search result placeholder

Ayakkabı

Kadınların değişmez tutkusu ayakkabılar, Trendyol'un zengin ürün yelpazesiyle sizlerle buluşuyor. Son moda akımlarını yakından takip eden tasarımlar, ayağınızın anatomisiyle de uyum sağlayan konforlu seçenekler sunuyor. Göz alıcı ve trend sahibi çizgiler arasından kendinize en uygun tasarımı seçip rahatlık ve şıklığı bir arada yakalayabilirsiniz.

Klasik ayakkabı çeşitleri yaratıcı detaylarla hareket kazanıyor. Yaz kombinlerinin starı ayakkabıların tarzı ayrıntılarda gizli. Özellikle kaz ayağı gibi retro havası olan karakteristik detaylar, şık ayakkabı tasarımlarında kendine yer buluyor. 60'lar havasını yansıtan kalın topuklu ayakkabılara bilekten geçen ince bir bantla zarafet katılıyor. Klasik detayların yer aldığı topuklu ayakkabılar, şık giyim kadar günlük stilin de vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Modada zıtlıkların uyumu devam ederken kot şortlarla beraber kullanılan stiletto'lar hip bir görünüm sağlıyor. Farklı ayakkabı türleri kıyafetin havasını tamamen değiştirebilir. Aynı kıyafeti farklı ayakkabılarla, günün farklı saatlerinde kullanabilirsiniz.

Stilinde Konfordan Ödün Vermeyenlere Müjde

Sezon trendlerinin öne çıkanlarından olan klasik stilde de spor ayakkabı hakimiyeti var. Spor giyimin bel kemiği sneaker'lar iş stilinde de sıklıkla kullanılmaya başlıyor. Özellikle basic elbiselerle takımlanan spor stil ayakkabılar, tarzınızı snobe ederek derinlik kazandırıyor. Basic siyah elbise, beyaz sneaker'lar ve kot ceket ilkbahar yaz sezonunun trendlerini takip ederken çabasız şıklığa ulaşmanızı sağlıyor.

Modası hiçbir zaman geçmeyen beyaz ayakkabıların tek handikapı, çabuk kirlenmeleri. Bu noktada herkes gibi siz de "Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir?" sorusuna cevap arıyor olabilirsiniz. Birkaç basit hileyle ayakkabılarınızı ilk günkü temizliğine kavuşturmanız mümkün. Beyaz renkli ayakkabı temizliği materyaline göre değişebilir. Ayakkabınız bez sneaker ise çamaşır makinesine atıp hassas programda yıkayabilirsiniz. Makineye atmadan önce bağcıklıysa ayakkabıların bağcıklarını çıkarmalısınız. Lastik kısmını temizlerken de asetonun mucizelerinden faydalanabilirsiniz. Diş fırçası yardımıyla aplike ettiğiniz aseton, kirlerin kolayca temizlenmesini sağlıyor. Karbonat, bulaşık deterjanı ve su, ayakkabı beyazlatma için oldukça etkili bir formülün elementleri. Bir kabın içine karbonat, sıvı sabun ve suyu macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın, diş fırçası yardımıyla ayakkabınızı lastik kısmına uygulayın. Nemli bir bezle temizleyerek pırıl pırıl ayakkabılara kavuşabilirsiniz. Temizlik işlemini tamamladıktan sonra ayakkabıları hava alan ama direkt güneş görmeyen bir alanda kurutabilirsiniz. Tamburlu kurutma ayakkabının formuna zarar verebileceği için tavsiye edilmiyor. 

Spor giyimin de değişmez detaylarından yürüyüş ayakkabısı, farklı tasarımlarıyla günlük yaşama konforlu şıklık alternatifleri sunuyor. Düzenli spor yapanların da vazgeçilmezlerinden olan tarzın yeni ayakkabı modelleri, orijinal çizgileriyle son derece revaçta. Tabana doğru genişleyen ayakkabılar bastığınız zeminden yansıyan tepki kuvvetini minimalize ederek günlük giyimde konforlu çözümler sağlıyor. Spor için özelleşmiş ayakkabı modelleri de performansınızı yükseltmek adına geliştirilmiş tasarım detaylarına sahip. Özel taban yapısı ve kaliteli kumaşlarla zenginleştirilen modeller, outdoor sporlarda kullanıldığında kolayca kirlenebilir. Bu noktada "Spor ayakkabı nasıl yıkanır?" sorusunun cevabı önem kazanıyor.

