search result placeholder

Ahşap Kutu Boyama

Ruhunuzu rahatlatmak, hayalinizdeki her şeyi bir nesneye aktarmak istiyorsanız sanatla uğraşmalısınız. Elinize kağıt, kalem, fırça, boya aldığınızda bu dünyadan uzaklaşır, derinliklere dalarsınız. Kendi dünyanızda, kendi benliğinizle baş başa kalır, huzur bulursunuz. Resim veya boyama yapmayı alışkanlık haline getirirseniz, ufkunuz gitgide açılır ve hayal gücünüz alabildiğine genişler. Sadece yetişkinlerin değil, aynı zamanda çocukların da boyama ve resim çizmekle iç içe olması gerekir. Erken yaşlarda bu alışkanlığın elde edilmesi, çocukların algılarının açılmasına ve özgüveninin yerine oturmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kendilerini daha güzel ifade edebileceklerdir. Üzgün, mutlu veya heyecanlı olduğunuzda, yaptınız çizimler, kullandığınız boyalar, sizlerin ruh halini yansıtır. Örneğin sarı renk; sizleri ısıtan ve çevrenize sanki pozitif enerji yayıyormuş hissiyatı veren bir renktir. Kendi yaşamınız ile güneş arasında güçlü bir bağ kurmanızı sağlar. Bu nedenle özgüveni etkiler. Sizlere coşku verir ve mutlu olmanızı sağlar. Belki de bu nedenle mutlu olduğunuzda, boya seçiminde eliniz hep sarıya gider. Bazen de sadece boş vaktinizi değerlendirmek için bir şeyler çizer, boyarsınız. Kimisi derste sıkılınca, kimisi ofiste işleri bitince, kimisi toplantılarda ellerine geçen boş sayfaları ya da yerleri boyarlar. Bu istemsiz yaptığınız hareket, farkında olmasanız bile sizi gerçek dünyanın akışından bir nebze de olsa uzaklaştırır ve kendinizi bulmanızı sağlar. Rahatlamak ve huzuru bulmak için güzel resim çizmeniz, tablolar yapmanız ya da duvarları boyamanıza gerek yok. Eğer resim çizmek konusunda başarılı olmadığınızı düşünüyorsanız, ahşap kutu boyama sizler için daha uygun ve zevkli bir aktivite olacaktır.

Ahşap Kutu Boyama Nedir?

