Baza

1409 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Baza

Baza

Yataklar genellikle odanızdaki diğer mobilyalara kıyasla daha fazla yer kaplar. Yatakların altı ise genellikle evlerde en az kullanılan alanlardan biridir ve çoğu zaman gözden kaçan büyük bir depolama fırsatına sahiptir. Odanızı verimli bir şekilde kullanmak ve daha fazla alan kazanmak istiyorsanız, bazalı yatak çeşitleri tam da aradığınız mobilya olabilir. Depolama için zemin alanında bol miktarda yer sağlayan bazalar, herhangi bir çerçeveye sahip olmadıkları için sadece yatak alanı kadar yer kaplar. Daha fazla depolama alanı için şık ve minimal çözüm sunarak konfordan ödün vermeden, yatak odanızın estetiğini vurgular. Yatak odanızda şık bir ifade oluşturmak için bazanızı çeşitli kumaşlarda özelleştirilebilen baza başlıklarıyla birlikte satın alabilir, baza indirim fırsatından anında yararlanabilirsiniz.

Akıllı Tasarım ile Konforlu Alanlar Yaratın

  • Depolama ve uyku çözümlerini tek bir yapıda birleştirmek fazladan mobilya kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.
  • Yatağınız için sağlam bir destek sunarak, hem yatağınızın ömrünü hem de uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur.
  • Depolama alanına erişmeyi çok daha kolay hale getiren kolay açılır bir sistem sunar.
  • Tüm yatak odanızı tek bir temaya bağlamak için daha büyük ve lüks bir mekan yaratmaya yardımcı olur.
  • Uzun süreli kullanım için yıpranmaya ve ağır yüklere karşı dayanıklı bir gövdeye sahiptir.
  • Büyüklüğe bağlı olarak, seçtiğiniz hemen hemen her yatak ile kullanılabilir.

Bazalı yataklar tüm yatak odalarında kullanılabilir. Gizli depolama çözümleri ile taban alanlarını genişletmek isteyenler için ideal bir seçimdir. Küçük alanlarda önemli avantajlara sahiptir. Yatağın altındaki tüm alan kullanılabileceğinden, baza yatak çeşitleri özellikle küçük evler ve daireler için yerden ciddi ölçüde tasarruf sağlar. Ayrıca, bir misafir ya da bir çatı odanız varsa, mobilyalar için yeterli alanınız olmayabilir. Bazalı bir yatak satın alarak, yatak ve depolama alanı ihtiyacınızı tek bir mobilyada karşılayabilirsiniz. Yavrulu baza  ile ihtiyaç halinde ekstra yatak alanı elde edebilirsiniz. Bu modeller yavru mekanizması açılmadığında tekli baza özelliğine sahip olduğundan ekstra yatağa ihtiyaç duymadığınızda alandan tasarruf etmenizi sağlar. Hemen hemen tüm bazaların kullanımı son derece rahattır ve birçoğu standart olarak ekstra dolgu malzemesi ile donatılır. Geniş bir tasarım çeşitliliği ile yatak alanını işlevsel bir şekilde dönüştüren bazalar hidrolik bir kol yardımıyla yukarı kaldırılır. Yatak ölçüsü kadar alanı tam olarak kullanmanıza yardımcı olduğundan, standart bir çekmeceli depolama sisteminden çok daha fazla yer kazandırır. Yatağın ayak ucundan ya da sağ veya sol tarafından açılabilen bazalı yatak modelleri özellikle alanının sınırlı olduğu ve pratik depolama çözümleri gerektiren yatak odaları için en iyi mobilya seçeneklerinden biridir. Odanız küçükse ve daha fazla alana ihtiyacınız varsa, tek kişilik ya da çift kişilik baza seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz.  