Ayakkabılarınızı Yıkarken ve Bağlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Özellikle koşu, yürüyüş gibi dış ortamda yapılan sporlarda kullandığınız ayakkabıları belli aralıklarla yıkamanız gerekebilir. Özellikle bez ayakkabılar, çamaşır makinesinde kolayca yıkanmasıyla sıklıkla tercih ediliyor. Birçok çamaşır makinesinde sneaker'lara uygun programlar yer alıyor. Eğer makinenizde bu ayakkabılara has bir program yoksa ayakkabılarınızı yıkarken hassas program kullanabilirsiniz. Deri detay bulunan ayakkabılar çamaşır makinesinde zarar görebilir, bu tip ayakkabılarda temizliği nemli bir bezle tamamlamanız gerekiyor. Eğer deri detay yoksa çamaşır makinenize ayakkabılarınızı koymadan önce, üzerinde kum ve toprak gibi mekanik artıkları temizleyin. Bu aşamada kuru bir fırçadan destek alabilirsiniz. Ayakkabılarınızın bağcıklarını ve iç tabanını çıkarın, çamaşır filesinin içine yerleştirin ve makineye atın. Havlu gibi yumuşak birkaç parçayı ayakkabılarınızın yanında yıkamaya dahil ederek makinenin kenarlarına hızla çarpmasının önüne geçebilirsiniz. Uygun programı seçerek yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Ayakkabılarınızı yıkarken suyun sıcaklığının maksimum 30 oC olmasına dikkat etmelisiniz. Yıkama işlemi sırasında toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Ayakkabılarınız kuruduktan sonra bağcıklarınızı takarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada "Ayakkabı bağcığı nasıl takılır?" sorusu önem kazanıyor. Bağcıklarınızı farklı şekillerde takarak ayakkabınızı tarzını değiştirebilirsiniz. Sade şıklığın temsilcilerindenseniz köprü stili tam size göre. Bu stilde bağcıklarınız birbirine paralel çizgiler olarak görünüyor. Tek yapmanız gereken, bağcıklarınızı üst üste gelecek şekilde takmak. Başlangıcı, bağcığı dışarıdan iki taraftan da ilk deliğe geçirerek yapmalısınız. Bu sistemde bağcık hareketleri paralel gerçekleşiyor. İkinci adımda içte kalan bağcıkları aynı yöndeki bir üst deliğe geçirmeniz gerekiyor. Sonrasında ise bağcıklar üst üste olacak şekilde aynı sırada karşıdaki deliklere bağcıkları aktarın. Bu şekilde devam ederek bağcıklarınızda farklı bir tarz yakalayabilirsiniz.

Çaprazlama köprü stili de popüler bağcık bağlama yöntemlerinden biri. Bu bağlama stilinde delikli bir aparattan faydalanmanız gerekiyor. Bu, bağcığın delikten kurtulmasının önüne geçiyor. İsterseniz bağcığın bir ucuna düğüm atarak da aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Bağcığı sol tarafın içinden geçirin ve sonuna kadar çekin. Sonra karşı tarafta ilk sırada yer alan deliğe dışarıdan içeriye doğru olacak şekilde takın. Sonrasında karşı çapraza dışarıdan içeri olacak şekilde geçirin. Çapraza, karşıya olacak şekilde aktarmaya devam ederek bağcıklarınızla tarz yaratabilirsiniz.

Çapraz üstü köprüleme stiliyle ayakkabınızın havasını minik bir dokunuşla değiştirebilirsiniz. En üst deliğe bağcığınızı içten dışa doğru geçirerek bu stile ilk adımınızı atabilirsiniz. Daha sonra karşı sırada bulunan en alt deliğe bağcığı dıştan içe doğru geçirin. Daha sonra karşıda bulunan deliğe içten dışa doğru geçirin ve çapraz en üst deliğe dıştan içe geçirin. Bu sayede ilk çarpınız oluşacak. Sonrasında köprüyle aynı adımları takip ederek "Ayakkabı nasıl bağlanır?" sorusuna yeni bir bakış açısı sunabilirsiniz.

