3 Tekerlekli Bisiklet

752 Ürün Listeleniyor

Filtrele
Sonraki sayfa

Üç Tekerlekli Bisiklet

Üç Tekerlekli Bisiklet Hakkında

Günümüzde en ekonomik ve çevreye en az zararı dokunan ulaşım araçlarından biri de bisiklettir. Farklı ebat ve çeşitleriyle gerek hobi olarak gerekse ulaşım, kargo ve spor yapma amacıyla kullanılan bisikletler 18. yüzyıldan beri hayatın bir parçası halinde. Türkiye’de ise ilk bisiklet 1885 yılında İstanbul’da görülür ve daha sonra yaygınlık kazanır. Gelişen teknoloji ile fabrikalar sayesinde seri üretimin hızlanması ve insanların kullanım amaçlarının farklılık göstermesiyle birlikte bisiklet modellerinde de çeşitlilik artıyor. Başlarda eğlence ve hobi olarak kullanılan bisiklet, günümüze yaklaştıkça ulaşım, taşımacılık ve spor gibi farklı alanlarda da kullanılmaya devam ediyor. Günümüzde gelişen bisiklet teknolojisi sayesinde arabalara hatta sırt çantalarına sığabilen ergonomik modeller de kullanıma sunulmuş durumda. Son yıllarda ebeveynler ve bisiklet kullanmaya yeni başlayanların tercihi üç tekerlekli bisiklet modellerinden yana olmakta. Bir ön ve iki arka tekerleğin yanı sıra bir gidon (direksiyon), ön tekerlekte bulunan bir çift pedal, sele (oturma yeri) ve tüm bunların birleştiği kadro olarak adlandırılan gövde kısmı standart olarak bulunur. Bunun yanı sıra ark, ön veya her ikisinde de bulunan taşıma sepetleri, Bisikletlerde kullanılan malzemeler, kullanım amacına ve yaş gruplarına göre çeşitlilik göstermektedir. Küçük yaş grupları için el göz koordinasyonunu ve kaba motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra bisiklet kullanımı aynı zamanda çocuklar için bir eğlenme malzemesidir. Üç tekerlekli bisikletler hem açık hem de kapalı mekânda sürüş imkânı sağlaması ile mevsim fark etmeden kullanılabilir. Motor becerilerin gelişmesi için küçük yaşlarda bisiklet kullanmaya başlamak hem vücut hem de ruh sağlığına olumlu katkılar sağlamaktadır. El ve göz koordinasyonu ile ayak hareketleriyle birlikte vücudun büyük bir kısmı hareket etmektedir. Bu bağlamda doğru bisiklet tercihi büyük önem arz etmektedir. Üç tekerlekli bebek bisiklet modelleri arasında hafif ve konforlu olanlar daha sık tercih edilmektedir. Yetişkinler içinse bisiklette bulunan her bir parça kullanım amacı ve kullanılacak alana göre değişiklik gösterebilir. Genellikle taşımacılık ve ulaşım alanında tercih edilen bisikletlerin daha az maliyetli ve çevre dostu olması diğer araçlara kıyasla avantajlı olmasını sağlamaktadır. Son yıllarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bisiklet kullanımında görülen artış sayesinde bisiklet yollarında ve park alanlarında da yükseliş görülmektedir.

