Cat 6 Kablo

4551 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Cat 6 Kablo

‌Ethernet kabloları farklı boyut ve şekillerde mevcuttur. Farklı tipte ‌ethernet kabloları olmasına rağmen, bunların tümü cihazları internet ya da yerel ağlara bağlamak gibi temel bir amaca hizmet eder. Diğer yandan tüm ‌ethernet kabloların yetenekleri aynı değildir. Günümüzde en çok kullanılan ‌ethernet kablolarından biri olan ‌Cat 6 kablo, yüksek aktarım hızı, uygun fiyatları ve korumalı seçenekleri ile farklı ihtiyaçlara uygun çözümler sunar. Erişilebilir Cat 6 kablo metre fiyatı seçenekleri ile cihazlarınızı internet ya da yerel ağ erişimi için yapılandırabilirsiniz.

‌Cat 6 Kablo Özellikleri

Genellikle ağ veya ‌ethernet veri kablosu olarak da bilinen ‌Cat 6 data ve lan kablosu, 1 ‌gigabit (1.000 ‌megabit) hız seviyesibe kadar veri aktarım hızlarını destekleyebilen 4 bükümlü çift kılıflı ve bakır telli bir kablodur. Daha yüksek bant genişliği sunduğu için ağdaki büyük dosyaların hızlı aktarımına izin verir. ‌Cat 6 kabloları, ‌Cat 5 ve ‌Cat ‌5e kablolarından daha yüksek bant genişliklerini destekler. Sıkıca sarılan bu kablolar, genellikle folyo veya koruyucu örgü ile donatılır. Söz konusu koruma, ‌ethernet kablosunun içindeki bükülmüş tel çiftlerini korur. Bu sayede parazit ve gürültü girişimini önlemeye yardımcı olur. ‌Cat 6 kablo bağlantı bakımından teknik olarak 10 ‌‌Gbps'ye kadar hızları destekler, ancak bunu yalnızca 55 metreye kadar yapabilir. Hızlı ‌Ethernet ‌10BASE-T, ‌100BASE-TX ve ‌gigabit ağları ve ‌Cat 5 / ‌5E ve ‌Cat 3 gibi kablo standartları ile geriye dönük olarak uyumludur. Her iki uçta da genellikle iki cihazı ‌Cat 6 kablosuyla birbirine bağlamak için kullanılan sekiz konumlu sekiz ‌konektör ‌(8P8C) ‌RJ45 ‌jakı bulunur. Çoğu durumda, ‌Cat 6 kablosu, bir bilgisayarı bir ağ üzerinden dosya paylaşımına izin vermek veya ‌internete erişmek için bir ‌hub, yönlendirici veya anahtar gibi başka bir cihaza bağlamak için kullanılır. Ayrıca, bilgisayarları yazıcılar veya tarayıcılar gibi diğer cihazlara birlikte bağlamak ya da kablo panellerin gelen ve giden LAN bağlantıları için de kullanılabilir. Frekans ve mesafe kullanımı açısından iki tür kategori 6 kablosu vardır. Standart ‌Cat6 kablosu, 250MHz’lik daha yüksek bir frekans sinyaline izin verir ve ‌10GBASE-T için maksimum 55 m kullanım mesafesine sahiptir.

