search result placeholder

Bilgisayar Kasası

Bilgisayar Kasası

Genellikle görünümüne veya markasına bakılarak satın alınan ancak satın alma öncesi ve süresince incelenmesi gereken çok fazla yönü bulunan bilgisayar kasaları, bir bilgisayarın performansını belirleyen en temel unsurlardan biri olarak değerlendiriliyor. İşlemci, bellek, ekran kartı, sabit disk ve benzeri bileşenlerin ya doğrudan ya da konnektörleri aracılığıyla takıldığı anakartın yanı sıra güç kaynağı gibi bileşenlerin konumlandırıldığı bilgisayar kasası, bilgisayar tutkunlarının titizlikle seçtikleri ürünlerin başında yer alıyor. Tasarımı, boyutları, iç kısmındaki hava sirkülasyonu, üzerindeki bağlantı noktaları gibi birçok değişken masaüstü bilgisayar kasası çözümlerinin, farklılık göstermesine zemin teşkil ediyor.

Kendi bilgisayarını kendi toplayarak hayalindeki donanım bileşenlerinden oluşan bir kasa hazırlamak isteyenler, genellikle boş bilgisayar kasası modellerini tercih ederken dâhili donanım bileşenleri konusunda etraflıca bilgi sahibi olmayanlar veya kasa toplamakla uğraşmak istemeyenler, bilgisayar kasası dolu alternatiflerine yöneliyor. Bilgisayarların performansları ve donanım özelliklerinde belirleyici olan bilgisayar kasası modellerinin, satın alınmadan önce kullanım sahasının ve konumlandırılacağı alanın fiziksel özelliklerinin belirlenmesi gerekiyor.

Yapılarına Göre Boş Bilgisayar Kasası Modellerini Tanımak Önemli

Kasaların boyutları ve iç hacimlerini belirleyen en temel husus, anakartların genişlikleri ya da bir diğer ifadeyle, form faktörü oluyor. Teknolojinin zaman içerisinde ilerleyişi ve baskılı devreler üzerindeki alanın daha verimli değerlendirilebilmesiyle boyutları küçülen anakartlar, daha taşınabilir ölçülere sahip masaüstü bilgisayar kasası modellerinin üretilmesine zemin hazırlıyor. Bu sayede; Slim bilgisayar kasası, küp bilgisayar kasası, mini bilgisayar kasası gibi ürünler ortaya çıkıyor. Son yıllarda popüler hâle gelen RGB LED aydınlatma ve şeffaf yan kapaklar gibi unsurlar, hemen her boyuttaki kasada gözlemlenebiliyor. Bu noktada ışıklı bilgisayar kasası ve cam bilgisayar kasası arayışında olanlar, gereksinimleri ve bütçeleri doğrultusunda, diledikleri ürüne kavuşabiliyor.

Standard-ATX veya Extended ATX anakartlar kullanılarak hazırlanması planlanan sistemler için uygunluk gösteren Full Tower ya da Big Tower şeklinde isimlendirilen bilgisayar kasası özellikleri ve ebatları bakımından, diğer ürünlerden ayrılıyor. Piyasadaki en uzun ekran kartlarının sığdırılabileceği ve kule tipi işlemci soğutucularının sorunsuz takılabileceği kadar büyük bir hacme sahip modeller, aynı anda çok sayıda disk kullanmak isteyenlerin de ilgisini çekiyor. PSU (güç kaynağı) üzerinden çıkan kabloların düzenlenerek kasanın kapalı yüzünde saklanabileceği özel hazneleri bulunan modeller, 240 mm’lik sıvı soğutma çözümleri için uygun bölümlerle gelebiliyor. Ön yüzünde dışarıdan içeriye hava akışı sağlanmasını mümkün kılan fanlarla ya da fan yuvalarıyla desteklenen ürünlerin arka kısımlarında ise egzoz formunda fanlar yer alabiliyor. Bu sayede bilgisayar kasası içindekiler nedeniyle ortaya çıkan sıcak hava, saniyeler içerisinde tahliye edilebiliyor. Ürünlerin ön yüzlerinde, son yıllarda yaygın şekilde kullanılmayan ancak kimi teknoloji tutkunlarının gereksinim duyabileceği 3,5 inçlik optik disk sürücülerin takılabileceği boşluklar olabiliyor.

