Ağ Modem

1696 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Sonraki sayfa

Ağ Modem

Ev gibi ortamlarda Wi-Fi ağını kuran modem, dijital yaşamın bel kemiğidir. Bağlanabilen cihaz sayısı, kablolu ya da kablosuz bağlantı tipi, port sayısı ve güvenlik gibi çok sayıda faktör modeminizin temel özelliklerini belirler. Bu açıdan kesintisiz, hızlı ve güvenli internet bağlantısı için beklentilerinizi karşılayan bir modem kullanmanız önemlidir. kategorisinde; Tplink, Airties, Zyxel ve Everest modem gibi en iyi modem modellerini inceleyebilir, aradığınız ürünü kolayca bulabilirsiniz.

Modem Modelleri

Modemin temel işlevi cihazları internete bağlamaktır. Yazılım ve donanım özelliklerine bağlı olarak, modem fiyat aralığı değişebilir. Modemler bağlantı şekillerine göre ethernet, USB, PCI ve kablosuz bağlantı yöntemlerinden birini ya da birkaçını kullanabilir. Bununla birlikte standart bir modem internete sadece tek bir cihazı bağlayabilir. Dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar gibi cihazları bağlamak için bir Wi-Fi yönlendiricisine (router) ihtiyaç duyulur. Bu nedenle günümüzde Tplink modem gibi birçok marka, modemi ve Wi-Fi yönlendiriciyi (router) tek bir kutuda birleştirir. Bazı modellerde sinyal kalitesini yükseltmek için dahili Wi-Fi sinyal yükseltici de bulunur.

Router Modem

Router özelliğine sahip bir modem, cihazlarla radyo frekansları üzerinden iletişim kurar. Airties modem gibi farklı modemler bu frekanslardan bir veya daha fazlası aracılığıyla iletişim halinde olur. Tek bantlı kablosuz modem modelleri söz konusu olduğunda, frekans bandı 2.4GHz ile sınırlıdır. 2.4GHz frekans bandı birçok farklı durum için mükemmeldir ve neredeyse tüm cihazlar 2.4 GHz bandıyla uyumludur.

Tek bantlı bir modem satın almanın temel avantajı maliyettir. Dual-band ve tri-band modemlere kıyasla tek-bant modem fiyatları çok daha uygundur. Makul bir fiyatla nispeten güvenilir bir modem istiyor ve büyük bir şehirde yaşamıyorsanız, tek bantlı bir modem sizin için uygun bir seçenektir. Tek bantlı modemler 2.4GHz frekans bandıyla sınırlıyken çift bantlı modemler başka bir frekans bandı olan 5GHz’le de çalışır. Kullandığınız cihazın 5GHz bağlantısını destekleyip desteklemediğine bağlı olarak modeminizle, 4GHz veya 5GHz üzerinden ağa bağlanabilirsiniz.

802.11n ve 802.11ac, Zyxel modem gibi çoğu modemde kullanılan en modern ve en kullanışlı standartlardır. Öte yandan birçok modem, aşağıda belirtilen standartların çoğunu veya tümünü desteklemektedir.

  • 802.11b: 2.4GHz bandında çalışır ve maksimum 11Mbps bant genişliğini destekler.
  • 802.11a: 5GHz frekans bandında çalışır ve maksimum 54Mbps bant genişliğini destekler.
  • 802.11g: 2.4GHz bandında çalışır ve maksimum 54Mbps bant genişliğini destekler. 802.11b cihazlarla geriye dönük uyumludur, ancak bu cihazlarda kullanımı 802.11b hızlarıyla sınırlıdır.
  • 802.11n: 300Mbps'ye kadar olan bant genişliğini (hatta üç antenli 450Mbps) destekler. Bu standart hem 2,4GHz hem de 5GHz frekans bantlarında çalışır.
  • 802.11ac: Maksimum 1.3 Gps bant genişliğini destekler. Sadece 5GHz bandında çalışır.

Modem Port Sayısı

Modem satın alırken bağlantı noktalarını da dikkate almanız gerekebilir. Bu sadece bazı cihazlara daha güvenilir kablolu bağlantı sağlamak için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda ekstra depolama ve modem yazılımı güncellemek için de kullanılabilir. Ethernet portları üzerinden yapılan kablolu modem kurulumu masaüstü bilgisayarlar için kullanışlıdır. Çoğu ADSL modem en az bir veya iki ethernet bağlantı noktası içerir. USB portları da modem açısından kullanışlı olabilir. Örneğin, TV şovlarını ve filmleri bir uygulamadan izlemek için indirmek istiyorsanız, bunları bilgisayarınıza indirebilir, modeminize bağlı sabit diskte saklayabilir ve ardından akıllı TV'de içeriklere erişebilirsiniz.

Akıllı Modemler

Akıllı modem, temel olarak modemin belirli ayarlarını ve özelliklerini bir mobil uygulamadan kontrol etmenizi sağlar. Örneğin, akıllı bir modemle bir ağa bağlı olan kullanıcıları ve cihazları istediğiniz zaman kolayca yönetmenize olanak tanıyan bir uygulamaya sahip olabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde misafirler için geçici şifreler oluşturabilir, modemin bazı cihazlara öncelik vermesini sağlayabilirsiniz. Sürekli saldırı ve veri sızıntısı tehdidi ile çevrimiçi güvenlik her zamankinden daha önemlidir. Ancak iyi bir modem, bazı çevrimiçi güvenlik sorunlarını ortadan kaldırabilir. Örneğin, bazı modemler virüs ve kötü amaçlı yazılımlar için gelen trafiği tarayabilir ve tehditlerin bilgisayarınıza veya telefonunuza erişmelerini önleyebilir. Bazıları kara listeye alınmış web sitelerinin bir listesini tutar, sizi web sitesine girmeden önce kötü amaçlı yazılım içeren bir siteyi ziyaret ettiğiniz konusunda uyarabilir.