Bisiklet Pedalı

2485 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Bisiklet Pedalı

Bisiklet Pedalı Modelleri ve Özellikleri

Bisiklet pedalı, bisiklet mekanizmasının hareketini sağlamak için gerekli kuvvetin insanlar tarafından mekanizmaya aktarılmasını sağlayan ilk araçtır. Bisiklet mekanizmasının harekete geçebilmesi için gerekli olan düzenek kuvvete ihtiyaç duyar ve bu kuvvet insan gücünden sağlanır. Pedal da insanların bisikleti hareket ettirebilmek için gerekli olan bu ihtiyacı mekanizmaya aktarabilmek için kullandığı ana araçtır. Amaca ve tercihe göre birçok farklı pedal modeli vardır ve sayfamız zengin ürün yelpazesiyle her bütçeye ve ihtiyaca uygun, hobi veya profesyonel amaçlı kullanılabilecek bisiklet pedalı modellerini müşterilerine sunulmaktadır. Alüminyum ve demir bisiklet pedalı başta olmak üzere, karbon, plastik ve çelikle birlikte kullanılmış sert plastikten üretilen modeller sayfamızda yer almaktadır. Bisiklet pedalı demir ve metal olarak fazla tercih edilmez çünkü ağırlık sebebiyle hız ve konfor konusunda eksiklik yaşatma ihtimali vardır. Yapı itibariyle bilyeli, tam bilyalı, all ride rulmanlı, flat rulmanlı, çivili ve düz rulmanlı kilitli bisiklet pedalı seçenekleri ile her ihtiyaca uygun modeller arasından seçim yapılabilir. Görünüş ve işlevsellik için seçenekler ise reflektörlü, reflektörsüz ve transparan modellerdir. Bunların yanı sıra katlanır bisiklet pedalı tercihi de son zamanlarda oldukça yaygın alınan ürünlerdendir. Pedal seçiminde jant boyutu da dikkate alınması gereken bir faktördür. Boyutuna göre 12,16,20,26 jant bisiklet pedalı tercih edilebilecek seçenekler arasındadır. Bisiklet pedalının platform genişliği kişisel tercihlere bağlı olarak değişen seçeneklere sahiptir ve standart platformlu pedalların yanında geniş platformlu modeller de mevcuttur. Çocuklar için de özel olarak tasarlanmış ve boyutlandırılmış ürünleri bünyesinde bulunduran sayfamız, her yaştan bisiklet sürücülerinin ihtiyacı olan ürünleri en çeşitli şekilde müşterilerine sunuyor. Genelde yarış bisikletlerinde tercih edilmekle birlikte kilitli sistemler de son zamanlarda çok revaçta olan ve tercih edilen modellerdir. Sayfamızda hobi veya profesyonel amaçla kullanmak üzere kilitli ve kilitsiz pedal modelleri mevcuttur. Uzun yollarda stabilite, konfor, hız ve uysal olduğu için tercih edilen yol bisiklet pedalı modelleri sayfamızda yer almaktadır. Pedal ürünlerinin yanı sıra bisiklet pedal göbeği de mevcut olan ürünler arasındadır. Pedal araç gereçlerini de bünyesinde bulunduran sayfamızda bisiklet pedal dişlisi, bisiklet pedal anahtarı ve tutucu gibi aksesuarları satışa sunuyor.

