Arduino

3492 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Arduino

Arduino, kullanımı kolay elektronik donanım ve yazılım temelli, açık kaynak kodlu bir geliştirme platformudur. Arduino kartları, girdileri okuyabilme ve onları bir çıktıya dönüştürebilme özelliği sayesinde etkileşimli projeler geliştirmeyi sağlar. Örneğin, bir motoru çalıştırabilir, LED’li bir lambayı yakabilir, çevrim içi yayınlama faaliyetinde bulunabilir. Basit kullanımlı ve kolay erişilebilir bir kullanıcı deneyimi sunan Arduino, binlerce farklı proje ve uygulama için elverişli bir platformdur. Arduino yazılımı yeni başlayanlar için uygun olduğu kadar, ileri düzey kullanıcılar için de yeterince esnek özellikler barındırır. Mac, Windows ve Linux ile uyumlu çalışma yeteneği taşır. Öğretmenler ve öğrenciler için düşük maliyetli bilimsel araçlar oluşturma imkanı sunmanın yanı sıra, Arduino eğitim seti, fizik ve kimya deneylerini yapma imkanı sağlar. Ayrıca, programlama ve robotik işlere başlamanız için Arduino robot araç setleri gereken uygun özelliklere sahiptir. Bunları ve daha fazlasını yapabilmek için kablolamaya dayalı Arduino programlama dilini ve işleme dayalı Arduino Yazılımını (IDE - Integrated Development Environment) kullanmanız gerekir. Arduino Türkiye kullanıcılarına hitap eden Trendyol Arduino proje seti ürünlerini uygun fiyat avantajıyla satın alabilirsiniz.

Arduino Kodlama Özellikleri

Arduino, Ivrea Etkileşim Tasarım Enstitüsü'nde elektronik ve programlama geçmişi olmayan öğrencilere yönelik hızlı prototip oluşturmak amacıyla kolay kullanımlı bir araç olarak doğar. Daha geniş bir topluluğa ulaştığında ise, anakartı, kullanıcıların yeni ihtiyaçlarına cevap vermek üzere değişmeye ve gelişmeye başlar. Sunduğu işlevleri basit 8-bit kartlardan IoT uygulamalarına, giyilebilir ürünlerden 3D baskı ve gömülü ortamlarda kullanılan ürünlere kadar çeşitlendirir. Tüm anakartları tamamen açık kaynak kodludur ve kullanıcılarını, bağımsız biçimde inşa etmeleri ve kendi ihtiyaçlarına göre kartları uyarlayabilmeleri için yetkilendirir. Günlük nesnelerden karmaşık bilimsel araçlara kadar binlerce projenin beyni olarak yıllardır kullanılan Arduino, dünya çapında bir maker topluluğuna sahiptir. Arduino topluluğunun içerisinde programcılar ve profesyonellerin yanı sıra, öğrenciler, hobiciler ve sanatçılar gibi amatör kullanıcılar da bu açık kaynaklı platform etrafında toplanır. Topluluk, hem amatörlere hem de uzmanlara inanılmaz miktarda erişilebilir bilgi üreterek katkı sağlar. Çeşitli robotik ve elektronik sistemlerin tasarlanabildiği Arduino drone, robotik, otomasyon sistemleri, uzaktan kumandalı veya akıllı araçlar, giyilebilir teknolojik unsurların yanı sıra, Bluetooth kontrollü araç projeleri de üretilebilir.

Arduino Set ile Neler Yapabilirsiniz?