Eğer eski eşyaları değerlendirmeyi, onlara yeni kimlikler vermeyi, yeni anlamlar katmayı seviyorsanız ahşap boyama sizin için biçilmiş kaftandır. Çünkü bu güzel uğraş sayesinde, mağazadan yeni bir eşya almadan, eskiyen ve artık yüzüne bakılmayan eşyalarınızı kendi dokunuşunuzla çok daha güzel ve özel bir hale getirebilirsiniz. Zamanla eskiyen, yıpranan ahşap kutuları veya eşyaları, çeşitli malzemelerle ve boyalarla yeniden kullanılır bir hale gitrmeye ve özelleştirmeye ahşap boyama sanatı denir. Bu sanatı icra ederken, ortaya çıkacak ürün tamamen sizin zevkinize ve yaratıcılığınıza kalmıştır. Ahşap boyama sanatı ile evinizde eskiyen fakat atmaya kıyamadığınız kutularınıza yepyeni ve harika bir görünüm verebilirsiniz. Bu teknik sayesinde anılarınız sizinle birlikte uzun yıllar boyunca kalabilir. Ahşap boyama sanatını yapmak için eski bir eşya bulmanıza gerek te yok. Örneğin; bir yerde ahşap çekmeceli bir kutu gördünüz, ancak rengi ev dekorasyonunuza uymuyor. Bu kutuyu, satın aldıktan sonra, ev dekorasyonunuza uygun renklerde ve desenlerde, kendi zevkinize uygun olarak boyayabilirsiniz. Ahşap çekmeceli kutu boyama ile evinize şık bir hava katabilirsiniz. Bunun dışında, son zamanlarda ahşap boyama sanatı, ev kadınları için bir gelir kaynağı bile oluşturuyor. Aile bütçesine katkı sağlamak isteyen hanımlar, çok uygun fiyatlara temin ettikleri ahşap kutu boyama malzemeleri ile eşyaları boyayabilir ve bunları satarak kendileri için bir ek gelir meydana getirebilirler. Kendi emekleri ile yaptıkları ahşap kutuları veya eşyaları satarak aile bütçesine de katkıda bulunabilirler. Satış yapmak dışında da, emek verdiğiniz bu eşyaları sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Örneğin;kitap şeklinde ahşap kutu boyama veya ahşap kalp kutu boyama ile sevdiklerinizi mutlu edebilir ve onların kendilerini özel hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap boyama sanatı, herkesin icra edebileceği bir sanattır. Boyanacak kutuyu, boyama işlemine hazır duruma getirmek, yapmanız gereken ilk işlemdir. Boyayacağınız ürünün boyaya hazır hale getirilmesi çok önemli bir adımdır. İstediğiniz sonucu almanız için bu adıma çok dikkat etmelisiniz. Diğer önemli noktalardan biri de boyanın tutunabilmesi ve dalgalı olmaması için zeminin pürüzsüz olmasıdır. Ahşap boyama için gerekli malzemeler ve boyalar yanınıza alındıktan sonra, boyamaya başlayabilirsiniz. Bu adımda boyanın kıvamı çok büyük önem arz eder. Boyanız çok cıvık yani sulu olursa, rengini tam vermeyecek hatta ahşap üzerinde belli bile olmayacaktır. Fakat boyanızın kıvamı çok ta koyu olmamalıdır. Bu sefer de boyama yaptığınız yüzey kalınlaşır ve boyanın kuruması çok uzun zaman alır. En ideal kıvam, macun kıvamı denilen, katı ile sıvı arasındaki kıvamdır. İdeal kıvamı elde etmek için bir kap içerisine boyanızı koyunuz. Daha sonrasında azar azar su ekleyerek denemeler yapınız. Yavaş yavaş ekleme metodu sayesinde boyanız macun kıvamına gelecektir. Diyelim ki çok fazla su koydunuz ve boyanız cıvık oldu. Bu durumda biraz daha boya eklemelisiniz. Çok fazla boya koydunuz ve katı oldu ise de biraz daha su ilavesinde bulunabilirsiniz. Bu adımda dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü kıvamı ayarlamaya çalışırken, kullanacağınız miktardan fazla boya koyarsanız, boyanızı israf etmiş olursunuz. Ahşap boyama işlemi kimi kullanıcılar tarafından göz korkutucu gözükse de aslında durum tam tersidir. Sulu boyamaya çok benzer. Sulu boyama tekniğinde olduğu gibi fırça, ilk olarak suya batırılır. Fazla alınan su damlaları peçete üzerinde alınır. Her adımda bu işlemi yapacağınız için yanınızda yeterli miktarda peçete veya gazete bulundurmayı unutmayınız. Bir diğer önemli adım ise fırçanın tutulma şeklidir. Fırçanızı yan şekilde tutmalısınız. Bunların dışında en önemli nokta, boyama yapacağınız zemine bakarak, boyamanızın nerede başlayıp nerede biteceğine karar verme aşamasıdır. Bu adıma dikkat etmediğiniz takdirde boyalar birbirine karışır ve geri dönüşü zor, kötü bir görüntü ortaya çıkar. Ahşap boyama işlemi, bu adımlara dikkat edilerek yapıldığında sizlere harika sonuçlar verecektir. Boyamanızı düzenli ve dikkatli bir şekilde yaptığınızda harikulade bir görüntünün ortaya çıkacağını görebilirsiniz. Tüm işlemleri bitirdikten sonra boyadığınız kutuyu dikkatli bir şekilde, kuruması için düzgün bir zemine koymalısınız. Kutunuzun boyaması süresi yaklaşık olarak 15 veya 20 dakika olacaktır. Fakat garanti olması için daha uzun süre beklemenizde fayda olacaktır. Kutunuzun tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra hafif bir şekilde zımparalama işlemi yapabilirsiniz.