Doğru Üç Tekerlekli Bisiklet Seçimi

Manuel kullanım dışında üç tekerlekli bisikletler elektrikli, motorlu, akülü ve şarjlı modelleriyle sadece çocuklar için değil aynı zamanda yetişkinler için de bir ulaşım aracı olarak ön plana çıkıyor. Bu tip bisikletlerde gidon (direksiyon) boyu, sele (oturma yeri), jant büyüklüğü, taşıma kapasitesi özelliklerine göre seçim yapmak kullanım amacı ve kullanacak kişinin yaşı ile farklılık göstermektedir. Üç tekerlek sistemine sahip bisikletlerde tekerlekler arasındaki mesafe ve tekerleklerin boyu binicinin yaşına göre seçilerek uzun süre kullanıma olanak sağlanır. Bu özelliklerin yanı sıra vites sayısı, bisikletin ebatları ve kullanılan malzemelerin ömrü de önem taşımaktadır. Tente, sepet, korna gibi aksesuarlarla bisikleti kullanıcının alışkanlıklarına göre kişiselleştirilebilir. Yeni bir bisiklet alırken binicinin yaşı ve kullanım amacı alınacak bisikletin doğru seçilmesinde büyük önem taşır. İçeride ya da dışarıda kullanılabilen çeşitler olduğu gibi hem içeride hem dışarıda kullanılabilen bisiklet modelleri de bulunmakta. Ağırlıklı olarak sporcuların kullandığı modellerin yanışı sıra şehir içi kullanımda da artan bir trend mevcut. Özellikle bisiklet yollarının ve park yerlerinin artmasıyla bisiklet kullanan sayısı da her geçen gün artmakta. İki tekerlekli bisiklete geçmeden önce denge, pedal ve gidon kullanımı ile ince ve kaba motor gelişimini sağlayabilmek için teker sayısı daha fazla olan bisikletler kullanılmaktadır. Üç tekerlekli çocuk bisiklet modelleri bu alışkanlıkların kazanılmasında ve çocuğun güvenle bisiklet sürebilmesini sağlamaktadır. Gidon ve sele boyları standart özelliklerde olan bu bisikletler çocuğunuzun yaş ve zevklerine göre farklı renk ve teker boylarında üretilmektedir. Kullanıcının ayakları yere bastığında bisikletin bacaklarının arasında rahatsız etmeksizin durabilmesi güveneli sürüş açısından önemlidir. Ellerin gidona kolay bir şekilde yetişmesi seleye oturulduğunda rahat bir şekilde olmalı ve gidon kullanımında seleden kayma yaşanmamalıdır. Bu sayede pedalların da çevrimi rahat bir şekilde sağlanmış olur. Bisikletlerin her mevsim kullanılabilmesiyle birlikte taşıma kolaylığı, az yer kaplaması, ekonomik ve güvenli olması en çok tercih edilen araçlardan biri haline getiriyor. Özellikle yakın mesafe ulaşımında ve eğlence amaçlı olarak seçilen bisikletler gerek bireysel olarak gerekse ailecek kullanılabilir. Bu sayede hem spor yapmış, hem eğlenmiş hem de ulaşım maliyetlerini azaltmış oluruz.