Bazalı yataklar, geniş iç hacimleri sayesinde konforlu alanlar yaratmanın ve ekstra yer kazanmanın yanında yatak odanızın düzenli kalmasına da yardımcı olur. Bazanızı kırlent, havlu, bornoz, nevresim takımı, yastık ve yorgan gibi banyo ve yatak odası aksesuarlarını saklamak için kullanabilirsiniz. Sezonluk veya ara sıra kullandığınız eşyalarınızı, hijyenik ve düzenli bir şekilde saklamak için bazanıza yerleştirebilirsiniz. Yatağınızın altını sadece yatak odası eşyaları için değil kitaplar, elektronik eşyalar, spor malzemeleri, ayakkabılar ve kıyafetler gibi kişisel eşyalarınızı saklamak için kullanabilirsiniz. Çocuklarınızın oyuncaklarını düzenli bir şekilde depolamak için çocuk baza modelleri tercih edebilirsiniz. Yatak odanızı dağınıklıktan uzak tutmaya yardımcı olarak, günün sonunda dinlenebileceğiniz sakin bir alanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca, her şey kapalı bir depolama alanında bulunduğundan, eşyalarınızın temiz ve tozsuz bir şekilde muhafaza edildiğinden emin olabilirsiniz.

Kolay Açma Kapama Mekanizması

Bazalı yataklar, otomobil bagajlarındakine benzer şekilde, kolay açılıp kapanabilme için hidrolik bir kaldırma kolu ile donatılır. Bu sayede yatağı kaldırmak ve bazanın içine erişmek için çok az çaba harcanır.  Kaldırma hızı kontrol edilebildiğinden kullanımı güvenlidir. Kapanmaya hazır olana kadar yatak yukarıda kalır. Ani hareketleri veya bazanın kapanmasını önler. Bazalar standart bir tasarım olarak yatağın ayak ucunda bulunan tutma kolları yardımıyla kaldırılır. Bununla birlikte sağdan ya da soldan açılabilen baza modelleri de bulunabilir. Bu modellerde yatağın hangi tarafının açılacağını seçebilirsiniz. Çok küçük bir odanız varsa ve yatağa sadece bir taraftan erişebiliyorsanız sağ ya da sol açılımlı baza tek kişilik mükemmel bir seçenektir. İhtiyacınız olduğunda bazınızı tek bir hareketle açarak ihtiyacınız olan eşyalara kolayca erişebilirsiniz. Geniş bir açıyla açılan baza tabanları, depolama alanındaki tüm eşyaları tek bir bakışta hızlıca görebilmenize yardımcı olur. Üç yönden erişim olanağı sayesinde bir bazanın içindeki eşyaları düzenlemek oldukça kolaydır.

Dolap içindeki ya da üstündeki hurç ve saklama kutusu gibi depolama çözümlerine kıyasla eşyaları baza içinde depolamak hem düzen hem de eşyalara erişim bakımından oldukça işlevsel ve pratiktir. Yaşam alanlarınızı akıllı bir şekilde düzenlemek ve odanızın saklama kapasitesini dekoratif özelliklerini bozmadan geliştirmek istiyorsanız, farklı kaplama ve renk seçenekleri ile satışa sunulan baza modellerini tercih edebilirsiniz. Bazalar yapı malzemesine bağlı olmakla birlikte genellikle çok sağlamdır ve çoğu baza yüksek yük kapasitesi sunar. Bununla birlikte, tüm mobilyalarda olduğu gibi yatağı aşırı yüklemediğinizden emin olmak için, üreticinin saklama bölmesine yerleştirilen maksimum ağırlık hakkındaki uyarılarını  kontrol etmeniz önemlidir. Kullanma kılavuzunda belirtilen yük değerinden daha fazlasını yüklemek, bazanın iskeletinde bozulmalara yol açabilir ve kullanımını güvensiz hale getirebilir. Aşırı yük, bazanın garanti dışı kalmasına neden olabilir. Tüm bazalar aşılmaması gereken bir ağırlık limitine sahiptir. Bu nedenle bazanın sunduğu depolama alanının ve derinliğinin gereksinimlerinize uygun olup olmadığını belirlemeniz önemlidir. Ayrıca, baza ölçüsü ve yatak ölçüsünün aynı olduğundan ve kolay erişim için yeterli alana sahip olduğundan emin olmalısınız.