Öğretmenler ve öğrenciler uygun maliyetli Arduino eğitim araçları oluşturabilir, tasarımcılar ve mimarlar etkileşimli prototipler kurabilir, müzisyenler ve sanatçılar enstalasyonlar ve yeni müzik enstrümanlarını denemek için Arduino’dan faydalanabilir. Makerlar, örneğin, Maker Faire'de sergilenen projelerin çoğunu ortaya çıkarmak için bu setleri kullanabilir. Yeni şeyler öğrenmek için önemli bir araç haline gelen Arduino kit ile çocuklar dahil herkes kit talimatlarını adım adım izleyerek topluluğun diğer üyeleriyle çevrim içi olarak fikirlerini paylaşmaya başlayabilir. Bilgi işlem için kullanılabilen birçok mikrodenetleyici platform vardır. Arduino ise tüm bu araçlardan farklı olarak, mikrodenetleyici programlamasının karmaşık ayrıntılarını düzenleyerek onu, kolay kullanımlı bir paket haline getirir. Arduino aynı zamanda, mikrodenetleyicilerle çalışma sürecini basitleştirir. Programlama veya elektronik ön bilgisine sahip olmadan kendi donanımınızı deneyimlemek ve oluşturmak için harika bir platform sağlar. Arduino başlangıç seti ürünleri 10 yaş ve üstü çocuklar için harika bir robotik ve elektronik giriş kapısını oluşturur. Arduino kartları her bütçeye hitap eden fiyat etiketleri sayesinde her çocuğun robotik dünyasına adım atmasını sağlayan ideal bir seçenektir. Arduino'yu merkezine alan çok sayıda atölye çalışması, okul sonrası Arduino etkinlikleri ve Arduino kursları bulunur. En kolay ve popüler kartlardan olan Arduino Uno ile yapılabilecek ilk projelerden biri, Arduino robot kol oluşturmaktır. Robotik kola daha sonra işlevsellik ekleyebilir, modülleri birleştirebilir ve üzerinde yeni projeler oluşturabilirsiniz. DIY (Do-it-yourself / Kendin Yap) projelerine başladığınızda, Arduino ile robotik odaklı harika maker seçeneklerine sahip olabilirsiniz. Arduino 3D yazıcı yapımında baskı kafasından erimiş plastiği çıkarmak ve platformu hareket ettirmek gibi işlevleri kontrol edebilirsiniz. Arduino araba oluşturmak için faydalanacağınız Arduino araba kiti, aynı zamanda Bluetooth temelli birçok proje üretmeniz için de idealdir. Arduino Bluetooth kontrollü araç yapımı oldukça popüler bir etkinliktir. Arduino araba seti dahilinde motorlar, gövde, sürücü, Arduino Uno, çizgi zemin sensörleri, pantilt, ultrasonik sensör, bluetooth modül gibi birçok ekipman yer alır. Trendyol Arduino kategorisi içinde ihtiyacınız olan devre elemanlarına uygun fiyat avantajıyla ulaşabilirsiniz.

Öne Çıkan Arduino Özellikleri

Arduino kartları, diğer mikrodenetleyici platformlara kıyasla uygun bir fiyat aralığında yer alır. Arduino modülünün uygun fiyatlı versiyonu elle monte edilebilir ve önceden monte edilmiş Arduino modülleri dahi uygun fiyat etiketine sahiptir. Çoğu mikrodenetleyici sistemi Windows ile sınırlı kalmasına rağmen, Arduino Yazılımı (IDE) Windows, Macintosh OSX ve Linux işletim sistemleriyle birlikte uyumlu şekilde çalışabilir. Basit ve net bir programlama ortamı sunar. Arduino Yazılımı (IDE) yeni başlayanlar için kolay bir kullanıma sahiptir, bununla birlikte, ileri düzey kullanıcıların da yararlanabileceği kadar esnek bir yapıdadır. Öğretmenler için, processing programlama ortamı temelli çalışır, dolayısıyla bu ortamda programlamayı öğrenen öğrenciler, Arduino IDE'nin çalışma biçimine alışkanlık kazanır. Açık kaynak ve genişletilebilir yazılımı, deneyimli programcılar tarafından geliştirilebilecek açık kaynaklı araçlar olarak yayınlanır. Dil, C ++ kütüphaneleri aracılığıyla genişletilebilir ve teknik ayrıntıları anlamak isteyen insanlar, temel aldığı AVR C programlama diline geçiş yapabilirler. Genişletilebilir donanıma sahip Arduino kartlarının planları, bir Creative Commons lisansı altında yayınlanır, böylece deneyimli devre tasarımcıları, modülün kendi versiyonunu oluşturabilir, planı genişletip geliştirebilir. Nispeten deneyimsiz kullanıcılar dahi, nasıl çalıştığını anlamak ve ekonomik hareket etmek için modülün breadboard (devre tahtası) versiyonunu oluşturabilir.

