Co2 Tüp

266 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

CO2 Tüp

Karbondioksit tüpü çeşitleri başta yangın söndürücüler olmak üzere farklı pek çok alanda kullanılıyor. Oldukça işlevsel ürünler olan ve hem güvenlik, hem sağlık için büyük önem taşıyan ürünler yüksek basınçlı tüplerde bulunuyor. Yangınlara anında müdahale edebilmek için ev, ofis ve araçlarda bulunan karbondioksit yangın tüpü ürünleri dışında havalı tabancalar ve akvaryumlar için ayrı ayrı modeller yer alıyor. Karbondioksit havalı tabancalarda ateşleme mekanizmalarının çalışmasını sağlarken, akvaryumlarda balıkların ihtiyaç duyduğu gazları sağlıyor. Ayrıca gazlı içecekler hazırlamakta ve soda yapmakta kullanılan karbondioksit içerikli tüpler de bulunuyor. Karbondioksit yangın söndürme tüpü ürünleri ise farklı ebatları ve özel içerikleri ile hayat kurtarıcı rol üstleniyor. Kişisel otomobiller, ticari araçlar, okul ve resmi daireler, apartmanlar, ofisler ve daha pek çok alanda yangın riskine karşı tedbir olarak bulundurulan yangın söndürme tüpleri, içeriklerindeki özel gaz ve tozlarla yangınlara etkili biçimde müdahale etme olanağı tanıyor.

Trendyol’un oldukça geniş ürün gamı içinde karbondioksit içerikli her türlü tüp seçeneği bulunuyor. Farklı markaların özel işlevler için geliştirdiği yüksek kaliteli ürünler, oldukça makul fiyat düzeyleri ile kullanıcılara ulaşıyor. Yangın söndürme tüplerinin fiyatları içeriklerine ve kapasitelerine göre değişirken, diğer karbondioksit içerikli ürünler de kullanılan teknolojilere ve ürün içeriklerine göre değişen fiyat düzeyleri sunuyor. Sağlık ve güvenlik ile doğrudan ilgili olan bu ürünleri güvenilir markalardan almak büyük önem taşıyor. Yasa ve yönetmeliklere uygun olarak üretilen karbondioksit içerikli tüpleri, Trendyol’un özel kampanya ve indirim fırsatlarıyla kolayca satın alabilirsiniz.

Yangın Söndürme Tüpü Modelleri ve Özellikleri

Yangının başlangıç aşamasında hızlı biçimde müdahale etme olanağı tanıyan karbondioksit yangın söndürme tüpü modelleri, doğru kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar veriyor. Yangın söndürücülerin tipleri ve içerikleri farklı olduğundan yangının türüne göre uygun yangın söndürücü malzemenin püskürtülmesi gerekiyor. Yangınlar farklı sınıflara ayrıldığı için müdahale biçimleri de farklılık gösterebiliyor. Tahta, kağıt, çöp, plastik, kumaş gibi malzemelerin tutuşması durumunda A Sınıfı yangın, yanıcı gazlar ve boyaların alev aldığı yangın türüne B Sınıfı yangın ve elektrikli cihazlar ve mutfak aletleri ile ilgili yangınlara ise C Sınıfı yangın deniyor. Su ve köpük içeren yangın söndürücüler A ve B Sınıfı yangınlarda etkili olurken, C Sınıfı yangınlar için olumsuz etki oluşturabiliyor. İçinde karbondioksit bulunan yangın söndürücü modelleri ise ağırlıkla B ve C Sınıfı yangınlarda kullanılıyor. A Sınıfı yangınlar için ise etkili olmuyor. Kuru kimyasal söndürücüler de ısıyı yok ederken, ateşin yeniden alev almasını önlemek için oksijeni bloke ettiği için kimyasal sıvılar ve yağların alev aldığı K Sınıfı yangınlarda kullanılıyor.

