Batarya

9788 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Batarya

Gelişen teknoloji batarya gereksinimini ortaya çıkardığından telefon ve tablet gibi cihazlar için birbirinden farklı özellikli batarya çeşitleri üretiliyor ve satışa sunuluyor. Batarya temel olarak elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürüp depolayan ve bunu elektrik enerjisi olarak veren cihaz anlamına geliyor. Bu akımtoplar cep telefonu ve türevi cihazlara takılan şarjlı pili ifade ediyor. Batarya kapasitesi mAh ile belirtiliyor ve bu değer ne derece yüksekse batarya kapasitesi de o denli fazla oluyor. Tablet ve telefon batarya fiyatları telefonun markasına, bataryanın depolama kapasitesine ve kalite gibi değişkenlere bağlı olarak farklılaşıyor. Cihazların kullanım süresini ve ömrünü uzatan cep telefonu yedek parçaları ve aksesuarlarına Trendyol üzerinden ulaşabilir, avantajlı fiyatlarla bunlara sahip olabilirsiniz.

Batarya Pil Çeşitleri

Piller tek kullanımlık ve uzun ömürlü olmak üzere ikiye ayrılıyor. Telefon pilleri uzun ömürlü pil klasmanında yer alıyor. Kurşun-asit piller, Lityum-iyon piller (Li-Ion), lityum-iyon polimer piller, nikel-kadmiyum piller (Ni-Cd), nikel Metal Hidrit piller (Ni-Mh) en sık karşılaşılan şarj edilebilir piller arasında bulunuyor. Li-Ion piller son teknolojiye sahip ürünlerden biri olarak öne çıkıyor. Şarj edilebilir pillere nazaran daha güçlü olan bu bataryalar şarj sonrası enerjiyi uzun süre saklıyor. Hafif olmaları dolayısıyla avantajlı olan iyon bataryalar sayesinde cihaz prize bağlı kalmadan rahat biçimde ve uzun süre kullanılabiliyor. Lityum polimer bataryaların (Lipo) enerji verimliliği ve yüksek de-şarj kabiliyeti gibi nitelikleri lityum-iyon bataryalarla büyük oranda benzerlik gösteriyor. Lityum polimer bataryalar farklı şekillerde üretilebildiğinden cep telefonları, tabletler ve ultrabook gibi cihazlarda oldukça fazla tercih ediliyor. Bu bataryaların yüksek mAh kapasiteli olan modelleri prize gereksinim kalmadan uzun süre kullanım olanağı sunuyor.

Bataryalar boyutları, şarj edilme özellikleri, kapasiteleri, kimyaları vb. özelliklere göre kategorize ediliyor ve batarya fiyatları bu niteliklere göre çeşitleniyor. Pek çok markaya ve telefon, tablet modellerine uygun batarya Trendyol’da sizleri bekliyor. Trendyol online mağazayı ziyaret ederek marka ve modele uygun batarya çeşitlerini kolaylıkla bulabilir ve uygun fiyatlarla bunlara sahip olabilirsiniz.

Telefon Bataryası Neden Şişer?

Batarya ile ilgili en sık karşılaşılan sorunlardan biri bataryanın şişme problemi oluyor. "Batarya neden şişer, bataryanın şiştiği nasıl anlaşılır ve bu problem telefona nasıl etki eder" gibi sorularla oldukça fazla karşılaşılıyor. Batarya şişmesinin esasen birçok sebebi bulunuyor. Orijinal batarya yerine yan sanayi şarj ürünlerinin kullanılması, şarj dolu olmasına rağmen cihazı şarjda bırakmak, cihaz olağanın üzerinde sıcaklıktayken kullanıma devam etmek, yoğun soğuk ve sıcak ortamlarda cihazı şarj etmek batarya şişmesine sebep olabiliyor.

Bataryanın şiştiğini telefonun gövdesinden anlamak genellikle mümkün oluyor. Şişme, cihazın gövdesine baskı yapıyor ve böylece arka kapakta ve hatta ekranda deformasyon meydana gelebiliyor. Böyle durumlarda bataryayı yenilemek hem güvenlik hem de konfor açısından önem arz ediyor. Telefon bataryası şiştiğinde cihaz yavaşlayabiliyor, yanma ve patlama gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple batarya şişmesi problemi varsa en kısa sürede cihazın uzman teknisyene gösterilmesi ve sorunun çözüme kavuşturulması gerekiyor.

Akıllı Telefon Bataryalarının Patlama Nedenleri

Akıllı telefon bataryalarının patlama sebebi ile batarya şişmesi problemi benzer düzlemde ilerliyor. Yani Android ya da iOS batarya patlamalarının altında yan sanayi şarj ve batarya kullanımı, telefonun ısınma problemini göz ardı ederek yoğun biçimde kullanmaya devam etmek, batarya tam doluyken telefonu şarjda bırakmak cep telefonu batarya mekanizmasına zarar veriyor ve bu da patlama sorununa yol açabiliyor. Batarya değişimi gerekenlere Trendyol kolaylık sağlıyor. Farklı onlarca markaya ait yüzlerce batarya ve şarj aparatı arasından cihazınıza uyumlu olanı kolay biçimde satın alarak hem cihazının ömrünü uzatabilir hem de tehlikeli senaryoların meydana gelmesini engelleyebilirsiniz.