Bisikletin Önemli Bir Parçası: Pedal

Pedallar bisikletin hareket mekanizmasını aktifleştirmek için gerekli olan insan gücünü düzeneğe aktaran parçadır. Bir nevi insan ve bisiklet arasında köprü ve aracı görevi görür. Bu özelliği itibariyle de sürüş esnasında en yön verme aleti olan gidon ile birlikte en çok kullanılan iki parçadan biridir. Yokuş aşağı inilmediği sürece pedal çevirmeden bisikletle hızlanmak, ilerlemek ve hareket etmek mümkün değildir. Bu sebeple bu parça bir bisiklet için her şeydir. Bir araç için bu kadar önemli olabilecek bir parçada doğal olarak bazı önemli özellikler olması gerekir. Bu parça için gerekli olan bu özellikler ise kaymaması, kırılmaması, bükülmemesi, ezilmemesi, yamulmaması, baskıya dayanıklı olması ve kullanıcının ayaklarına ağrı vermemesidir. Düz, geniş ve kilitli (SPD olarak da anılabilir) olmak üzere üç tip pedal vardır. Düz olanlar performans olarak oldukça verimlidir ancak yorucudur ve kullanımdan bir süre sonra ağrıya sebep olmaya başlar. Bunun sebebi ise parçanın sadece ön kısmına baskı yapılarak kullanılabilmesidir. Performans konusunda verimli olması da sadece ön noktaya baskı yapılarak kullanılabilmesinden kaynaklanır. Ancak bu noktaya baskı yaparak sürmek için ayaklar pek de sağlıklı olmayan bir pozisyonda olmalıdır ve bu bir süre sonra ciddi ağrılara yol açar. Bu yüzden düz modeller günümüzde kısa yol ve turlar için kullanılmaktadır. Uzun yol ve zorlu koşullar için tavsiye edilmez. Uzun yol için daha stabil, daha fazla alanına baskı yapılabildiği için ağrıya sebep olmayan geniş platformlu modeller kullanılmalıdır. Bisiklet platform pedal veya geniş platformlu olarak da bilinen modeller tercih edilmelidir. Hem performans hem de konfor aranıyorsa kilitli modellere bakılabilir ancak bu modeller için özel ayakkabılar gerekir. Bu sistem ilk kullanılmaya başlandığında sadece sürüş için uygun ayakkabılar üretiliyordu ve o ayakkabıları günlük hayatta kullanmak mümkün olmuyordu. Ancak son zamanlarda ayakkabı üreticileri her zaman ürettikleri, sık tercih edilen spor ayakkabı modellerinin tabanlarında SPD özelliğine uyumlu parçalar eklemeye başladılar. Bu sayede sadece pedal çevirmek için ayakkabı alma zorunluluğunun önüne geçilmiştir. Bundan dolayı her ne kadar hala tam olarak yaygınlaşmasa da, bisiklet camialarında kısa zaman içinde SPD modellerin en çok tercih edilen model olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır çünkü hem performansı hem de konforu bir arada veren başka bir model yoktur. Ayakkabı sorununa da çözüm getirilmiş olmasıyla birlikte ekonomik SPD’ler artık ekonomik olarak da makul bir tercih haline gelmiştir.

