Ampul

31813 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Ampul

Ampul

Hem iç mekan hem de dış mekan aydınlatma sistemlerinin vazgeçilmez aracı olan ampul modelleri, fonksiyonel olduğu kadar estetik olarak da pek çok seçenek sunuyor. Yeni teknolojilerle sürekli gelişen ve büyüyen bir sektör olan ampul sektörü, görünüşlerinden yaydıkları ışığın rengine, teknik yapısından büyüklüğüne farklı pek çok model geliştiriyor. Uzun süre sadece sarı ışık yayabilen klasik modeller kullanılırken, floresan ve LED gibi teknolojilerin gelişmesi ile farklı ampul renkleri ve çeşitleri üretiliyor.

Geniş bir ürün yelpazesi içinden kullanılan ortama, istenen ışık düzeyine ve rengine, kullanım sıklığına ve biçimine göre büyük ampul ya da küçük ampul seçilebiliyor. 3 Watt LED ampul gibi enerji sarfiyatı oldukça az olan modeller tercih edilebildiği gibi, daha klasik olan 60 Watt ampul ürünleri de öne çıkabiliyor. İnce duy ampul ürünlerinden renkli LED ampul türlerine, yuvarlak ampul seçeneklerinden beyaz YED ampul gibi alternatiflere farklı modeller arasından ihtiyaca en uygun ürün seçilebiliyor.

Farklı ampul markaları tarafından üretilen, değişik türde ve ışık kuvvetinde ampul modelleri, Trendyol’da en uygun koşullarla bulunabiliyor. Ortamın durumuna ve kişisel tercihlere göre hangi tür ürünün kullanılacağına karar verdikten sonra Trendyol’da ampul çeşitleri detaylı biçimde incelenerek, cazip koşullarla satın alınabiliyor. Ampul fiyatları ise üretildiği malzeme, büyüklük, enerji sarfiyatı, kullanılan teknoloji ve marka tercihine göre farklılık gösterebiliyor.

Fonksiyonel ve Dekoratif Ampul Modelleri

Ampul denilince akla ilk olarak aydınlatma işlevi gelse de, son dönemlerde ampul çeşitleri dekoratif bir unsur olarak da öne çıkıyor. Dekoratif ampul ürünleri sayesinde iç mekan ve dış mekan tasarımları daha fonksiyonel biçimde yapılabiliyor, farklı tasarım anlayışlarıyla uyumlu ürünler bulunabiliyor. Dekoratif ampul ürünleri arasında ortamlarda yaydığı enerji ve oluşturduğu şık stil ile öne çıkan rustik modeller, nostaljik bir estetiğin kapısını aralıyor. Görüntü itibariyle 100 yıl önce kullanılan modellere benzeyen rustik ürünler, enerji sarfiyatı bakımından ise oldukça cimri davranıyor. Evini ya da ofisini vintage stilde dekore etmek, daha klas bir görüntü sağlamak isteyenler vintage stillerini pekiştirmek için rustik modellere başvurabiliyor. Bazen yuvarlak, bazen uzun, bazen de eğimli şekillere olabilen rustik ürünler, ilgi çekici tasarımları ve usta işi ince işçilikleri ile dikkat çekiyor.

Evlerde kullanılan aydınlatma tercihleri dışında özellikle vitrinler ve dış mekan aydınlatmaları için daha güçlü ışık veren büyük ampul ürünleri tercih edilebiliyor. LED teknolojisinin gelişmesi ile birlikte enerji sarfiyatı epeyce düştüğünden dekoratif amaçlı kullanımda da gözle görülür bir artış yaşanıyor. Geçmişte çoklu ürün kullanılan ortamlarda “Ampul kaç Watt?” diye düşünmek daha yaygınken şimdi oldukça düşük sarfiyat imkanı sağlayan tasarruf ampulü ya da floresan ampul gibi seçenekler işleri kolaylaştırıyor. Klasik bir ampulün beşte biri düzeyinde bir enerji sarfiyatı ile aynı güçlü ışığa ulaşmayı sağlayan LED ürünleri, kullanıcı ve doğa dostu çizgileriyle büyük beğeni topluyor. Aydınlatma sektöründe çığır açan bu yeni teknolojinin bir başka avantajı ise kullanım sürelerinde yaşanıyor. LED modelleri diğer alternatiflerine göre çok daha uzun süre kullanım imkanı sağlıyor. Tasarruf ampulü olarak adlandırılan modeller de tıpkı LED’ler gibi yüksek enerji tasarrufu sağlıyor. Klasik lamba modellerine göre yüzde 80’e kadar tasarruf sağlayan ve LED’ler gibi oldukça ekonomik çözümler sunan tasarruflu lamba ürünleri, klasik akkor flamanlı lambalar gibi ısınmadığı için de tercih edilebiliyor.

