Çerçeve

39360 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Çerçeve

Çerçeve

Yaşam alanlarınızı kişiselleştirmenin, tarzınızı, zevkinizi yansıtmanın en güzel yollarından biri dekoratif obje ve çerçeve seçimlerinizdir. Mekansal kaliteyi yükseltmekte kullandığınız her çerçevenin iki önemli fonksiyonu vardır. Sizin için değeri olan resmi, fotoğrafı, posteri ya da aynayı sarıp korurken, aynı zamanda dekoratif bir öge olarak mekana hizmet ederler. Yaşamınızda önemli yere sahip insanları, seyahatlerinizi, hatta evcil dostlarınızı her halleriyle fotoğraflamak, arasından beğendiklerinizi sürekli görebileceğiniz bir yerde, zevkle seçtiğiniz çerçeveler içinde sergilemek mutluluk verir. Duvara asarak, dayayarak ya da mobilyalarınızın üstleri ve raflarını donatarak en sevdiğiniz sanat eserleri, sevdiklerinizin fotoğrafları, anılarınız, motivasyon yazılarınız daima sizinle olur.

Yüzyıllardır mekansal zenginliği arttıran çerçeveler, günümüz dekorasyon anlayışının da ayrılmaz bir parçasıdır. Bunun bilincinde olan tasarımcılar ve üreticiler, birbirinden farklı malzeme, form ve dizayna sahip özel çerçeve tasarımları ile bu ihtiyaca yeterince cevap verirler. Çok geniş alternatiflere sahip çerçeve çeşitleri arasından seçim yapmak zor görünse de kullanacağınız mekan, mobilyalarınız, diğer dekoratif objeler ve en önemlisi de stiliniz size yol gösterici olur. Duvar dekorasyonu yapılmak istendiğinde akla önce boya çeşitleri ve duvar kağıdı alternatifleri gelir. Oysa ki birbirinden şık aynalar, tablolar ve posterlerle de çok şık duvar dekorasyonu yapılabilir. Mobilyalar standart mekanlar üretirken, sanat eserleri, fotoğraf baskıları, doğa manzaraları ve illüstrasyonlar kendilerini saran çerçeveleriyle birlikte mekanlarınızın genel karakterini belirler.

En güzel sanat eserine sahip olsanız bile, onu saran çerçeve uygun seçilmediyse etkisini yitirir. Modern, minimal, yalın çizgilere sahip bir dekorasyon tarzınız varsa, sade hatlardaki çerçeveler içinde sergilenen çağdaş sanat eserleri, aksesuar ve heykeller genel kurgunuzu destekler. Böyle bir mekanda kabartmalı antika çerçevelerle, klasik varaklı aynalarla tamamlayacağınız bir duvar kompozisyonu ise yarattığı kontrastla tüm dikkatleri üzerine çekebilir. Uyumla sükunet yakalanırken, zıt seçimlerle de hareketli, merak uyandıran etkiler yaratmak mümkündür. Eskiden özellikle salon dekorasyonunda önemsenen çerçeveler, günümüzde tüm odalar, antre, hol gibi sirkülasyonu yoğun alanlar, hatta mutfak ve banyo gibi ıslak hacimlerde bile duvarları, mobilyaları donatır.

Birbirinden Şık Çerçeve Modelleri ile Anılarınızı Ölümsüzleştirin

Resim çerçevesi seçimi, kişinin iç dünyası ve ruh haline göre değişkenlik gösteren, sanatseverin tercihine kalmış bir konudur. Binlercesi arasından sevginizi kazanan resim, en özenli çerçeve seçimini de hak eder. Nasıl ki modern döşenmiş bir mekana klasik resim sığdırmaya çalışmak zorlayıcı bir eylem gibi görünür, klasik bir mekanda modern bir eser uyumsuz durursa, resme uygun çerçeve seçiminde de ahenk en önemli kriterdir. Genel olarak görsellikte eserin önüne geçmeyecek bir çerçeve doğru tercihtir. Çok figür taşıyan eserler için düz, sade modeller tercih edilmesi önerilirken, fazla hareketi olmayan oldukça sade bir eser de ona uygun figürler barındıran bir dekoratif çerçeve ile canlandırılabilir.

