Ampul

7757 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Ampul

Ampullerin en temel görevi, ışık vererek kullanıldığı ortamı aydınlatmaktır. Bu sayede ampul, oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ürünlerden olur. Ancak ampuller, zaman içerinde görev tanımı değişen ürünler arasında yer alıyor. Ampuller altında kullanıcılara sunulsa da artık sadece ortamı aydınlatmak için kullanılmıyor. Aynı zamanda dekoratif eşyalar sınıfına da giriyor. Böylece kullanıldığı odanın görüntüsüne katkıda bulunabiliyor. Buna ek olarak, ampuller farklı ihtiyaçlar için de devreye giriyor. Bazı tüketiciler, ampulü yalnızca odayı aydınlatmak için, bazıları da iş yerinin vitrininde sergilediği ürünü daha da ön plana çıkarmak ya da daha güzel göstermek için kullanıyor. Ampuller, aynı zamanda fotoğraf stüdyolarında da kullanılıyor ve böylece bir mesleğin en önemli ekipmanlarından biri olma görevini üstleniyor. Bu sebeple ampul çeşitleri konusunda geniş bir liste tüketicilerin karşısına çıkıyor. Çeşitleri belirleyen ise ampulün kullanım amacı, kullanılacak mekan, ampulün sahip olduğu teknoloji ve tüketicinin ihtiyacı olan ışık miktarı gibi farklı etkenler şeklinde sıralanıyor.

Enerji Tasarrufu için LED Ampul

Son yıllarda enerji tasarrufu konusu oldukça ön plana çıkıyor ve enerji sarfiyatını düşürmek adına pek çok yenilik tüketicilerin karşısına çıkıyor. Söz konusu enerji tasarrufu akımından ampuller de paylarına düşeni alıyor. Tam da bu noktada LED ampul modelleri devreye giriyor. LED ampul, klasik bir ampulün 100W güç kullanarak verdiği ışık seviyesini 20W'lik bir güç ile verebiliyor. Bu sebeple daha tasarruflu bir görünüm sergiliyor ve kullanıcının bütçesine olumlu katkıda bulunuyor. Bütçeye katkı konusundaki özelliği bununla da sınırlı kalmıyor. Bir LED ampulün, yine klasik bir ampule göre çok daha uzun süre kullanılabildiği belirtiliyor. Bunlara paralel olarak, LED ampul fiyatları klasik ampullere göre biraz daha yukarı seviyede seyrediyor. LED'li ampul dışında bir başka ampul çeşidi de tasarruf konusunda iddialı bir görünüm sergiliyor. Bu ürün, tasarruflu ampul olarak adlandırılıyor. Tasarruflu ampuller, klasik bir ampulün 100W değerinde sunduğu ışık seviyesini 23W değerinde verebiliyor. Bu oran her ne kadar tasarruflu ampullerin enerji konusunda avantajlı olduğunu ortaya koysa bile, yine de LED ampul kadar iddialı olmadığını gösteriyor. Ayrıca LED ampul ürünleri LED lamba olarak da anılabiliyor.

Rustik Ampul Çeşitleri ile Şık Görünüm

Ampuller, tasarımları ile bulunduğu ortama değişik bir hava katabiliyor. Bu konuda özellikle son yıllarda rustik ampul çeşitleri öne çıkıyor. Rustik ampuller, şık görünümleri ile kullanıldıkları ortamlarda nostaljik bir atmosferin kapısını aralıyor. Rustik ampuller görünümleri itibarıyla 1900'lü yılların başında imal edilen ampulleri anımsatıyor. Bu sayede kullanıcılarda vintage akımını çağrıştırabiliyor. Bununla birlikte rustik ampul modelleri farklı şekillere ayrılıyor. Bazı rustik ampuller yuvarlak bir formda iken bazıları da daha uzun bir tasarıma sahip olabiliyor. Bu ampullerin özellikle iç yapıları ilgi çekici bir görünüm sergiliyor.

Renk Sıcaklığının Dekorasyona Katkısı

Ampul kutularının üzerinde K harfi ile biten değerler yer alıyor. Bu K harfi, Kelvin kavramının kısaltmasını simgelerken önündeki değerler de Kelvin derecesini ifade ediyor. Kelvin derecesi ampulün renk sıcaklığı hakkında bilgi veriyor. 2700 - 3200 Kelvin arasındaki ampuller sıcak ışığa sahip oluyor ve oturma odaları için ideal bir özellik sergiliyor. Evler ya da ofisler için kullanılabilecek bir diğer ampul çeşidi ise 4000 - 5000 Kelvin değeri arasında seyrediyor. 5500 - 6000 Kelvin arasındaki ampuller ise garaj gibi ışık ihtiyacının yoğun olduğu ya da detayların iyi gözlenmesi gereken iş yerlerinde kullanılabiliyor. Öte yandan, ampuller pek çok renge ayrılsa da yaygın olarak iki renk kullanılıyor. Bunlar beyaz ampul ve sarı ampul oluyor. Trendyol ile ihtiyacınıza uygun ampule kolayca sahip olabilirsiniz.