Cat 6a Kablo ve Özellikleri

‌Augmented ‌Cat6 olarak da bilinen ‌Cat ‌6a ‌Ethernet kablosunun frekansı ‌‌500MHz'dir ve ‌‌10GBASE-T'de maksimum 100 m mesafede çalıştırılabilir. ‌Cat ‌‌6a'daki "a", "artırılmış" anlamına gelir. Bu standardı temel alan kablolar, maksimum bant genişliğinin iki katını destekleyerek ‌Cat 6 sürümlerinden bir adım ileridir. Ayrıca, daha uzun kablolarda daha yüksek iletim hızlarını koruyabilir. ‌Cat ‌6a kabloları korumalı olarak gelir ve kalın kılıfları nedeniyle ‌Cat ‌6'dan çok daha yoğun ve daha az esnek bir kablodur. ‌Cat ‌‌6a, maksimum ‌500MHz bant genişliğinde 10 ‌‌Gbps'ye kadar veri aktarım hızlarını destekler. Paraziti azaltmak için ek yalıtımla birlikte daha sıkı kıvrımlara sahiptir. ‌Cat ‌6a ayrıca ‌Cat 6 ve ‌Cat ‌5e ile geriye doğru uyumludur, ancak hızlar her zaman kullanılan ‌konektöre ve cihaza bağlı olarak değişir. ‌Cat ‌6a geleceğe dönük bir kablo sistemi olarak görüldüğü için en uygun maliyetli ‌ethernet kablolama çözümlerinden biridir. Diğer yandan ‌Cat ‌6a’nın temel dezavantajlarından biri, kablonun boyutu ve ağırlığıdır. ‌2008'de piyasaya ilk çıktığından bu yana boyutları % 10 oranında küçültülse de ek ağırlık artışı, bir kablo paneline ya da kabloyu yerleştirebileceğiniz diğer yerlere sığabilecek kablo miktarını azaltır.

Korumalı ‌STP ‌ve Korumasoz UTP Cat 6 Kablo Çeşitleri

‌Cat 6 kablonuz, kurulum yaptığınız yerin özelliklerine bağlı olarak, büyük miktarlarda elektromanyetik parazite ‌(EMI) maruz kalabilir. ‌EMI, belirli aydınlatma türleri, klima, yazıcılar, motorlar ve jeneratörlerden kaynaklanabilir. ‌Cat 6 kablosu, elektriksel parazitten kaynaklanan gürültüyü azaltmak ve en aza indirmek için standart olarak ‌TP kablo kullanır. ‌‌TP ‘’‌twisted pairs’’ kelimelerinin kısaltmasıdır ve çift bükümlü anlamına gelir. Kablonun içindeki tellerin nasıl büküldüğünü ifade eder. ‌Twisted ‌pairs, bir endüstri standardıdır ve maksimum uzunluk ve hız açısından fiber optik kablolamadan daha düşük performansa sahiptir. Ancak bu tasarım bazı ortamlar için yeterli olmayabilir. Parazit sorunun olabileceği alanlar için korumalı bükümlü (‌STP) ‌Cat 6 kablosunun kullanılması gerekir. Bu koruyucu genellikle, düşük dumanlı sıfır halojen ‌(LSZH) kılıfla sarılmış tellerin etrafına sarılan bir folyo kalkanı şeklinde gelir. Genellikle bakır veya başka bir iletken polimerden yapılan koruma katmanı gürültüyü azaltmaya ve bağlantı kalitesini artırmaya yardımcı olur. Korumasız çift bükümlü ‌UTP ‌Cat 6 kablosu ise koruma katmanı olmadan üretilen, standart ‌Cat 6 kablosudur. Bazı ‌Cat 6 kablolar ‌EMI'yi kendi başına azaltır ancak ‌STP kablo gibi paraziti etkili bir şekilde engelleyemez. ‌Cat 6 kablo fiyatı açısından karşılaştırıldığında ‌STP kablolar ekstra koruma katmanı nedeniyle standart ‌Cat 6 kablo çeşitlerinden daha yüksek fiyatlıdır. Koruma katmanı sadece fiyatı değil kablonun fiziksel yapısını da önemli ölçüde etkiler. ‌STP ‌Cat 6 kablo çeşitleri, ‌UTP kablolara kıyasla çok daha serttir. Bu durum kurulumu zorlaştırır. ‌Cat 6 kablosu, su geçirmez bir çeşit satın aldığınız sürece dış mekânlarda kullanılabilir. Bu, su geçirmez olması için ek bir dış kılıfla birlikte gelir. Sonuç olarak bu tasarım, kabloyu biraz daha geniş ve sert ancak daha güçlü hale getirir.

‌Cat 6 Kablo Nasıl Seçilir?