Yangın söndürme tüpü ile alevlere müdahale etmeden önce hem yangının sınıfı, hem de yangın söndürücünün özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Karbondioksit bazlı yangın söndürücü tüpler, elektrikli cihazlar, mutfak aletleri, yanıcı gaz ve boyaların alev aldığı durumlarda gönül rahatlığı ile kullanılabiliyor. Elektrik kaçağı riski olan ve elektrik tesisatından kaynaklanan yangınlar için de karbondioksitli söndürücüler tercih ediliyor. Karbondioksit yangın tüpü satın alırken kullanım alanının özelliklerine ve teknik yapısına dikkat edilmesi öneriliyor. Kullanımı oldukça pratik olan bu tip yangın söndürücü modelleri, anında müdahale olanağı tanıyan tetikler yoluyla devreye alınıyor. Tetiklere basmadan önce tetiği önleyen pinlerin çıkarılması ve tetik aktivasyonunun yapılması gerekiyor. Karbondioksit bazlı söndürücülerin ortalama 1,5-2 metre uzaklıktan yangının kaynağına doğru sıkılması tavsiye ediliyor. Doğru noktaya isabet ettirmek için hortum açısının doğru biçimde ayarlanması ve ardından tetiğe basılması büyük önem taşıyor. İlk karbondioksit çıkışı sırasında geri itme olabileceğinden hortumu sağlam kavramak ve tüpü doğru biçimde tutmak gerekiyor.

Yangın Tüpü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yangın söndürme tüpleri yüksek kaliteli çelik malzeme kullanılarak üretiliyor ve emniyet mandalı, hortum ve tetik gibi parçalar içeriyor. Dikkat çekecek biçimde kırmızı renkte üretilen karbondioksit tüplerini satın alırken bazı noktalara dikkat edilmesi öneriliyor. Acil durumlarda çıkabilecek aksiliklere karşı doğru ve işlevsel modellerin tercih edilmesi büyük önem taşıyor. Kurallara uygun hazırlanmamış ve gerekli testlerden geçirilmemiş yangın söndürme tüpleri, pek çok olumsuzluğa davetiye çıkarabiliyor. Yangın söndürme tüpü satın alırken Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan alınan periyodik bakım ile ilgili yetki belgesi bulunup bulunmadığına, ilgili TSE belgeleri ve TS 862- EN 3 Kalite Belgesi olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor. Yangın söndürme tüpleri yüksek basınçlı ürünler olduğundan bu konudaki AT Tipi uygunluk ve test neticelerinin de bulunması gerekiyor. Üzerinde baklava biçiminde TSE EN 862-3 ve CE soğuk damgası bulunmayan, üretim yılı ve seri numarası olmayan ürünlerden uzak durulması gerekiyor. Tüplerde aşınma, pas ya da yamukluk gibi izler de bulunmaması önem taşıyor. Bu özellikleri sağlamak için tüplerin güvenilir yerlerden alınması tavsiye ediliyor. Trendyol’un ürün yelpazesi içinde yer alan ve güvenilir markaların ürettiği modeller güvenli ve sağlıklı bir kullanım sunuyor.

Yangın tüpünün her an kullanıma hazır olarak bekletilmesi, rutin bakımlarının yapılması da büyük önem taşıyor. Yangınlara daha başlangıç aşamasına müdahale ederek büyümesini önleyen ve daha büyük felaketlere engel olan yangın söndürme tüpleri, doğru kullanıldığında büyük faydalar sağlıyor. Yanlış ve eksik kullanım ise gereken faydayı sağlamaya engel olabiliyor. Bazı durumlarda yanlış müdahaleler alevlerin büyümesine ve yangının yayılmasına neden olabiliyor. Yangına müdahale etmeden önce yardım çağrıldığından ve itfaiyeye haber verildiğinden emin olunması gerekiyor. Karbondioksit tüpü 10 lt özellikleri itibarıyla küçük yangınlar için yeterli olurken, büyümüş ve kontrolden çıkmış yangınlar için işlevsiz kalabiliyor. Daha küçük ebatlı yangın söndürme tüpleri de başlangıç aşamasındaki yangınlar için çözüm oluşturuyor. Yangın çok büyümüşse ve tüplerin yeterli olmayacağı anlaşılıyorsa, müdahale etmek yerine olay yerinden uzaklaşmak daha doğru bir karar olabiliyor. Yangın tüpünü kullanmadan önce püskürtmeyi başlatan mandalı koruyan mührün kırılması ve pimin çıkarılması gerekiyor. Yangın tüpleri uzun süre beklediği için kullanmadan önce ters çevirmek ve sallamak da daha etkili sonuçlar alınmasını kolaylaştırıyor. Yangın söndürücüyü püskürtürken rastgele değil doğrudan alevin kaynağına yöneltmek ve alevin oksijen ile bağını kesmek gerekiyor. Yangın söndürücünün mandalını alevler tamamen sönene ya da tüp bitene kadar açık tutmak gerekiyor. Tek kullanımlık cihazlar olan yangın tüplerinin kullanıldıktan sonra yeniden doldurulması gerekiyor.