En İyi Bazayı Seçin

Baza alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör, odanıza ve yatağınıza uygun boyutları seçmek ve malzeme kalitesine önem vermektir. Farklı ihtiyaçlar için baza boyutları geniş bir seçeneğe sahip olsa da en çok tercih edilen çift kişilik için 160x200 baza ölçüleridir. Tek kişilik modellerde 90x190 baza standarttır. Tek ve 2 kişilik yataklara alternatif olarak ara modeller de bulunabilir. Örneğin, 1.5 kişilik baza 120x200cm olarak üretilir. Uzun ömürlü kullanım için bazanın hem kaplama hem de iskeletinde kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekir. Baza fiyatları büyük ölçüde malzeme kalitesine bağlı olsa da fiyat her zaman tek kriter olmayabilir. Malzeme kalitesini değerlendirmek için yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz, saygın baza markaları tarafından üretilmiş ve kapsamlı garanti sunan baza modellerini tercih edebilirsiniz. Bazalarda iskelet, taban ve kaplama olarak genellikle üç malzeme gurubu kullanılır. Genel olarak baza tabanı, uzun süre dayanacak şekilde üretilir ve yatağınız için daha destekleyici bir yapı sunar. Taban malzemesi birçok modelde ahşaptır. Ahşap, eşyaları depolamak için düz ve sağlam bir zemin oluşturmasının yanı sıra aynı zamanda sağlam ve uzun ömürlü bir malzemedir. Baza tabanında kullanılan ahşap ne kadar dayanıklı olursa, kullanıma bağlı olarak deforme olması o kadar zorlaşır. İnce ve kalitesiz sunta malzeme kullanılan bazalarda, çökme sorunu yaşanabilir.

Bazanın gövdesindeki kullanılan kaplama malzemesi kumaş, deri ya da suni deri olabilir. Gerçek deri en dayanıklı kaplama malzemesidir. Kaliteli suni deri, deri görünümünü taklit etmenin yanı sıra estetik bir görünüme sahiptir. Kumaş, en geniş seçenek yelpazesinin bulunabileceği kaplama türüdür. Uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz bir baza satın almak istiyorsanız, deri baza modellerini tercih edebilirsiniz. Bazanın kalitesi ve dayanıklılığı büyük ölçüde iskelet malzemesine bağlıdır. En iyi baza modellerinde standart olarak çelik konstrüksiyon kullanılır. Tüm yüklerinizi güvenle taşımak için, çelik baza en dayanıklı seçimlerden biridir. Bazanın açılıp kapanma mekanizması dikkat etmeniz gereken diğer bir özelliktir. Kolay açma kapama için bazalarda hidrolik bir kaldırma kolu kullanılır. Baza amortisörü olarak da bilinen bu sistem, yatağınızı zahmetsiz bir şekilde kaldırmanıza yardımcı olur. Yatağınızı kaldırırken düşmesini önlemek için güvenlik sistemine sahip modeller arasından seçim yapmalısınız. Kaliteli baza modellerinde amortisörün devreye girmesini önlemek için bir kilit kolu bulunur. Basit bir tasarıma sahip olan kilit, amortisör koluna sabitlenerek bazanın kapanmasını önler. Ek bir güvenlik önlemi olarak bazı yataklarda baza korkuluğu da kullanılabilir. Genellikle ayrı bir aksesuar olarak satılan baza korumalığı çocuk ve bebek yataklarında düşmeyi önlemeye yardımcı olur.

Baza Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Dikdörtgen ve yuvarlak baza çeşitleri boyutları açısından farklı depolama kapasitelerine sahip olmakla birlikte, temel işlevleri aynıdır. Öte yandan bazı modeller, diğerlerine kıyasla daha fonksiyonel özelliklere sahiptir. Bazaların depolama alanı, çekmece ya da dolap gibi mobilyalara kıyasla çok sık açılıp kapatılmadığı için hava sirkülasyonu genellikle daha azdır. Kapalı alanlarda uzun süreler boyunca hava dolaşımının olmaması başta koku olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir. Baza havalandırma sistemleri hava akışını sağlayarak bazanızı hijyenik bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Kapsül formunda üretilen havalandırma delikleri ile bazanızı düzenli aralıklarla havalandırma ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bazalar taşıdıkları yük göz önünde bulundurulduğunda oldukça ağır mobilyalardır. Bu nedenle bazanın hareket ettirilmesi ve etrafının rutin aralıklarla temizlenmesi zor olabilir. Baza temizliğini kolaylaştırmak için ayaklı baza modellerini tercih edebilirsiniz. Süpürge ya da temizlik ekipmanlarının sığabileceği kadar yerden yüksek modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Birçok marka yatak odanızın dekorasyonuna uyum sağlayacak şekilde özelleştirilebilir ayak alternatiflerine sahiptir. Metal, ahşap ya da plastik gibi ayak seçenekleri arasından tarzınıza en uygun aksesuarları seçebilirsiniz.