Işığın Sıcaklığından Gelen Estetik

Ampul renkleri ve aydınlatırken yaydıkları ışık sıcaklığı kullanılan teknolojiye ve modele göre değişiyor. Işığın sıcaklığı Kelvin değeri ile ölçülüyor ve genellikle ürün kutularının üzerinde K harfi ile biten sayılar bulunuyor. Sıcaklıkları 2700 ila 3200 Kelvin arasında değişen ürünler sıcak ışığa sahip olarak nitelendiriliyor. Bu sıcaklık düzeyi özellikle oturma odaları için tercih ediliyor ve gözü fazla yormuyor. Evin aydınlık olması istenen bölümleri ve ofisler için ise genellikle 4000 ila 5000 Kelvin arası değerler tavsiye ediliyor. Daha yüksek sıcaklık değerine sahip ürünler ise garajlar, dış mekanlar gibi çok daha fazla ışık istenen mekanlarda kullanılıyor. Kimi zaman renkli ampul tercihi de yapılabiliyor ama çoğunlukla sarı ya da beyaz LED ampul ürünleri öne çıkıyor. Beyaz LED ampul gün ışığına yakın ışık sağladığı için tercih edilebiliyor. LED ampul gün ışığı sıcaklığında olduğunda gözü yormuyor, daha konforlu bir kullanım sağlıyor. Sarı LED ampul ürünleri de gözü rahatlatan ışık sıcaklığı ve şiddeti ile öne çıkıyor. Sarı LED ampul klasik 60 Watt ampul ürünleri gibi doğal ışığıyla gözleri yormayan bir aydınlatma sağlıyor. Renkli ampul ürünleri daha çok gece lambası olarak kullanılabildiği gibi, farklı ev dekorasyonlarında da önemli işlevler üstlenebiliyor. Renkli LED ampul tercih edenler kadar 3 Watt LED ampul gibi daha düşük sarfiyatlı ürünlerle loş bir ortam isteyenler de bulunabiliyor. Aydınlatma amaçlı olarak daha çok sarı ışık, beyaz ışık ya da gün ışığı yayan ürünler tercih edilirken, dekoratif amaçlı kullanımlarda kırmızı, yeşil, mavi ya da diğer renklerde modeller öne çıkıyor. Dekoratif amaçlı kullanımlarda kimi zaman klasik görünümlü retro ampul ürünleri de tercih edilebiliyor.

“Ampul kaç Watt?” diye sormadan önce üründe kullanılan teknolojiyi de bilmek gerekiyor. Watt değeri tek başına ürünün aydınlatma gücünü açıklamaya yetmiyor. “Ampul kaç Watt?” sorusu LED modellere göre farklı, halojen ürünlere göre farklı, floresana göre farklı yanıtlanabiliyor. 3W LED ampul ürünleri, normalde düşük ışık verseler de, aynı Watt değerindeki başka tür bir ürüne göre çok daha yüksek ışık verebiliyor. 3W LED ampul ürünleri birden çok ampul duyu olan çoklu ışık kaynaklarında daha tasarruflu olması açısından da tercih edilebiliyor.

Watt dışında Volt değeri de farklılık yaratabiliyor; şebekedeki 220 Volt elektrik dışında bir kaynaktan beslenebilen 12 Volt LED ampul, örneğin araçlar, bisikletler ya da sabit olmayan aydınlatmalarda önemli bir işlev üstlenebiliyor. LED ampul araba aydınlatmaları için de ideal bir tercih olarak öne çıkıyor. LED ampul araba, bisiklet ya da elektrik şebekesine bağlı olmayan diğer kullanımlar için en uygun tercihlerden birini oluşturuyor. 12 Volt LED ampul farklı pil kaynakları ya da güneş enerji sistemleri ile de tam uyumlu çalışabiliyor. Şarjlı LED ampul ürünleri de çoğunlukla düşük voltlu modellerden oluşuyor. Bu modeller başta ışıldak çeşitleri olmak üzere pek çok üründe bulunabiliyor. Şebekede kesinti olması durumunda devreye giren ya da elektrik şebekesinden uzakta olunan kamp, çadır gibi ortamlarda işlevsel olarak kullanılan ışıldak çeşitleri, aynı zamanda kriz anlarının kurtarıcı aletleri olarak da öne çıkıyor. Farklı lambalar ile uzun süre kullanılabilecek biçimde tasarlanan şarjlı ışıldak modelleri, uygun lambalar ile uzun süre aydınlatma sağlayabilecek özelliğe sahip bulunuyor.