Pedalların Bakımı

Bisiklet genel olarak bakımı ve temizliği çok iyi yapılması gereken bir araçtır. Bunun sebebi ise tozların, kirlerin, çamurların, ufak taşların, kumların ve tuzların bisikletin parçalarına nüfuz ederek tahribat oluşturuyor olmasıdır. Bu bakıma kendisinin yanı sıra bisiklet pedal dişlisi de dahildir. Bisiklet pedalı zincire bağlı bir mekanizma olduğu için bakımı ve temizliği zincir ile birlikte yapılmalıdır. Temizliğin ve bakımın ilk adımında bisikletin yan tarafında pozisyon alınarak arka tekerlek kaldırılmalı ve tüm zincir pedallarla birlikte kontrol edilmelidir. Boşta olan el ile pedallar çevrilmeli ve zincirle bağlantı noktasında zorlanma, görünür kirlilik ve pas durumu tespit edilmelidir. Aynı zamanda sese de dikkat edilmeli ve zorlanma veya gıcırtı seslerinin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Daha sonra bu veriler incelenmeli ve mekanizmanın yağlama bakımına ihtiyacı olup olmadığına karar verilmelidir. Yağla bakım yapılması gerektiğine kanaat getirilirse, ilk adımda yağ şişesi hedef noktalara uygulanmalı ve bu esnada zincir ters yönde çevrilmelidir. Sonrasında zincir kendi halkalarına dolanmalı ve bu esnada gerekli yerlere yağ sıkılmaya devam edilmelidir. Bağlantı noktaları tespit edilmeli ve uygun bir fırçayla silinmelidir. Bunun için küçük mutfak fırçaları, diş fırçaları, sulu boya fırçaları, kuaför fırçaları gibi küçük boyutlarda fırçalar kullanılabilir. Bu işlemden sonra yağın artıp artmadığına dikkat edilmelidir. Fazla yağ kesinlikle parçaların üzerinde bırakılmamalı, temiz ve kuru bir bezle alınmalıdır. Yağ akışkan ve yapışkan bir madde olduğu için kirleri toplar ve kuruduğu zaman yağ üzerinde toplanan bütün pislikler yapışır ve sonrasında çıkarmak çok zorlaşır. Temizlik ve bakım yapmaya çalışılırken daha büyük bir kirliliğe ve bakım sorununa sebep olmaması için bu adım titizlikle uygulanmalıdır. Yağmurlu havalarda sürüş yapmadan önce bu bakım yapılıyorsa ıslak yağ kullanılabilir çünkü bu yağ tipi yağmurda dağılmaz ancak yağmursuz hava koşullarında ıslak yerine kuru yağ tercih edilmelidir. Kullanılacak olan yağ kesinlikle yalnızca bisiklet üzerinde kullanılmak üzere özel üretilmiş olmalıdır. WD-40 gibi yaygın olarak bulunan yağlar asla bisiklet üzerinde kullanılmamalıdır. Yalnızca ve yalnızca bisiklet bakımı için üretilmiş, özel içerikli yağlar tercih edilmelidir aksi takdirde araca bakım yapmaktan çok zarar verilebilir.

Pedalın Köprü Görevi Gördüğü Bisiklet Mekanizmasının Çalışma Prensibi

Her ne kadar muazzam bir icat olsa da, bisiklet aslında basit bileşenlerden oluşan bir mekanizmadır. Tekerlek, dişli, vida, çark, zincir gibi basit aracın birleşimiyle bir araya gelen bisiklet mekanizması, günümüzde geliştirildiği için daha karmaşık bir yapıya bürünmüştür ancak temeldeki çalışma prensibi her zaman aynı olmuştur. Bu araç kuvveti hareket enerjisine çevirebilen bir mekanizmaya sahiptir ve bu kuvvet, araca pedallar aracılığıyla aktarılır. Pedal adeta insan ve araç arasındaki köprü gibidir. Bu parçalara verilen kuvvet ön dişli çarklara aktarılır ve bu dişliler kendisine bağlı olan zincir düzeneğini harekete geçirirler. Zincir de kendisine arka tarafından bağlı olan bir başka dişliyi, arka çarkı harekete geçirir. Birbirini tetikleyen bu mekanizmaların hepsinin aktif olmasının sonucunda hareket enerjisi oluşur ve oluşan bu enerji tekerleklere aktarılır. Tekerleklere aktarma başarılı olduğu andan itibaren de bisiklet hareket etmeye başlar. Yıllar içerisinde bu mekanizma, prensibi korunsa da karmaşıklaştırılmıştır. Örneğin düz yolda yeterince hızlı gidememek veya yokuş yukarı rahat çıkamamak gibi sebeplerden ötürü bisiklete farklı boyutlarda dişli çarklar eklenilmesi fikri gelişmiştir ancak bir süreliğine zinciri çarklar arasında sorunsuz şekilde geçirecek bir sistem bulunamamıştır. Daha sonra vites sistemi bisiklete taşınmaya denenmiş ve başarılı olmuştur. Vites sistemi ile birlikte bisiklet çok daha farklı amaçlar için kullanılabilmeye başlanmıştır. Örneğin, vitessiz bir bisikletle dağ, arazi gibi engebeli ve yokuşlu alanlarda pedal çevirmek çok zor olabilmektedir ancak vitesli bisikletler düşük viteslerde hareket enerjisi kazanımının maksimumda olması sebebiyle yorucu ve yıpratıcı olmadan bu koşullarda sürüş yapmaya müsaade etmektedir. Bisikletler geliştikçe artan kullanım alanlara akrobasi, performans ve profesyonel yarışlar da dahil olmuştur. Her ne kadar basit araç gereçlerden oluşsa da, bisiklet profesyonel amaçlarla kullanılmaya başlandığı zaman en ufak vidasından bile maksimum verim alınmaya çalışılan bir araç haline gelir. Bu sebeple pedallar da zamanla evrilmiş, gelişmiş ve farklı özelliklerde üretilmeye başlamışlardır. Yıllar içinde bisiklet pedalı komple olarak büyük önem kazanmıştır. Kimi kullanıcılar toplama diye tabir edilen yöntemle tek pedal alıp kullanmayı tercih ederken bazı kullanıcılar ise bisiklet pedalı seti kullanmayı tercih etmektedirler. Bisiklet pedalı takımı olarak da anılan bu setler tekliler ile kıyaslandığında nispeten daha ekonomik ve kendi içinde tutarlı, uyumlu olabilmektedir.

