Bal

4073 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Bal ve Pekmez

Sağlıklı beslenme her besin grubundan dengeli bir biçimde yararlanmayı gerektirir. Söz konusu denge içerisinde bal ve pekmez gibi bazı gıdaların özel bir yeri vardır. Arı ürünleri, bal ve pekmez iyi bir beslenme sisteminin olmazsa olmaz gıdaları arasındadır. Arının bal yapımı süreçlerinde ürettiği çeşitli maddeler, bal ve pekmez grubu ürünler, başka gıdalarda bulunmayan besin ögelerine sahiptir. Yoğun içeriği ile kıvam kazanan pekmez, yaşamın her döneminde tüketilir. Her yaş grubundan kişi, özellikle yetişme çağındaki gençler ve orta yaşı aşan kişiler bal ve pekmez grubu içerisinde bulunan besin maddelerine ihtiyaç duyar. Zengin mineraller ve vitaminler içeren pekmez ve bal, damak tadına da hitap eder. Pekmez, tahin ile birlikte keyifle tüketilir. Pekmez ve balın yanı sıra arı mahsulü olan propolis, polen ve arı sütü ürünleri zihin ve beden sağlığını destekler. Arı ürünlerinin bal ve pekmez ile beraber ya da farklı gıdalara katılarak uygun miktarlarda kullanımı sağlıklı bir yaşam için güçlü bir destek sunar.

Arı Sütü Faydaları Nelerdir?

Arı sütü, genç işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden ürettikleri çok kıymetli bir maddedir. İnsan sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunan bir arı ürünü olan arı sütü, küçük miktarlarda tüketilerek değerlendirilir. Tek başına tüketilmesi güç olan arı sütü, yaygın olarak balın içerisine karıştırılarak kullanılır. Bal arılarının enzimlerini içeren arı sütünün tek başına kullanımı vücuda ağır gelir. Arı sütü ürünleri, bu nedenle hazır karışımlar şeklinde tüketiciye sunulur. Belirli oranlarda arı sütü ile balın bir araya getirildiği ürünlerin yanı sıra polen, propolis ve arı sütünü balın içerisinde bir arada sunan karışımlar da seçenekler arasındadır. Arı sütü arının ürettiği en zengin gıdalardan biri olarak bedenin hücre yenilenmesinde olumlu katkıda bulunur. Genç ve dinç bir bedenin kendisini korumasına yardımcı olur. Hücre yenilenmesini hızlandırarak gençliği korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı bedeni korur. Arı sütünün sağladığı direnç hareketli ve zinde bir yaşamı destekler.

Bal ve Arı Ürünleri Nasıl Tüketilir?

Arı ürünleri içerisinde en yoğun ve kolayca tüketilen ürün baldır. Süzme ve petek bal biçiminde sofralara ulaşır. Bal peteği arı tarafından yine arının ürettiği bal mumu ile yapılır. Arıların değerlendirdiği özlere bağlı olarak çam balı, kestane balı, çiçek balı gibi çeşitleri bulunan bal, başlı başına zengin bir besindir. Lezzetli bir kahvaltılık olarak tüketilen bal, zengin besin değerlerinden ötürü farklı öğünlerde besin takviyesi olarak da kullanılır. Bal fiyatları ise arıların öz aldığı yöreye ve bal üretiminin zorluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Diğer arı ürünleri olarak arı sütü, propolis ve polen ise farklı yiyeceklerin içerisine küçük miktarlarda karıştırılarak tüketilebilir. Ancak arı ürünlerinin en yaygın tüketim biçimi balın içerisine karıştırılarak elde edilen macunlar yoluyladır. Arı sütü ve baldan elde edilen ürünlerin yanı sıra bal ve polen karışımları; bal, polen, propolis ve arı sütü karışımları güçlü besin destekleri sunar. Söz konusu farklı macunlar günde bir kere bir çay kaşığı ölçeğinde tüketilebilir. Kahvaltılık gevreklerin içerisinde yine bir ölçek karıştırılabilir. Meyve suyu gibi doğal içeceklerin içerisinde eritilerek değerlendirilebilir.

Tahin Pekmez Faydaları Nelerdir?

Tahin pekmez bir arada lezzetli bir bütün oluşturur. Susamdan elde edilen tahin ile farklı çeşitleri bulunan pekmez, geleneksel olarak bir arada kullanılır. Tahin ve pekmez; her ikisi de zengin besin ögeleri içeren, vitamin ve mineralleri bir arada barındıran güçlü ürünlerdir. Tahin pekmez karışımları vücut direncinin güçlendirilmesinde etkilidir. Pekmez çeşitleri üretildiği ana maddeye göre farklı isimler alır. Üzümden üretilen bir pekmez olan üzüm pekmezi, kullanımı en yaygın olan ve en sevilenlerden biridir. Bununla birlikte diğer pekmez ürünleri olan harnup pekmezi, dut pekmezi gibi pekmez çeşitleri de rahatlıkla tüketilir. Tahin pekmez karışımları tüm pekmez çeşitleri ile hazırlanabilir. Özellikle kahvaltı öğünlerinde güne başlarken tahin pekmez karışımı zevkle tüketilir. Pekmez, çocukların kahvaltıyı sevmelerine ve güne iyi hazırlanmalarına yardımcı olur. Büyümeyi destekleyen pekmez, kemik sağlığını artırır. Tahin ile pekmez ileri yaştaki kişilere de faydalıdır.

Doğanın mucizesini içeren arı ürünleri ve tahin pekmez karışımları uzun ve sağlıklı bir yaşama kapı aralar. Pekmez, çocuk ve yetişkinlerde iştahı açar. Siz de bitmeyen gençlik ve güçlü bir beden için pekmez ve bal çeşitlerinden günlük beslenme rejiminizde yararlanabilir, en uygun ürünleri Trendyol’un kahvaltılık ürünler kategorisinde bulabilirsiniz.