Bağcıklarla "NO" yazmak da oldukça havalı bağcık yöntemlerinden biri. Bu farklı görünüm için de plastik bir aparat ya da düğüm ile bağcığın delikten çıkmasını engellemelisiniz. İlk olarak en alt deliğe bağcığınız içten dışa olacak şekilde takın ve sonuna kadar ilerletin. Sonra tam karşısında yer alan deliğe dıştan içeri doğru olacak şekilde devam edin, sonrasında aynı hizadaki üçüncü deliğe içten dışa olacak şekilde ilerleyin. Tam karşıdaki deliğe dıştan içe bağcığınızı geçirin, Sonra içten dışa olacak şekilde aynı hizada bir üstteki deliğe geçin. Tam karşıya dıştan içe bağcığı geçirin ve aynı sırada bir alt deliğe içten dışa geçirerek geri dönün. En alt deliğe dıştan içe bağcığı aktarın ve aynı sırada dördüncü deliğe içten dışa geçirerek geri dönün. Bir delik boşlukta bırakacak şekilde en üst çapraza dıştan içeri doğru geçirin. Bu aşamada içten dışa olacak şekilde, aynı hizada en alt deliğe bağcığınızı geçirin. Aynı hizada üçüncü deliğe dıştan içeri doğru geçirdiğinizde O harfi oluşuyor. N'yi tamamlamak için de sadece birkaç küçük adım kalıyor. Aynı hizada en üst deliğe içten dışa olacak şekilde bağcığınızı geçirin. Sonra da tam karşısına dıştan içe doğru geçirerek NO yazan, havalı ayakkabılara kavuşabilirsiniz. 

Kadın Stiline Yön Veren Ayakkabılar

Kadın ayakkabı tasarımları, "Trend ayrıntıda saklıdır." diyerek şıklığınızı tamamlıyor. Her tarza uygun tasarımları bünyesinde barındıran Trendyol, zengin tasarım çeşitliliğiyle göz dolduruyor.  Kadın günlük ayakkabı tercihlerinde kalın tabanlı babet stili ürünler konforlu bir seçim olabilir. Bu tasarımları klasik kıyafetlerinizde, topuklulara alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Ayaklarınızın konforu da stiliniz kadar önemliyse rahat ayakkabıları gardırobunuzun bir parçası yapabilirsiniz.

Klasik giyimin vazgeçilmezi topuklu ayakkabı, her sezonun değişmezi olmaya devam ediyor. Bu sezon ön plana çıkan kalın topuklu, dans ayakkabısını andıran dizaynlar, retro tarzda pantolon gömlek takımlarına çok yakışıyor. İnce topuklu sivri burunlu stiletto'lar da zamansız parçalar arasında yerini alıyor. Abiye ayakkabı seçiminde sadelikten yana olanların vazgeçilmezi stiletto'lar, farklı topuk tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Trend ayakkabı renkleri arasında birincilik yine siyahta, ama sezonda neon renkler de son derece popüler. Animal print detaylar da ayakkabılarda kendine yer buluyor. Tarzınıza yaratıcı detaylar katmak istiyorsanız, kadın ayakkabı modelleri arasında dikkat çeken orijinal topuk tasarımları sizin için biçilmiş kaftan. Kot pantolon, basic tişört giydiğinizde bile topuk detaylı ayakkabılarla fark yaratabilirsiniz. Basic düz renk elbiselere de bu topuklarla hareket kazandırabilirsiniz. Trendleri takip ettiğiniz kadar ayak sağlığınıza da özen gösteriyorsanız, ortopedik ayakkabı tarzınıza konfor katmanın en etkili yolu. Ayak anatomisiyle tam uyum sağlayan şık tasarımlar, özellikle uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa sizin için biçilmiş kaftan.

Yaz sezonunun değişmez aksesuarlarından sandalet ayakkabı, farklı detaylarla çağdaş bir görünüme bürünüyor. Hasır ve ketenin beraber kullanıldığı ayakkabılar serin bir yaz esintisi hissi verirken deri sandaletler de tarzınıza sofistike bir hava katıyor. Gündüz de gece de kullanılabilen sandalet, bohem tarzı uzun elbiseleri de, kot şort düz renk tişört kombinlerini de başarıyla tamamlıyor. Sezon trendlerinin bir diğer vazgeçilmezi de süet ayakkabılar. Klasik giyim kadar smart casual stilde de kendine yer bulan süet ayakkabılar tarzınıza bohem bir dokunuş katıyor. 70'lerin vazgeçilmezi süet ayakkabılar bu sezon da oldukça revaçta. Özellikle yazlık ayakkabı tasarımlarında yer alan süet doku ön plana çıkan detaylar arasında. Nubuk ve süetin beraber kullanıldığı ayakkabılar da trend parçalar olarak dikkat çekiyor. Günlük ayakkabılarda sık kullanılan süet detaylar, deri ayakkabıları snobe etmek için tasarımlara dahil ediliyor. Bot ayakkabı seçeneklerinde de süet deri uyumu dikkat çekiyor. Yürüyüş ayakkabılarında da yer alan süet detaylar, bu spor detayı klasik giyime kazandırıyor. Süetin kaliteli dokusunun katıldığı rahat ayakkabı ürünleri, blazer ceket ve kalem etek kombinasyonlarının vazgeçilmezi olmaya aday. 