Kablo alışverişi yaparken, kabloların "‌Cat 5", "‌Cat 6e" veya benzeri olarak sınıflandırıldıklarını görebilirsiniz. "‌Cat’’ kategori anlamına gelir. Genel bir kural olarak, megahertz ‌(‌MHz) cinsinden ölçülen daha yüksek sayılar, daha hızlı ve daha yüksek frekansları temsil eder. Çoğu teknolojide olduğu gibi, daha yeni kablolar tipik olarak daha yüksek bant genişliklerini ve dolayısıyla artan indirme hızlarını ve daha hızlı bağlantıları destekler. Kablo satın alırken daha uzun ‌ethernet kablolarının daha yavaş iletim hızlarına sahip olduğunu unutmamalısınız. Kişisel kullanım için satın alınan kablolar 100 metreyi nadiren aşar ve kablo uzunluğu nedeniyle hız sorunuyla karşılaşması genellikle olası değildir. En temel düzeyde, kablolu ağdan en yüksek hızı elde etmek yönlendiricinin hızı, verileri kullanan aygıtın yetenekleri ve kablonun veri taşıma kapasitesi olmak üzere üç faktöre dayanır. İnternet aboneliğinizin gerçek hızını bilmiyorsanız, bilgisayarınızı doğrudan modeme bağlayıp hız testi yapabilirsiniz. Böylece kablolu bağlantı açısından neye ihtiyacınız olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz. Örneğin aboneliğiniz yalnızca ‌50 Mbps indirmeleri destekliyorsa, ‌1Gbps ‌ethernet kablosu satın almanız gerekmeyebilir. Ardından, ağınız için gereken hızı göz önünde bulundurabilirsiniz. Diğer yandan ağ hızı çoğu ev kullanıcısı için önemli bir kriter değildir, ancak büyük dosyaları sık sık bilgisayarlar arasında taşıyorsanız veya çok yüksek bant genişliğine sahip video akışı gerçekleştiriyorsanız, daha iyi bir ‌ethernet kablosu büyük bir fark yaratabilir. Son olarak, yönlendiricinizin özelliklerini dikkate almanız gerekir. Çoğu giriş seviyesi yönlendirici, saniyede 100 ‌megabit'e kadar destekler, böylece ‌Cat ‌5'ten daha yeni herhangi bir kabloyu kullanmanıza olanak tanır. En iyi ev yönlendiricileri bile nadiren ‌gigabit ‌‌ethernetten fazlasını destekler ve ‌Cat ‌6a ve ‌Cat ‌7'nin kullanımına uygun olmayabilir. Tüm faktörler dikkate alındığında, büyük olasılıkla ihtiyacınız olan bir ‌Cat 6 kablosudur.

‌Cat ‌5e ve ‌Cat 6 Farkı

Bir ağ her zaman en yavaş cihaz veya bileşenin hızında çalışır. Bu duruma dikkat etmemek, tüm ağın en düşük ‌spesifikasyona sahip olanın hızında çalışmasına neden olur. Farklı kategori kablolarının farklı performans seviyeleri vardır ve sonuç olarak sistem gereksinimlerini karşılayacak bir kablo seçmek önemlidir. ‌Cat 5, ‌Cat 6, ‌Cat 7 ve ‌Cat 8 olmak üzere birkaç ‌ethernet kablosu kategorisi vardır. ‌Cat 5 eski bir standarttır ve günümüzde yaygın olarak ‌Cat ‌5e kullanılır, ‌Cat ‌5'deki "e", "geliştirilmiş" anlamına gelir. ‌Cat 5 ve ‌Cat ‌5e kablo çeşitleri görünüm açısından aynıdır. Bununla birlikte üreticiler, iletişim kanalları arasındaki istenmeyen sinyal aktarımlarını ortadan kaldırmak için daha sıkı test standartları altında ‌Cat ‌5e kabloları üretir. ‌Cat ‌‌5e, düşük üretim maliyeti ve ‌Cat 5 kablolarından daha yüksek hızları desteklemesi nedeniyle şu anda en yaygın kullanılan kategori 5 kablodur. ‌Cat 6 ve ‌Cat 5 / ‌5e kablosu arasındaki fark ise kalite, hız ve fiyatla ilgilidir. ‌Cat 6 kablolama, ‌Cat 5 e kablolama altyapısına göre birçok avantaj ve fayda sağlar. Öncelikle ‌Cat 6, ‌Cat ‌‌5e'ye göre daha fazla bant genişliği sunar ve daha yüksek veri aktarım hızlarına izin verir. ‌Cat 6 özel olarak 1 ‌gigabit çalışma performansına sahip olması nedeniyle yeni kablolama kurulumları için minimum standarttır. ‌‌Cat 6, 1 ‌Gbps ağ hızlarını desteklemenin yanı sıra, 10 ‌‌Gbps'lik daha yüksek veri hızlarını da destekleyebilir. Ancak, 10 ‌Gbps yalnızca 55 metrelik daha kısa mesafelerde desteklenir.‌ Cat 6, ‌250 MHz'e kadar performans gösterebilirken, ‌Cat ‌5e yalnızca ‌100 MHz'e kadar çalışabilir.