Karbondioksit Tüpü Akvaryum Modelleri

Balıkların ve bitkilerin sağlıklı biçimde gelişmesini kolaylaştıran karbondioksit tüpü akvaryum ekosistemleri için büyük önem taşıyor. Farklı akvaryum sistemleri içinde bulunan özel su bitkileri yaşamak için karbondioksit gazına ihtiyaç duyuyor. Hem balıkların doğal ve sağlıklı yaşamasına yardımcı olan hem de daha estetik bir akvaryum görüntüsü oluşturan bu bitkiler için akvaryum suyuna düzenli olarak karbondioksit salınıyor. Bazı su bitkileri balıkların beslenmesini kolaylaştırmak amacıyla da tercih edilebiliyor. Balıkların doğal olarak salgıladığı karbondioksit her zaman balıklara yetecek miktarda olmayabiliyor. Özellikle büyük akvaryumlarda ya da balık sayısı az olduğunda yaşanan bu duruma karşı akvaryum suyuna karbondioksit takviyesi yapılıyor. Özel sistemler kurularak suya ihtiyaç duyulan miktarda karbondioksit salınması sağlanıyor. Kurulan sistem karbondioksit gazının doğrudan balıklara ulaşması yerine suda çözünmesini sağlıyor. Bitkiler sudan aldıkları bu karbondioksidi oksijene çevirdikleri için de balıklar için daha sağlıklı bir ekosistem oluşuyor.

Karbondioksit dolu bir tüpün yanı sıra regülatör, difüzör, damla sayacı ve hortumdan oluşan sistemleri, suya karbondioksit salarken balıklara herhangi bir zarar vermiyor. Difüzör sistemleri karbondioksidin suda erimesini ve dağılmasını sağlarken, balıkların görebileceği olası zararların da önüne geçiyor. Daha basit mekanizmalar olduğu gibi, daha karmaşık ve güçlü sistemler de kurulabiliyor. Akvaryum içindeki karbondioksit döngüsünü istenen biçimde yeniden tasarlamaya ve balıkların sağlığına uygun biçimde düzenlemeye yardımcı olan bu sistemler bir kez kurulduktan sonra, yeni tüpler alınması yeterli oluyor. Eski dönemlerde büyük sanayi tipi tüpler ile akvaryumlara karbondioksit verilirken, bugün çok daha küçük boyutlarda alüminyum tüpler yeterli oluyor. Sanayi tipi karbondioksit tüpü fiyatları çok daha uygun seçenekler oluştururken, uzun süreli kullanım konforu da sağlıyor. Daha büyük akvaryum sistemlerine sahip olan balık tutkunları için sanayi tipi karbondioksit tüpü fiyatları ve özellikleri daha cazip gelebiliyor.

Havalı Silahlar İçin Co2 Tüpleri

Airsoft sporunda kullanılan ve Paintball oynarken havalı tabancaların ateşleme mekanizmasını harekete geçiren karbondioksit içerikli tüpler ise çok daha farklı bir biçim ve işlev sunuyor. Çok daha küçük boyutlardaki bu özel Co2 tüpleri, çoklu paketler halinde alınabiliyor. Yüksek basınçlı bu özel ürünlerin her bir tüpü ortalama 25 atış yapmaya imkân tanıyor. Çevre ve insan sağlığına zararlı herhangi bir madde içermeyen tüp modelleri, işlevlerini yüksek basınç yardımıyla yerine getiriyor.