Pedala Anlam Katan Parça: Zincir

Bisiklet üzerindeki parçalardan pedal, insan ile araç arasındaki enerji ve kuvvet alışverişini sağlar. Ancak bu parçanın insandan aldığı bu güç araca doğrudan aktarılmaz. İnsandan araca aktarılan enerji tekerlekleri harekete geçirinceye kadar bazı aşamalardan ve aktarımlardan geçer. Tekerleklere kuvveti aktarıp aracı hareket kazandırabilmek için ön dişli ve arka dişli arasında sürekli enerji transferi olmak zorundadır ve bu iki parça arasındaki aktarımı sağlayan parça zinciridir. Ne zincir pedal olmadan aracı hareket ettirebilir, ne de pedal zincir olmadan aracı hareket ettirebilir. Bu iki parça adeta et ile tırnak gibidir, bu yüzden iki tekerlekli mekanizma incelenirken bu iki parça birlikte anılmalıdır. Olmazsa olmaz olan zincir parçası 4 bileşenden oluşur. Bunlar zincir pimi, dış bakla, iç bakla ve silindirdir. Bu parçalar elle takılıp çıkarılamaz. Bunlar üzerindeki herhangi bir işlem için zincir sökme takma anahtarı ve zincir ölçme aleti gereklidir. Zincir sürekli hareket eden ve sürtünme kuvvetine maruz kalan bir parça olduğu için sık bakıma ihtiyaç duyar ve bu bakımların, gerekliyse onarımların düzenli ve zamanında yapılması kritik önem taşır. Zincirin bakıma ihtiyaç duyup duymadığını anlamanın en basit ve doğal yöntemi zincire bakarak kontrol etmektir. Zincir üzerinde normalin dışında pislik, kirlilik, toz, birikinti, kalıntı, tuz, kuruyan parçalar, pas vb. durumlarla karşılaşılırsa zincire bakım yapılması gerektiği anlaşılır. Zincirlerin yağlanması çok önemlidir ve aksatılmamalıdır. Bu işlem özel üretilmiş zincir yağları ile yapılmalı ve sıradan yağlar asla kullanılmamalıdır. Yağlama esnasında kullanılan yağ miktarı çok önemlidir. Az yağ yetersiz kalır, fazla yağ ise yapışkan yapısından ötürü başta kir, toz ve toprak olmak üzere birçok pisliği üzerinde toplar ve kuruduğunda bunları çıkarmak ve temizlemek çok zor olur. Bu sebeple zincir için özel üretilmiş yağları hassas bir ayarla titizlikle uygulamak zincir bakımının en önemli parçasıdır. Zincirin bakıma ihtiyacı olduğu zincirden gelen normalin dışında yüksek ses, vites değişimlerinde aksama ve performans düşüşü, zincirin ayna kol arasında takılması ve düşmesi, aynakol ve arka dişliden gelen gıcırtılar gibi belirtilerle de anlaşılabilir. Bu durumlarda en kısa zamanda zincirin bakımı yapılmalı, yağlama ve temizlik işlemleri ertelenmemelidir. Aksi takdirde zincirde kalıcı hasarlar oluşabilir.

