Çamaşır Yıkama Ürünleri

4710 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Sonraki sayfa

Çamaşır Yıkama Ürünleri

Temiz ve parlak renkli çamaşırlar için doğru çamaşır yıkama ürünlerini kullanmak, önemlidir. Deterjanlar, çamaşır suları ve leke gidericiler, çamaşırlarınızdaki inatçı kirleri ve kokuları en az çabayla çıkarmanıza yardımcı olur. Deterjanlardan leke çıkarıcılara, çamaşır yan ürün seçeneklerinden yumuşatıcılara kadar aradığınız çamaşır temizlik ürününü kategorisinde bulabilirsiniz. Trendyol ayrıcalığı ile en iyi ürünleri avantajlı fiyatlarla anında satın alabilirsiniz.

Çamaşır Deterjanları ve Yumuşatıcılar

İyi bir çamaşır deterjanı, kumaş rengini korurken, giysilerdeki kiri, yağı ve teri temizler. Taze bir koku bırakır. Öte yandan sıvı, toz ve konsantre gibi farklı deterjan çeşitleri arasından her zaman doğru ürünü seçmek zor olabilir.

Çamaşır deterjanları; toz, sıvı ya da kapsül olarak satışa sunulur. Yıkama türüne göre makinede ya da elde çamaşır yıkama, temizlik bileşenleri bakımından normal ya da konsantre olarak çeşitli deterjanlar bulunabilir. Yıkanacak kumaşın türüne göre farklı deterjan kullanmanız gerekebilir.

Konsantre çamaşır deterjanları: Formülündeki su oranı azaltılıp, etken temizlik bileşenleri artırılan konsantre deterjanlar, daha güçlü temizleme etkisine sahiptir. Normal deterjanlara göre çok daha az miktarla daha fazla çamaşır yıkamayı mümkün hâle getirirler. Düşük sıcaklıklarda bile zorlu kirleri çıkarabilirler. Konsantre deterjanlar, sadece temizlik açısından değil; kaynakların kullanımı açısından da çeşitli faydalara sahiptir. Daha düşük sıcaklıkta yıkama; daha az su ve daha az elektrik tüketimi anlamına gelir.

Toz çamaşır deterjanları: Genellikle yüksek sıcaklıklarda yıkanan beyaz renkli çamaşırlar için iyi bir seçimdir. Toz deterjanların ağartıcı etkisinin yüksek olması, renkli çamaşırların zaman içinde solmasına neden olabilir. Toz deterjanların diğer bir dezavantajı da deterjan granüllerinin düşük sıcaklıklarda her zaman çözünememesidir. Özellikle düşük sıcaklıkta yıkanan siyah ve koyu renkli giysilerde toz deterjan kullanıldığında kumaşta deterjan kalıntıları kalabilir.

Sıvı çamaşır deterjanları: Yeni nesil çamaşır sıvı deterjanı çeşitleri, konsantre formülleri ile hem beyazlarda hem de renklilerde kullanılabilir. Sıvı deterjanların en önemli avantajı, düşük sıcaklıklarda bile çok kolay çözünebilmeleridir. Toz deterjanlara kıyasla sıvı deterjanlar, depolama ve kullanma açısından daha pratik bir ambalaja sahiptir. Deterjanla beraber gelen ölçüm kabı sayesinde her çamaşır için deterjan miktarı kolayca ayarlanabilir.

Kapsül deterjanlar: Nispeten yeni ürünlerdir. Her bir kapsül, tam dolu bir çamaşır makinesi için doğru miktarda deterjan kullanmanıza yardımcı olur. Dezavantajı, sadece tam yükte çalışmak için formüle edilmiş olmalarıdır. Az miktarda çamaşır için deterjan miktarı ayarlanamaz.

Elde çamaşır yıkama deterjanları: Hemen hemen her tür kumaşta kullanılabilirler. Genellikle ipekli ve yünlü gibi çamaşır makinesinde yıkanması riskli olabilecek hassas çamaşırlar için tercih edilirler.

Yumuşatıcılar: Kireç oranı yüksek olan sert suların çamaşırlardaki etkileri, su yumuşatıcısı ya da çamaşır yumuşatıcı ile giderilebilir. Çamaşır yumuşatıcılar, kumaşları hem yumuşatır hem de hoş bir koku bırakır. Yumuşatıcıyla yıkanmış çamaşırlar, ciltte yumuşak bir his bırakır. Kumaş liflerini saran yumuşatıcı bileşenleri sayesinde elektriklenme azalır. Kıyafetleri katlaması ve ütülemesi kolaylaşır. 

Çamaşır Suları ve Leke Çıkarıcılar

Çamaşır suları ve özel leke çıkarıcı deterjanlar, normal yıkama ile kumaşlardan çıkmayan inatçı lekeler için formüle edilmiştir. Hem beyazlarda hem de renklilerde kullanılabilecek çamaşır leke çıkarıcılar vardır. Çamaşır suyu gibi yüksek oranda ağartıcı madde içeren ürünlerin kullanım alanı, genellikle beyaz renkli kumaşlarla sınırlıdır.

Öte yandan çoğu leke çıkarıcı, renkli çamaşırlarda bile herhangi bir renk değişimi olmadan kullanılabilir. Leke çıkarıcılar ile çikolata, kahve, çay, domates ve çimen gibi zorlu lekeler dahi kolayca çıkarılabilir. Farklı kumaş türleri için toz, sıvı, sprey ya da köpük formunda leke çıkarıcılar vardır. Birçoğu kumaşa doğrudan uygulanırken, bazılarının su ile seyreltildikten sonra kullanılması gerekebilir. Özellikle renkli ve hassas çamaşırlarda leke çıkarıcıyı kumaşa yoğun ve uzun süreli uygulamak, kumaşın aşınmasına ya da renginin solmasına neden olabilir.

Birçok leke çıkarıcı ve çamaşır suyu, sert kimyasallar içerir. Bu bileşenlere karşı hassas kişiler için toksik etkileri olmayan doğal leke çıkarıcılar kullanılabilir. Organik leke çıkarıcı ürünler, özellikle bebek ve çocuk kıyafetleri gibi hassas bakım gerektiren çamaşırlar için uygun olabilir.