Ahşap Boyası

2945 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Çok Satanlar
Çok Değerlendirilenler
Çok Beğenilenler
Sonraki sayfa

Ahşap boyası

Ahşap Boyası

İster yeni ister yıpranmış ahşap yüzeylerde olsun, hem renk hem de doku açısından en iyi sonuçları alabileceğiniz çok sayıda boya çeşidi bulabilirsiniz. Su bazlı ve yağ bazlı ahşap boyaları başta olmak üzere, her bir boya ailesi farklı bitiş türlerine sahip çok sayıda boya grubunu içerir. ‌‌Ahşap boyama için sıvı boyalar en popüler seçim olsa da ahşap boyalarını sprey ya da toz formunda da satın alabilirsiniz. Oksit boya olarak da bilinen toz ahşap boyası çeşitleri ile canlı ve doygun renkler elde edebilirsiniz. Daha özel projeleriniz için yanmaz epoksi ahşap boyası çeşitleri ile yüksek ısıya karşı ekstra koruma sağlayabilirsiniz.

Ahşap Astarları

Ahşap organik bir bileşiktir ve uygulanan boyayı emme eğilimindedir. Boyanın emilmesi ise bitmiş ürününüzün kalitesini yakından etkiler. Ahşap astarları, boya uygulamasından önce kullanılan yüzey hazırlık kaplamalarından birdir. Astarın temel işlevi her bir ahşap yüzey için farklı türde boya kullanmak zorunda kalmadan, kolay uygulama yapmanızı sağlamasıdır. Çok yönlü kullanım olanağı sayesinde geniş bir ürün yelpazesine ihtiyacınız olmadan, sadece aynı tipte bir astar ve boya kullanarak kaliteli bir bitiş ve pürüzsüz bir yüzey elde edebilirsiniz. Ne kadar astar kullanacağınızı belirlemek için boyadığınız ahşap türünü düşünmelisiniz. Koyu ve tanen açısından oldukça zengin olan budaklı çam gibi ahşap ürünleri için çok fazla astar uygulamanız gerekebilir. Bununla birlikte, her türlü ahşap üzerine astar uygulamak, doygun ahşap boya renkleri için daha eşit bir temel sağlar ve boyayı daha düzgün bir şekilde uygulamanızı kolaylaştırır. Aynı zamanda boya tüketiminden tasarruf etmenize de yardımcı olur.

Dış Cephe Ahşap Boyası Çeşitleri

Ahşap zamanla değişen canlı bir malzemedir. Yapısını ve kalitesini korumak için doğru ürünlerle bakım yapmak, ahşabın uzun ömürlü olmasını sağlar. Ahşap boyaları ve bakım ürünleri formasyonlarına göre iç mekan ve dış mekan olarak sınıflandırılabilir. Dış mekanda kullanılan ahşap boyalarının ‌UV ışınlarına ve hava koşullarına karşı iyi direnç göstermesi önemlidir. Ayrıca mantar ve böceklere karşı koruma sağlayacak şekilde formüle edilen dış mekan ürünleri ile ahşabınıza gereken özeni gösterebilir, uzun yıllar boyunca kalitesini korumasını sağlayabilirsiniz. Ahşap boyaları baz türüne göre su ya da yağ bazlı olabilir. Uygulama alanına göre ahşap tavan boyası gibi özel boya seçenekleri de bulunabilir. Su bazlı verniksiz, kokusuz, zararsız, doğal ahşap boyası çeşitleri çok çabuk kurur. Akrilik boya da su bazlıdır ve bu nedenle mikro gözenekli olarak adlandırılır. Gözenekli yapı ahşabın zamanla nefes almasına izin verir. ‌Akrilik ahşap boyası çok az kokuya sahip olduğu ve hızlı kuruduğu için en yaygın kullanılan ahşap boyasıdır. Su bazlı formüle sahip olan bu boyalar, ‌solvent içerikli ürünlere kıyasla çok daha az ‌toksik madde içerir. Diğer boyaların aksine uygulama sırasında rahatsız edici bir koku vermez. Su bazlı ahşap boyası temizliği özel bir ürün gerektirmez. Ellerinizi, fırça gibi aletlerinizi ya da boya lekelerini sadece su ve sabun ile kolayca temizleyebilirsiniz. ‌Akrilik boyaların özellikle beyaz ahşap boyası çeşitlerinin kapatıcılığı yağ bazlı boyalara kıyasla daha düşük olabilir. Genellikle mat veya saten bir görünüme sahiptir. Bununla birlikte çok iyi kapatma performansına sahip tek kat ‌akrilik boya çeşitleri de bulabilirsiniz. Küf yeşili ahşap boyası gibi daha özel renklerle çalışırken en iyi sonuçlar için çift kat boya uygulaması yapabilirsiniz.