Ahşap Boyama Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Ahşap boyama yapmak için gereken malzemelerden ilki, ahşap bir objedir. Bu objeler kutular, tepsiler, vazolar ve sehpalar olabilir. Daha sonra çeşitli boylarda fırçalara ihtiyaç duyulur. Örneğin yuvarlak fırça, eskizde, kenar çizgileri kontrolü doku çalışmalarında, detaylı çalışmalarda ve küçük alanları doldurmada kullanılmak için ideal bir fırçadır. Yan kesik uçlu fırçalar ise kavisli darbeler ve dönülmesi gereken köşeler için uygundur. Sivri ucu sayesinde küçük alanlara ulaşabilirsiniz ve düz fırçalar gibi geniş alanları boyamak için de kullanabilirsiniz. Düz fırçalar, kalın darbeler sayesinde geniş alanları doldurmakta ve genellikle koyu renk boyaların uygulanmasında tercih edilir. İmpasto tekniğinde düz fırça kullanımı tercih edilir. Hassas renk geçişleri ve çiçek yaprakları gibi yumuşak, yuvarlak ve hassas kenarlar oluşturmak istiyorsanız kedi dili fırçalarını kullanmalısınız. Renk karışımları için ideal olan en iyi, fırça ponpon fırçalardır. Yumuşak renk geçişlerine olanak sağlar. Sentetik kılları ile dokusal bir etki de verebilir. Mesela bulut, ağaç ve yaprak dokularını ponpon fırça ile verebilirsiniz. Script liner ise normal fırçalardan daha uzun kıllara sahiptir. Bu tip fırçaları ince harfler yapmak, resminizin sonuna imzanızı atmak veya ağaç dalları çizmek gibi şekillerde kullanabilirsiniz. Bu sayede sizlere fırça kontrolü sağlar. Fırça kılları ileri doğru genişleyen biçimdeki fırça türüne yelpaze fırça denir. Ağaç detayları veya bulut desenleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. Doku oluşturmak için de kullanılabilir. Dagger fırçalar ise ilk başta kullanabilmek için biraz pratik gerektirir. Yan kesik fırçaya benzer ve çimen, kıl ve kirpik yapımında sıkça kullanılır. İmza atmak için ve ince çizgiler çizmek için ideal olan bir diğer fırça türü detay fırçasıdır. En büyük fırça türü ise genellikle geniş yüzeylerin boyanmasında ve vernik atımında kullanılan zemin fırçasıdır. Ahşap boyama için gerekli bir diğer malzeme de zımparadır. Boyamaya başlamadan önce boyanacak yüzeyi pürüzsüz hale getirmek için zımpara kullanılır. Geniş yüzeyler için sünger zımparalar mevcuttur. Fakat küçük ve detaylı yüzeyler için kağıt zampara kullanmalısınız. Örneğin; ahşap kalpli kutu boyama için kağıt zımpara seçmelisiniz. Ahşap malzemelerin boyanmasında genellikle akrilik boyalar kullanılır. Birçok marka rengarenk akrilik boya çeşitlerini sizlere sunuyor. Parlak, mat veya metalik özelliklere sahip boyaları, kendi zevkinize ve bütçenize göre tercih edebilirsiniz. Boyama işleminizin son ve en önemli adımının malzemesi ise verniktir. Ahşap boyama yaptığınız yüzeyin pürüzsüz olması ve boyanın soyulmadan kalıcılığını koruması için vernik uygulaması son derece önemlidir. Kendi zevkinize göre mat veya parlak vernik tercih edebilirsiniz.