Tercih edilen markanın geliştirdiği Full Tower kasaların fanlarının bulunduğu ön, üst ya da alt kısımlarında, kasa içinin tozlanmasını engellemek üzere yerleştirilen ve genellikle manyetik çerçeveyle kasaya sabitlenen toz filtreleri bulunuyor. Zamanla filtreler üzerinde biriken tozlar, kullanım talimatlarında belirtilen yollarla temizlenerek hava akışının sorunsuz şekilde devamı, mümkün kılınabiliyor. Kasaların ön/üst bölümlerinde; bilgisayar açma/kapama tuşu, reset tuşu, kulaklık/mikrofon girişleri ve versiyonları değişebilen USB portları yer alıyor. Kullanıcılar ilgili bağlantı noktaları aracılığıyla bilgisayarlarını daha verimli kullanabiliyor. Ancak kurulum aşamasında gerek kasadan çıkan USB port kablolarının gerekse ses bağlantı noktaları ve işlev tuşlarının, anakartların kullanım kılavuzlarında belirtilen bölümlere takılması gerekiyor. Aksi hâlde birimler çalışmayabiliyor.

Oyuncu bilgisayar kasası olarak da değerlendirilebilen ve mutlak suretle, yüksek performanslı bir bilgisayar hazırlamak arzusundaki teknoloji meraklılarının ilgilendikleri Full Tower bilgisayar kasası fiyatları, marka ve model gibi değişkenlerin yanı sıra beraberinde PSU getirip getirmediğine, getiriyorsa, kaç Watt’lık bir model olduğuna göre farklılık arz ediyor. Bilgisayar kasası dolu yani donanım bileşenleri, üretici ya da kasayı toplayan şirket tarafından satın alım öncesi kasaya dâhil edildiyse, tüm bu değişkenlere ek olarak donanım bileşenlerinin modelleri de fiyat tablosuna ekleniyor.

Oyuncuların Favorisi Mid Tower Bilgisayar Kasası Çeşitleri

Mütevazı bir sunucu bilgisayar oluşturmak istemeyen ve bilgisayar kasasını konumlandıracağı alan, Full Tower kasa kullanıcılarına kıyasla daha az olan bilgisayar meraklıları, Mid Tower formundaki yeni nesil sessiz bilgisayar kasası modelleri ile bilgisayar toplayabiliyor. Mid Tower bilgisayar kasa ölçüler açısından Full Tower’dan daha küçük kalırken Standard-ATX ve Micro-ATX yapıdaki anakartlar, böylesi kasalara rahatlıkla sığabiliyor. Mid Tower kasalarda, genellikle 3,5 inçlik optik disk sürücüleri için ekstra bir yuva ve kasa içerisinde çok sayıda 3,5 inçlik sabit diski konumlandırılabilecek bulunmayabiliyor. Bu durum, yine de markaların farklı modellerinde değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle kasaların iç hacmi ve görünümü kadar yuva sayılarına ve yuva tiplerine de dikkat edilmesi gerekiyor.

Bilgisayar oyun kasaları arasında yıldızı her geçen dönem biraz daha parlayan ürünler, Full Tower kasa modellerinde olduğu gibi hem ön hem de arka kısımlarında çok sayıda fana ev sahipliği yapabiliyor. Kasa sessizliğine önem veren teknoloji meraklıları, fanların sayısı kadar çaplarını da dikkate alarak tercihlerini yapıyorlar. Zira yüksek devir hızlarına çıkan küçük çaplı fanlar, kasa içi sessizliği ortadan kaldırabiliyor. Bu nedenle yüksek devir hızlarında çalışmayıp geniş çaplara sahip fanlarla donatılan kasalar, ses konusunda hassas kullanıcıların ilgisini çekebiliyor. Şeffaf bilgisayar kasası edinmeyi hedefleyenlerin beklentilerine yanıt veren çok sayıda model bulunuyor. Tek yönü ya da her iki kısmı da temperli camlarla desteklenen şeffaf kasa çözümleri, özellikle; anakart, RAM, ekran kartı, işlemci soğutucu ve PSU gibi birimlerdeki RGB LED aydınlatmaların dışarıdan da görülebilmesini isteyenleri memnun ediyor. Adreslenebilir RGB LED’li fanlara sahip olan kasalar, diğer bileşenlerin sunduğu ışıkla uyumlu çalışabiliyor. Böylece tematik aydınlatma işlemleri, adreslenebilir LEDli bilgisayar kasası çözümleriyle kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Teknoloji ve oyun meraklılarının tarzlarına uygun bilgisayar kasaları edinebilmeleri için bilgisayar kasalarında, teknik değişiklerin yanı sıra çok sayıda kozmetik farklılık da bulunuyor. Kozmetik farklılıkların başında ise kasa rengi geliyor. Siyah, mavi, kırmızı ve beyaz bilgisayar kasası, gerek markaların kendi kimliklerini gerekse modellerin, dâhil olduğu ürün grubunu temsil edebiliyor. Sade tasarımların yanı sıra yırtıcı ve agresif görünümlü kasalar da Mid Tower yapıdaki büyük bilgisayar kasası çözümleri arasına giriyor.