Üç Tekerlekli Bisiklet Kullanımı

Üç tekerlekli bisikletler kullanım alanlarına göre farklı boyutlara sahip olurlar. Bebek ve çocuk üç tekerlekli bisikletler daha küçük ebatlarda olduğu için kapalı mekanlarda ve açık alanlarda kolaylıkla kullanılmaktadır. Ev içinde kullanılabilmesi sayesinde çocuklar bisikletleriyle daha güçlü bir bağ kurabilir, sahiplenme içgüdüsüyle eşyalara önem vermeyi öğrenir. Kolay taşınabilir olması sayesinde gerek elde gerekse başka bir araçla park, bahçe, piknik alanları gibi mekanlarda da sürülmesine imkan tanır. Motor becerileri ve koordinasyon yeteneğini geliştirmesinin yanı sıra başarı hissi, özgüven, derinlik algılısı ve trafik bilgisi gibi konularda çocuğun gelişiminde önemli bir katkı sağlar. Çocuğun fiziksel gelişimde de önemli bir rol oynar. Küçük yaşlardan beri kullanılan bisikletle birlikte kas ve eklem gelişimi de kuvvetlenir. Eğlenceli vakit geçirmesi de çocuğun psikolojik gelişimine katkı sağlar. İleriki yaşlarda kullanacağı bisiklet için gerekli olan pedal çevirme ve gidon hâkimiyetinin temelleri dolu üç tekerlekli bisiklet ile atılabilir. Yetişkin üç tekerlekli bisiklet kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Kullanım kolaylığı, karbon salınımının azlığı, rahat taşınabilir olması gibi sebeplerle, sadece eğlence amaçlı değil spor ve ticaret amaçlı da kullanılmasını sağlar. Özellikle taşımacılık ve ulaşım sektörlerinde artan talep doğrultusunda başta çevreye duyarlılık gösterenler olmak üzere özel sektörde birçok iş kolunda tercih edilmektedir. Diğer bisiklet türlerine kıyasla daha güvenilir olması günlük kullanımda avantaj sağlamaktadır. Bugün birçok firma, şirket içi kargo servisi için üç tekerlekli büyük bisiklet modeli kullanmakta. Ön ve arka kısma konulabilen farklı boyutlardaki sepetler sayesinde bireysel kullanıcılar da günlük ihtiyaçları dâhilinde yük taşımak için kullanabilir. Kargo bisikleti olarak tasarlanan bisikletler aynı zamanda pazar ve market alışverişlerinde daha kolay ve pratik bir çözüm olarak düşünülebilir. Taşımacılıkta da kullanılabilen modelleriyle hem insan hem de yük taşımacılığında maliyetler önemli ölçüde azaltılabilir. Motorlu, akülü ya da elektrikli çeşitleriyle kullanım amacına uygun olarak seçilen bisikletler sayesinde işlerinizi daha kolay yapabilir ve bu sırada eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Üç Tekerlekli Bisiklet Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bisikletler satın aldığınız modellere göre ya hazır kurulu ya da demonte şekilde satın alınabilir. Bisikletin modeli alacağınız bisiklette kullanılan malzemelere göre farklılık gösterebilir. Gövde kalitesi ve jantların büyüklüğü fiyat farklılıklarında temel unsur olarak göze çarpmakta. Üç tekerlekli bebek bisikletinde genellikle plastik ve hafif malzemeler tercih edilmektedir. Bu sayede hem iç mekânlarda hem de açık havada kolayca taşınarak sürüş keyfini uzatabilme imkânına sahip olursunuz. Küçük yaştaki kullanıcılar için gidon boyu genellikle sabit olmakla birlikte, yetişkinlerin kullanacağı bisikletlerde gidon boyu kol mesafesi ile doğru orantılı olarak değişmektedir. Yeni başlayacak olan bir binici için gidon kontrolü ileriki yaşlarda kullanılacak olan bisikletin daha kolay ve pratik kullanımına olanak sağlar. Üç tekerlekli plastik bisikletlerde genellikle sert plastik malzeme kullanılmaktadır. Bu sayede olası çarpma ya da darbelere karşı bisikletin kullanım ömrünü arttırmaktadır. Sürüş sırasında kullanıcının rahat etmesi ve güvenli bir sürüş sağlayabilmesi için selenin orta yumuşaklıkta ve kaliteli malzemeden yapılmış olması gerekir. Vücut ağırlığımız kalça kemiklerinde olacağı için sele seçimi ve kullanılan malzemeler hem keyifli bir sürüş sağlar hem de beden sağlığımıza olumsuz etkileri olmaz. Sele genişliği kullanıcının leğen kemiği ile orantılı olmalıdır. Üç tekerlekli yetişkin bisiklet modellerinde sürücünün dik oturması amaçlandığından ağırlığın büyük bir kısmı selede toplanır. Kullanım amacına göre doğru sele seçimi bisikletin de kullanım ömrünü uzatır. Bisiklet alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer huşu ise jantlar. Jant büyüklüğü ise kullananın deneyimine ve kullanılacak zemine göre değişiklik gösterir. 12”, 24” ve 28”lik jantlar genel kullanım için daha uygundur. Dolu üç tekerlekli bisiklet yapımında kullanılan malzeme sert plastik özellik taşımaktadır. Ancak çocuk ve yetişkinler için kullanılan bisikletler farklı materyallerden oluşur ve bisikletin kullanım süresini ve performansını doğrudan etkiler. Kapasite olarak taşıma alanı kullanım amaçlarına göre değişkenlik gösterebilir. Çocuklar genelde sepetsiz ya da oyuncak taşıyabilecek bir sepetle kullanabilirken yetişkin modellerinde taşınacak malzemelerin ağırlık ve boyutlarına göre çeşitlilik gösterebilir. Bu özellikler dışında dikkat edilmesi gerek en önemli husus vites sayısıdır. Özellikle yetişkin üç tekerlekli bisiklet modellerinde 1, 6 ve 21 vitesli seçenekler bulunmaktadır.