Tablo çerçeve modelleri seçiminde en önemli konu, çerçevenin tablonun önüne geçecek iddiada bir abartı taşımamasıdır. Çerçeve, içindeki resimle yarışmamalı, sanat eserini ön plana çıkarması amaçlanmalıdır. Çerçeveli tablo formları incelendiğinde içbükey çerçeve modelleri bir derinlik kazandırırken, dışbükey olanların resmi ön plana çıkardığı görülür. Çerçeve renkleri arasından seçim yaparken, daha ziyade resmin merkezine yakın bir rengin tonları bütünsellik sağlama amacına uygun hizmet eder. Yanlış çerçeve kullanımı hem fotoğrafın değerini düşürür hem de yaratmak istediğiniz bütünsel algıyı bozabilir. Amaç çerçeveyi sergilemekse kalın bantlı, işçilik detaylı büyük çerçeve modelleri kullanılabilir. Dar ve küçük metrajlı duvarlarda küçük çerçeve kullanmak daha ferah ve orantılı görsel etki sağlar. Ayrıca bu tür mekanlarda abartılı çerçeve desenleri kullanmaktan kaçınmak da yerinde bir karar olur.

Aynalar yansımalarla ışığın etkisini çoğaltan, mekana hacim ve ferahlık sağlayan, dekoratif katkıları yüksek elemanlardır. Düz, füme, bronz renkleri ve son yıllarda revaçta olan paslı efektleriyle hemen her mekanda zevkle kullanılırlar. Ayna çerçevesi seçimi kişisel zevke ve dekorasyon stiline bağlı olarak değişir. Modern bir mekanda daha çok yine aynı paralelde tasarlanmış sade hatlı, figürsüz geometrik aynalar, klasik tarzda döşenmiş bir mekanda bolca figürlü ve varaklı çerçeve modelleri tercih edilebilir. Günümüz karma zevkleri ile tasarlanmış eklektik stilde bir mekanda ise, genel anlayışın tersine son derece modern görünen bir ortam, klasik çerçeveli bir ayna kullanımıyla dikkatleri çekebilir. Küçük, dar ve ışığı az olan mekanlarda doğru kullanım gerçekten mekan kalitesi için kurtarıcı bir hamle olabilir.

Küçük Değişikliklerle Büyük Farklar Yaratın

Ahşap çerçeve yıllara meydan okuyan, vazgeçilemeyen çerçeve stillerindendir. Mekanda yarattığı doğal, sıcak ve samimi etki nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Mütevazi ve sade modelleri çok olan bu çerçeveler, poster, resim, fotoğraf ve ayna çerçevelemek için mükemmel seçimdir. Mekan dekorasyonundaki monotonluğu kırmanın ve seçeceğiniz ahşap türüne göre bir miktar renk ve doku eklemenin en güzel yöntemlerindendir. Sade dokularıyla içindekine odaklanmak için harika bir fon oluştururlar. Diğer yandan eğer amacınız çerçeveye dikkat çekmek, onun dokusal zenginliğinden yararlanmak ise daha iddialı koyu renk ahşap çerçeve modelleri tercih edilebilir. Bu modeller içinde bulunanlardan ahşap çerçeveli ipli mandallı fotoğraf çerçevesi modelleri aile ya da yakın arkadaşlarla biriktirilmiş güzel anıları yan yana izlemenin en güzel yollarındandır.

Raflı, ışıklı, askılı, ham ya da boyalı hemen her forma girebilen ahşap fotoğraf çerçevesi modelleri hem klasik, hem de modern mekanlara uyumuyla beğeni toplar. Eğer daha sert ve net etkiler peşindeyseniz metal çerçeve kullanabilirsiniz. Mıknatıslı magnetli olanlar duvarda tek tek çivi çakmaya gerek bırakmadan fotoğraflarınızı ya da beğendiğiniz resimleri sergilerken, daha sık değiştirme imkanı da sunarlar. Aynı zamanda serbest alan üzerinde hareketle her gün farklı mizanpajlar yapabilmenize olanak tanırlar. Son yılların gözdesi siyah metal, tüm dekoratif objelerde olduğu gibi çerçeve tasarım ve üretiminde de kendine geniş yer bulur. Lazer kesim ilginç dinamik görseller, ilham veren yazılar, askı ve mandal detaylarıyla zenginleştirilen modeller özellikle mutfak, genç odası ve ofis dekorasyonunda sıklıkla kullanılır. Gelişmiş üretim teknolojileri sayesinde metalin rahatlıkla şekillendirilmesi ile özgün duvar fotoğraf çerçevesi seçenekleri arasından seçim yapmak da mümkündür.