En Pratik Ahşap Boyama Teknikleri

Ahşap kutu boyama eskitme, süsleme gibi birden çok tekniği bünyesinde barındırır.Bu tekniklerin zorluk seviyeleri kişiden kişiye değişir. Örneğin; ahşap boyama radyo kutu için stencil tekniğini tercih edebilirsiniz. Hazır stencil şablonlarını uygun bir fiyata temin ederek, boyamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Hazır stencil şablonunu objenizin üzerine yerleştirerek sprey veya normal akrilik boyalar ile deseni aktarabilirsiniz. Ahşap boyama kutu desenleri ve şablonları, birden çok markada birbirinden çok varyasyonlarla sizlere sunuluyor. Stencil tekniğinin yanı sıra en çok kullanılan bir diğer teknik te eskitme tekniğidir. Bu teknik, düz bir renge boyanan ahşap ürünün üzerine fırça darbeleri ile eski bir görünüm vermek amacı ile kullanılır. Bu teknikte boya direkt paletten alındığı gibi ürünün üzerine sürülmez. Daha az ve seyrek bir görüntü istendiğinden dolayı, fırça üzerindeki boyanın fazlası bir peçete veya gazete üzerinde alınır ve daha sonra boya uygulanır. Yatay ve sert bir teknikle boyayı uygulamak, vintage görünüm verecektir. Kolay transfer ve dekupaj tekniği de ahşap boyama hobisi ile uğraşanların vazgeçemediği bir tekniktir. Bu teknik için tranfser ve dekupaj kağıtları bulunuyor. Birbirinden güzel tasarımlar yapmak için bu kağıtlardan satın almalısınız. Ayrıca dekupaj için özel olarak üretilmiş tutkalı da temin etmeniz gerekli. İlk kat boyanızı uyguladıktan sonra dekupaj tutkalı yardımı ile dekupaj kağıdınızı kolaylıkla tasarımınızın üzerine ekleyebilirsiniz. Dekupaj kağıtları birden çok desene sahip ve oldukça uygun fiyatlı ürünlerdir. Trendyol üzerinden kolaylıkla temin edebilir ve sanatınızı daha da özel kılabilirsiniz.

Ahşap Boyamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Ahşap boyamanın püf noktaları, öncelikle iyi bir obje seçimidir. Bu objeler MDF den yapılır. Bu MDF‘lerin birden çok çeşidi bulunuyor. Kaliteli bir malzeme seçerseniz, üzerinde herhangi bir pürüze rastlamazsınız. Dolayısıyla objenin ham haline zımpara da yapmanız gerekmez. MDF denilen malzeme, ağacın kesilirken çıkarttığı kıymıkların özel bir tutkal yardımı ile bir araya getirip tekrar kesilmesinden oluşur. Dolayısıyla bu tutkal sağlığa zararlı bir maddedir. Eğer ham objenize zımpara yaparsanız, bu çıkan zararlı maddeyi solumuş olursunuz. Eğer kaliteli bir obje seçerseniz zımpara yapmanıza gerekn olmaz ve sağlığınıza zararlı herhangi bir yabancı madde solumazsınız. Objenizi sadece üzerindeki tozu alacak şekilde, temiz ve ıslak bir bezle temizlemeniz, obje için yeterlidir. Boyama yaparken de eğer yağlı boya değil de normal akrilik boya ile boyuyorsanız sentetik fırçalar tercih etmelisiniz. Kıl fırçalar yağlı boya için, sentetik fırçalar ise akrilik boya için kullanılır. Fırçanızı boyaya yükledikten sonra ortadan başlayarak boyarsanız, daha düzgün ve muntazam bir sonuç elde edersiniz. Burada karşılaşacağınız problem, kenarlarda boya kalıntısı olmasıdır. Kenarlardaki boya kalıntılarını o anda müdahale etmezseniz bunlar yükseklik oluşturacaktır ve daha sonra zımpara yaptığınızda tekrardan boya yapmanızı gerektirir. Bu nedenle boya yaptığınızda kenarlardaki yüksekliklere hemen fırça ile müdahale ederek düzgün bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Göz Alıcı Ahşap Boyama Kutu Modelleri