Farklı Şekillerdeki Ampul Çeşitleri

Ampul duyu ya da diğer parçalarının şekline göre de farklı modeller bulunabiliyor. Yuvarlak ampul ürünleri daha çok tercih edilen parçalar arasında yer alırken ortama ve tercihe göre armut ampul ya da mum ampul de öne çıkabiliyor. Ayrıca spiral şeklinde modeller de olabiliyor. Aydınlatma ürünleri duy çeşitlerindeki farklılıklara göre de tasnif edilebiliyor. Lambaların aydınlatma sistemlerine entegre edilmesini ve sağlıklı biçimde işlevini yerine getirmesini sağlayan duylar, standart olarak farklı rakamsal değerlerle ifade ediliyor. En yaygın olarak kullanılan ve evlerde de bulunan E27 duy tipinin yanı sıra, E14 uy da yaygın bir model olarak öne çıkıyor. Hem E27 hem de daha ince bir duy olan E14 kendinden vidalı olarak takıldığından ve Thomas Edison tarafından tasarlandığından Edison Vidası olarak da adlandırılıyor. Bu duyların adının başındaki E harfi de Edison’dan, rakamsal değer ise mm cinsinden çap ölçüsünden geliyor. Bu iki yaygın duy modeli dışında geçmeli, pinli ya da çevirmeli duylar da bulunuyor. Çoğunlukla plastik ya da seramik malzemeden üretilen duylarda ısınma riski varsa seramik olanlar tercih ediliyor.

Floresan ampul ürünleri ise hem şekilleri, hem de ışık oluşturma sistemi açısından farklı özellikte bulunuyor. Şarjlı LED ampul ya da bazı avize ampul ürünleri de farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan floresanlar, uzun vadede ekonomik ve kullanışlı olduğundan hala yoğun biçimde tercih ediliyor. Tercihe göre ince ve uzun olan modeller uzun yıllardır yaygın olarak kullanılıyor. Edison Vidası duylarına uygun olan yuvarlak simit şeklinde floresanlar da bulunabiliyor. Çoğunlukla beyaz olarak tercih edilen floresan lamba çeşitleri, kişisel tercihe ve ortamın ihtiyacına göre buz beyazı, kırık beyaz, yeşil ya da kırmızı gibi renklerde olabiliyor. Kimi lambalarda E14, E27 gibi soket tipleri bulunurken, floresan lamba çeşitlerinde T4, T5 gibi bağlantı soketleri bulunuyor. Bu soketler floresan lambaların daha verimli ve sorunsuz biçimde çalışmasını sağlıyor.

Sarı ampul olarak da bilinen filament modeller enerji sarfiyatlarının düşüklüğü nedeniyle son yıllarda yüksek rağbet gören ürünler arasında yer alıyor. Yeni nesil aydınlatma teknolojisinin mantığında mikro LED'lerin çizgisel filament olarak tasarlanması bulunuyor. A++ enerji tasarrufu sınıfında olan filament ürünler, yüksek aydınlatma kapasiteleri ile kusursuz fiyat performans ürünleri olarak öne çıkıyor. Hemen her boyutta tasarlanan ve vintage stili sevenler için kusursuz bir seçenek oluşturan filament modeller, son yıllarda kafe ve restoranlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ev dekorasyonlarında da hoş bir görüntü oluşturmak, aydınlatmayı estetik bir dekorasyonun parçası yapmak için sıklıkla filament ürünlere başvuruluyor. Sadece estetik açıdan değil, uzun ömürlü yapılarıyla ekonomik açıdan da büyük fayda sağlayan filament lamba çeşitleri, rustik, retro ya da endüstriyel dekorasyonların vazgeçilmez ürünleri arasında yer alıyor.

Tasarruflu ve Uzun Ömürlü LED Ampuller

LED ya da tasarruflu modeller içinde renk olarak sarı ampul tercih edilebiliyor. İster armut ampul, isterse yuvarlak ampul şeklinde üretilmiş olsun, LED modeller kullandıkları elektrik enerjisini en verimli biçimde ışığa dönüştüren ürünler olarak öne çıkıyor. LED’ler aynı zamanda uzun kullanım ömürleri ile de doğa dostu tasarruflu bir kullanım sunuyor. Tıpkı LED’ler gibi tasarruflu modeller de tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Uzun süredir farklı modelleriyle kullanımda olan floresanlar ile aynı mantıkta çalışan tasarruflu ürünler, düşük enerji sarfiyatı ile yüksek performans sağlayabiliyor. Tasarruflu ürünler yoğun ışık kullanılan ortamlarda ciddi düzeyde enerji tasarrufu sağlarken, klasik ürünler gibi ısı üretmediğinden ortam ısısında herhangi bir değişime yol açmıyorlar. Yüksek ısının istenmediği ya da riski olduğu durumlarda aydınlatmadan kaynaklı herhangi bir ısı artışı olmaması için LED ya da tasarruflu ürünler kullanılabiliyor.