Yaşam alanlarında altın, pirinç bitimli objeleri kullanmayı tercih edenlerin bir numaralı seçimleri olan altın çerçeve modelleri, kah bir düğün resmine, kah bir seyahat fotoğrafına en şık ev sahipliğini yapar. Altın çerçeve ortamdaki diğer objelerle uyumlu kullanıldığında arzu ettiğiniz sıcak, çarpıcı etkiyi tam anlamıyla ortaya çıkarır. Daha yalın çizgileri ve beyaz metali tercih edenler içinse gümüş çerçeve gerek klasik gerekse modern yorumlarıyla baş köşedeki yerini alır. Düz, sade, net bir alüminyum çerçeve ise tüm dikkatleri içindekine çevirir, masa üstü çerçeve formuyla fotoğraflarınız için nötr bir fon oluşturur. Özel kalıplara dökülerek yapılan, her boyayla boyanabilen, uzun ömürlü polyester çerçeve en geniş ürün gamına sahiptir. Kendi hafif ama görüntüsü göz dolduran yüzlerce çeşidi ile en ince detaylarına kadar ustalıkla üretilmiş, hareketli, dinamik, neşeli ürünlerdir. Birçok fotoğrafı aynı anda sergilemenin yollarından biri ipli çerçeve içine yerleştirmektir. İpli fotoğraf çerçevesi ile seri halinde eğlenceli anları bir araya getirmek, odayı bir anda neşelendirir.

Yaşadığınız Mekanlarda Çerçevelerin Dekoratif Gücünden Yararlanın

Dekorasyonda oldukça sık kullanılan cam çerçeve yapımında da kullanılmakta olup, şeffaf ya da renkli camlarla tasarlanan modeller kenarlıklı veya kenarsız olarak kullanılabilir. Düz, füme, bronz ya da antik aynalardan kesilerek üretilen aynalı çerçeve ise, kullanıldığı mekanlara şıklık katar. Tek başına bizoteli aynalarla tasarlanabildiği gibi ahşap, metal, plastik malzemelerle zenginleştirilen modelleri kullanım alanını genişletir. Kendi hafif ama görüntüsü ağır modellerden plastik çerçeve modelleri, rengarenk, neşeli, tekli ve çoklu modelleriyle bebek ve çocuk odalarını canlandırmak için seferberdir. Eskitme çerçeve modellerinin verdiği yaşanmışlık hissi özellikle rustik stilde döşenmiş mekanlarla uyumu yakalar. Suni deri, antik deri, koton başta olmak üzere kumaş kaplı tekstil fotoğraf çerçevesi de özellikle yatak odalarında yumuşak ve naif bir izlenim oluşturur.

Çerçeve kullanımı bebek odalarında pastel tonlarda kumaş çerçevelerden, çocuk odalarında renkli plastiklere, polyesterlere, genç odalarında ise siyah metallere döner. Bebek odası çerçeve seçiminde cinsiyete uygun temalar baz alınır. Bebek çerçeveleri genel olarak renkli peri kızlarına, şirin hayvan figürlerine, puantiyeli ve floral desenli motiflere hakim olup tekli kullanımdan ziyade konsepti tamamlayan çoklu çerçeve kompozisyonları şeklindedir. Özellikle her ebeveynin heyecanla seçim yaptığı 1 yaş çerçeve türevleri neredeyse çocuklu hemen her ailede bulunur. Biraz daha büyüdüklerinde ise odalarını süper kahramanlar, çizgi film karakterleri, doğum günü, maç galibiyeti ya da piyano resitali fotoğraflarını birbirinden şık polyester, plastik ve boyalı figürlü çocuk odası çerçeveleri süsler. Hatta çoklu fotoğraf çerçevesi kullanarak, her doğum gününü aynı kompozisyon içinde sergileyerek en değerlilerinizin yıllar içindeki gelişimini gururla izleyebilirsiniz.