Yağ Bazlı Ahşap Boyaları

Ahşap yüzeylerde kullanılan diğer bir boya türü yağ bazlı boyadır. ‌Akrilik boyadan farklı olarak, ‌gliserol olarak da adlandırılan selülozik yağlı ahşap boyası çeşitleri su yerine yağ bazına sahiptir. Bu nedenle kuruması kat başına yaklaşık 8 saat olmak üzere su bazlı boyalara kıyasla daha uzun sürer. Su geçirmez ahşap boyası olarak, yağ bazlı boyalarda daha parlak bir görünüm elde edilir. Yüksek nem direnci ve yüzeye güçlü bir şekilde yapışma gibi avantajları ile öne çıkar. Yağlı boyalar diğer boya ürünlerine göre daha yüksek seviyelerde uçucu organik bileşikler ‌içerdiğinden, dikkatli kullanılması gerekir. Solvent bazlı sentetik ahşap boyası çeşitleri çok güçlü bir kokuya sahip olduğundan, uygulama sırasında alanının güvenli bir şekilde havalandırılması gerekebilir. El aletlerinin ve yüzeylerde oluşan boya lekelerin giderilmesi için genellikle tiner gibi çözücü sınıfında yer alan için belirli bir ürün gereklidir. Yeni nesil boya türlerinden biri olan ‌alkid boya, su ve yağ bazlı boyanın avantajlarını birleştiren dirençli ve yağ bazlı bir boyadır. Standart yağlı boyaya kıyasla bu tür boyalar güçlü bir koku yaymaz ve çok kısa bir sürede dokunma kuruluğuna erişir. Alkid ahşap boyası renkli çeşitleri ahşap yüzeylerde tek kat uygulamada bile pürüzsüz sonuçlar elde etmenizi sağlar. Aynı zamanda daha az ‌toksiktir. El aletleri ve yüzey lekeleri su ile temizlenebilir. Klasik renk skalasının yanı sıra fosforlu ahşap boyası gibi çeşitleri de bulunabilir.

Yağ Bazlı Boyaların Avantajları

Birçok kişi dayanıklılığı nedeniyle ahşap yüzeyleri boyamak için yağ bazlı boyayı tercih eder. Boya kuruduğunda yağ bazlı pürüzsüz bir yüzey oluşturur. Seçtiğiniz boya türüne bağlı olarak güzel bir mat veya parlak bir görünüm sunar. Bu nedenle yağ bazlı boyalar yüksek parlaklık elde etmek istediğiniz ahşap boyama uygulamaları için en iyi seçimdir. Mutfakta ve banyoda kullanmak için yeterince verimli ve dirençli olmasına rağmen, yağ bazlı boyaların yatak odalarında kullanılması genellikle önerilmez. Bu boyalar tek katta bile çok fazla kapsama alanı ve pürüzsüz bir yüzey sunar. Yağlı boyalar, boyanın dokusu gereği genellikle rulo yerine boya fırçası ile uygulanır. Yağ bazlı formül, yüzeydeki lateks gibi kaplamalarla iyi karışmadığından, yağlı boyaları doğrudan masif ahşaba veya uygun bir astar uygulaması üzerine boyamanız önerilir.