Çok güçlü sıcak ışık üreten kaynaklar olarak bilinen halojen modeller ise içinde iyot, halojen gibi gazların yer aldığı farklı bir teknoloji kullanıyor. Akkor ya da kuvars olarak da adlandırılan halojenler, kimyasal tepkime ile güçlü ışık kaynaklarına dönüşüyor. Avize ampul ürünü olarak sıklıkla tercih edilen halojen ürünler, ışığın şiddetini ayarlama imkanı verdiğinden özellikle tercih edilebiliyor. Halojen teknolojisi kullanılan modeller klasik ya da floresan şeklinde olabildiği gibi, mum ya da kapsül şeklinde de tasarlanabiliyor. Halojen ürünlerde de sarı, beyaz ve gün ışığı olarak üç ayrı renk alternatifi bulunuyor. Yenilikçi bir teknoloji olan filament ürünler ise LED teknolojisi ile üretilen çizgisel filament şeklindeki sistemlerden oluşuyor. Güçlü bir parlaklık ve enerji sarfiyatına oranla yüksek verimlilik sunan filament ürünler, ısınma riski olmadığından daha güvenli bir kullanım da sağlıyor. Fotoğraf ve film çekimlerinde daha profesyonel sonuçlar almak için ışık şiddeti çok daha yüksek ürünlere ihtiyaç duyulabiliyor. Bu durumda farklı aydınlatma teknolojileri devreye giriyor ve en doğru sistemler başarıyla kurulabiliyor.

Küçük duylu ampul ürünleri farklı kullanım alanları ve duy sistemleri ile dikkat çekiyor. Kimi zaman abajur ampulü, kimi zaman mum ampul olarak karşımıza çıkabilen ince duy ampul, daha düşük ışık şiddeti ile farklı aydınlatma ya da dekorasyon fonksiyonları üstlenebiliyor. Küçük duylu ampul gibi retro ampul de özellikle dekoratif yapısıyla sıklıkla tercih ediliyor. Abajur ampulü ya da küçük ampul içeren aydınlatma sistemleri ya az ışık istenen gece lambası gibi sistemler oluyor ya da çoklu kullanım ile özel bir ışık tasarımı sağlanıyor.

Akıllı Ampuller ve Ampul Fiyatları

Ampul markaları aydınlatma amaçlı sistemler kadar yenilikçi smart teknolojilere de yöneliyor. Hemen her cihaz ve sistemin akıllı teknolojiler yoluyla dijitalleşmesinden aydınlatma sistemleri de nasibini alıyor. LED ampul ürünleri akıllı özellik kazandığında Wi-Fi bağlantısı üzerinden kablosuz kullanma olanağı verebiliyor. Google Home ve benzeri uzaktan kullanılabilen akıllı ev sistemleri de aydınlatma sistemlerine doğrudan erişim sağlıyor. Ampul fiyatları ürünün türüne, Watt değerine, ışık şiddetine ya da markasına göre değişebiliyor. LED ampul fiyatları değerlendirilirken ürünün kullanım ömrüne de dikkat edilmesi büyük önem taşıyor. LED ampul fiyatları üzerinde etkili bir başka unsur da enerji sarfiyatı olarak önümüze geliyor. Daha az enerji sarf eden, düşük Watt ile yüksek verimlilikte ışık sağlayan ürünler kısa sürede kendini amorte edebiliyor.

Büyük ya da mini ampul ürününü seçmeden önce mutlaka bazı noktalara dikkat edilmesi ve doğru tercih yapılması da fiyat analizi açısından büyük önem taşıyor. Ortamda ne kadar ışığa ihtiyaç duyulduğu göz önünde tutularak mümkün olan en yüksek lümen ve en düşük Watt değerindeki ürünün satın alınması öneriliyor. Örneğin 5W LED ampul ile farklı bir teknolojideki ürüne göre çok daha fazla aydınlatma imkanı bulunabiliyor. LED ampul gün ışığı renginde seçildiyse daha berrak bir ışık elde edilmesi yanında daha düşük enerji kullanımı sağlanabiliyor.

Fonksiyonel açıdan ise ürünün ısı yayıp yaymadığı, smart teknolojilerle uyumlu olup olmadığı gibi unsurlar önem taşıyor. Farklı duy sistemleri bulunduğundan satın alınacak ürünün duy tipinin de doğru saptanması tavsiye ediliyor. İster 5W LED ampul, ister mini ampul ürünleri, isterse de farklı teknolojide özel bir ürün alınsın Trendyol tüm aydınlatma ürünleri için uygun satın alma koşulları sunuyor. Ürünler online olarak detaylı biçimde incelenebiliyor, teknik ve estetik özellikleri uygun bulunduğunda ise Trendyol’dan kolayca satın alma imkanı bulunuyor.