‌Cat 7, Cat 8 ve Diğer Kablolar

‌Cat 7 kabloları, en yeni ‌ethernet teknolojisini kullanarak ‌Cat 6 kablolarından daha yüksek bant genişliklerini ve önemli ölçüde daha hızlı aktarım hızlarını destekler. Maliyet açısından diğer ‌ethernet kablolarından orantılı olarak daha yüksek fiyatlıdır, ancak performansı birinci sınıftır. ‌Cat 7 kabloları, 15 metrelik bir aralıkta 100 ‌‌Gbps'ye kadar ulaşır ve bu da kabloyu modemler veya yönlendiriciler gibi doğrudan cihazınıza bağlamak için mükemmel bir seçim haline getirir. ‌Cat 7 kabloları her zaman korumalı olarak üretilir ve normal ‌ethernet bağlantı noktalarıyla geriye dönük uyumlu olan değiştirilmiş bir ‌GigaGate45 ‌‌konektörü kullanır. ‌Cat ‌7a şu anda satın alabileceğiniz en yüksek özellikli ‌ethernet kablosudur, ancak yaygın olarak bulunmaz ve yalnızca birkaç destekleyici ağ donanımı seçeneği sunar. Dahası, iletim hızı ‌Cat ‌7'den farklı değildir, ancak ‌Cat ‌7a kabloları genel bant genişliğini % ‌50'den fazla iyileştirir. Bu iyileştirme bazı durumlarda yararlı olabilir, ancak ‌Cat ‌7a kabloları diğer seçeneklerden çok daha yüksek fiyatlıdır. Cat 8, gelişmekte olan bir teknolojidir. Bu standart, maksimum 2.000 ‌MHz frekans ve 30 metrede 40 ‌‌Gbps'ye kadar hız vaat eder. Bu yüksek frekans koruma gerektirdiği için korumasız ‌Cat 8 kablosu bulunmaz. Dahası, ‌Cat 8 iki ‌‌konektörü destekler. Bu nedenle, yalnızca toplam uzunluğu 30 metre olan üç bağlı kabloya izin verir.

‌Ethernet Kablosu Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Ethernet kabloları kullanım amacına bağlı olarak esnek kullanım avantajına sahiptir. Cat 6 gibi ethernet kablosu çeşitleri, diğer kablolarla geriye dönük uyumludur. Cat 5 gibi eski tip bir kablo kullanmakla ilgili temel sorun, yüksek hızlı veri aktarımını desteklememesidir. ‌Örneğin çok hızlı bir yönlendiriciye teknik olarak Cat 5e kablo takılabilir. Öte yandan cihazın hızı, kablonun desteklediği veri aktarım hızına bağlı olarak önemli ölçüde yavaşlar. Dosya aktarımlarının türüne bağlı bu durum sorun yaratabilir. Aynı şekilde, bir ‌Cat 7 kablosu yüksek hız seviyelerini desteklemeyen eski bir router ya da modem ile birlikte kullanılabilir. Ethernet kabloları cat 6 kablo 10 metre, 15 metre, 40 metre ve 100 metre gibi çeşitli uzunluklarda satışa sunulur. Kendi kablolarınızı oluşturmanız mümkün olsa da, çoğu kullanıcı önceden hazırlanmış kablolardan birini kullanmayı tercih eder. Kablo jak bağlantılarını kendiniz yapmak ve istediğiniz uzunlukta kablolar elde etmek için tam bir kablo makarasını da satın alabilirsiniz. Yaygın olarak Cat 6 kablo 305 metre olarak satılır.