Bitiş Tiplerine Göre Ahşap Boyaları

Herhangi bir boyanın bitişi, boya kuruduktan sonra yüzeyin ışığa nasıl tepki verdiğini belirler. Duvar ya da dekoratif boya seçenekleri gibi, ahşap işleriniz için de çeşitli bitiş türleri arasından seçim yapabilirsiniz. Mat bitişli boyalar şık ve zarif görünümü ile en popüler boyalardan biridir. Boyamayı planladığınız ahşap yüzeylerde daha modern bir görünüm elde etmek istiyorsanız mat bir kaplama tercih edebilirsiniz. Mat boyalar çoğu odada kullanım için uygundur. Bununla birlikte, yüzeyin ışık yansıtma özelliği nedeniyle herhangi bir hata veya iz oldukça belirgin olacağından mat ahşap boyalarını uygularken dikkatli olmanız gerekebilir. Kolay uygulanan bir boya istiyorsanız saten bitişli boyaları tercih edebilirsiniz. Yarı mat saten boyalar ile ahşap yüzeylerde aydınlık ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz. Yüksek oranda kapama sunan saten boyalar ile küçük çaplı uygulama ya da yüzey hatalarını maskeleyebilirsiniz. Boyadığınız ahşap yüzeylerin son derece aydınlık ve ferah görünmesini istiyorsanız parlak ahşap boyası çeşitleri en iyi seçim olabilir. Genellikle neme eğilimli yüzeylerde tercih edilen parlak boyalar, dokuları çok iyi yansıttığı için kusurlu ya da hasarlı yüzeylerde kullanılması genellikle tavsiye edilmez. Ahşaba metalik bir görünüm kazandırmak için metalik ahşap boyası çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Ahşap Koruyucular

Ahşap yüzeyler çok sayıda boya türüyle boyanabilir. Bununla birlikte şeffaf, masif ahşap koruma boyası gibi bazı ürünler bazı ürünler ahşabın doğal dokusunu korumak için formüle edilir. Genellikle vernik ile karıştırılan bu boyalar, hafif yapısı ile vernikten farklı olarak ahşabın üzerinde kalın ve parlak bir katman oluşturmaz. İç mekân ahşap bakım ürünleri esas olarak bir tür bitirme ürünüdür ve ahşabın hem içeriden hem de dışarıdan korunmasına yardımcı olmak için kullanılır. Koruyucuların içerdiği renkler genellikle yüksek kapatıcılığa sahip değildir ve ahşabın doğal dokusunu ortaya çıkarır. Rengin solmasını önlerken ahşabın doğal görünümünü korur. Ahşap koruyucular sıvı ya da jel formunda bulunabilir. Jel ahşap koruyucular daha iyi bir tutuş sağlar ve nereye uygulanacaklarına bağlı olarak çeşitli özelliklerle gelir. Örneğin, nem ile mücadele için bir mantar öldürücü ya da güneş ışığına karşı koruma sağlamak için bir ‌anti ‌UV koruma sunan ahşap bakım ürünleri bulabilirsiniz.

Ahşap Vernikleri

Ahşap objeleri ya da yüzeyleri canlandırmak veya korumak için kullanılan en popüler ürünlerden biri verniktir. Tek başına ya da boyanın üzerine uygulanabilen verniğin uygulanması oldukça kolaydır. Sprey ahşap boyası gibi sprey formunda vernik çeşitleri de bulabilirsiniz. Parlak ya da mat bitiş seçeneklerinin yanı sıra yüzey özelliklerine göre meşe, kiraz ve ceviz rengi ahşap boyası gibi vernikli ahşap boyası çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Vernik ahşabın yüzeyi üzerinde şeffaf bir film oluşturur. Ahşap koruyuculardan farklı olarak vernik çeşitleri ahşabın dış hasardan korunması için ahşabın liflerine nüfuz etmez. Dış katmandaki kalın ve dirençli tabaka ahşabı lekelere, aşınmaya, çizilmelere ve neme karşı korur. Diğer tüm ahşap koruma ürünlerinde olduğu gibi ahşap verniği de yüzey tipine bağlı olarak seçilir.

