Baharat

28512 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Baharat

Baharat, tüm mutfakların olmazsa olmazıdır. Renk renk ve çeşit çeşit baharat türleri mutfak raflarını süsler. Ancak baharata verilen değer günümüzle sınırlı değildir. Tarih boyunca İpek Yolu’yla birlikte en önemli ticaret yollarından biri Baharat Yolu’dur. İlk olarak Hindistan’da kullanılan baharat, ticaret yolları aracılığıyla Avrupa’ya gelmiştir. Böylece tüm dünya mutfağında baharat kullanılmaya başlanmıştır. Siz de sofralarınıza renk ve tat katmak için Trendyol kuru gıda ürünleri kategorisindeki bulunan baharat çeşitlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza göre baharat siparişi verebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Baharat Çeşitleri

Baharat çeşitleri; yapraklardan, tohumlardan ve meyvelerden elde edilir. Hemen her yemeğe katılan baharatlar, doyurucu bir lezzete ulaşmak için çok önemlidir. Defne, fesleğen, kekik, nane, biberiye ve tarhun yapraklardan elde edilen baharat çeşitleri vardır. Yaprakların kurutularak öğütülmesiyle elde edilen bu baharat çeşitleri, özellikle salatalara katılmaktadır. Ayrıca meyvelerden elde edilen baharat çeşitleri de vardır. Örneğin; vanilya, karabiber, kimyon, kişniş, kırmızıbiber bu tarz baharatlar arasındadır. Çörek otu, hardal, çemen otu, susam gibi baharatlar ise bitkilerin tohumundan elde edilir. Bu üç gruba ayrılan baharat çeşitleri mutfaklarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Hangi Baharatlar Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Baharat çeşitlerinin hangi yemeklerde kullanılması gerektiği bir uzmanlık alanıdır. Hatta çoğu profesyonel mutfakta bir baharat uzmanı yer alır. Dolayısıyla baharat, yemeklerin lezzeti için büyük önem taşır. Yemeklerinizde hangi baharat çeşidini kullanmanız gerektiğinden emin olamıyorsanız lezzeti kabul görmüş yöntemlerin izinden gitmenizde yarar var.

Biberiye: Sıklıkla et yemeklerinde kullanılır. Et yemeklerinin ağır kokusuna karşılık biberiye baharatının kokusu, yemeğe farklı bir aroma getirecektir.

Defne Yaprağı: Özellikle balık yemeklerinde kullanılan baharat türüdür. Ancak et yemeklerinde de karşınıza çıkabilir. Baharat olarak kullanılan defne yaprağı, ferahlatıcı kokusuyla da sofraların iştahını kabartır.

Safran: Tel biçiminde olan gerçek safranın anavatanı İran’dır. Bu nedenle pahalıdır. Safran, sıklıkla zerde ve pilavlarda kullanılır.

Fesleğen: Salatalara, makarnalara katılır.

Zencefil: Kök olarak veya toz haline getirilerek kullanılabilen bir baharat çeşididir. Zencefil, hem tatlı hem tuzlu gıdalara katılabilir. Ana yemeklere katabileceğiniz gibi; kek, kurabiye, salep gibi tatlılara da ilave edebilirsiniz.

Köri: Sık tercih edilen baharat çeşitlerinden köri, genelde kızartma tavuklarla kullanılır. Aynı zamanda makarnalarda da sos olarak köri tercih edilir.

Çörek: Özellikle hamur işi gıdalara katılan baharat türüdür. Bununla beraber kaşar peyniri ile birlikte de tüketilebilir.

Kekik: Çorbalara katılan bir baharat çeşididir. Bunun yanı sıra balık yemeklerine ve makarnalara da kekik katılabilir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Vücuda çok faydası olan keten tohumu; çorbalardan hamur işlerine, yoğurtlardan diyet tatlılara kadar pek çok farklı besine katılabilir. Keten tohumu en sağlıklı baharat türleri arasında yer alır. Bu nedenle düzenli tüketiminin insan sağlığına pek çok açıdan faydası dokunur.

Keten tohumu yüksek enerji verir ve gün içerisinde dinç olmanızı sağlar. Keten tohumu tüketerek günlük enerji ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. Ayrıca keten tohumu tüketmek sağlıklı bir şekilde kilo vermeye de yardımcı olur. Çünkü keten tohumunun midede uzun süre açlık hissi yaratmadığı gözlemlenmiştir. Bunun yanında keten tohumu, sindirim sistemi sorunlarını da çözer. Mide ve bağırsakta iltihap oluşmasını engeller. Ayrıca kabızlık sorunlarının da önüne geçer. İçerisinde bulunan tekli ve çoklu doymamış yağlar ve omega 3 yağ asitleriyle kalbin genel sağlığını korur. Yüksek antioksidan içeriğine de sahip olan keten tohumu yaşlanmayı geciktirir.

Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu; toz, nektar, kür gibi farklı şekillerde tüketilen ve insan sağlığına pek çok yararı olan bir besindir. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan keçiboynuzu, yaprak dökmeyen bitki ailesinden yetişir. İçeriğinde bulunan selüloz sayesinde bağırsak hastalıklarına karşı vücudun direncini artırır. Keçiboynuzunda bulunan polifenol ve antioksidan, serbest radikallere karşı savaşır ve kanser riskinin önüne geçer.

Keçiboynuzunda bulunan kalsiyum ve gallik asit, çocuk felci gibi tehlikelere karşı çocukların hassas vücudunu korur. Keçiboynuzu tüketmek aynı zamanda kemik erimesi tedavisine de destek olur. Bununla beraber yüksek tansiyon sorunu olanlar rahatlıkla keçiboynuzu tüketebilir. Doğal lif kaynağı olan ve kafein içermeyen keçiboynuzu, tansiyon hastaları için risk taşımayan, çok uygun bir besindir. Ayrıca sigara kullananların balgam sorunlarından kurtulmasına yardımcı olur. Bu bakımdan balgam sökücü bir işlev üstlenen keçiboynuzu, göğüs bölgesini yumuşatır ve rahat bir nefes almaya yardımcı olur. Keçiboynuzu, astım hastaları için de oldukça yararlıdır.