.

Aspiratör ve davlumbazlar aynı amaca hizmet etseler de bazı farklılıklar gösterirler. Aspiratör davlumbaz ile karşılaştırıldığında bazı modellerde görünüşleri bile ayırt edilmelerini zorlaştırır. Davlumbazların çok büyük boyutlarda da model çeşitliliği sunması, daha güçlü hava emişine sahip modellerinin çok sayıda olması, zengin malzemelerle hemen her stile uygun benzersiz tasarım seçenekleri onları aspiratörlerden ayırır. İkisi arasında seçim yaparken mutfağın büyüklüğü, pişirme alışkanlıkları ve ihtiyaç duyulan çekiş gücüne göre seçim yapılması uygun olur. Hatta son yıllarda mutfak alışverişlerinde yaygın alışkanlık, aynı markaya ait serinin ocak ve fırını ile takım halinde alarak, davlumbaz seti oluşturmak şeklindedir.

Mutfaktaki yemek kokularını ve dumanı filtreleyerek çeken ve ilettiği hava kanalları vasıtasıyla tahliye ederek uzaklaştıran davlumbazlar, rahatsızlık duymadan ve giysilerinize koku sinmeden konforlu bir pişirme ortamı sunar. Aynı zamanda mutfak dolapları ve eşyalarının kirlenmesini önler. Nemi ve buharı da azaltarak mutfağınızda sürekli bir temiz hava sirkülasyonunun sağlanmasına yardımcı olur. Yalnızca kronik nefes rahatsızlıkları olanlar değil, sağlıklı bireylerin de hayat kalitesini düşüren duman ve rutubet sorunu etkili bir davlumbazla sona erer. Kumaş, metal, ahşap malzemeli hiçbir eşyanız zarar görmez.

Mutfakların Cazibe Merkezi Davlumbaz Modelleri 

Davlumbazların hem evlerde, hem de restoran, kafe, otel mutfağı gibi daha profesyonel mutfaklarda rolü büyüktür. Mutfak davlumbaz modelleri profesyonel alanda iki ana kullanım yerine sahiptir. Mutfakların servis ve pişirme bölümlerindekiler sıcak işlem davlumbazları olarak anılır, kömürlü, gazlı veya elektrikli fark etmeksizin ocak, ızgara, fırın, kazan, fritöz, buharlı pişirici ünitelerinin üstünde kullanılır. Profesyonel mutfakların servis ve bulaşık bölümlerinde, otellerin çamaşırhanelerinde kullanılanlar da soğuk işlem davlumbazları olarak değerlendirilir. Yakalama verimleri açısından değerlendirilecek olursa klasik ve yüksek performanslı davlumbazlar şeklinde çeşitlilik gösterir.Klasik davlumbazlar kullanımı yaygın olan ve yıllardır alışılagelmiş ortalama teknik özelliktekilerdir. Genellikle küçük mutfaklarda tercih edilen yağ filtreli tiplerdir.

Yüksek performanslı davlumbazlar egzoz debisini azaltmak, ortamda koku ve ısı yayılımını minimize etmek üzere tasarlanmış modellerdir. Performansı ortalamanın üstünde olan modellerde davlumbazdan hava kaçağı azdır, hava emiş yeteneği çoktur. İlk alım maliyeti yüksek görünse bile, zaman içinde sağladığı enerji tasarrufu ile dengeyi sağlar. Havalandırmalı yüksek performanslı cihazlar kirli mutfak havasının ortamdan en verimli şekilde uzaklaştırılmasını sağlayarak hijyen kalitesini de yükseltir. Isı ve yağ yüklü buharı ustaca yakalarken fazla elektrik tüketmez. Mutfakta çalışma konforunu yukarılara çeker. Bu cihazlar ister solo, ister ankastre ürünler olsun, doğru model seçildiğinde mutfak mobilyalarınızla da mükemmel uyumu yakalar.

Isı, buhar ve dumanın tahliye şekline göre davlumbazlar kanallı (bacalı) ve kanalsız (bacasız) olarak kategorize edilirler. Bacalı davlumbaz da denilen kanallı tipler, havalandırmalıdır. Davlumbaz gövdesinden çıkıp bina dış cephesinde sonlanan bir kanal sistemiyle işlevini tamamlar. Kanalsız yani bacasız tipler, sirkülasyonludur. Bünyesinde aktif kömür içeren filtresi sayesinde mutfaktaki havadan aldığı koku ve duman partiküllerini temizleyerek mutfağa geri verirler. Kanal için yer olmadığı, tesisat alt yapısının uygun olmadığı durumlarda kendinden filtreli davlumbaz kullanmak hayat kurtarır. Bacasız davlumbaz fiyatları uygun olmakla birlikte filtre değişim sıklığının diğerine oranla çok fazla olduğunu baştan bilmekte fayda vardır. Bazı davlumbaz dizaynları her iki tür kullanıma da müsaittir.