Baza Başlıkları ile Dekorasyonu Tamamlayın

Yatak, herhangi bir yatak odasının odak noktasıdır. Yatağınızın şık bir başlık ile en iyi şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. Otururken ekstra desteğe ihtiyacınız olduğunda ya da sadece estetik bir görümüm istediğinizde, konforlu baza başlıklarını tercih edebilir, yatak odanızın dekorasyonuna zarif bir dokunuşta bulunabilirsiniz. Baza başlıkları, yatakta oturmak istediğinizde sırtınız için konforlu bir destek oluşturmanın yanı sıra, yastıklarınızın yatağınız ile duvar arasındaki aralığa düşmesini de önler. Bununla birlikte, başlıklar öncelikli olarak estetik bir amaca hizmet eder. Başlıksız bir yatak, tamamlanmamış ve dağınık bir görüme neden olabilir. Başlık ve bazadan oluşan baza takımları odanın merkezi olarak şık bir vurgu sağlar ve dekorunuzu tamamlar. Yatak odanız için yeni bir baza başlık set satın alırken, başlığınızın tipine ve malzemesine ve ayrıca oluşturmak istediğiniz görsel görünüme karar vermelisiniz. Baza renkleri herhangi bir dekor stiline uyacak şekilde geniş bir yelpazede satışa sunulur. Deri, kumaş, metal ve ahşap baza başlığı modelleri arasından odanızla uyumlu seçimler yapabilir, yatağınız için mükemmel bir başlığa sahip olabilirsiniz.

Ahşap baza başlıkları, klasik veya modern, basit ya da karmaşık görünümler yaratmak için çok yönlü bir aksesuar seçeneğidir. Metal yatak başlıkları dayanıklıdır, az bakım gerektirir ve çeşitli renk ve tasarımlarla gelir. Kumaş baza başlıkları, doku ve renk açısından yüzlerce seçeneği bulabileceğiniz çok yönlü bir alternatiftir. Desen ve malzeme çeşitliliği ile çok çeşitli yatak odası stillerine uyum sağlayan baza kumaşı çeşitleri bulunabilir. Mevcut renk yelpazesi ile mevcut mobilyalarınızla estetik bir şekilde eşleştirilebilir. Kumaş başlıklar yatak odanıza sıcak ve lüks bir görünüm kazandırmanın yanı sıra sırtınız için yumuşak ve rahat bir destek sağlar. Odaya girdiğinizde göz alıcı bir odak noktası oluşturur.  Deri, baza başlıklarında kumaş seçeneği ile birlikte en popüler malzemelerden bir diğeridir. Lüks görünümü ile deri başlıklar inanılmaz derecede dayanıklıdır ve herhangi bir leke oluştuğunda kolayca silinerek temizlenebilir. Bu nedenle az bakım gerektirirler. 

Bazanız İçin Doğru Yatağı Seçin

Bazanız için en iyi yatağı seçerken dikkat etmeniz gereken çok sayıda özellik vardır. Uyku şekli benzersiz olduğundan, yatak seçiminde rahatlık her zaman birinci önceliğiniz olmalıdır. Doğru yatak, omurganızı kontrol altında tutmanıza ve basınç noktalarını hafifletmeye yardımcı olur. Basıncın dengelenerek azaltılması gece boyunca daha derin ve daha rahat bir uyku anlamına gelir. Yataklar genellikle yumuşak, orta, sert ve ekstra sert olmak üzere dört farklı konfor seviyesine göre üretilir. Yumuşak yatak çeşitleri, eklemlerinizi rahatlatmaya yardımcı olan ve vücut şeklinize göre şekillenen yumuşak dolgu malzemelerine sahiptir. Yumuşak bir yatak, kalçalarınızdaki ve omuzlarınızdaki baskıyı hafifletir ve ağrıları önlemeye yardımcı olarak sabahları dinlenmiş uyanmanıza yardımcı olur.