Bisiklet ve Pedaldan Maksimum Verimi Alma

İki tekerliklinin üzerindeki bütün yükün bacaklarda ve pedal çevirmede olduğu, bütün verimin bu şekilde sağlandığını düşünmek çok genel bir yanılgıdır. Bu araçları kullanırken verim almak konusunda vücudun birçok bölümüne önemli görevler düşmektedir. Öncelikle genel duruş pozisyonu ve poz çok önemlidir. Omuzlar rahat ve kulaklardan uzakta olmalıdır. Omuzları fazla düşürmek veya yükseltmek bütün vücudun pozisyonunu etkiler bu sebeple omuzlar doğal bir şekilde tutulmalıdır. Dirsekler hafifçe kırık olmalıdır. Bu kırıklığın açısına dikkat edilmelidir. Hem alt kollar hem de üst kollar aşırı gergin ve düz olmamalıdır. Doğal bir kırıklıkta alt ve üst kollar rahat edecek şekilde dirsekler kırılmalıdır. Sırt doğal düzlüğünde olmalıdır. Sanılanın aksine iki tekerleklinin üzerinde eğilmek biraz daha hızlı gitmeyi sağlasa da bu pozisyonda vücut çok zorlanır ve bu pozisyon vücut için son derece zararlıdır. Ayrıca hızlı olmasına rağmen zararlı olduğu için verimli bir pozisyon olarak sınıflandırılamaz. Sırt aşırı geride de olmamalıdır. Sırtın aşırı geride olması dengeyi olumsuz yönde etkiler çünkü kollar aşırı gerilmek zorunda kalınır. Gövde seleye oturulan kısmın hizasında, sabit olmalıdır. Vücudun üst kısmı için tavsiye edilen duruş kısaca normal dik duruş pozisyonu olarak açıklanabilir. Bu duruşun en büyük avantajı bacaklara yüklenen fazla yükü vücudun geneline dağıtarak hem bütün kasları çalıştırması, hem de bacaklara aşırı yüklenmenin önüne geçmesidir. Vücudun tamamının yapması gereken görevi sadece bacakların yaptığı durumlarda ciddi ağrıların ve uzun vadede sakatlıkların yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Kısaca normal dik duruş pozisyonu olarak açıklanan üst vücut duruşunun bir diğer avantajı ise merkez bölgesi kaslarını kullanmaktır. Üst vücut ideal pozisyondayken (dik duruş) merkez kasları çalışır. Böylelikle hassas kaslara ve sinir bölgelerine aşırı yüklenme yapılmamış olur. Ancak eğer aşırı kambur veya geride oturulursa ve merkez kasların kaldırması gereken yük bel ve sırttaki hassas kaslara, omurlara ve sinirlere yüklenirse ciddi bel ağrıları ve sakatlıkları meydana gelebilir. Bu kötü duruş alışkanlıklarının değiştirilmemesi ve uzun süreler boyunca bu pozisyonda iki tekerlekli araç kullanımı uzun vadede kalıcı rahatsızlıklara ve sakatlıklara bile yol açabilmektedir. Artık bisiklet sürmek için ihtiyacınız olan bütün temizlik, onarım ve duruş pozisyonlarını biliyorsunuz ve geriye Trendyol’dan temin edebileceğiniz birbirinden kaliteli, işlevsel, şık, dayanıklı ve konforlu pedal ürünlerini satın almak kaldı!