Makyaj Süngeri Çeşitleri Üç tekerlekli Bisiklet Kullanım Alanları

Üç tekerlekli bisiklet tavsiye edilen kullanım alanları dâhilinde sürüldüğünde oldukça güvenli bir eğlence ve ulaşım aracıdır. Bebek ve çocuk bisikletlerinin trafiğe kapalı alanlarda ve ebeveyn kontrolünde kullanılması binici açısından büyük önem taşımaktadır. Bebekler için tasarlanan bisikletler malzeme yapısı gereği asfalt, beton gibi sert zeminlerde kullanılmalıdır. Toprak gibi yumuşak zeminlerde kullanıldığında binici ve bisiklet için olumsuz durumlar oluşturabilir. Ev içinde kullanılabilen modellerin dışında açık havada da kullanılabilir özellikte olabilirler. Bebeklerin kullanacağı bisiklet modelleri düz zeminde kullanıldığında daha güvenli ve eğlenceli bir sürüş keyfi yaratır. Eğimli zeminlerde fren sistemi bulunan bisikletlerin tercih edilmesi gereklidir. Fren sistemi mevcut olan çocuk bisikletlerinde göbekten müdahale eden modeller kullanılmalıdır. Bebek ve çocuk modellerinde güvenli bir sürüş için sele (direksiyon) binici tarafından kolay kavranabilen ve kaymayan malzemelerden üretilen modellerin tercih edilmesi gerekir. Kardoda kullanılan malzemeler paslanmaz özelliklere sahip olduğunda her mevsimde kullanılabilmesine olanak tanır. Yetişkinler için üretilen üç tekerlekli büyük bisikletler kullanım amacına göre farklı modellere sahiptir. Kullanılan alana göre jant boyu ve çeşidi önem taşır. Taşımacılık ve kargo için kullanılan bisikletlerde ön, arka veya her ikisinde de sepet konulabilmek için alanlar bulunmalıdır. Bu sepetler bisikletin gövdesine, jant ve tekerlere ağırlık uygulayacağından bisikletin diğer aksamları da buna uygun seçilmelidir. Yetişkin bisikletlerinde lastikler yazlık ve kışlık olmak üzere iki farklı türde bulunmaktadır. Kışlık lastikler zorlu hava koşullarında güvenli sürüş imkânı sağlar. Diğer yaş gruplarından farklı olarak yetişkin modellerde farklı fren ve vites sistemleri mevcuttur. Gövdenin ve lastiklerin taşıma kapasitesine uygun olarak seçilen sert veya yumuşak fren sistemleri sayesinde daha güvenli bir sürüş imkanı sunar. Jant ve tekerlekler 12, 24 ve 28”lik olarak üç çeşide ayrılır. Yine buna uygun olarak 1, 6 ve 21 vites seçenekleri mevcuttur. Kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak doğru bir kombinasyonla seçeceğiniz bisiklet sizi güvenli, eğlenceli ve işlevsel vakit geçirmenizi sağlar. Satın aldığınız bisikletin modeli ve kullanım alanı ne olursa olsun temizlik ve bakımı hem hijyen gereği hem de bisikletinizin uzun ömürlü olması adına belirli periyodik bakımlara ihtiyaç duyar. Dolu ve bebek bisikletleri genellikle tek tip malzemeden oluştuğu için nemli bir bez ve deterjan ile temizlenmesi yeterlidir. Kullanılan malzemelere göre direkt bir yıkama işlemi de uygulanabilir. Yetişkin modellerinde ise bisikletin parça sayısı ve bu parçalarda kullanılan malzemelerin farklılığı daha detaylı bir temizlik ve bakım gerektirir. Metal parçaların nemli bir bezle silinmesinin ardından pedal kısmında sürtünme fazla olduğu için yağlama işlemi gerçekleştirilmelidir. Mevsim geçişlerinde ya da uzun süre kullanılmadığı zamanlarda bu bakımlar yinelenmelidir. Sele ve gidon kısımları plastik ya da kauçuk maddeden yapıldığından nemli bir bezle silinmesi ve ardından kurulanması yeterlidir. Sepetli bir model tercih etmişseniz uzun ömürlü kullanım için bu bölümlerinde yine nemli bez ve deterjan yardımıyla silinmesi ve kurulanması gerekir.