Salonlarda ahşap, metal ve aynalı çerçevelerin yoğun kullanımı söz konusudur. Antrede konsolun üstündeki aynayı yuvarlak çerçeve tamamlarken, bazen koridor ya da merdivenler boyunca da ev ahalisinin en değerli anları sergilenir. Piyanonun yanında dizi dizi aile çerçevesi en güzel hallerinize ev sahipliği yapar. Salon dışında ailece televizyon izlemek ya da hobilerinizi gerçekleştirmek üzere bir oturma odasına sahipseniz, büyük L koltuğunun arkasını ya da televizyon çevresindeki duvarı dev soy ağacı çerçeve ile değerlendirebilirsiniz. Ağaç çerçeve modelleri ayaklı olabildiği gibi, duvara yapışan sticker alternatiflerine de sahiptir. Genç kız odalarının vazgeçilmezi kalpli çerçeve modelleri, ergen erkek odalarında otomobil ve sporcu fotoğraflarını çevreleyen poster çerçevesi modelleri de hep mutlulukları için tasarlanır. Komodin ve şifonyerlerinizin üzerinde kullanabileceğiniz çiçek çerçevesi ise içindeki resimleri olduğundan çok daha şık ve romantik gösterir. Son zamanlarda sıklıkla kullanılan ve renk katan mutfak çerçeveleri güzel sözler, yiyecek fotoğrafları, hatta kahveye övgü, diyete çağrı gibi esprili temaları içeren modellerdir.

Kişiselleştirdiğiniz Mekanlarınız İçinizdeki Sizi Anlatsın

Evinizi, ofisinizi ya da ticari işletmelerinizi dekore ederken kullanmak istediğiniz tablo, resim ya da poster için doğru çerçeve seçimi çok önemlidir. Hatta çerçeve dekorasyon çalışmalarının son noktayı koyduğu vurgu ögesidir. Mum, şamdan, abajur gibi dekoratif nesnelerle uyumlu kullanıldığında enfes sonuçlar almak kaçınılmazdır. Günümüz dekorasyon anlayışında duvara çerçeve asımı adeta sanat olarak görülür. Bunun için profesyonellerden yardım alınabileceği gibi, bazı basit ama etkili adımları izleyerek kendi kendinize güzel sonuçlar alabilmek de mümkündür. Tek bir tablo asarken arzunuza göre duvarı ortalayabilir ya da sevdiğiniz bir mobilyanın arkasında konumlandırabilirsiniz. Ancak iş çerçeve seti kullanmaya gelip, bir duvarı tasarlamak olduğunda belirli bir ahengi yakalamak zor gelebilir. Duvar çerçeve seti planlaması yaparak, simetrik, asimetrik, düşey, yatay ya da karma kullanımlarla zenginleştirdiğiniz kompozisyonlarla kişiliğinizi ve tarzınızı duvarlarınıza aktarabilirsiniz.

Genel kural çerçeve kompozisyonunun orta noktasını göz hizasına sabitlemektir. Örneğin ikili çerçeve kullanacaksanız, ikisinin orta noktasını göz hizasında yerleştirmek iyi sonuç verecektir. Kanepe gibi büyük bir mobilya kütlesinin üzerine tek bir büyük boy çerçeve içinde tablo asacaksanız, mobilyanın genişliğinden fazla olmamasına dikkat ederseniz uygun olur. Genel öneri, çerçevenin üstüne astığınız mobilyanın ¾ ‘ü oranında olmasıdır. Yani 140 cm genişliğinde bir kanepeniz varsa, onun üstünde yatay vaziyette göz hizasında asacağınız bir 70x100 çerçeve isteğinizi fazlasıyla karşılar. Eğer grup halinde bir düzenleme yapacaksanız, örneğin 3’lü çerçeve kullanmayı arzu ederseniz, hepsinin toplamının mobilya genişliğine oranı yine bu değerlerde kalmalıdır.