Orta sertlik seviyesindeki yataklar, yumuşak yatak modellerine kıyasla vücudunuza daha fazla destek sağlar. Eklemler üzerindeki basıncı azaltırken rahatça dinlenmeye yardımcı olur. Uyku sırasında çok fazla hareket eden kişiler için çeşitli uyku pozisyonlarında rahat ve destekleyici bir tasarıma sahiptir. Sert ve ekstra sert bir yatak, uyurken vücudu en iyi şekilde desteklemek için ideal seçimdir. Ağrı sorunundan şikayetçi olan kişiler için eklemleri destekler. Daha sert dolgu malzemeleri, uyku sırasında omurgayı mükemmel bir şekilde hizalamak için yeterli dirence sahiptir. Bu sayede rahatsız edici sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Baza Kullanım, Bakım ve Temizlik Önerileri

Bazalar uzun ömürlü mobilyalar olduğundan, düzenli temizlik ve bakım gerektirir. Kaplama seçeneğine bağlı olarak toz tutma, sararma ya da lekelenme gibi sorunlar meydana gelebilir. Kumaşa kıyasla deri kaplamaların bakımı daha kolaydır. Çok kalıcı boyar maddelerle temas etmediği sürece, deri baza çeşitlerinde meydana gelen lekeler kolayca çıkarılabilir. Bununla birlikte deri bazaların görünümünü korumak için tozlu, nemli ve direkt güneş ışığı olan ortamlardan uzak tutmanız önemlidir. Her zaman en iyi sonuçlar için baza temizliğinde dezenfektan ve çamaşır suyu gibi ağır kimyasalları kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Temizliği nemli ve sabunlu bir bez ile yapabilirsiniz.  İster deri ister kumaş olsun, tüm yüzeylerde meydana gelen lekeler, lekenin kurumasına izin verilmeden müdahale edilir ve hemen silinirse kalıcı hale gelmeden kolayca çıkarılır. Bazanızda oluşan lekeleri gidermek için sabun bazlı temizlik ürünleri, yüzeyde solmaya neden olmayacak, açık renkli havlu ya da kağıt havlu gibi emici malzemeler kullanabilirsiniz. 

Amortisörlü mekanizmaya sahip bazaların dikkatli kullanılması gerekir. Bazanızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, yalnızca kullanım sırasında açık bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Bazalar her ne kadar güvenli kilit sistemine sahip olsa da baza açıkken çocukları açık amortisörlü bölümden uzak tutmak istenmeyen durumları önlemeye yardımcı olur. Bazınızı çok sık açıp kapatmıyorsanız, amortisörlerin belirli aralıklarla çalıştırarak ürünün ömrünü uzatabilirsiniz. Çelik panellerle güçlendirilmiş bazalar bile tüketici hatalarına karşı hassas olabilir. Örneğin, bazanın üzerinde yatak yokken bazanın üzerine çıkmak amortisör sistemini bozabilir. Kullanıma bağlı olarak baza ayağı ve tabla bölümleri dengesizleşmesi sık karşılaşılan bir sorundur. Böyle bir durumda mutlaka servis yardımı alarak gerekli düzeltmeleri yaptırmalısınız. Baza yüksekliği sınırlı olduğundan aşırı yüklemelerden kaçınmalısınız.  Eşyalarınızı bazanın içine eşit ve dengeli bir şekilde yerleştirerek hem bazanızı hem de depoladığınız eşyalarınızı koruyabilirsiniz. Baza her ne kadar dayanıklı bir mobilya olsa da metal ve ahşap malzemelerden üretildiği için rutubetten ve nemden uzak tutulması önemlidir. Özellikle baza ayakları nemden kolayca etkilenebilir. Aşırı nem, küf ve pas sorununa neden olarak bazanızın ömrünü kısaltabilir ve garanti koşulları dışında kalmasına neden olabilir. Aradığınız ürünleri baza kampanya fırsatları ve avantajlı fiyatlarla Trendyol'da bulabilirsiniz.