Üç Tekerlekli Bisiklet Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Satın alacağınız üç tekerlekli bisikletin fiyatı ve modeli bisikleti kimin ve ne amaçla kullanılacağına göre değişiklik gösterir. Farklı kategorilerde, renk ve çeşitlerin yanı sıra kullanılan malzemeler de önemli bir etmendir. Kullanılacak model farklılıklarına göre selenin malzemesi, jant takımının boyutu, lastik özellikleri ve kullanılan aksesuarların çeşitliliği sayesinde doğru seçimi yapabilmek mümkündür. Dolu ve plastik modellerde kullanılan malzemelerin Avrupa standartlarına uygun olması sayesinde çocuğunuzun sağlığı güvence altına alınmış olur. Çocuk modellerinde farklı jant boyutları ile çocuğunuz için uygun olan bisikleti bulabilirsiniz. Çocuğunuz büyüme çağında olduğu için boyu yükseltilebilen bir model tercih etmeniz bisikletin kullanım ömrünü de uzatacaktır. Bunların yanı sıra tentesi olan veya eklenebilen modeller açık alanda kullanımı kolaylaştırabileceği gibi çocuğunuzun hava koşullarından olumsuz etkilenmemesine olanak sağlar. Yetişkin modellerde kardo (gövde) sağlamlığının yanı sıra jantların büyüklüğü ve lastiklerin kalitesi dikkat edilmesi gerek en önemli özelliklerin başında gelmektedir. Kuvvetli bir kardo ve gidon ile birlikte bisikletin yük taşıma kapasitesi de artacak ve doğru jant seçimiyle kullanım ömrü uzayacaktır. Üç tekerlekli kargo bisiklet sağlam gövde yapısı ve yüksek taşıma kapasitesi ile ön plana çıkmaktadır. Paslanmaz malzeme yapısıyla kış aylarında kullanışlı bir yapıdadır. Güçlü vites yapısı sayesinde sadece düz yollarda değil hafif eğimli yollarda da sürüş imkânı sağlar. Gelişmiş fren sistemi sayesinde hız kontrolünüz güvende olur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte park sistemi içeren modellerde kullanıcıya kolaylık sağlar. Doğru bisikleti uygun fiyata seçmek için öncelikle hangi amaçla kullanacağınıza karar verilmesi gerekir. Çeşitli kategoriler altına toplanabilecek bisiklet modelleri, bisikletin parçaları da eklendiğinde kafa karıştırıcı bir hale bürünebilir. Online alışverişin öncülerinden Trendyol mağazalarında kullanışlı arama seçenekleriyle kendinize uygun bisiklet modellerini seçebilir, çeşitli sıralama özellikleriyle doğru tercihi yapabilirsiniz. Marka, model, yaş grubu gibi seçeneklerin yanı sıra jant boyutu, renk ve fiyat kategorilerinde kolayca arama yapabilirsiniz. Kullanıcı yorumları ve puanlama sistemi sayesinde en doğru seçimi yapabilirsiniz. Ürünlerle ilgili aklınıza takılanları tek tıkla mağazaya sorarak güvenle alışveriş yapabilirsiniz.