Ahşap Boyası Seti ve Akrilik Hobi Boyaları

Ahşap projenize bağlı olarak, çok sayıda özel efekti uygulamanıza izin veren su bazlı akrilik hobi boyalarını kullanabilirsiniz. Küçük projeler için küçük ambalajlarda satışa sunulan sanatsal ahşap boyaları çok çabuk kurur ve neredeyse hiç kokusu yoktur. Üstelik boyanızı kullandıktan hemen sonra yıkarsanız, fırçalarınızı tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Ahşap eskitme boyası, tebeşir boyası, mermer efekt gibi çok çeşitli renk, kaplama ve dekoratif seçeneklerde mevcuttur. Örneğin, kendi renklerinizi oluşturmak için akrilik boyaları kolayca karıştırabilir, ombre gibi özel renk efektleri oluşturabilirsiniz. Gri ahşap boyası gibi özel renklerle çarpıcı görünümler elde edebilirsiniz. Kahverengi ahşap boyası uygulamaları ile klasik ahşap parçalarınızı yenileyebilirsiniz. Antik patine efekti ya da küf görüntüsü oluşturmak için dekoratif ahşap patina boyası çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Akrilik sanat boyaları ekonomik fiyatlarla satışa sunulur. Geniş bir seçim olanağı sunan ahşap boyası renk kartelası ile projelerinizin boyutuna ve kapsamına uyacak şekilde çeşitli miktarlarda boya satın alabilirsiniz.

Ahşap Mobilya Boyaları

Ahşap mobilyalarla çalışırken ahşap boyama boyası seçimi büyük ölçüde elde etmek istenilen bitmiş görünüme bağlıdır. Örneğin, mat bir kaplama sunan lateks boyalar şifonyerler, sehpalar, masalar ve yatak başlıkları için istenilen yıpranmış görünümü yaratmak için idealdir. Masalar ve ahşap raflar gibi ürünler için siyah ahşap boyası olarak da bilinen chalk ya da tebeşir boyaları popüler bir seçimdir. Ahşap sehpa boyası olarak tüm ahşap mobilya boyalarını kullanabileceğiniz gibi, multi surface olarak da bilinen çok yönlü su bazlı boyaları tercih edebilirsiniz. Daha pürüzsüz bir boya seçeneği arıyorsanız ahşap sandalyelerinizde, masalarınızda ve diğer sık ​​kullanılan ev eşyalarınızda yağ bazlı boyaları deneyebilirsiniz. Yağlı boyalar çabuk kurur. Bu sayede mobilyalarınızı kısa sürede yenileyebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ahşap masa boyası ya da sandalye ayaklarında darbelere ve çizilmelere dayanıklı bir çözüm için yağlı boyaları tercih edebilirsiniz. Mobilyalarınızda son derece pürüzsüz bir sonuç almak istiyorsanız, akrilik boya da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, akriliklerin kuruması daha uzun zaman alır ve akrilik boyayı büyük miktarlarda kullanmak yüksek maliyetlere neden olabilir. Bu nedenle bütçe dostu bir yenileme projesi için küçük parçaları akrilik boyalarla boyamayı düşünebilirsiniz.

Ahşap Mutfak ve Banyo Dolabı Boyası

Ahşap mutfak ya da banyo dolaplarınızı boyamak istiyorsanız, diğer odalara kıyasla her iki ortamın benzersiz koşullarını göz önünde bulundurarak seçtiğiniz boya türüne çok dikkat etmelisiniz. Hem mutfaklar hem de banyolar çok fazla neme ve buhara maruz kalır. Nemli koşullar nedeniyle, ahşap dolapların yüzeylerinde kolayca küflenme meydana gelebilir. Küf sorununun üstesinden gelebilmek için neme ve çürümeye dayanıklı bir ahşap boyası seçmeniz gerekebilir. Ahşap yüzeylerin suyu emmesini önlemek, aynı zamanda pürüzsüz ve gözeneksiz bir yüzey oluşturmak için yarı parlak veya yüksek parlaklıkta yağ bazlı bir boya tercih edebilirsiniz. Pürüzsüz yüzey kaplaması sayesinde dolaplarınızdaki kirleri daha kolay temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte, dolapların iç kısmını da boyamayı planlıyorsanız, raflarda mat veya saten bir bitişe sahip koruyucu ahşap boyası krem 1 kg gibi boyaları düşünebilirsiniz. Nem sorunu olmayan odalardaki dolaplar için bir lateks boya kullanabilirsiniz.