Bilgisayar kasası güç kaynağı ise Mid Tower kasalarda, seçilen markanın sunduğu model doğrultusunda değişiklik sergiliyor. Kasa içi yapılandırma işlemlerini doğrudan doğruya kullanıcılara bırakan markaların bazıları, kasalara güç kaynağı konumlandırmıyor. Haricen edinilebilecek PSU’lar, kasalara kolayca monte edilebilirken bilgisayar kasası kabloları konusunda hassas teknoloji tutkunları, yarı modüler ya da tam modüler PSU’lar seçerek kasalarına takabiliyor. Bu sayede standart PSU’larda takılı hâlde gelen ve kullanılmayan donanım bileşenleri doğrultusunda çıkarılamayarak kasa içerisinde kalabalık yapan kablolar, modüler çözümlerde çıkarılarak kasanın muhtemel kablo karmaşasından uzak tutulması sağlanabiliyor.

Bazı donanım distribütörlerine ait markalar, kendi isimleriyle Mid Tower yapıda hazır bilgisayar kasaları üretebiliyor. Intel Core i5 bilgisayar kasası çözümleri, güncel ihtiyaçlara yanıt verecek nitelikteki donanımları taşıyor. Bu noktada hemen her bilgisayar kasası 4 GB RAM ve üstü sistem belleğiyle geliyor. Satış öncesi sunulacak talepler doğrultusunda, hazır kasalar içerisindeki dâhili donanım bileşenlerinde birtakım farklılıklara gidilebiliyor. Nihai aşamada bilgisayar kasası fiyatları, bahse konu donanım değişiklikleri neticesinde aşağı ya da yukarı yönlü seyir izleyebiliyor. Kısıtlı bütçeli oyun tutkunları, yatırımlarını, ekran kartı odaklı hazır bilgisayar kasası modellerine yaparken bilgisayarında oyun haricinde de işlemci ve ekran kartına yük bindirecek video render gibi işlemler yapanlar ise işlemci ve ekran kartının dengeli performans sağladığı ürünlere yöneliyor.

Taşınabilir Oyuncu Bilgisayarı Hazırlamak İsteyenlere Küçük Bilgisayar Kasası

SLI veya CrossFire yapısında çoklu ekran kartı kurulumuna ihtiyaç duymayanlar, sahip olduğu bilgisayar kasasını, bilgisayar odasından çıkarıp oturma odası ya da salonuna da götürebilmek isteyenler, boyutları hayli küçük taşınabilir kasa modellerini alışveriş listelerine ekliyor. Büyük bir bölümü Mini-ITX form faktörüne sahip anakartlarla uyumlu olan küçük kasalar, tasarımlarına bağlı olarak küp görünümünde de olabiliyor.

Ön ya da üst kısmında birer adet fan bulunabilen küçük kasalarda, ince fanlı işlemci soğutucuları, SFF (Small Form Factor) uyumlu küçük PSU’lar kullanılabilirken iç hacmi daha fazla olan küp kasalarda standart PSU’lar ve sıvı soğutma çözümleri kullanılabiliyor. Kasa genişliğine göre tam boy ekran kartları da kasaya sığdırılabiliyor ve bu sayede, boyundan büyük bir performansa sahip, hem taşınabilir hem de sessiz sistemler oluşturulabiliyor. Küçük kasalar da Full Tower ve Mid Tower kasa modellerinde olduğu gibi PSU’lu ya da PSU’suz sunulabiliyor.