Arduino Başlangıç ​​Kitleri

Arduino başlangıç ​​projelerini çocuklarınıza oldukça erken yaşlarda tanıtabilirsiniz. 8 -10 yaş arası çocuklar yetişkin gözetiminde başlangıç kitleriyle çalışabilirler. Çocuklarınızın tüm temel bilgileri anladığından emin olarak küçük projelerle başlayabilirsiniz. Temel bilgileri zaman zaman tekrarlamak gerekebilir ve projenizi adım adım geliştirebilirsiniz. Daha bağımsız çalışabilecekleri ideal yaş 12 yaş ve üstüdür. Çocuğunuzun ilgi alanlarına ve satın aldığınız Arduino başlangıç ​​kitinin türüne bağlı olarak farklı projeler alabilirsiniz. Çoğu sette anakart ve bileşenler oldukça benzer olsa da, açıklama kılavuzları farklılıklar gösterebilir. Arduino süper başlangıç seti, küçük projeler inşa etmek için kullanılan bir dizi elektronik bileşen sunar. Elektronik cihazların nasıl çalıştığını öğretmek, onları kullanmak ve etkileşimli nesneler meydana getirmek için kullanabilirsiniz. Belirli işlevleri yerine getirmek üzere programlayarak oluşturduğunuz cihazları çalıştıran Arduino kartları, küçük bir bilgisayar denetleyicisine sahiptir. Arduino orijinal başlangıç ​​kitlerinin harika bir yanı da, onlarla öğrenmek ve oynamak için önceden elektronik veya programlama bilgisine sahip olmanın gerekli olmamasıdır. Başlangıç ​​kitleri, genellikle, her bir devrenin birlikte verilen parçalarla nasıl monte edileceğine dair kullanıcı kılavuzlarını ve adım adım uygulayabileceğiniz talimatları içerir. Ayrıca, internet üzerinden oldukça fazla sayıda eğitim videosu, proje ve bilgi bulabilirsiniz. Set ile temel giriş / çıkış uygulamalarından başlayarak Arduino ışık sensörü ve sıcaklık ölçümü gibi uygulamaların yanı sıra, Arduino park sensörü gibi projeler de yapmanız mümkün olur. Trendyol Arduino kampanya ürünleri projelerinize veya derslerinize gereken desteği sağlar.

Arduino Ailesi

Yaşınıza, bilgi birikiminize ve ilgi alanlarınıza bağlı olarak birçok Arduino kart seçebilirsiniz. Hobi meraklılarına yönelik, çocuğunuza Arduino öğretmek için, lise veya mühendislik öğrencilerine hitap eden, farklı kullanım imkanları sunan, her biri farklı yeteneklere sahip, çok sayıda kart mevcuttur. Ayrıca, açık kaynaklı donanım olmasının bir sonucu olarak, kullanıcıların daha fazla form faktörü ve işlevsellik sağlayan kart türevleri üretmeleri de mümkündür. Projeniz için hangisinin uygun olduğundan emin değilseniz, Arduino çeşitleri hakkında bazı yararlı olacak bilgiler öğrenebilirsiniz.

Arduino Uno: En popüler Arduino kartlarından biridir. Uygun fiyatlı, kullanımı basit, geniş kapsamlı kılavuzu olan birçok küçük projenin yapımına izin veren temel bir kittir. Boyutu ve pin sayısı bakımından en işlevsel modellerden biridir. 14 dijital giriş / çıkış pini (6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog giriş, bir USB bağlantısı, bir güç girişi, bir sıfırlama düğmesi ve daha fazlasına sahiptir. Mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir. Başlamak için bir USB kablosuyla bir bilgisayara bağlayabilir, bir AC-DC adaptörüyle veya pille çalıştırabilirsiniz. Boyut sorununun yaşanmadığı ve pin sayısı bakımından herhangi bir alt ve üst sınırın olmadığı basit projelerin çoğunda kullanmaya uygundur.

LilyPad Arduino: LilyPad, Leah Buechley tarafından geliştirilmiş, Leah ve SparkFun tarafından ortaklaşa tasarlanmış bir giyilebilir e-tekstil teknolojisidir. Her bir LilyPad, iletken iplikler ile giysilere dikilebilmesi için büyük bağlantı pedlerine sahiptir ve yaratıcı şekilde tasarlanır. LilyPad ayrıca e-tekstil ürünleri için özel olarak üretilmiş kendi giriş, çıkış, güç ve sensör kartları ailesine de sahiptir.