Siz de ayakkabıların favori materyallerinden süeti, temizlemesi zor olur düşüncesiyle dolabınıza dahil etmekten çekiniyor olabilirsiniz. "Süet ayakkabı nasıl temizlenir?" sorusu aklınızı kurcalıyorsa birkaç basit ipucu sorunuzun cevabı olmaya yetiyor. Sofistike görünümüyle kadın ve erkek ayakkabı tasarımlarında fark yaratan süeti temizlerken birkaç püf noktasına dikkat etmek gerekiyor. Süet ayakkabı temizleme işleminde materyalin hassasiyetine uygun bir fırça kullanmalısınız. Ayakkabınızı temizlerken fırçanızı aynı yönde hareket ettirmelisiniz. Süetlerin üzerinde çizik benzeri izler mevcutsa bunlar ezilmelerden kaynaklanıyor olabilir. Bu deformasyonu kamufle etmek için, iz olan bölgeyi ileri geri fırçalayarak daha yumuşak bir görünüm elde edebilirsiniz. Daha detaylı bir temizliğe ihtiyaç duyuyorsanız, süete özel üretilen ayakkabı silgilerinden faydalanabilirsiniz. Kaliteli ayakkabı keyfini daha uzun süre yaşayabilmek için, kirlendikten sonra vakit kaybetmeden temizleyerek su geçirmez, leke engelleyici sprey kullanarak koruma sağlayabilirsiniz.

Erkek Modasında Ayakkabı

Erkek giyimde tarzı ortaya çıkarmanın formülü, stil sahibi ayakkabılar. Klasik erkek giyimin vazgeçilmezi kösele ayakkabılar karizmanızı vurguluyor. Tarzınıza önem veren erkeklerdenseniz, özellikle şık takım elbiselerle ve smokinlerle tam uyum sağlayan ayakkabı tarzının en az bir temsilcisi gardırobunuzda yer almalı. Erkek tasarımlarının en popüler parçalarından olan sneaker'lar da hem spor giyimde hem de günlük iş giyimde kendine yer buluyor. Rahat tabanlı sneaker'ları smart casual tarzınızı tamamlamak için kullanmak istiyorsanız, blazer ceket, balıkçı yaka kazak ve pantolon altına düz renk ayakkabı tercih edebilirsiniz. Yeni çıkan ayakkabı tasarımlarında rahat tabanlı süetler de dikkat çekiyor. 

Siz de macera tutkusundan vazgeçemiyorsanız, rahat tabanlı, termal korumalı outdoor ayakkabı tam size göre. Zorlu doğa koşullarına özel olarak tasarlanmış bu ayakkabılarla uzun doğa yürüyüşlerinin keyfine konforunuzdan ödün vermeden varabilirsiniz. Uzun antrenmanlar için tasarlanmış training ayakkabı, ergonomik topuk yapısıyla performansınızı yükseltirken tabanlarınızdaki yükü almasıyla spor yapanlar için ideal. Kışlık ayakkabılarda hakim renk yine siyah. Deri detaylar, farklı tasarımlı, rahat tabanlar özellikle kışlık kıyafetlere spor bir hava katıyor. Kış ayakkabı modasının başrollerinden süet botlar, klasik giyim için alternatif olmaya devam ediyor. Deri ayakkabılar da kış aylarında şıklığınızı tamamlarken kendine has dokusuyla tarzınızı bütünlüyor. Mevsimlik ayakkabı rahat taban yapılı, bağcıklı tasarımlarla ön plana çıkıyor. Süet ve nubuk gibi farklı materyallerin bir arada kullanıldığı tasarımlar farklı tarzda kıyafetlere uyum sağladığı için, kullanışlı alternatifler arasında yer alıyor. Klasik ayakkabı tasarımları estetik detaylarla zenginleştirilerek mevsimlik kıyafet kombinasyonlarına hava katıyor.