Airsoft silahların yanı sıra Paintball oyunu için geliştirilmiş özel silahlarda ve çocuklar için tasarlanan bazı oyuncaklarda da karbondioksit içerikli, yüksek basınç tüpleri kullanılıyor. Airsoft oyunu gerçeğe çok yakın silahlarla oynanan ve Paintball’a benzeyen bir içerik taşıyor. Gerçek çatışmaların bir simülasyonunu oluşturan bu özel oyunda sıkıştırılmış hava ile fırlatılan küçük boncuklar mermi olarak kullanılıyor. Sıkıştırılmış hava ise özel geliştirilmiş karbondioksit içerikli tüplerle sağlanıyor. Bu oyunun silahları gerçek modellerden esinlenilerek yapılıyor, ancak kesinlikle barut, mermi ya da benzeri mühimmat içermiyor.

Hem Paintball hem de Airsoft oyunları için kullanılan silahlarda çoğunlukla 340 gramlık karbondioksit içerikli tüpler kullanılıyor. Tortu oranı çok düşük olduğu için tercih edilen karbondioksit gazı, silahların yapısına herhangi bir zarar vermiyor ve bazı modelleri yeniden doldurulabiliyor. Bu tipteki Co2 tüplerinin özellikleri ve fiyatları markaya ve modele göre değişiyor. Yeniden doldurulabilir olan tüpler uzun vadede daha avantajlı olurken, Paintball için de benzer özellikler geçerli oluyor. Paintball için özel olarak tasarlanmış silah modelleri, karbondioksit içeren tüplerle çalıştığı için bu tüpler oyun performansını etkileyen bir özellik taşıyor. Farklı boyut ve özellikler taşıyan bu modellerin kullanılan silahlarla uyumlu olması gerekiyor.

Soda Makinelerine Özel Tüpler

Gıda amaçlı karbondioksit tüpü seçenekleri ise evde kolayca soda, gazoz ve benzeri gazlı içecekler hazırlamayı mümkün kılıyor. Özel soda makineleri yardımıyla içme suyu ile karbondioksit karıştırılıyor ve eşsiz lezzetler ortaya çıkıyor. 450 gram ve 1000 gramlık seçenekleri olan bu karbondioksit dolu olan yüksek basınçlı tüpler, özel bir mekanizma ile karbondioksidin suda çözünmesini sağlıyor. 450 gramlık bir tüp ile 60 litreye kadar gazlı içecek üretilebiliyor. Bu işlem saf alüminyum kullanılarak üretilen özel makinelerde tamamen sağlıklı biçimde gerçekleştiriliyor. Sadece 10 saniye içinde sağlıklı gazlı içecekler yapılabiliyor. Şişe ve plastik atık derdine son veren bu özel sistem için karbondioksit tüpleri büyük önem taşıyor. Elektriğe ihtiyaç duymayan, tamamen doğal ve çevre dostu bu sistem için küçük bir makine ve karbondioksit dolu tüp gerekiyor. Saniyeler içinde gazlı içecek hazırlarken, değişik aromalar kullanılarak çok özel lezzetler de elde edilebiliyor. Soda üretimi için kullanılan karbondioksit içerikli tüplere yeniden dolum yapılmıyor ve her seferinde tüpler yenilenmiş olarak gönderiliyor.