RedBoard: RedBoard, Arduino IDE ile bir USB Mini-B kablosu üzerinden programlanabilir özelliktedir. Güvenlik ayarlarınızı değiştirmenize gerek kalmadan Windows 8'de çalışır. Kullandığı USB / FTDI yongası nedeniyle stabil özelliktedir, ayrıca, arkası tamamen düz olduğu için projelere yerleştirilmesi kolaydır. RedBoard'a USB üzerinden veya jak ile güç sağlayabilirsiniz. Yerleşik özellikteki voltaj regülatörü, 7'den 15VDC'ye kadar her şeyi işleyebilir.

Arduino Mega: Çalışma prensibi olarak Uno’ya benzer. Çok sayıda dijital giriş / çıkış pini, 16 analog girişi, bir USB bağlantısı, bir güç girişi ve bir sıfırlama düğmesi bulunur. Mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir. Çok sayıda pin, bu kartı bir dizi dijital giriş veya çıkış gerektiren projeler için (çok sayıda LED’li veya düğmeli projeler gibi) oldukça kullanışlı hale getirir.

Arduino Leonardo: Leonardo, Arduino'nun dahili USB'ye sahip bir mikrodenetleyici kullanan ilk geliştirme kartıdır. Daha uygun fiyatlı ve daha basit bir yapıdadır. Ayrıca, kart doğrudan USB ile çalıştığı için, kartın bir bilgisayar klavyesi, faresi ve daha fazlasını taklit etmesine izin veren kod kitaplıkları bulunur.

Arduino Pro Mini: Mini kartlar, doğrudan USB kablosu üzerinden programlanabilir özelliktedir. Pinleri lehimlenmemiş olarak gelir. Uno’dan farklı olarak fazladan 2 analog girişe daha sahiptir. Arduino Mini, Pro Mini ile neredeyse aynı özellikleri taşıyarak sadece Breadboard üzerinde kablolama olanağı sağlar.

Arduino Nano: Uno kartı ile aynı özellikler taşır ve Uno ile aynı yapıdadır. Bununla birlikte, Uno’dan daha küçük olması küçük tasarımlı projelerde Uno yerine tercih edilmesini sağlar.

Arduino Due: Diğer kartlardan çok daha farklı olup 32 Bit işlemciye sahip ilk Arduino kart çeşididir. Diğer Arduino kartlarına göre çok daha fazla veri işleme yeteneğine sahiptir. Yapısı Arduino Mega ile aynı özelliktedir.

Arduino Esplora: Yapısı diğer modellerden farklı olan Esplora, kumanda benzeri tasarımıyla yeni başlayanlara çeşitli sensörlerin kullanımını öğretme amacı taşır. Üzerinde Arduino joystick, çeşitli sensörler ve farklı elektronik elemanlar bulunur.

Arduino Yún: Bu kart her türlü iyi özellikle donatılır. Bilgisayarınız aynı WiFi ağında olduğu sürece kablosuz olarak programlanabilir. İnternet ile kolayca etkileşime girecek şekilde tasarlanır. Üzerinde dahili olarak hem ethernet hem de WiFi modülü içerir. Arduino Yún gerçek mikroişlemci gücüne sahiptir. Kartın üzerinde hem bir Atmega mikroişlemci hem de Linux mikroişlemci bulunur. Host özellikli, Linux işlemciye bağlı ikinci bir USB porta sahiptir. Kartın hafızasını harici bellek ile artırabilirsiniz.

Projelerinizde gereken giriş / çıkış pin sayısına, tasarımda kaplayacağı yere göre farklı özellikler gerektiren Arduino kart ihtiyacınızı Trendyol ürün çeşitliliği avantajıyla karşılayabilirsiniz.

Arduino Kart Üzerinde Neler Var?

Farklı amaçlar için kullanabileceğiniz birçok Arduino kart çeşidi vardır, bununla birlikte, çoğu kartın bazı ortak bileşenleri bulunur.