Kasa içi kablo düzenlemesi ise küçük boyutlu kasalarda, diğer iki kasaya kıyasla daha büyük önem arz ediyor. Kasa içi hava akışının düzenli gerçekleştirilebilmesi, donanım bileşenlerinin sağlıklı çalışması ve normal sıcaklık değerlerinde kalmasına yardım ederken fanların kablolara çarparak durmaları gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmasını da engelliyor. Bu nedenle küçük ve küp bilgisayarlar için özel hazırlanan kısa donanım bileşeni kablolarından yararlanmak gerekebiliyor. Modeline ve işlevine göre bir metreden daha uzun olabilen standart kablolardan farklı olarak birkaç santim uzunluğunda olan ve kasa içerisinde fazla yer kaplamayan kablolar, hem küçük bilgisayar hem de yatay bilgisayar kasası hazırlayanların alışveriş listelerinin ilk sıralarında yer alıyor.

Birden fazla USB portu, mikrofon ve kulaklık girişiyle donatılan küçük bilgisayar kasaları, bireysel araştırma ve donanım keşfiyle hazırlanabilirken doğrudan doğruya üreticilerin hazırlayıp kullanıcıların beğenisine sunduğu pek çok ince, güçlü dizili bilgisayar kasası bulunuyor. Markaların; anakart, ekran kartı, fan ve benzeri bileşenleri üretebilmeleri sayesinde belirledikleri kriterler çerçevesinde diledikleri gibi özelleştirebildikleri hazır küçük bilgisayarlarda en yeni ekran kartları, işlemciler, yüksek kapasiteli bellekler ve depolama birimleri bulunurken tüm bu bileşenler, markaların hazırladıkları spesifik soğutma çözümleriyle serin ve sessiz çalışabiliyor. Özellikle daha önce bilgisayar toplamamış olan ve oldukça pahalı sayılabilecek bilgisayar parçalarının, bilgisayar toplama ve kurma aşamasında herhangi bir şekilde zarar görmesini istemeyen teknoloji tutkunları, hazır küçük bilgisayar modellerine yönelebiliyor. Alındıktan sonra en az iki yıl garantiye sahip ürünler, önerilen koşullarda çalıştırıldığında, yıllarca sorunsuz şekilde değerlendirilebiliyor.

Arkadaşlarıyla sık sık LAN partilerine katılan, oyun keyfini, oturma odası ya da salona taşımak isteyen, sahip olduğu bilgisayarı, bir bakıma oyun konsolu gibi kullanmayı hedefleyenlerin de beklentilerini karşılayan ürünler, yapısal ve tasarımsal bakımdan Full Tower ve Mid Tower kadar çeşitlilik gösteremeyebiliyor. Zira kasaların iç kısmının hava alabilmesi için belirli yanlarının ızgara şeklinde tasarlanması icap ediyor. Izgaralı bölümlerde ise farklı boyutlardaki kasalarda görülebilen toz filtreleri yer alıyor. Kolayca çıkarılabilen filtreler, düzenli aralıklarla temizlenerek kasa içindeki hava sirkülasyonunun devamlılığı sağlanabiliyor.

Hangi Amaçlarla Hangi Tip Hazır Bilgisayar Kasası Almak Gerekiyor?

Donanım bileşenleri konusunda çok fazla bilgi sahibi olmayan kullanıcıların, yeni bir bilgisayar edinme noktasında atabilecekleri en doğru adım, hazır bilgisayar kasası almak oluyor. Zira donanım bileşenlerinin montajı, satın alınmadan önce yapılan, işletim sistemi önceden yüklenen ve testleri gerçekleştirilerek parçalar arasında herhangi bir uyumsuzluk olmadığı belirtilen ürünler, hemen kullanılabiliyor. Tabii bu tür ürünleri satın almadan önce hazır kasaların sunduğu özelliklerin ve kimlere hitap ettiğinin öğrenilmesi gerekiyor.