Cat 6 Kablo Renkleri ve Kullanım Avantajları

Birçok uygulama için kablo rengi önemli olmamakla birlikte, bazı durumlarda rengi seçebilmek çok faydalı olabilir. Çok sayıda kablo bir arada olduğunda, farklı renklere sahip olmak kabloları izleyebilmenize ve doğru kablonun doğru konuma bağlandığından emin olmanıza yardımcı olur. Renkli kablo seçenekleri, büyük bir yönlendiricinin veya anahtarın çok sayıda bağlantıya sahip olduğu veya bazı açıklamaların bulunduğu bir kablo panelinin olduğu durumlarda yararlı olabilir. Bazı durumlarda, farklı kullanımlara sahip kablolar için veya yerel alan ağının farklı dallarına bağlı olanlar için bir renk kodu tasarlanabilir. Kablo renkleri bu şekilde iyi bir şekilde kullanılabilir. Ev yerel alan ağlarında karmaşıklık çok daha azdır ve kabloların renk kodlaması normalde bir sorun oluşturmaz. Burada renk seçimi kablonun estetik olarak mekânın özelliklerine uyum sağlaması ve daha az öne çıkması için önemlidir. Gri, oldukça nötr olduğu için iyi bir seçim olabilir, ancak çok daha fazla renk seçeneği de bulunabilir.

Cat 6 Kablo Test Cihazı

Kablo test cihazları, kabloların ya da kablo içeren çeşitli düzeneklerinin bağlantı özelliklerini test etmek için kullanılan özel bir alettir. Birçok farklı kablo test cihazı türü vardır. Fiyata, performansa ve kullanım amacına göre kablo test cihazı özellikleri değişir. Cat 6 kablo test cihazları ‌ethernet kablolarının bütünlüğünü hızlı bir şekilde test etmek ve sorun gidermek için önemli bir araçtır. Cihazların her biri belirli bir kablo veya teli test edebilir. Bir kablonun doğru kurulup kurulmadığını, doğru bağlanıp bağlanmadığını ve kaynak ile hedef arasındaki iletişim gücünü gösterebilir. Bilgisayarlar için en yaygın kullanılan kablo test cihazı uygulaması Cat 6 ağ kablolarını test etmektir. Bir ağ kablosu üzerinden çok farklı türde veri iletildiğinden, bilgisayar ve sunucu arasında uygun bir bağlantının kurulması gerekir. Ayrıca, sinyal gücünün veri iletimi için yeterli olduğundan ve dışarıdan müdahale olmadığından emin olunması önemlidir. Bir kablo test cihazı bu faktörleri test edebilir ve ağ kablo bağlantılarının doğru olduğunu ve amaçlanan görevler için çalıştığını doğrulayabilir. ‌

Cat 6 kablo çeşitleri hem fiyat hem de marka olarak geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Kısa data kablolarından tam boy makaralara kadar farklı uzunlukta kablo seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. S Link Cat6 ethernet kablosu gibi en popüler Cat 6 kablo markaları önerisi için markaları filtreleyebilir, ürün yorumlarını okuyabilir ve benzer kullanıcı deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Kaliteli ve yassı Cat6 kablo markalarını inceleyebilir, Cat 6 kablo birleştirici gibi kablo bağlantılarınızı hızla yapmanıza olanak tanıyan işlevsel donanımları ayrıcalıklı Trendyol fiyatları ile hemen satın alabilirsiniz.