Parke Boyası

Parke zeminleri boyamayı planlarken, darbelere dayanıklı ve güçlü bir boya seçmeye çok dikkat etmelisiniz. Zayıf dirence sahip boyalar saniyeler içinde hasar görebilir. Yarı parlak veya parlak bir kaplama için lateks boyalar en iyi seçimdir. Pürüzsüz boya katmanı parkeleri süpürmeyi ve paspaslamayı kolaylaştırır. Zemin özellikleri nedeniyle parkelerinizde lateks boya kullanamıyorsanız, yağ bazlı boyaları da tercih edebilirsiniz. Yağlı boya uygulamasından sonra zemini kullanmadan önce boyanın kuruması için normalden biraz daha fazla zaman tanımanız gerekebilir. Aksi takdirde zemin son derece yapışkan olabilir.

Ahşap Kapı Boyası Çeşitleri

Ahşap kapılar çeşitli boyalarla boyanabilir. Amerikan kapı olarak da bilinen panel boyalar için genellikle panel kapı boyası kullanılır. Pürüzsüz yapısı ile son derece kolay bir şekilde uygulanabilen panel kapı boyaları su bazlıdır. Panel kapılar için geliştirilen özel formülü ile ahşabın doğal görünümünü korur. Su bazlı olduğu için istenilen boya yoğunluğu su ile inceltilerek ayarlanabilir. Süpürgelikler ve kapı kasaları gibi iç kaplamalar için sağlam ve dayanıklı bir boya uygulaması için yağlı boya da tercih edilebilir. Zemine yakın ahşap malzemelerde ve kapıların etrafındaki ahşap kaplamalarda sürtünme nedeniyle aşınmalar meydana gelebilir. Yağ bazlı boyalar bu hasara karşı koruma konusunda en güçlü boya seçeneğidir. Aynı zamanda pürüzsüz yapısı ile toz alma ve düzenli temizlik için de uygundur. Düz ahşap profiller dışında çeşitli süslemelere sahip dekoratif ahşap kaplamalar için, ahşap desenin oluklarına ve girintilerine daha kolay girecek bir akrilik boyalar genellikle daha iyi bir seçimdir. Akrilik boya ile boyanmış yüzeylerin iyi görünmesi için sık sık temizlenmesi gerekmez, ancak boyama için iyi zımparalanmış pürüzsüz bir yüzeyle işe başlamanız gerekir.

Ahşap Boyarken Bunlara Dikkat Edin

Ahşap boyamaya başlamadan önce bazı hazırlıklar yapmanız ahşap ürünlerinden en iyi sonucu almanıza yardımcı olur. İlk olarak boyamayı planladığınız yüzeyin temiz ve kuru olması gerekir. Boyanın özelliklerini değiştirebileceğinden ahşap yüzeyleri temizlemek için kimyasal maddeler kullanmaktan kaçının. Boyanızın veya astarınızın doğru yapışmasını sağlamak için yüzeyi hafifçe zımparalamayı unutmayın. Her zaman en iyi sonuçları almak için yüksek kaliteli boyama araçlarına yatırım yapmaktan çekinmeyin. Rulo ve fırçalarınızı kullandığınız boyanın yapısına göre seçmeye dikkat edin. Son olarak, pigmentin eşit olarak dağıldığından emin olmak için boyayı uygulamadan önce ürün talimatlarında belirtilen süre boyunca karıştırdığınızdan emin olun.

Ahşap yüzeylerde her zaman mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayan ve geniş bir yelpazeye sahip ahşap boyası renkleri ile tüm ahşap yüzeyler ve objeler için istediğiniz renkleri bulabilirsiniz. Koyu meşe, kırık beyaz , mat gri, pembe, su yeşili, turuncu, sarı, hardal sarısı, koyu gri, koyu yeşil, metal, bordo, gümüş, kırmızı, lacivert, mat, maun, mavi, mint yeşili, mor, parlak, sarı, simli, turkuaz ve venge rengi ahşap boyası çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Erişilebilir fiyatlarla satışa sunulan en kaliteli ahşap yüzey boyası çeşitleri ile her zaman hayal ettiğiniz sonuçları alabilirsiniz. Trendyol ayrıcalıkları ile en çok tercih edilen ahşap boyası markaları arasından seçim yapabilirsiniz.