Mutfak davlumbaz boyutlarına karar verirken, pişirme ünitesinin boyutları dikkate alınır. Cihazın yüksekliği, altındaki ocağa göre her iki taraftan taşma mesafesi ve montaj yüksekliği önemlidir. Normal kullanımlı ocak, ızgara ya da fritöz gibi ekipmanların üstünde 40 cm yüksekliğindeki davlumbazlar yeterli olabilirken, daha hızlı ısı, duman çıkışı olması muhtemel yoğun kullanımlı mutfaklarda bu değerin 60 cm mesafeye çıkması verim açısından önerilir. Ayrıca davlumbazın çalışmasındaki en yüksek verim mertebesine ulaşmak altındaki ocaktan sağlı sollu 20 cm taşması ile mümkün olabilir. Her mutfakta böyle bir imkan olamamasına karşın, yoğun kullanımlı büyük mutfaklar için eğer yeriniz de müsaitse en efektif çözüm budur. Mutfakta davlumbaz yüksekliğini ayarlarken zeminden 190-210 cm arası montaj, ergonomik açıdan en uygunu kabul edilir.

Teknoloji ile Estetiği Tek Potada Eriten Davlumbazlar

Davlumbazın verimi ve seçimi açısından mutfak içinde konumlandığı yerin önemi büyüktür. Duvara dayalı tezgahlardaki pişirme ünitelerinin üstünde duvar tipi davlumbazlar kullanılır. En yaygın olarak kullanılan davlumbaz türüdür. Eğer bir yüzeyi duvara dayalı ise davlumbazın emiş gücü artar, iki yada üç yönde duvarla çevrili ise kapasite en yüksek boyutlara ulaşır ve daha güçlü çekiş yapar. Duvar tipi davlumbaz T tipi, eğimli ya da piramit formlarında olabilir. T tipi modeller ismi gibi bacası ve gövdesiyle oluşturduğu kompozisyonla T harfini andırır. Eğimli modeller bacadan aşağıya doğru üçgen kesitleri, aşağıya doğru hafifleyen yapısıyla çekiş yüzeyi geniş, açılı modellerdir. Piramit olanlar ise yaygınlıkla kullanılan bacadan sonra alt kısma doğru genişleyen forma sahip olanlardır.

Bazı büyük ya da açık mutfaklar ada tezgah ilavesine sahiptir. Eğer ocak ada üzerinde planlanmışsa, birlikte kullanılacak davlumbaz dört tarafı açık olarak, duvar yerine tavana monte edilen ada tipi davlumbaz modellerinden biri olabilir. Bacalı da bacasız da alternatifleri çokça bulunan ada davlumbaz modelleri, hem dekoratif tasarımları, hem de teknik donanımlarıyla dikkat çekerek beğeni toplayan cihazlardır. Filtreleri ortada olan ve çift taraflı çalışan bu davlumbazların tek ve çift hava emişli iki tipi bulunur. Kimisi gerçekten tavandan sarkan çok şık bir avize ya da heykeli andıran, mutfağın cazibe merkezini oluşturan ada davlumbaz fiyatları marka, model, boyut ve emiş gücüne göre değişiklik gösterse de genel olarak ortalama değerlerin üstündedir.

Mutfak dolapları ile entegre şekilde kullanılan aspiratör benzeri görünüme sahip dolap altı davlumbazlar da küçük mutfaklarda tercih edilen, uygun fiyatlı, ortalama kapasiteli cihazlardır. Bunların bir çeşidi olan gömme davlumbaz çeşitlerinde cihaz tamamen dolap içine gömülü olup, yalnızca alt yüzeydeki filtreli yüzey görünürdür. Karşıdan bakıldığında davlumbaz yerine yalnızca dolap kapakları görünür. Dolap altı kullanımda sürgülü davlumbaz modeli hakim olup, öne doğru çekilerek filtre yüzeyi iki katına çıkarılabilir. Profesyonel mutfaklarda çok yüksek emiş gücüne ihtiyaç duyulan ızgara ve kızartma ünitelerinin üstünde duman ve ısıyı hızlıca toplamak için kullanılan yakın tip davlumbazların üç tarafı kapalıdır. Tüm bu modellerin yanında ocağın hemen arkasında tezgaha dik montajı yapılan tezgah üstü davlumbazlar alışılmışın dışında yeni modern cihazlardır. Mutfak davlumbaz fiyatları da bu denli çeşitlilik içerisinde değişkenlik gösterir.