Üreticiler tarafından sunulan kasaların birçoğu ya genel kullanıma yönelik ya da oyunculara yönelik hazırlanıyor. Kimi markalar, prodüksiyon işlemleriyle ve canlı yayınlarla zaman geçirenlere özel çözümler de üretebiliyorlar. Bu aşamada, kullanım amacı fark etmeksizin, yalnızca hazır bilgisayar kasaları satan markaların, kasayla birlikte monitör, klavye, fare gibi birimleri sunmadığını bilmek gerekiyor. Bu tarz çevre ürünlerini, paket içeriğine dâhil eden markalar ise sundukları ek bileşenleri, mutlaka belirtiyor.

Genel kullanıma yönelik kasalar, fiyat açısından ulaşılabilir durumda olan; internet gezintisi, multimedya içeriği takibi, ofis araçları kullanımı, temel düzeyde fotoğraf düzenleme gibi işlemlerde değerlendirilebiliyor. Harici ekran kartı bulunmayabilen kimi modellerde, doğrudan doğruya işlemcilerdeki entegre grafik yongaları yer alıyor. Bu nedenle böylesi ürünlerde her oyunu oynamak mümkün olmayabiliyor. Windows 10 gibi işletim sistemleriyle birlikte gelen ve temel düzeyde grafiklere sahip olan oyunlar ise genel kullanıma yönelik kasalarla çalıştırılabiliyor. Üretkenlik noktasında da sınıfı geçen modellerde fotoğraf düzenleme, düşük çözünürlüklü video hazırlama, metin tabanlı içerik üretimi gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Oyunculara hitap eden kasalar ise kullanıcıların bütçeleri doğrultusunda büyük çeşitlilik gösteriyor. Kısıtlı bütçesiyle Full HD (1920 x 1080 piksel) çözünürlükte oyun keyfi yaşamak isteyen oyun meraklıları, giriş seviyesi ve orta segment ekran kartı bulunduran, çok çekirdekli işlemcili, Mid Tower kasalar alışveriş listelerine ekleyebiliyor. Kasaların RGB LED aydınlatmalı fanlara sahip olması, PSU gücü ve 80 Plus seviyesi, toplam maliyeti yükseltebiliyor. Ancak bu tür giriş seviyesi donanımlara sahip kasalarda gerçek 450-500 Watt’lık güç kaynakları, fazlasıyla yeterli oluyor.

Oyun oynarken aynı zamanda canlı yayınlar gerçekleştirmeyi amaçlayan, diğer taraftan video render ya da üç boyutlu grafik tasarım uygulamalarıyla çalışmak isteyenler ise güçlü işlemci, yüksek performanslı ekran kartı, SSD ve geniş kapasiteli RAM bulunduran Mid Tower ya da Full Tower kasaları tercih edebiliyor. Böylesi ürünlerde bulunan donanım bileşenleri, aynı anda pek çok işlemin, sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak verirken ilerleyen zamanlarda donanım yükseltmesi yapmak isteyenler için de ekstra alan sunabiliyor. Gerçek 600 ila 750 Watt’lık güç kaynakları, performanslı donanımlar bulunduran kasalar için yeterlilik gösteriyor.

Bilgisayar kasalarını konumlandırma noktasında güçlük çeken veya kasasını, bilgisayar masasının üstüne koymayı planlayanlar ise dikey ya da küp formundaki küçük bilgisayar kasalarını seçiyor. Anakartları itibarıyla çok fazla genişleme yuvası sunmamasına karşın temel donanım bileşenlerine ev sahipliği yapabilen modeller, hem oyuncuların hem de güçlü bir bilgisayara gereksinim duyan profesyonellerin ihtiyaçlarına çözüm getiriyor. Genel itibarıyla SFF yapıdaki PSU’larla hazırlanabilen küçük bilgisayarlarda standart boy PSU’lar da kullanılabiliyor ve taşıdığı donanım bileşenine göre 450-750 Watt’lık PSU’lar, pek çok kullanım senaryosunda yeterli oluyor.

Hâlihazırda kullandığınız bilgisayarın özelliklerini yetersiz buluyor ya da ilk defa bir bilgisayar kasası edinerek dijital dünyaya adım atmayı planlıyorsanız, Türkiye ve dünyanın önde gelen markalarının sunduğu ürünleri inceleyebilir, dilediğiniz modeli, Trendyol’un avantajlı fiyatlarıyla hemen satın alabilirsiniz.

search result placeholder