İçerisinde fotoğraf, yazı, baskı, harf olan stil sahibi çerçeveler ile yaratıcı duvar oyunları ve hareketi yaratmanız mümkündür. Örnek olarak 5’li çerçeve kullanımını seçmeniz durumunda çerçevelerin sınırları arasında en çok 15cm bırakırsanız, hem görsellerin tek tek rahatça algılanmasını, hem de bir bütün içinde ahenkli duruşlarını izleyebilirsiniz. Set halinde kullandığınız resimlerin gereğinden uzak oluşu birbiriyle ilişkilendirmeyi zorlaştırırken, çok yakın olduğunda görsel bir karmaşaya sebebiyet verebilir. Bu arada yalnızca satın aldığınız tabloları ya da fotoğrafları değil, kendi eserlerinizi de çerçeveleyebilirsiniz. Bazen birkaç saatinizi, bazen ise günlerinizi alan yapbozlarınızı bitirip yapıştırarak, puzzle çerçevesi içinde yıllarca bozulmadan saklayabilirsiniz. Bunların dışında beğendiğiniz resimleri 3 boyutlu çerçeve içinde sergileyerek kazandığı derinlik hissine hayran kalabilirsiniz.

Teknoloji ile Fotoğraflarınız Bir Film Şeridi Gibi Aksın

Çerçevelerde yatay yerleşim uzun koridorlar ya da kanepe üstünde hem oranlı görüntüyü hem de sükuneti temsil eder. Merdiven sahanlığı ya da dar mekanlarda yapacağınız dikey yerleşim ise daha dinamik bir duruş sergiler. Büyük ve küçük çerçeve varyasyonlarını bir arada kullanmak, asarken asimetrik kompozisyonlar planlamak da dikkat çeken, hareketli bir yüzey oluşturmanıza yardımcı olur. Örneğin yatay olarak sabitleyeceğiniz bir a3 çerçeve, yanında konumlandıracağınız dikey a4 boyutunda çerçeve ve etrafında asimetrik dağıtılmış diğer çerçeve şekilleri ile yaratacağınız kolaj, evinizin ya da ofisiniz en dikkat çekici bölümü olmaya adaydır. Bunun yanında tüm bunlarla uğraşmaya vakti olmayanlar için tasarlanmış onlarca kolaj çerçeve seçeneği de hazır olarak bulunur. Çerçeve kolaj tekniği sayesinde, en sevdiklerinizi hep yan yana getirebilir, en mutlu anlarınızı bir arada hatırlayabilirsiniz.

Son yıllarda gelişen teknolojinin etkisi fotoğraf çekme ve yayınlama alışkanlıklarında değişikiliklere neden olur. Bugün artık fotoğraf makinesi bile taşımaya gerek kalmaksızın son derece kaliteli fotoğraflar cep telefonları ile saniyeler içinde çekilebilir. Cihazlarda biriken yüzlerce fotoğrafı basmak ve sürekli el altında bulundurmak zaten mümkün olamayacağından, ekranda görebilmeyi sağlayan elektronik çerçeve büyük kolaylıktır. Dijital çerçeve aslında bir dijital fotoğraf gösterici olup, normal çerçevede bir fotoğraf görülebilirken, birçok fotoğraf ve videoyu da art arda izlemeyi sağlayan elektrikli cihazlardır. İçine yüklenen fotoğrafları, yapacağınız ayarla ister tek, ister sıralı bir slayt gösterimi şeklinde, isterseniz de rastgele gösterimle otomatik olarak görüntüler.

Dijital fotoğraf çerçevesi, anneler, babalar günü, doğum günü, yılbaşı kutlamalarında artık teknolojik hediyeler kategorisinde ön plana çıkar, hediyelik çerçeve seçenekleri arasında yerini alır. İlk bakışta sadece sabit resim görüntüleyen aygıt gibi görülse de sadece fotoğraf izleyebileceğiniz cihazın çok ötesinde, takvim ve saat gösterme, alarm, mp3 çalar gibi kolaylıklar da sunar. Malzeme, boyut, işçilik çeşitliliğine paralel olarak çerçeve fiyatları da değişkenlik gösterir. Siz de birkaç değişiklikle yaşam alanlarınızı baştan yaratmak isterseniz, en beğendiklerinizi bir araya getirerek toptan çerçeve listenizi oluşturabilirsiniz. Birbirinden güzel, şık ve kaliteli modeller içinden beğenip çerçeve satın almak için stilinize uygun parçalara karar vermeniz yeterli. Online alışverişin rakipsiz adresi Trendyol ayrıcalığı ve garantisiyle çerçeve siparişinizi hemen verebilir, sonrasında alacağınız haklı övgülerin tadını çıkarabilirsiniz.