Yer altı kaynaklarından doğal yollarla elde edilen karbondioksit gazı, özellikle eski volkanik bölgelerde bulunuyor. Sağlığa hiçbir zararı olmayan doğal karbondioksit gazları, gıdaların korunması ve nakledilmesi için de kullanılabiliyor. NSF sertifikalı doğal karbondioksit gazı ile doldurulan bu özel tüpler, tamamen gıda tüzüğüne uygun olarak hazırlanıyor. İnsan sağlığına zararlı hiçbir madde içermeyen bu tüplerdeki karbondioksit ile hazırlanan soda ve diğer gazlı içecekler gönül rahatlığıyla tüketilebiliyor. İstenilen her an soda, gazoz ve benzeri gazlı içecekleri hazırlamayı mümkün hale getiren bu sistemde, tamamen doğal karbondioksit kullanılıyor. Karbondioksit suda çözündükten sonra tüketildiği için oldukça sağlıklı ve güvenli içecekler hazırlanabiliyor. Doğal katkılar ya da özel aromalarla ekstra lezzetler hazırlamaya da olanak sağlayan gıda amaçlı doğal karbondioksit tüpü fiyatı ve özellikleri ile oldukça işlevsel bir seçenek oluşturuyor. Günün her saati soda ve diğer içeceklerin saniyeler içinde hazırlanmasını mümkün kılan soda makinesi ve doğal karbondioksit içerikli tüpler, çevre dostu ürünler olarak plastik atıkların azalmasına katkıda bulunuyor.

Karbondioksit Ürünleri Fiyat Seçenekleri

Karbondioksit tüpü fiyatı türüne, kullanım amaçlarına, ebatlarına ve özelliklerine göre büyük farklılık gösteriyor. Karbondioksit içerikli yangın söndürme tüplerinin fiyatları öncelikle boyutlarına göre değişkenlik gösteriyor. Henüz başlangıç düzeyine gelmemiş küçük çaplı yangınları söndürebilecek 5 kg karbondioksit yangın tüpü fiyatı ile çok daha büyük kapasiteli yangın söndürme tüplerinin fiyatları farklı segmentlerde olabiliyor. Karbondioksit tüpü 10 lt özellikleri itibarıyla daha etkili ve güçlü bir performans gösteriyor. 5 kg karbondioksit yangın tüpü fiyatı dışında portatif bir yapı ve kolay taşınabilme özelliği de sunuyor. 6 kg karbondioksit yangın tüpü fiyatları bakımından daha ortalama bir düzeyde bulunuyor. Fiyat ve büyüklük konusunda karar vermeden önce yangın tüpünün kullanılacağı alanın ve olası yangın risklerinin göz önünde tutulması tavsiye ediliyor.

Diğer karbondioksit ürünleri de gramajlarına ve özelliklerine göre değişen fiyat seçenekleri sunuyor. Akvaryumlar için kullanılan karbondioksit sanayi tipi büyük cihazlardan alındığında oldukça uygun fiyat seçenekleri elde edilebiliyor. Yer kaplama ve taşıma gibi dezavantajlardan kurtulmak isteyenler ise küçük boyutlu alüminyum tüpler ile daha pratik çözümler elde edebiliyor. Büyük boyutlu akvaryumlar ve akvaryum hobisini büyük alanlarda yapanların tercihi büyük ebatlı seçenekler olurken, daha mütevazı akvaryumlara sahip olanlar pratik küçük tüp seçeneklerine yöneliyor. Airsoft ve Paintball silahları için üretilen karbondioksit içerikli tüpler ise çok daha küçük boyutlarda olduklarından makul fiyat düzeyleri sunuyor. Tek tek almak yerine çoklu alım yapıldığında daha cazip fiyatlar elde edilebiliyor. Soda ve gazlı içecek yapmak üzere doğal yollarla elde edilen karbondioksitler ise 450 ya da 1000 gramlık özel tüplerde satışa sunuluyor. Doğal kaynaklardan çıkarılan ve yerinde yüksek basınçlı olarak doldurulan bu özel tüplerin 450 gramlık versiyonu 60 litre gazlı içecek hazırlama imkânı veriyor.Trendyol’un ürün çeşitliliği içinde farklı amaçlara yönelik karbondioksit içerikli pek çok ürün yer alıyor. Trendyol özel indirim fırsatları ve kampanya seçenekleriyle yüksek kaliteli ürünlerin kaçırılmayacak fiyat seçenekleriyle alınabilmesini kolaylaştırıyor. Güvenilir markaların ürünlerini Trendyol’un sağladığı makul fiyatlarla gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir