Akü

51285 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Akü

Akü, mevcut elektrik enerjisini potansiyel  kimyasal enerji olarak depolayan en önemli sistemlerin başında gelir. Bu sayede  araçların elektrik enerji ihtiyaçlarını hızlıca karşılamalarını sağlar. Ayrıca enerjiyi, enerji depolama aracına aktarım yapan mekanizma olarak da adlandırılır. Akü sistemleri en basit haliyle otomobilin kullanacağı elektrik enerjisinin üretilmesini sağlar. Akünün asıl amacı; çalıştırma, aydınlatma ve ateşleme sistemleri ile birlikte araç motorunun harekete geçirilmesidir. Teknolojinin gelişmesiyle akü sektöründe de büyük gelişmeler olmuştur. Günümüzde özellikle otomotiv sektöründeki gelişmeler ile birlikte üretilen aküler, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayabilir hale gelmiş ve ihtiyaç olması halinde de bu enerjiyi kullanılabilir düzeye yükseltilmiştir. Aynı zamanda en son teknolojiyle üretilen aküler sayesinde, geleneksel bakım gerektiren şarjların ve deşarj değişimleri sırasında yaşanan yıpranmaların önüne geçilir. Yeni üretilen akülerin sahip olduğu AGM teknolojisi ile de start-stop akü işlemleri sayesinde yüksek performans sağlanır. Akülerin sahip olduğu çalışma sistemleri ve süreçleri birbirlerini tetikleyen kademeleri kapsar. Çalışma kademelerine bakıldığında; öncelikle başlangıç sistemi aydınlatmayı, aydınlatma ateşlemeyi, ateşleme de çalıştırmayı harekete geçirerek motorun çalışması sağlanır. Motorun çalışmasından sonra ise alternatör denilen araç ile elektrik verilmesine yardımcı olunur. Daha sonra ise akünün çalışma işlemi tamamlanmış olur. Akü özellikleri, incelendiğinde ise her araç için farklı dizayn edilen akülerin daha opsiyonlu olması ve bunlara dikkat edilerek uygun araç özelliklerine göre ideal akünün alınması mümkündür. Hususi araçlar için seçilmesi gereken akü tipi 12 V 60 Ah Starter Akü tipi, sık kullanılan ticari araçlar için 12 V 60 Ah Ağır Hizmet Aküleri, otobüs, kamyon gibi ağır vasıtalar için 255 Ah’e kadar aküler ve start-stop özellikli araçlar için start stop akü kullanılması uygun olacaktır. İhtiyaçlarınıza ve araç modelinize uygun aküyü Trendyol’da kolayca bulabilirsiniz.

Akü Çeşitleri

Günümüz şartlarında hemen hemen bütün motorlu taşıtlarda akü kullanılır. Akünün üretiminde kullanılan ve aynı zamanda da içindeki ana maddesi olan kurşun ve sülfürük asitler, bu akülerin kurşunlu asitli aküler olarak da isimlendirilmesini sağlar. Akü modelleri ise akünün kullanım alanlarına göre belirlenir. Bunlar otomotiv aküler, stasyoner aküler, traksiyoner aküler olarak gruplara ayrılır. Bu aküler sahip oldukları kullanım verimlilikleri ve gösterdikleri performanslar açısından değişiklik gösterir. Aküler arasında sık tercih edilen ve kullanılan akü olarak kurşun-asitli aküler gösterilebilir. Kurşun asitli akü aynı zamanda sulu akü ve kuru akü olarak da gruplandırılır. Kuru akü denilince akla ilk gelen akü çeşidi jel akü olur. Sıvı ve kuru aküler arasında kullanılan ve kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen akü çeşidinin sulu akü olduğunu söylemek mümkündür. Traksiyoner akü ve stasyonel akü de sıvı akülerin çeşitleri arasındadır. Sıvı akülerin kuru akülere kıyasla fazla tercih edildiği görülür. Tercih edilmesinin sebepleri arasında ise bir numarayı güvenilir bir yapısının olması alır. Diğer yandan bu tip aküler çok büyük enerji tasarrufu da sağlarlar. Watt başına sundukları maliyet çok makul derecededir. Hem az enerji harcayan hem de büyük güç vermesi sebebiyle de diğer akülerden ayrılır. Bundan ötürü otomobil, golf arabaları, forklift, yat ve diğer kesintisiz güç kaynakları gibi alanlarda uygun maliyet sağlar. Bunun yanı sıra akü fiyatları arasında karşılaştırma yapıldığında bu akülerin daha uygun fiyatlı olması bu ürünün en fazla tercih edilmesini sağlayan özelliktir. Kurşun asit bataryalarını şarj etmek çok kolaydır. Fakat şarj edilirken mutlaka doğru voltaja dikkat edilmesi gerekir. Bu akü çeşidinin pillerinin ömrü orta derecedir fakat diğer tüm şarjı piller arasında uzun süre dayanması açısından farklılık gösterir. Start-stop akü sıklıkla kullanılan diğer akü çeşitlerinden biridir. Sahip olduğu teknolojisiyle otomobillerde ihtiyaç olmadığında motor çalışmasını durdurur ve yoğun trafiklerde, kırmızı ışık yandığında motor durduğundan dolayı yakıt tasarrufunu maksimum seviyeye çıkarır. Diğer bir yandan bu aküye sahip olan araçlar sahip olduğu özellikler sayesinde aracın ihtiyacı olan enerjiyi aktif hale getirmek için görev yapar. Yüksek şarj alma ve yüksek ömre sahip olması da tercih edilme sebeplerini bir hayli yukarı doğru çeker. 

Akü Amper Dereceleri Nelerdir?

Akü araçların çalışmasında hayati derecede önem arz eder. Bu yüzdendir ki araçlar için uygun olan amper derecesindeki akünün seçilip kullanılması da oldukça önemlidir. Araçların sağlıklı çalışabilmesi için doğru akım değerinde bir akü ile çalıştırılmaları oldukça önemlidir. Akü amper dereceleri; 60 amper akü, 75 amper akü, akü 90 amper, akü 100 amper ve 105 amper akü olarak sınıflandırılır. 50 Amper akü, saatte 50 amper ve maksimum 420 amper harcayan araçlar tarafından kullanılır. 50 amperlik akü bu tip araçlar için ideal bir akü çeşididir. 50 saatlik akü kapasitesi ve 420 amperlik marş gücüne sahip olan araçlar için de oldukça ideal bir tercihtir. Araçlar için kullanılma oranı fazla olan bir diğer akü gücü ise 72 amper akü çeşididir. 72 amper gücündeki aküler saatten 72 amper gücünde elektrik miktarı üretir bu yüzden bu aküye 72 amper gücü akü denilir. Kişiler için fazla tercih edilmesinin sebebi ise, pek çok araç için uygun olmasının yanında az enerji harcayarak, fazla üretim yapmasıdır. Bu akü çeşidi örneğin bir saatte 8 amper güç harcayan bir oto teybini 9 saat süreyle kesintisiz bir şekilde çalıştırabilir. Aracınız marş motoruna ve ihtiyacı olan güç kapasitesine bağlı olarak akü tercihinde bulunabilirsiniz. Değişim öncesi satın alacağınız akünün özelliklerini belirlemede sorun yaşıyorsanız bir servisten yardım alabilir ya da otomobilinizin hali hazırda kullandığı aküyü göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsiniz. Trendyol internet sayfasında aracınıza en uygun akü çeşidini bularak uygun fiyatlara temin etmeniz mümkündür. Trendyol, akü test cihazı, akü izolatörü, akü takviye cihazı gibi aracın şarj edilmesini kolaylaştırıcı ürünleri tüm özellikleri ile internet sitesinde kaliteye göre sıralar ve bu cihazların kolay bir şekilde teminine imkan sağlar.

Akü Şarj Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aküler belli bir zaman kullanıldığı zaman enerjisini boşaltır. Enerjinin boşaldığını araca binip marşa basıldığında aracın geç çalışmasından ve bu yaşanan durumun sık sık ortaya çıkmasından anlayabilirsiniz. Akü enerjisinin bittiğinin diğer bir göstergesi ise aracın kontağının çevrildiği sırada aracın göstergelerinin çalışmaması ve gösterge ışıklarının yanmamasıdır. Akünün bittiğini anlamanın en basit yolu ise kornanın çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesidir. Akü ölçüm cihazı ile de akünün ne durumda olduğu kolay bir şekilde anlaşılabilir. Akü bittiğinde aracın tekrar sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için akünün şarj edilmesi gerekir. Akülerin şarj süreleri 8 ile 24 arasında amper güçlerine göre farklılık gösterir. Akünün doğru bir şekilde şarj edilmesi de oldukça önemlidir. Normal olarak aküler, sahip olunan bir akü şarj cihazı ile kolaylıkla şarj edilebilir. Akü şarj aleti ile akünün normal şartlarda maksimum şarj olma süresi 24 saattir. Aracın yolda hareket halinde iken şarjının bitmesi durumları da olası durumlardan biridir. Böyle durumlarda ise farklı bir araçtan takviye alarak şarj etme işleminin gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Akü takviye cihazı bu gibi durumlarda işleri kolaylaştıracaktır. Akü takviye cihazına akü ara kablosu bağlanır. Daha sonra bu kabloyu takviye edilecek araç ile aküsü boş olan araç yan yana gelecek şekilde birbirine bağlanır. Takviye kablosunun kırmızı renkli olana her iki aküde bulunmuş olan + kutbuna doğru bağlanır. Daha sonra bulunan siyah kabloda bulunan maşaları da – kutuplarına doğru bağlanır. Araç çalıştırıldığında yavaş yavaş akü dolmaya başlayacaktır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus da akü takviyesi alınan aracın çalışmıyor olması durumudur. Eğer takviye alan araç çalışır durumdayken akü takviyesi yapılırsa takviye sağlayan aracın da aküsünün bitmesine neden olur. İki aracı birbirine bağlamadan da akü takviyesi yapmak mümkün değildir. Bu yüzden gerekli ekipmanlara sahip olmak bu bağlamda oldukça önemli bir konudur. Bunun yanı sıra gerekli olan uygun bir Akü izolatörü aracının temin edilmesi gerekir. Bu izolatör ile araçların birbirine bağlanmadan sadece tek bir alternatörden şarj etmek mümkündür. Akü dolum işleminin başarıyla gerçekleştiği anlamak için ise akü test cihazı kullanmak doğru olur. Bu cihaz ile akünün doğru bir şekilde şarj olup olmadığı test edilerek, olası bir hata, arıza oluşmuş ise ekranındaki uyarı göstergeleri ile kişiler haberdar edilir. Aynı zamanda cihaz sadece şarjın bittiği durumlarda değil aynı zamanda aküdeki değerleri ölçmek için kullanılır. Normal zamanlarda bu cihaz aküdeki bir arızayı fark ederse, akü hata tespit etme fonksiyonu ile hemen haber verir. Böylelikle olası kötü ve beklenmedik durumların önüne geçilir. 

Akülerde Volt Değeri

Akülerin genel olarak kabul edilen voltaj değeri minimum 12.6 volt değerinde olmalıdır. Akü voltajının 12,4 ve bunun altında olması bu akünün araç için kullanımının doğru olmadığının da göstergesidir. Bunun sebebi ise aküde başlayan sülfatlaşma reaksiyonudur. Bu akünün yüzde 75 ve altında dolu olduğunu gösterir. Böyle durumlarda akünün araca montaj edilmesi akünün ömrünü kısaltır ve araca da ciddi anlamlarda zarar verir. Bu amper ölçümleri için 10 ml amperlik hassasiyete sahip persampermetreler kullanılmalıdır. 12 voltuk sistemlerde değer 20 ile 30 amper olarak hesaplanmalı, 24 voltluk sistemlerde ise bu değer mutlaka 60 ila 80 amper arasında bir değer almalıdır. Akülerde volt akünün 2 kutbu arasındaki elektriksel gerilim olarak tanımlanabilir. Akü özellikleri incelenirken volt değerleri de oldukça önem kazanır. Bunun sebebi ise daha kolay şarj edilebilir olması ve şarjının daha çok dayanıklı olmasından kaynaklanır. Genelde araçlarda kullanılan ve üretilen aküler 12 volt akü değeri olarak kullanılır. (6 hücre*2Volt). Bunun yanı sıra 6 volt akü (3 hücre*2 volt) ve 2 volt tek hücre olarak üretilen aküler de bulunur iken, yüksek amperli/saatli özelliklere sahip akülerde mevcut bulunur. Bunların kullanım alanları ise daha çok küçük araçlardan ziyade büyük ve ticari teknelerdir. Teknelerin yapısına göre de bu volt değerleri değişir. Küçük ve orta boy teknelerin kullanmış olduğu elektrik sistemleri 12 voltluk akü akımına sahip akülerdir. Daha büyük ve ticari teknelerin kullanmış oldukları akünün akımları ise 12 V akü* 2adet/ 6V akü*4 adet veya 2 Volt*12 adet akünün peş peşe seri olarak bağlanması sonucundan meydana gelen 24 Volt akü sistemli akülerdir. Aynı zamanda araçlarda sıklıkla kullanılan şarj edilebilir şarjlı akünün de ideal volt seviyesi 12 Volt olarak saptanmıştır. Akülerin araca montaj öncesinde kontrol edilmesi gereken  önemli durumlarından biri de bu voltaj kriterlerinin doğru olup olmadığıdır. Eğer voltaj kriterleri doğru değilse aracınız zarar görecektir. Bu yüzden bu durumun dikkat edilmesi gereken öncelikli durumlardan birisi olduğu unutulmamalıdır.

Uzun Süreli Kullanım Sağlamak İçin Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Akülerin verimli ve uzun şekilde çalışması, fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için bakımının belirli aralıklarla düzenli ve uygun şekilde yapılması gerekir. Bu bakımlara dikkat edilmediği takdirde aracın performansı azalarak yolda kalınması olası olacaktır. Bakımın serviste yapılmasının mümkün olduğu gibi kişiler kendileri de bu bakımı gerçekleştirebilirler. Öncelikle yapılması gereken akü kutup başlarının temizliğidir. Akü kutup başları oksitlendiğinde akım olmayacağı için elektrik aksamı gerçekleşir otomobilin gücü düşer ve ses sistemleri zarar görür. Akülerdeki oksitlenmeyi önlemek için alınacak en önemli önlem ise akü kutup başlarının gresle temizlenmesidir. Akü bakımında hassas noktalardan biri de akünün metallerden uzak kalmak zorunda olmasıdır. Metal ile akünün temasları halinde kısa devre oluşmasını sebebiyet verilebilir. Bu yüzden akünün mutlaka metal olan nesnelerden uzak durması gerekir. Su seviyesinin kontrolü ise akünün bakımında önem kazanan bir diğer noktalardan biridir. Akü suyu akünün içerisinde yer alan asit olarak bilinir. Bu su akünün doğru bir şekilde çalışmasını sağladığı için bakımının da belirli aralıklarla yapılması şarttır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da su değişimi yapılırken mutlaka eldiven kullanılmasıdır. Eldiven kullanımı gerçekleştirilmez ise akü suyu kişilerin elini yakabilir. Eğer akü suyunun doğru şekilde değiştirilmesi bilinmiyorsa mutlaka bir uzman tarafından bunun yapılması sağlıklı olacaktır. Jel akülerin i��inde bulunan akü jeli kontrolü de sıklıkla yapılmalıdır. Akü sabitleme aparatı ağır vasıtalı araçlar için önem taşımakta ve bu aparatın gevşemesi halinde araçlar sarsıntı ve performans kaybı yaşayabilir. Bu yüzden bu apart da sıklıkla kontrol edilmelidir. Akülerde yer alan elektrolikit seviyelerinin daima ölçülmesi ve içinde yer alan suyun her zaman maksimum ve minimum değerler arasında sabitlenmesi gerekir. Elektrolit seviyesinin düşük olduğu durumlarda saf su eklenmesi yapılır. Bu su eklenirken maksimum çizgisinin altında olması gerekir çünkü su aşırı doldurulduğu zaman içindeki sıvı taşabilir ve araç içindeki kablo ve bağlantılara zarar verebilir. Voltaj değerinin kontrolü akünün bakımı için önemli bir diğer noktadır. Kapalı sistem bir akünün voltaj değerinin 12.4 altına düştüğünde akünün şarj edilmesi gerekir. Son olarak akü bakımında aküyü muhafaza etmek için akü kılıfı temin etmek önemli bir unsurdur. Akülerin daha korunaklı olmasını sağlayan ve onları dış etkenlere karşı ciddi bir şekilde koruyan akü kılıfları, pek çok farklı modeldeki aküler için uygun fiyatlı olarak satılmaktadır.  Akünün korunaklı bir şekilde muhafaza olması için Trendyol sitemizi kontrol ederek akünüze uygun, kaliteli ve uzun yıllar kullanabileceğiniz bir kılıf alabilirsiniz. Bu sayede hem akünüzün korunmasına yardımcı olabilir hem de fazla para ödemeden en uygun ve kolay yoldan akü kılıflarınıza ulaşabilirsiniz. 

Trendyol’da Akü Fiyatları

Akü fiyatları kullanılan aküye, dayanıklılık gücüne, kalitesine ve aracın sınıfına göre farklılık gösterebilir. Akünün boyutu, güç kapasitesi, kullanım süreleri ve uyumlu olduğu araçlara göre fiyatlar değişiklik gösterir. Fazla güç kullanılan araç ve ağır vasıtalarda ihtiyaç duyulan enerji doğrultusunda akü seçimi oldukça önemlidir. Akülerin farklı amper ve voltaj değerleri fiyatlarda belirleyici bir unsurdur. Aynı zamanda akü fiyatlarının şekillenmesinde akü markaları da büyük rol oynar. Günümüzde sıklıkla tercih edilen markalar sağlamış oldukları olanaklarla kullanıcısını rahat erdiren markalardır. Pek çok farklı akü markalarına, fiyatlarına, özelliklerine ve aküde kullanılacak ek ürünlere Trendyol sayfasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra listede yer alan birçok akü markasını özelliklerine ve fiyatlarına göre karşılaştırabilir aranız ve bütçeniz için en uygun aküyü kolaylıkla alabilirsiniz. Akü fiyatları, modellerine ve kullanım alanlarına göre değişmekte olup farklı firmalar tarafından kullanıcılara ulaştırılır. Dilerseniz akü montajı ve şarjı için gerekli ekipmanları da Trendyol üzerinden temin edebilirsiniz. Alacağınız akü konusunda detaylı bilgi almak ve diğer kullanıcıların fikirlerini öğrenmek için ürün yorumlarını inceleyebilirsiniz. Bu sayede kolayca doğru tercihi yapabilir, aracınızla güvenli ve konforlu seyahatlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Trendyol kullanıcılarının birden fazla ürünü aynı anda görerek rahat bir fiyat karşılaştırması yapmasına olanak sağlar. Yüzlerce farklı modelde, onlarca farklı firma tarafından satılan aküleri rahatlıkla kıyaslayabilir sizler de kendinize en uygun aküyü en kolay yoldan bulabilirsiniz.