Mutfaklar klasik planlamanın dışında yeniliklerle sürekli gelişir. Son yıllarda L şeklindeki tezgahlarda kesişim noktasında konumlandırılan ocağın üstünde sırt kısmı dik açılı olan köşe davlumbaz çözümü hem şık, hem kullanışlı, hem de ölü nokta sayılan köşeleri verimli kılmanın alternatiflerindendir. Davlumbaz endüstriyel mutfakların en önemli cihazlarından olup aynı mutfakta farklı işlevli ünitelerin üzerinde birden fazla davlumbaz bulunabilir. Endüstriyel mutfaklarda fırın gibi çok yüksek ısılı ekipmanların yakınında kaş tipi davlumbazlar kullanılır. Endüstriyel mutfaklarda özellikle restoranlarda üç tarafı kapalı olan kömürlü davlumbaz, ızgaradan çıkan dumanın neredeyse tamamını çeker. Lokanta davlumbaz fiyatları, mönünün içeriğindeki pişme usulüne, büyüklüğe, emiş gücü ihtiyacına göre değişkenlik gösterir. Ticari mutfaklarda davlumbazlar yangın söndürme cihazları ile entegre kullanılır.

Modern Mutfağın Mücevherleri

Mutfağınız için doğru ankastre ocak davlumbaz seçmek için bazı kriterlerin üstünde durmak faydalı olabilir. Mutfağınızın alanı, boyutları, tezgah yerleşim planı öncelikle değerlendirmeniz gereken parametrelerdir. Küçük, orta ya da büyük oluşu, tezgahınızın I, L, U plan tipi ya da adalı modelde oluşu, ocağınızın yeri ve boyutları gözden geçirilmelidir. Mevcut tesisat alt yapısını dikkate almak, bacalı ya da bacasız bir model kararında etkilidir. Davlumbaz seçiminde en önemli konulardan biri hava çekiş gücüdür. Ocak kullanım sıklığı, tezgahtaki konumu ve mutfağın büyüklüğü dikkate alınarak çekiş/ emiş gücü ihtiyacınız hesaplanabilir. Davlumbaz önerileri içinde genel bir değerlendirme yaparsak 200-250m3/saat küçük bir mutfakta yeterli gelebilirken, ortalama mutfakta 400-600m3/saat olmalıdır. Büyük mutfaklarda ise en üst değerlerde gezinilmelidir.

Hava çekiş gücünden sonra en önemli konulardan biri ses seviyesidir. Ortalama bir modelde 30-39 dB normal karşılanırken, güncel gelişmiş modeller oldukça sessizdir. Artık akıllı sistemlerin üstün teknolojilerinde motorların ses düzeyi düşürülmekte olup sessiz davlumbaz modelleri çoğalmıştır. Cihazlarda çekiş gücü farklı kademelerle arttırılıp azaltılır. Klasik modellerde üç kademeden başlarken, son sistemlerde yedi kademeye kadar çıkabilen kontrol panelleri mevcuttur. Her kademe artışında çekiş gücü ile birlikte enerji sarfiyatı da artar. Davlumbazlarda elektrik tüketimi genel olarak motorun gücüne paralel artış gösterir. Enerji tüketim tasarrufu hedefleniyorsa A sınıfı modeller tercih edilebilir. Kullanım amacına, yerine göre hava çekişi artıp donanım özellikleri dijitalleştikçe davlumbaz fiyatları da çeşitlenir.

Davlumbaz tavsiyesi araştıranlar için, teknik özelliklerin incelenmesinin yanı sıra artık geniş bir ürün çeşitliliğine sahip modeller arasında tarzınıza, zevkinize, mutfağınızın genel dekoratif özelliklerine uygun model seçimi de önemlidir. Artık o denli şık, göz alıcı davlumbaz modelleri tasarlanıp üretiliyor ki seçiminiz evinizin en iddialı parçası bile olabilir. Klasik, country, retro ya da modern stil, form ve malzeme çeşitliliğine sahip davlumbazlardan biri mutlaka mutfağınıza uyum sağlar. Paslanmaz çelik, alüminyum, pirinç, bakır, ahşap, çinko, temperli cam, ısıya dayanımlı plastikler gibi neredeyse tüm endüstriyel malzeme çeşitliliğinden nasibini alan davlumbazlar farklı boyut ve teknik donanım varyasyonlarıyla zenginleştirilir. Galvaniz olanları daha çok endüstriyel mutfaklarda kullanılan sac davlumbaz fiyatları diğerlerine göre bir miktar daha uygundur. Farklı renk ve malzeme seçenekleri arasında örneğin siyah cam davlumbaz iddialı olmayı sevenlerin tercihi iken, beyaz cam davlumbaz seçeneği, mutfaktaki diğer aksesuarlarla uyumu göz önünde bulunduranların gözdesi olabilir. Renk seçenekleri içinde gri davlumbaz yaygın kullanımıyla gözümüzün aşina olduğu bir renk iken son yıllarda beyaz davlumbaz ve renkli olanlar da fark yaratmayı sevenlere cazip gelen seçeneklerdir. Pirinç ve bakır alternatifler, eviye bataryası ve fırın düğmeleriyle aynı renkte kullanılarak çok şık kompozisyonlar oluşturabilir. Paslanmaz davlumbaz alternatiflerinin mutfaktaki inoks ankastre diğer eşyalarla uyumu mükemmel bütünselliği yakalar.