Çocuklar İçin Ayakkabı Seçimi

Miniklerin ortopedik gelişimlerini desteklemek adına ayakkabı seçimlerinde birkaç nokta fazlasıyla önem taşıyor. Çocukların ayakkabısı seçerken doğru ayakkabı ölçüleri belirlemek bu noktalardan ilki. Siz de çocuğunuza kendi ayak numarasından büyük ayakkabı alıyor olabilirsiniz, fakat bu tercihiniz maalesef çocuğunuzun ayak gelişimini olumsuz etkileyebilir. Orijinal ayakkabı tercih ederek çocukların tenini zararlı kimyasal içeren boyar maddelerden uzak tutabilirsiniz. Bebek için ayakkabı seçerken bağcık ve cırt cırt desteğiyle bebeğinizin ayağını tam olarak saran tasarımlara yönelebilirsiniz. Ayakkabının bebeğinizin ayağını desteklemesi, yürümeye çalıştığı süreçte işini kolaylaştırabilir. Kız bebek ayakkabı tercihlerinde, koparıp ağzına atabileceği küçük detaylar barındırmaması da güvenliği açısından dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Erkek çocuk ayakkabı seçiminde rahatlık kadar çocuğunuzun beğeneceği tasarımlara yönelmeniz de önem taşıyor. Özellikle 3 yaş ve üzeri çocukların bireyselliğinin oluşması açısından ayakkabı seçimine dahil olması gerekiyor. Bu noktada ayakkabı alternatiflerinizi, çocuğunuzun ayak sağlığına uygun 3 ya da 4 seçeneğe indirerek tercih yapabilirsiniz. Seçenekleri çok fazla tutmak çocuğunuzun dikkatini dağıtıp tercih yapmasını zorlaştırabilir, o yüzden maksimum 5 alternatif sunun. Kız çocuk ayakkabı tercihlerinde sevimli detaylar dikkatinizi çekebilir, ama hareketli ve aktif bir çocuk için tasarımların albenisi kadar çocuk ayak anatomisine uygun yapıda olması da önemli. Ortopedik taban yapısıyla desteklenen doğru numaralı alternatifler, düz taban, yamuk basma gibi problemlerin oluşmasının önüne geçiyor.

Online Ayakkabı Alışverişinin Püf Noktaları

Hayatınızı kolaylaştıran Trendyol'un sunduğu ayakkabı fırsatları ilgi çekiyor. Ayakkabı online sipariş ederken Trendyol'da yer alan ürün özellikleri size kılavuzluk edebilir. Bu bölümdeki detaylı açıklamalar, tarzınıza ve ayak yapınıza en uygun ürünü seçmenize yardımcı oluyor. Outlet ayakkabı seçeneklerine Trendyol üzerinden istediğiniz her an ulaşabilir ve avantajlı ayakkabı fiyatlarını değerlendirmeye alabilirsiniz. Sezon olmayan ürünleri dahi ayakkabı outlet kategorisinde detaylı olarak inceleyebileceğiniz Trendyol, ayakkabı indirimlerine ek olarak zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. 

Yeni sezon ayakkabı tasarımlarının farklı açılardan çekilmiş ürün fotoğrafları, ürünü tanımanıza yardımcı oluyor. Ayakkabı markalarının sunduğu ayrıntılı görseller yardımıyla kıyafetlerinize en uygun seçenekleri belirlemeniz çok kolay. Üstelik kıyafetinizi yanınızda taşımanıza da gerek yok. Açıklamada yer alan ürün materyali gibi özellikler de istediğiniz nitelikleri takip etmeniz için pratik detaylar arasında yer alıyor. Zamandan tasarruf etmenizi sağlayan online alışverişte, deneme olamadan satın almak doğru ayakkabı ölçüsü seçimi konusunda tedirgin olmanıza yol açabilir. Bu noktada imdadınıza Trendyol'un müşteri dostu iade ve değişim politikaları yetişiyor. Siz de tasarımına bayıldığınız indirimli ayakkabı alternatiflerini Trendyol güvencesiyle sipariş edebilir, numara uyuşmazlığı ya da başka bir sebepten değiştirmek istediğinizde, iade kurallarına uyarak gönül rahatlığıyla değişim sağlayabilirsiniz. Ayakkabı kampanya seçeneklerini takip ederek Trendyol'la ayakkabı alışveriş deneyimini avantaja çevirmek elinizde.

search result placeholder