Güç kaynağı: Her Arduino kartının bir güç kaynağına bağlanması için bir araca ihtiyacı vardır. Arduino UNO, bilgisayarınızdan gelen bir USB kablosundan veya jak aracılığıyla bir güç kaynağına bağlanabilir. Arduino USB bağlantısı, aynı zamanda kodu Arduino kartına nasıl yükleyeceğinizi de belirler. Arduino adaptör bağlantısıyla da güç beslemesi yapabilirsiniz.

Pinler: Arduino pinleri, bir devre oluşturmak için kabloların bağlandığı yerlerdir. Genellikle, kart üzerinde bir kablo bağlanmasına izin veren siyah plastik başlık benzeri unsurlardır. Her bir kart, üzerinde etiketlenmiş ve farklı işlevler için kullanılan farklı türlerde pine sahiptir. Bu pinlerin türleri 5V, 3.3V, GND, Analog, Dijital, PWM, AREF’tir.

Yeniden başlatma tuşu: Arduino'nun bir sıfırlama düğmesi vardır. Bu düğmeyi kullanmak sıfırlama pinini geçici olarak toprağa bağlar ve Arduino'da yüklü olan herhangi bir kodu yeniden başlatır.

Arduino LED göstergesi: Devre kartınızdaki "Uno" kelimesinin hemen altında ve sağ tarafında "On (Açık)" kelimesinin yanında küçük bir LED ışığı yer alır. Bu LED ışığın, Arduino’nuz güç kaynağına takılı olduğu sürece yanması gerekir. Eğer LED ışık yanmıyorsa, devrenizi yeniden kontrol etmeniz gerekebilir.

TX RX LED ışıkları: TX gönderme için, RX alma için kullanılan kısaltmalardır. Bu işaretlerin elektronikte, seri iletişimden sorumlu pinleri belirtmek üzere oldukça fazla kullanıldığını görebilirsiniz. Bu LED ışıklar, Arduino'nuz veri alırken veya iletirken göze hoş görünen görsel işaretleri sağlar.

Ana IC: Tüm metal ayaklı siyah unsurlar bir IC’dir (‌Integrated ‌Circuit - Entegre Devre). IC, Arduino’nun beyni olarak düşünülebilir. Arduino'daki ana IC, kart tiplerine göre değişiklikler gösterebilir. Arduino yazılımından yeni bir program yüklemeden önce Arduino’nuzun kart tipiyle birlikte IC tipini bilmeniz önemlidir. Bu bilgi genellikle IC'nin üst tarafında yazılı bulunur.

Voltaj regülatörü: Arduino kartına gönderilen voltaj miktarını kontrol eden unsurdur. Sınırları bulunmakla birlikte, devreye zarar verebilecek fazladan voltajı kapatarak kartınızı korumakla görevlidir.

Bazı ek devre elemanlarından yararlanarak kartınıza farklı işlevsellikler ekleyebilirsiniz. Örneğin, ‌mikrokontrolcü projelerinizde ses çıkışı almak için ‌Arduino ‌buzzer devre parçasını kullanabilirsiniz. Bazı basit kodlar ve ‌Arduino ‌sensör türleri ısı, ışık, esneklik derecesi, basınç, yakınlık, ivme, karbonmonoksit, radyoaktivite, nem, ‌barometrik basınç seviyelerini ölçüp kontrol edebilir ve bunlarla etkileşime girebilir. Örneğin; ‌Arduino mesafe sensörü ile bir park ‌‌sensörü üretebilir, ‌Arduino yağmur ‌‌sensörü yardımıyla bir yağmur alarmı oluşturabilirsiniz. Kızılötesi ‌‌sensörü ile bir ‌Arduino ateş ölçer yaratabilir, ‌buzzer yardımıyla bir ‌Arduino hoparlör oluşturabilirsiniz. ‌Arduino öğrenme seti ürünleri zaman saati modülüyle bir zaman alarmı oluşturmanız da mümkün olabilir.

İhtiyacınız olan veri gücü, devre elemanları, sensörler veya farklı adaptör modelleri dahil olmak üzere Arduino projeniz için gereken tüm kart ve elemanları Trendyol uygun fiyat ve hızlı teslimat imkanıyla hemen satın alabilirsiniz.