Ahşap boyama sanatını icra edebilmeniz için birbirinden değişik ve güzel kutu modelleri bulunuyor. Bunlardan ilki altıgen ahşap kutular. Bu kutular aksesuar saklamak için bire birdir. Boyutlarına göre büyük kutularda kolyelerinizi, bilekliklerinizi, küçük kutularda ise küpelerinizi saklayabilirsiniz. Odanıza çok güzel bir hava katacak bu altıgen kutularla, misafirlerinizi etkileyebilirsiniz. Bu kutuları kendiniz dekore ettiğiniz için de ayrıca etkileyici olacaksınız. Altıgen ahşap kutu boyama hobinizi sadece kendiniz için değil arkadaşlarınıza hediye etmek için de gerçekleştirebilirsiniz. Mesela farklı boyutta 3 tane altıgen ahşap kutu alıp, bunları zevkinize göre dekore ettikten sonra içlerini sürpriz hediyelerle doldurabilirsiniz. Böylece hediyeyi verdiğiniz kişi bu kutuları ömür boyu saklayabilecektir. Kutunun içerisine koyduğunuz sürpriz, tükenebilecek bir şey olsa bile, hediyenizi alan kişi, kutunun içini boşalttıktan sonra istediği şekilde doldurabilir. Altıgen dışında kalp şeklinde ahşap kutular da mevcut. Sevgililer günü gibi özel ve anlamlı günler için harika bir hediye olacaklardır. Ahşap kutu modelleri saymakla bitmez. Her kullanıcın zevkine uygun şekil ve boyutlarda uygun fiyatlı birden çok çeşit bulunuyor. Ayrıca bu kutular çok ta uygun fiyatlıdır. Çünkü tasarımı kullanıcıya özgüdür.

Ahşap Boyama Kutu Fiyatları

Ahşap Kutu Boyama Malzemelerini, Trendyol üzerinden temin edebilirsiniz. Trendyol, sizlere birden çok opsiyon sağlıyor. Ahşap boyama kutusunu, boyaları ve fırçaları içinde, paket halinde, çok daha uygun fiyata sizlere sunuyor. Bu sayede kutunuzun tasarımını tamamladığınızda elinizde kalan boyaları başka bir ürünü boyamak için kullanabilirsiniz. Bu da boyadan tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca bu setleri satın aldığınızda sizlere ulaşan fırçaları temizleyerek tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Ayrı ayrı boya ve fırça alımları, bütçenizi zorlayabilir. Bunların dışında kullanacağınız ahşap boyama tekniğine göre ekstra malzemeler temin etmeniz de gerebilir. Bu da ikinci bir masraf demek oluyor. Avantajlı paketlerden satın alarak harcamalarınızı minimum düzeye indirebilirsiniz. Böylece kullanmak istediğiniz tekniğe yönelik malzemeleri, tutkalları, desen şablonlarını gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Ahşap kutuların boyutlarına göre fiyatlar da değişiyor. Büyük ahşap kutu biraz daha maliyetli olurken, ahşap boyama küçük kutu daha uygun fiyatlı ve cep dostudur. Daha minimalist çalışmayı seven bir kişiliğe sahip iseniz küçük ahşap boyama kutularından alıp, çalışmalarınızı ve boyamanızı bu kutulara yansıtmanız tavsiye edilir. Ahşap boyama kutu fiyatları, uygun olmaları nedeni ile birçok kullanıcının kalbini kazanmıştır. Aile bütçenize katkı sağlamak, sevdiklerinize güzel ve anlamlı hediye etmek veya kendiniz için kullanmak üzere ahşap kutu boyama setlerini satın alabilirsiniz.

search result placeholder