Eşsiz Tasarımla Buluşan Kusursuz Detaylar

Davlumbaz çeşitleri içinde ölçüler ocak ölçüsüne göre seçilmekle birlikte şu an piyasada 45cm-120 cm arası farklı ebat ve özellikte alternatifler mevcuttur. 60 cm davlumbaz sıklıkla kullanılan ocak boyutu bu olduğundan sıklıkla tercih edilen standart bir ölçü gibi görülür. Mutfaklar, tezgah boyutları büyüdükçe ve yüksek emiş gücü ihtiyacı arttıkça 90 cm davlumbaz modelleri de yaygınlaşır. Altında ister dar, ister geniş ocak olsun davlumbaz 90 cm boyutuna çıktığında mutfakta verimlilik ve konfor artar. Genişlik artışına paralel bir şekilde ankastre davlumbaz fiyatları da artış gösterir.

Davlumbaz filtreli bir cihaz olduğundan kullanım ömrü filtre bakımlarıyla ilişkilidir. Hem çıkış borulu hem de dolaşımlı versiyonlarında yağ filtresi ve aktif karbon filtresi olmak üzere iki tip filtre kullanılır. Yağ partiküllerini hapsederek davlumbazı koruyan paslanmaz çelik ya da alüminyum malzemeli yağ filtresi, belli aralıklarla elde ya da bulaşık makinesinde, sıcak su ve deterjanla yıkanarak temizlenebilir. Kağıt yağ filtresi olanlar ise kullanım sıklığınıza bağlı olarak değişmekle birlikte, ortalama bir kullanımda ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Dolaşımlı karbon filtreli davlumbaz içinde kullanılan ve kokuyu hapseden aktif kömür filtresine gelince standart tipler 3-4 ayda bir, uzun ömürlü olanlar 2 yılda bir değiştirilerek cihazın da ortamdaki havanın da sağlığı garantilenmiş olur.

Filtreli davlumbaz yıllarca mutfaktaki tüm kötü kokuları, dumanı, buharı içine çektiğinden, uzun süreli verimliliği için bakım ve temizliği ihmal edilmemelidir. Davlumbaz ızgara temizliği öncesi eğer mümkünse cihazın fişten çekilmesi önerilir. Davlumbazın iç ve dış yüzey temizliğini yapmak üzere teknik servislerden uygun temizleme ürünleri edinilebileceği gibi, marketlerden temin edeceğiniz sıvı, jel ya da krem formundaki temizleyicilerle de yüzeyleri çizmeden sağlıklı bir temizlik işleminden geçirmek mümkün olur. Filtreler yuvasından çıkarıldıktan sonra bir süre uygun deterjanı eklediğiniz sıcak suda bekletip, yumuşadıktan sonra bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Elde uğraşmak istemezseniz de bulaşık makinesi alt gözüne dik konumda yerleştirerek 65 derece sıcaklıkta yıkayabilirsiniz.

Davlumbaz dış kısmını da nemli bezle zorlamadan temizleyip kurulayarak davlumbazınızı keyifle kullanmaya devam edebilirsiniz.Koku filtresi ise yılda iki defa değişmelidir. Günümüz davlumbazları, filtre doluluk uyarı sistemi, dokunmatik dijital ekranı, led aydınlatmaları, yüksek emiş gücü ve kendini otomatik kapatma özellikleriyle donanmış, özgün tasarımlarıyla mutfaklara teknoloji ve estetiği birlikte getiren marifetli ve çok yönlü cihazlardır. Yalnızca temiz havaya sahip olmanızı sağlamakla kalmaz, birbirinden şık ve zarif çizgiler taşıyan eşsiz tasarımlarıyla mutfağınızın adeta odak noktası, cazibe merkezi olurlar. Zengin çeşitlik içinde her zevke, ihtiyaca ve bütçeye uygun bir davlumbaz modelini bulmak artık çok kolay. Siz de davlumbaz kampanya fırsatlarını takip edebilir, bu eşsiz tasarımlarını kusursuz teknolojiyle buluşturan birbirinden şık cihazlara Trendyol ayrıcalıklarıyla sahip olabilirsiniz.